Аутор Тема: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата  (Прочитано 24047 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #20 послато: Новембар 02, 2016, 01:24:49 поподне »
Ne znam koji su kriteriji za takvu tvrdnju. Koje parametre koristiš za usporedbu?
Добро, јел се ти то правиш наиван или о чему се ради? Ниси чуо за геноцид спроведен над Србима православне вере у току 2. св. рата у НДХ? Ниси чуо за протеривање 250 000 Срба у ''Олуји''? Само то двоје је довољно, и више него довољно, да неко ко озбиљно жели да коментарише на ту тему схвати о каквим ''тврдњама'' је реч. Или си овде само да би провоцирао? 
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:48:29 поподне Број 1 »

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #21 послато: Новембар 02, 2016, 04:29:47 поподне »
Добро, јел се ти то правиш наиван или о чему се ради? Ниси чуо за геноцид спроведен над Србима православне вере у току 2. св. рата у НДХ? Ниси чуо за протеривање 250 000 Срба у ''Олуји''? Само то двоје је довољно, и више него довољно, да неко ко озбиљно жели да коментарише на ту тему схвати о каквим ''тврдњама'' је реч. Или си овде само да би провоцирао?

Tema nije 2 svjetski rat. Tema je pokatoličenje Srba u Hrvatskoj poslije posljednjeg rata i dilema je li ta tvrdnja opravdana ili nije. Također, u okviru teme je iznesena tvrdnja da je Hrvatska etnički najčistija država u Europi, a nije predočen nijedan argument koji potkrepljuje tu tvrdnju. Imajući sve to u vidu, zamolio bih Vas da se držite zadane teme. Hvala.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:48:44 поподне Број 1 »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #22 послато: Новембар 02, 2016, 05:39:06 поподне »
Tema nije 2 svjetski rat. Tema je pokatoličenje Srba u Hrvatskoj poslije posljednjeg rata i dilema je li ta tvrdnja opravdana ili nije. Također, u okviru teme je iznesena tvrdnja da je Hrvatska etnički najčistija država u Europi, a nije predočen nijedan argument koji potkrepljuje tu tvrdnju. Imajući sve to u vidu, zamolio bih Vas da se držite zadane teme. Hvala.
Ускочио сам у ову тему па нисам ни обратио пажњу на то како гласи, али издвајати покатоличење након последњег рата од свега оног што је претходило у 20. веку, равно је забораву жртава које је српски народ имао. Шта значи наглашавање "након овог рата" кад је њему претходио такав масакр и геноцид током двадесетог века, какав свет није видео? Кога данас да покатоличе кад хрватска држава одлично зна да су млади углавном отишли без намере да се враћају, а стари ће за коју деценију поумирати, тако да ће ионако опустела села у потпуности нестати. Знају властодршци у Хрватској да ће време учинити своје и завршити  започето. Многи Срби у градовима већ су покатоличени још пре овог рата тако да није редак случај у овом рату био да су ратовали на страни хрватске, као нпр. онај Ојданић који је био вођа Торциде, па онај Клокан из Загреба, један од БББ, који сада живи у Скандинавији и "велики је Хрват". Суштина је да не можеш убити већ убијеног, тако да без обзира што се нисам фокусирао на тему свакако нисам ни промашио.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:48:57 поподне Број 1 »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #23 послато: Новембар 02, 2016, 07:10:58 поподне »
Ускочио сам у ову тему па нисам ни обратио пажњу на то како гласи, али издвајати покатоличење након последњег рата од свега оног што је претходило у 20. веку, равно је забораву жртава које је српски народ имао. Шта значи наглашавање "након овог рата" кад је њему претходио такав масакр и геноцид током двадесетог века, какав свет није видео? Кога данас да покатоличе кад хрватска држава одлично зна да су млади углавном отишли без намере да се враћају, а стари ће за коју деценију поумирати, тако да ће ионако опустела села у потпуности нестати. Знају властодршци у Хрватској да ће време учинити своје и завршити  започето. Многи Срби у градовима већ су покатоличени још пре овог рата тако да није редак случај у овом рату био да су ратовали на страни хрватске, као нпр. онај Ојданић који је био вођа Торциде, па онај Клокан из Загреба, један од БББ, који сада живи у Скандинавији и "велики је Хрват". Суштина је да не можеш убити већ убијеног, тако да без обзира што се нисам фокусирао на тему свакако нисам ни промашио.
Ову тему поставио сам због завршне фазе покатоличења православни Срба у независној држави Хрватској, гдје смо свједоци ове зле намјере.
Из мога краја покатоличено је девет породица мојих познаника, која су  отишла у Загреб 70-тих и 80-тих година прошлог вијека. Када сам питао који је разлог, сви одговарају исто, "мора се: школа, посао, друштво, све". 
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:49:12 поподне Број 1 »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #24 послато: Новембар 02, 2016, 07:38:57 поподне »
vjera je ista, kršćanska, ona se ne može promijeniti prelaskom s pravoslavlja na katoličanstvo. Čovjek i dalje ostaje kršćanin

Римокатоличка и православна вера немају никакве суштинске везе једна с другом. На папиру, обе су хришћанске, а стварно римокатоличка вера је јерес - отпадништво од једне свете апостолске Христове Цркве.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:49:26 поподне Број 1 »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #25 послато: Новембар 02, 2016, 09:39:59 поподне »
Римокатоличка и православна вера немају никакве суштинске везе једна с другом. На папиру, обе су хришћанске, а стварно римокатоличка вера је јерес - отпадништво од једне свете апостолске Христове Цркве.

Мислим да се овако ништа не постиже, јер ће ти сад неки католик рећи да је све обрнуто, па ћеш ти њему рећи да није, он теби да јесте, и тако у недоглед. Мора се објективно сагледавати ситуација. Тешко да православље и католичанство немају везе једна с другом.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:49:41 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #26 послато: Новембар 02, 2016, 09:46:20 поподне »
Извини, само ми реци шта је то по теби "објективно"?
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:49:55 поподне Број 1 »
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #27 послато: Новембар 02, 2016, 09:49:57 поподне »
Мислим да се овако ништа не постиже, јер ће ти сад неки католик рећи да је све обрнуто, па ћеш ти њему рећи да није, он теби да јесте, и тако у недоглед. Мора се објективно сагледавати ситуација. Тешко да православље и католичанство немају везе једна с другом.

Уопште ми није јасно зашто ту треба нешто да се постиже. Циљ хришћанског живота јесте спасење душе, а не јединство са овом или оном вјерском организацијом, па тако и са римокатолицима.

Испада да је вјера  нешто релативно, што је ствар договора двије стране, а не боготкривена истина. По тој логици би могли договором да тражимо јединство и са будистима. Ми признамо нирвану, а они причест и сл.

Разлика између православног хришћанства и римокатолицизма је суштинска. Православни вјерују у Исуса Христа, а римокатолици у папу. Православни вјерују у Бога, а римокатолици у човјека. Како се ту може наћи на пола пута? 
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:56:52 поподне Број 1 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #28 послато: Новембар 02, 2016, 09:53:39 поподне »
Извини, само ми реци шта је то по теби "објективно"?

Објективно је да не можемо увек рећи "Ми смо увек најбољи и у праву, а све ваше је глупо и ђаволско." Они вероватно мисле да је ово наше ђаволско. И шта сад? Ко је ту у праву. Ти ћеш рећи да смо ми. А они ће рећи да су они у праву.

Уопште ми није јасно зашто ту треба нешто да се постиже. Циљ хришћанског живота јесте спасење душе, а не јединство са овом или оном вјерском организацијом, па тако и са римокатолицима.

Испада да је вјера  нешто релативно, што је ствар договора двије стране, а не боготкривена истина. По тој логици би могли договором да тражимо јединство и са будистима. Ми признамо нирвану, а они причест и сл.

Разлика између православног хришћанства и римокатолицизма је суштинска. Православни вјерују у Исуса Христа, а римокатолици у папу. Православни вјерују у Бога, а римокатолици у човјека. Како се ту може наћи на пола пута?

ОК, не желим даље да се упуштам у ову расправу. Немамо ама баш ништа исто с католицима. Убедили сте ме.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #29 послато: Новембар 02, 2016, 09:54:59 поподне »
Уопште ми није јасно зашто ту треба нешто да се постиже. Циљ хришћанског живота јесте спасење душе, а не јединство са овом или оном вјерском организацијом, па тако и са римокатолицима.

Испада да је вјера  нешто релативно, што је ствар договора двије стране, а не боготкривена истина. По тој логици би могли договором да тражимо јединство и са будистима. Ми признамо нирвану, а они причест и сл.

Разлика између православног хришћанства и римокатолицизма је суштинска. Православни вјерују у Исуса Христа, а римокатолици у папу. Православни вјерују у Бога, а римокатолици у човјека. Како се ту може наћи на пола пута?

П.С. Мислио сам да се постигне нешто у људској расправи на интернету, а не у сједињавању цркава. Уопште не знам зашто си уопште и помислио да на то мислим.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:56:37 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #30 послато: Новембар 02, 2016, 10:01:50 поподне »
П.С. Мислио сам да се постигне нешто у људској расправи на интернету, а не у сједињавању цркава. Уопште не знам зашто си уопште и помислио да на то мислим.

Зато што си написао "Мислим да се овако ништа не постиже", што је био твој одговор на Небин став да су католици јеретици, па сам се запитао шта треба да се постиже?

У православној Цркви римокатоличка црква се заиста сматра отпадничком и јеретичком. Не измишљамо ту топлу воду.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #31 послато: Новембар 02, 2016, 10:05:01 поподне »
Објективно је да не можемо увек рећи "Ми смо увек најбољи и у праву, а све ваше је глупо и ђаволско." Они вероватно мисле да је ово наше ђаволско. И шта сад? Ко је ту у праву. Ти ћеш рећи да смо ми. А они ће рећи да су они у праву.

ОК, не желим даље да се упуштам у ову расправу. Немамо ама баш ништа исто с католицима. Убедили сте ме.

Имају они право да мисле шта хоће. То је њихов проблем. Истина није ствар споразума. Истина је једна и не може бити предмет неких договарања и налажења на пола пута. Мислим да има много доказа ко је на путу те истине. То је у овим стварима једино објективно.

Знам више добрих људи римокатоличке вере. Немам ништа против њих и другог обичног света који потиче из земаља и области где је ова вера доминантна. Реално, и немају много избора него да припадају тој вери. Њихов клир је друга прича. Они добро знају шта раде и камо воде своју паству.

Ако смо те заиста "убедили", драго ми је.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #32 послато: Новембар 02, 2016, 10:09:41 поподне »
У православној Цркви римокатоличка црква се заиста сматра отпадничком и јеретичком. Не измишљамо ту топлу воду.

Да. Јер ни по Светом Писму не постоје "цркве", него једна Црква. Утолико, не може бити више различитих тумачења, правила, обреда, него - једно. А која је то црква која је та права Христова Црква, да не дужим овде, препоручујем свима које занима да прочитају житије Светог Марка Ефеског и покушај "флорентинске уније". Ту је све лепо речено.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:20:31 поподне Број 1 »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #33 послато: Новембар 02, 2016, 10:10:58 поподне »
Зато што си написао "Мислим да се овако ништа не постиже", што је био твој одговор на Небин став да су католици јеретици, па сам се запитао шта треба да се постиже?

У православној Цркви римокатоличка црква се заиста сматра отпадничком и јеретичком. Не измишљамо ту топлу воду.

Не знам зашто сам то написао. Очигледно ме је обузело лудило неко.

Не постиже се ништа У РАСПРАВИ! Сад ће католик рећи да смо ми јеретици. Онда ће Небо (узео сам Неба само као пример) рећи да су они јеретици. Па ће католик њему опет рећи да смо ми јеретици. Па ће Небо њему рећи да су они јеретици. И докле тако? Знам ја добро шта ове две цркве мисле једна о другој, и знам да ви сваку преписку о овој теми лично схватате до те мере да свако ко мало другачије размишља бива проглашен за екуменисту.

Схватате ли шта желим да кажем? Уосталом, већ сам све рекао, а ко жели да схвати, схватиће. Ко не жели, неће.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:20:40 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #34 послато: Новембар 02, 2016, 10:19:53 поподне »
Не знам зашто сам то написао. Очигледно ме је обузело лудило неко.

Не постиже се ништа У РАСПРАВИ! Сад ће католик рећи да смо ми јеретици. Онда ће Небо (узео сам Неба само као пример) рећи да су они јеретици. Па ће католик њему опет рећи да смо ми јеретици. Па ће Небо њему рећи да су они јеретици. И докле тако? Знам ја добро шта ове две цркве мисле једна о другој, и знам да ви сваку преписку о овој теми лично схватате до те мере да свако ко мало другачије размишља бива проглашен за екуменисту.

Схватате ли шта желим да кажем? Уосталом, већ сам све рекао, а ко жели да схвати, схватиће. Ко не жели, неће.

Бакс, уопште се не обазирем на то што ће неки римокатолик рећи да сам јеретик, нити ме то интересује, нити улазим у расправе са римокатолицима по том питању. Уколико ме неко од њих упита шта мислим о њиховој вјери, рећи ћу им да вјерујем да су у заблуди и то ћу им рећи из добре, а не лоше намјере.

Нормалан суживот са људима римокатоличке вјероисповијести може да се оствари и без улажења у питања вјере и расправе о томе.

А не знам кога сам ја то проглашавао за екуменисту, тебе сигурно нисам. Нити имам обичај људе да нападам због њихових увјерења.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:54:10 поподне Број 1 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #35 послато: Новембар 02, 2016, 10:20:44 поподне »
Бакс, уопште се не обазирем на то што ће неки римокатолик рећи да сам јеретик, нити ме то интересује, нити улазим у расправе са римокатолицима по том питању. Уколико ме неко од њих упита шта мислим о њиховој вјери, рећи ћу им да вјерујем да су у заблуди и то ћу им рећи из добре, а не лоше намјере.

Нормалан суживот са људима римокатоличке вјероисповијести може да се оствари и без улажења у питања вјере и расправе о томе.

А не знам кога сам ја то проглашавао за екуменисту, тебе сигурно нисам. Нити имам обичај људе да нападам због њихових увјерења.

ОК.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:20:59 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #36 послато: Новембар 02, 2016, 10:30:35 поподне »
Хвала Број 1 на исправци. Уочио сам ја грешку, ал било је касно :).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #37 послато: Новембар 02, 2016, 10:31:02 поподне »
Ма, не, бре, Бакс. Нема ту ништа лично. Ствар је спознаје шта је истина, а шта лаж. Мораш да прочиташ много теолошке грађе (Свето Писмо, пре свега), па ће ти доћи само. Ту је и много појавних доказа (имају ли католици неког ко може да се пореди са нпр. Светим Василијем Острошким и његовим чудотворним моштима!? А где су сви остали православни светитељи!), а оно најважније - то је лични доживљај, из срца.

Лично, сматрам да је екуменизам велика превара. Да банализујем. То је као кад навијаш за Партизан, па ти се појаве неки Звездаши и кажу - хајде да сви будемо једно, да навијамо за фудбал. И онда, ти као ватрени Партизановац гледаш дерби, Звезда да гол, а ти се радујеш, јер је (како'но рече наш фамозни водитељ М.П.) "победио фудбал". Јел ти то звучи нормално? Мени не. Притом, фудбал је само забава. А замисли колико је то "нормално" у суштинским стварима каква је вера.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:54:31 поподне Број 1 »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #38 послато: Новембар 02, 2016, 10:46:42 поподне »
Ма, не, бре, Бакс. Нема ту ништа лично. Ствар је спознаје шта је истина, а шта лаж. Мораш да прочиташ много теолошке грађе (Свето Писмо, пре свега), па ће ти доћи само. Ту је и много појавних доказа (имају ли католици неког ко може да се пореди са нпр. Светим Василијем Острошким и његовим чудотворним моштима!? А где су сви остали православни светитељи!), а оно најважније - то је лични доживљај, из срца.

Лично, сматрам да је екуменизам велика превара. Да банализујем. То је као кад навијаш за Партизан, па ти се појаве неки Звездаши и кажу - хајде да сви будемо једно, да навијамо за фудбал. И онда, ти као ватрени Партизановац гледаш дерби, Звезда да гол, а ти се радујеш, јер је (како'но рече наш фамозни водитељ М.П.) "победио фудбал". Јел ти то звучи нормално? Мени не. Притом, фудбал је само забава. А замисли колико је то "нормално" у суштинским стварима каква је вера.
Звезда да гол, а ти се радујеш, како то лепо звучи пријатељу! :D
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 10:51:48 поподне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #39 послато: Новембар 02, 2016, 10:52:49 поподне »
Хвала Број 1 на исправци. Уочио сам ја грешку, ал било је касно :).
Ту смо да поправимо.