Аутор Тема: Породично стабло  (Прочитано 24123 пута)

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Породично стабло
« послато: Октобар 02, 2013, 11:12:17 поподне »
Поздрав свима на форуму.
Пре извесног времена сам започео са израдом породичног стабла вођен жељом да, у ово време виртуелних пријатеља и рођака и све веће отуђености чак и од најближих, оставим својој деци (поред милион $)  :P нешто што мислим да је вредно и значајно за сваку породицу.
Прилично сам амбициозно кренуо у целу причу, па сам поред директне и бочне мушке линије све то проширио и на женску линију директно и бочно. Језиком бројки, то значи да сам тренутно дошао на 850 имена а до краја очекујем да ћу бити близу 1000.
Свако ко је икада правио или покушао да прави породично стабло зна колико оно може да буде непрегледно, а та непрегледност се сразмерно повећава са повећањем броја рођака.
У ту сврху сам скинуо са нет-а програм Family tree builder http://www.myheritage.rs/family-tree-builder
Програм је одличан (и бесплатан :) ). Интерфејс је на српаком, број рођака је неограничен, могу се убацивати фотографије, видео, документи, могу се штампати графикони и још поно тога. Такође, можеш поставити све податке на бесплатан веб сајт али до 250 имена, преко тога се сајт плаћа.
Ја имам жељу да цело стабло поставим на неки сајт и ту ми треба ваша помоћ. Сви подаци се могу сачувати у једном .GEDCOM фајлу и како творци myharitage сајта кажу ''... могуће је аплоудовати такав фајл на лични сајт.''
Да ли можда неко зна како то може да се уради ако је могуће са неким бесплатним хостингом.
С' обзиром да би штампана верзија морала да буде у формату фототапета, мислим да је то најбољи начин да породично стабло учиним доступним свима оним који су на њему (а још су живи :) )
Ако неко има неки предлог био бих му врла захвалан. Такође, на овој теми постављајте и своја искуства и предлоге за израду породичног стабла јер чини ми се да оваква тема не постоји на форуму, што ми је било врло чудно (ако грешим нека модератори пребаце ово моје писаније у ту тему).
Поздрав,
Иван

Аксић

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #1 послато: Октобар 03, 2013, 08:37:24 пре подне »
Izvinjavam se što pišem na latinici. Zeza me nešto kom, ne mogu da prebacim na ćirilici.
« Последња измена: Октобар 28, 2013, 05:49:08 пре подне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #2 послато: Октобар 03, 2013, 08:49:20 пре подне »
Састављао сам и ја стабло. :)
Имена нисам бројао.

Мушка линија, почевши од мене:
- Петар (1991)
- Мирко (1964)
- Душан (1938)
- Петар (1900)
- Михаило (1864)
- Марко (1836)
- Симеон (око 1810)

Жене удате у Демиће (презимена):
- Булат (село Бузета, Банија, Свети Димитрије), презимена која се везују на ту грану: Добријевић, Релић, Воркапић
- Ресановић (село Класнић, Банија, Свети Никола), презимена која се везују на ту грану: Подунавац, Русић, Демић
- Тинтор (село Трновац, Банија, Свети Врачи)
- Подунавац (село Класнић, Банија, Свети Георгије)
- Сарапа (село Класнић, Банија, Свети Никола)
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 08:58:58 пре подне Петар М. Демић »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #3 послато: Октобар 03, 2013, 10:06:25 пре подне »
Bravo Ivane. Dokle si stigao po muškoj liniji? Možes li da nabrojiš direktne pretke ? I ja isto radim rodoslovno stablo po muškoj liniji, i privodim ga kraju. Ja sam 10 generacija od rodonačelnika, trenutno imam u stablu oko 440 imena. 

Ух бре...ти си баш далеко отишао. Ја сам тек код наврдеде, али сам отишо у ширину. Проблем ми је што је тај наврдеда био последњи Васиљевић у лози. После њега - за његову децу је преузето презиме Репак. За Репаке, мање-више, имам све потомке, али ми је проблем са Васиљевићима :)

1. Иван 1975
2. Перо 1952
3. Гојко 1928
4. Стојан
5. Теодор
6. Која Васиљевић

Ако бих почео са бочним линијама, претрпао бих тему и било би прилично конфузно :) Зато и покушавам да нађем решење за неки сајт, како би све могло да буде прегледно и лако доступно целој породици.
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 10:14:12 пре подне Ivan.dea »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #4 послато: Октобар 03, 2013, 10:33:39 пре подне »
Znaš li bočnu liniju - braća od pradede, čukundede....?
Очеву и ђедову бочну линију (браћу, сестре) знам цијелу.
Што се тиче прађедове, већи дио се зна, изгубили смо контакт са једним дијелом који је исељен у Америку (око 1910. године).
Чукуђед је био јединац (отац му је умро кад је он имао 13 година) и уназад је све мутно.
Једино свједочанство је вјенчани лист Марков, из 1857. године у коме су пописани његови родитељи, невјеста, невјестини родитељи и кум.
Даља легенда води до попа Демића, за кога се зна да је био из наше куће. Проблем је што је у то вријеме (1777 - 1810) било чак три свјештеника из рода Демића на потезу 3 парохије.

Од родова који су давали жене у Демиће најбоље стојим са Ресановићима (род очеве мајке), њихову линију знам отприлике до средине XIX вијека.
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 10:47:48 пре подне Петар М. Демић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #5 послато: Октобар 03, 2013, 10:39:33 пре подне »
Ух бре...ти си баш далеко отишао. Ја сам тек код наврдеде, али сам отишо у ширину. Проблем ми је што је тај наврдеда био последњи Васиљевић у лози. После њега - за његову децу је преузето презиме Репак. За Репаке, мање-више, имам све потомке, али ми је проблем са Васиљевићима :)

1. Иван 1975
2. Перо 1952
3. Гојко 1928
4. Стојан
5. Теодор
6. Која Васиљевић

Иване, постоје црквене књиге за Банију (период од 1880-их до 1941. године је сасвим добро покривен).
Ту би могао сазнати тачне године рођења Стојана и можда Тодора.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #6 послато: Октобар 03, 2013, 10:46:07 пре подне »
Разврстао сам доступне црквене књиге Баније из средине XIX вијека. Мислим да ће то људима олакшати претрагу.
http://www.poreklo.rs/2013/01/25/pravoslavne-crkvene-knjige-kr%C5%A1tenih-vjen%C4%8Danih-i-umrlih-banija/

Захваљујући Српском родословном друштву "Родословље" добили смо и списак доступних православних матичних књига са подручја Баније.
http://www.poreklo.rs/2012/11/04/spisak-dostupnih-pravoslavnih-mati%C4%8Dnih-knjiga-sa-podru%C4%8Dja-banije/

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #7 послато: Октобар 03, 2013, 03:23:56 поподне »
Петре,
гледао сам те матичне књиге, али бојим се да само то и могу да радим - да их гледам, с' обзиром да су писане на црквенословенском. За такав подухват је потребно пуно времена и стрпљења уз неко основно разумевање неких кључних речи које су написане на црквенословенском.
Било би сјајно ако би могао да нам преведеш макар онај део тих књига који је штампан као образац који су касније попуњавали стештеници. То би много помогло свима нама обичним смртницима, па би смо онда некако и могли да пробамо да растумачимо рукопис.
Ја сам скинуо део тих књига, па ћу пробати да их окачим на нет као јединствен документ у ПДФ формату, што је много лакше за чување и читање него онако како стоји на сајту.
Поздрав,
Иван
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 03:26:37 поподне Ivan.dea »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #8 послато: Октобар 03, 2013, 11:56:01 поподне »
Није проблем, покушаћу објаснити оно најбитније на примјеру крштенице великог Николе Тесле. :)



- прво дио, подаци о рођењу дијетета: година, мјесец и дан рођења, да ли је дијете живорођено?
- други дио, подаци о крштењу дијетета: година, мјесец и дан крштења, мјесто и храм гдје је дијете крштено?
- трећи дио, подаци о дијетету: пол, крштено име и вјероисповијест дијетета?
- четврти дио, подаци о родитељима: да ли је дијете законито, име и презиме оца, очево занимање, име мајке?
- пети дио, подаци о мјесту пребивања: регимента и компанија (војне јединице), мјесто и број куће?
- шести дио, подаци о крсном куму: име, занимање и мјесто пребивања кума?
- седми дио, подаци о свјештенику који је крстио дијете: име и занимање (парох, администратор, капелан) свјештеника?

Могу и "превести" Теслину крштеницу ако желиш.
« Последња измена: Октобар 04, 2013, 12:00:49 пре подне Петар М. Демић »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #9 послато: Октобар 04, 2013, 09:02:17 пре подне »
Могу и "превести" Теслину крштеницу ако желиш.

 :) Нема потребе, мислим да ћу некако успети и сам да "преведем" остатак.
Хвала за превод обрасца  :) Бићу можда мало безобрзан, али ... можеш ли исто да урадиш и са обрасцем књиге венчаних и умрлих. Још ако имаш и неки историјски вредан пример као овај са Николом Теслом...  :D
Тако ти је то када ти је то струка. Ти ако икада одеш у стечај (не дај Боже) слободно ме зови за савете  :D
Поздрав,
Иван

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #10 послато: Октобар 04, 2013, 11:54:08 пре подне »
Хвала за превод обрасца  :) Бићу можда мало безобрзан, али ... можеш ли исто да урадиш и са обрасцем књиге венчаних и умрлих. Још ако имаш и неки историјски вредан пример као овај са Николом Теслом...  :D
Није никакав проблем, окачићу у току дана. :)

Аксић

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #11 послато: Октобар 04, 2013, 12:53:54 поподне »
Очеву и ђедову бочну линију (браћу, сестре) знам цијелу.
Што се тиче прађедове, већи дио се зна, изгубили смо контакт са једним дијелом који је исељен у Америку (око 1910. године).
Чукуђед је био јединац (отац му је умро кад је он имао 13 година) и уназад је све мутно.
Једино свједочанство је вјенчани лист Марков, из 1857. године у коме су пописани његови родитељи, невјеста, невјестини родитељи и кум.
Даља легенда води до попа Демића, за кога се зна да је био из наше куће. Проблем је што је у то вријеме (1777 - 1810) било чак три свјештеника из рода Демића на потезу 3 парохије.

Од родова који су давали жене у Демиће најбоље стојим са Ресановићима (род очеве мајке), њихову линију знам отприлике до средине XIX вијека.

Ženska linija se teže prati.
« Последња измена: Септембар 29, 2014, 08:15:04 пре подне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #12 послато: Октобар 04, 2013, 02:05:46 поподне »
Свака част, Шарко! :)
Ово је одлично.

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #13 послато: Октобар 05, 2013, 11:49:14 пре подне »
Баш смо се расписали :D А сада...хајде неки предлог, како да решим проблем са објављивањем породичног стабла. Да ли неко има идеју како поставити стабло на неком сајту, нарошито ако је великог обима. Како сте решили проблем код прегледности стабла која су цртају на папиру?
Пада ми на памет да се све нацрта из више делова (породица, презимена...) а да на једном делу стоје главне контуре. Могуће је све урадити у текстуалном облику, нешто као што је Аксић писао на овој теми, али би онда то било прилично непрегледно.
Баш из тог разлога покушавам да нађем решење за постављање породичног стабла на неки сајт. Поставио сам исто питање и на једном ИТ форуму, па ако буде неких савета поставићу их и овде, до тада надам се да имате неки предлог.

Slavkos2

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #14 послато: Октобар 05, 2013, 08:25:19 поподне »
''У ту сврху сам скинуо са нет-а програм Family tree builder http://www.myheritage.rs/family-tree-builder
Програм је одличан (и бесплатан :) ). Интерфејс је на српаком, број рођака је неограничен, могу се убацивати фотографије, видео, документи, могу се штампати графикони и још поно тога. Такође, можеш поставити све податке на бесплатан веб сајт али до 250 имена, преко тога се сајт плаћа. ''
Баш смо се расписали :D А сада...хајде неки предлог, како да решим проблем са објављивањем породичног стабла. Да ли неко има идеју како поставити стабло на неком сајту, нарошито ако је великог обима. Како сте решили проблем код прегледности стабла која су цртају на папиру?
Пада ми на памет да се све нацрта из више делова (породица, презимена...) а да на једном делу стоје главне контуре. Могуће је све урадити у текстуалном облику, нешто као што је Аксић писао на овој теми, али би онда то било прилично непрегледно.
Баш из тог разлога покушавам да нађем решење за постављање породичног стабла на неки сајт. Поставио сам исто питање и на једном ИТ форуму, па ако буде неких савета поставићу их и овде, до тада надам се да имате неки предлог.


Imam iskustvo sa izradom porodičnog stabla na програм Family tree builder http://www.myheritage.rs/family-tree-builder i muči me isti problem. Stablo sam završio sa oko 270 srodnika (predaka i potomaka) i dalje mi ne daju dok ne platim dogradnju. Više puta sam hteo da platim ali sistem koji su za to instalirali ne umem da koristim a da budem siguran da ću novac usmeriti na pravi račun i tako ostvariti pravo na dogradnju sajta i proširenje porodičnog stabla. Iz prednjeg proizilazi da nažalost nemam rešenje kao ni Vi. Javljam se da me imate u vidu ako rešite problem da mi javite kako. Vama dajem na uvid moje porodično stablo preko sledećeg linka:
« Последња измена: Новембар 19, 2013, 04:29:46 поподне Slavkos2 »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #15 послато: Октобар 05, 2013, 10:02:34 поподне »
Поздрав Славкос2,
Коначно да нађем неког сапатника у овом послу :(
Надам се да се разумемо- ти на рачунару можеш да додајеш претке и потомке али не можеш да их објевиш на сајту?
Та надоградња за већи број кошта око 200 еура за 5 година (најповољнија варијанта) што за наше услове и није тако мало да се плати одједном. Такође, то није нешто што се ради на рок од 5 година већ је план да остане генерацијама иза нас које ће да надограђују стабло са новим подацима. Нимало ми се не свиђа идеја да цело стабло зависи од тога да ли имам пара или не, као ни од тога да ли ће се сајт угасити или не. Ако већ нешто плаћам онда желим да имам пуну контролу над тим што плаћам.
Чини ми се да ћу на крају морати да региструјем неки .рс домен и да платим некоме да ми уради сајт.
У сваком случају, када решим (ако решим :) ) овај проблем написаћу овде, а у међувремену, све идеје су добродошле.
Погледа сам сајт који си поставио и то је оно што и ја радим. Овде сам пре свега како бих прикупио што више података о породици за део ''Моје странице''. Жеља за сопственим сајтом иде највише из чињенице да бих волео да цео сајт мало другачије изгледа. Само стабло (са белом позадином) има превише ''спартански'' изглед. ''Моје странице'' бих уредио мало другачије. Додао још пар могућности...
Све у свему, стара народна ''Плати па се клати'' стоји и у мом случају :)

Slavkos2

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #16 послато: Октобар 07, 2013, 11:22:45 пре подне »
Поздрав Славкос2,
Коначно да нађем неког сапатника у овом послу :(
Надам се да се разумемо- ти на рачунару можеш да додајеш претке и потомке али не можеш да их објевиш на сајту?
Та надоградња за већи број кошта око 200 еура за 5 година (најповољнија варијанта) што за наше услове и није тако мало да се плати одједном. Такође, то није нешто што се ради на рок од 5 година већ је план да остане генерацијама иза нас које ће да надограђују стабло са новим подацима. Нимало ми се не свиђа идеја да цело стабло зависи од тога да ли имам пара или не, као ни од тога да ли ће се сајт угасити или не. Ако већ нешто плаћам онда желим да имам пуну контролу над тим што плаћам.
Чини ми се да ћу на крају морати да региструјем неки .рс домен и да платим некоме да ми уради сајт.
У сваком случају, када решим (ако решим :) ) овај проблем написаћу овде, а у међувремену, све идеје су добродошле.
Погледа сам сајт који си поставио и то је оно што и ја радим. Овде сам пре свега како бих прикупио што више података о породици за део ''Моје странице''. Жеља за сопственим сајтом иде највише из чињенице да бих волео да цео сајт мало другачије изгледа. Само стабло (са белом позадином) има превише ''спартански'' изглед. ''Моје странице'' бих уредио мало другачије. Додао још пар могућности...
Све у свему, стара народна ''Плати па се клати'' стоји и у мом случају :)
Поштовани Иване,
Потпуно се слажем да смо сапатници по овом питању. За мене је проблем да на рачунару правим шематски приказ стабла. На рачунару мимам списак предака и потомака груписано по групама ужих породица, означени бројевима, па у циљу даље размене искуства и позитивне критике, у смислу сугестије како вршити побољшљња прилажем на увид ОСНОВНИ РЕГИСТАР РОДОСЛОВА МОЈИХ ШОБОТА.
Поздрав
ПС. После покушаја да приложим датотеку са рачунара добих поруку да је превелика, покушаћу поново па ако бар део можете да погледате биће јасно како је то рађено у форми регистра припадника рода од најстаријег познатог претка до најмлађег до рођеног потомка заклјучно са 2004. годином. Прилагање садржаја датотеке са рачунара није успело ни у другом покушају па сам избрисао прилоге, а покушаћу да их поставим на порталу директно или преко достављања уреднику.

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #17 послато: Октобар 07, 2013, 01:25:50 поподне »
Поштовани Иване,
Потпуно се слажем да смо сапатници по овом питању. За мене је проблем да на рачунару правим шематски приказ стабла. На рачунару мимам списак предака и потомака груписано по групама ужих породица, означени бројевима, па у циљу даље размене искуства и позитивне критике, у смислу сугестије како вршити побољшљња прилажем на увид ОСНОВНИ РЕГИСТАР РОДОСЛОВА МОЈИХ ШОБОТА.
Поздрав
ПС. После покушаја да приложим датотеку са рачунара добих поруку да је превелика, покушаћу поново па ако бар део можете да погледате биће јасно како је то рађено у форми регистра припадника рода од најстаријег познатог претка до најмлађег до рођеног потомка заклјучно са 2004. годином. Прилагање садржаја датотеке са рачунара није успело ни у другом покушају па сам избрисао прилоге, а покушаћу да их поставим на порталу директно или преко достављања уреднику.
Драги сапатниче :)
На сајту  http://www.myheritage.rs/family-tree-builder имаш бесплатну верзију програма у којем можеш врло лепо да направиш цело породично стабло. Ја сам у то стабло унео до сада 850 рођака али ми проблем представља објављивање таквог стабла на неком сајту.
Најбоље што сам успео, то је да .GEDCOM фајл, који сам креирао на MyHeritage пребацим у Family Echo  http://www.familyecho.com/#edit:START  где је прегледност колико толико добра (крећеш се мишем кроз стабло) али све изгледа помало ружно са оном белом позадином.
Са Family Echoм можеш да саћуваш стабло као Dinamic HTML фајл као .ZIP архиву или да скинеш  Windows Extractor са којим ћеш све то моћи и да прегледаш у Експлореру, Мозили или Опери.
Могу ја свакоме од рођака, који то желе, да пошаљем маилом Extractor са упутствима шта требају да раде, али сам сигуран да би стигло до више њих ако би се све окачило на неки сајт.
Поздрав,
Иван

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породично стабло
« Одговор #18 послато: Октобар 08, 2013, 10:51:12 пре подне »
Разврстао сам доступне црквене књиге Баније из средине XIX вијека. Мислим да ће то људима олакшати претрагу.
http://www.poreklo.rs/2013/01/25/pravoslavne-crkvene-knjige-kr%C5%A1tenih-vjen%C4%8Danih-i-umrlih-banija/

Захваљујући Српском родословном друштву "Родословље" добили смо и списак доступних православних матичних књига са подручја Баније.
http://www.poreklo.rs/2012/11/04/spisak-dostupnih-pravoslavnih-mati%C4%8Dnih-knjiga-sa-podru%C4%8Dja-banije/
За Стојана сам нашао податак да је рођен 1905. И један и други прадеда са очеве стране, Стојан (Теодора) Репак и Остоја (Јована) Арбутина, убијени су у Јасеновцу 1942, па сам њих пронашао на списку Јасеновачких жртава. Гледајући те спискове и читајући чланке о Јасеновцу, већ два дана ми није добро и прилично сам бесан :'( >:( иако сам све то знао и раније. Ипак, то је за неку другу тему и форум
« Последња измена: Октобар 08, 2013, 10:53:26 пре подне Иван Репак »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породично стабло
« Одговор #19 послато: Октобар 08, 2013, 11:00:16 пре подне »
Ако мислиш на спискове са сајта "www.jasenovac.org", то нису спискови јасеновачких жртава, већ спискови жртава рата.
Ријеч је о дјелимичном попису жртава, спроведеном 1960-их година.

Према непотпуном списку жртава Краљевине Југославије (1941-1945) и Остоја и Стојан се наводе као јасеновачке жртве.
- Арбутина (Јован) Остоја, рођем 1895. године, Србин, убијен од усташа 1942. године, у логору Јасеновац (Остоја је на списку жртава Горичке).
- Репак (Теодор) Стојан, рођен ?, Србин, убијен од усташа 1942. године, у директном терору, Јасеновац (Стојан је на списку жртава Панчева).

Посједујем ове спикове, па ако те интересује још нешто, слободно питај.
« Последња измена: Октобар 08, 2013, 11:17:57 пре подне Петар М. Демић »