Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115797 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #380 послато: Мај 19, 2019, 01:30:35 поподне »
Свима који су објављени послана су обавештења о објављеном коментару на резултат.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #381 послато: Мај 19, 2019, 08:36:26 поподне »
Мирковић, Митровдан, Полача, Книн

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=14-16, 389I=14, 533=14. Најближи на пројекту му је свакако Вранић из истог места и са истом славом. Имају две разлике (једна двострука) на упоредива 23 маркера, али деле вредност 14 на 389I, која је очито карактеристика овог рода. Можда су обојици релативно блиски и Шаботи из Дрвара и један род из околине Ораховца у Метохији, са којим дели 389I=14 и 533=14. И они славе Митровдан. Ако веза постоји, вероватно је доста стара. Колико се сећам Шаботи спомињу неко предање о Кучима и Мрњавчвићима, па можда заиста то указује на матицу овог рода, јер одговара и слава, а и могућа веза са споменутим родом из Ораховца.

Тестиран је навео само да су у Полачу дошли из Босне. Ако неко има о Мирковићима више података, нека напише.

« Последња измена: Мај 19, 2019, 08:39:28 поподне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #382 послато: Мај 19, 2019, 08:38:44 поподне »
Добросављевић, Никољдан, Вича, Штрпце

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има један скоро па модални хаплотип. Самим тим има доста бликских поклапања. Има чак три потпуна поклапања, али бих издвојио једног тестираног у оквиру хергцеговачког подухвата из околине Стоца, јер слави Никољдан, а има предање о Риђанима.

Тестирани је навео неко магловито предање о пореклу из околине Никшића.

Блиска поклапања (2-3 разлике) која су му и географски блиски, су из околине Урошевца, даљим пореклом из Средске (Никољдан) и Сиринића (Ваведење).

Тестирани Добросаљевић је од оних из Старог Качаника, који су се ту доселили као аутоколонисти из Виче 1927.

"Дерибикови (1 к.) 1927. из Виче (Сиринић)".

https://www.poreklo.rs/2014/09/22/poreklo-prezimena-selo-stari-kacanik-kacanik/

Не бих знао ком роду из Виче припадају Добросављевићи.

https://www.poreklo.rs/2012/06/26/poreklo-prezimena-selo-vi%C4%8Da-%C5%A1trpce-kim/
« Последња измена: Мај 19, 2019, 09:09:48 поподне Милош »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #383 послато: Мај 19, 2019, 09:05:05 поподне »
Тестиран је навео само да су у Полачу дошли из Босне.

То наводи и Накићеновић у "Книнској Крајини": дошли из Босне у 16. веку. Није немогуће да су ови родови које помињеш у другој половини 15. века са Косова прешли у Босну, па касније део у Далмацију. Предање о сеоби са Косова (земље Бранковића) после 1455. године у Босну (па касније даље на запад) није ретка код родова у Далмацији, Лици, Крајини.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #384 послато: Мај 19, 2019, 09:49:45 поподне »
Килибарда, Аранђеловдан, Тупан, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Најближи му је Ђуровић, Ораси, Подгорица. Имају једну разлику на упоредива 23 маркера. Ђуровићи заједно са Пејовићима спадају у Озриниће- Градашевиће.

Килибарде и Ераковићи су један род и заједно су у Тупан дошли из Велестова са Чева.

https://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-selo-tupan-niksic/

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #385 послато: Мај 20, 2019, 09:20:53 пре подне »
Скоко, Ђурђевдан, Југовићи, Гацко

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има неколико специфичних вредности: 393=14, 456=16, 635=22. Најсличнији хаплотип, а уједно и најближи на пројекту су му Аврамовић из Драгинца код Лознице и Лукић из Велике Сочанице код Дервенте, који славе Аранђеловдан и који су несумњиво исти род. Са обојицом дели споменуте специфичне маркере и има по три разлике на 23 упоредива маркера. Нешто удаљенији, 4 разлике на 23, је Вишњевац, који слави Никољдан и који има још нижу вредност на 635=21, али он му је географски веома близу, па је самим тим и веза веома извесна.

За Скоке се каже да су досељени из Бодежишта. Неки сматрају да су Скоке од Вујачића из Нудола у Црној Гори. Нису у сродству са Скокама католицима.

Не бих искључио везу са Скокама католицима, а чини ми се да би могла постојати и веза са Чабрилима, који су географски близу, а иста је и слава.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #386 послато: Мај 20, 2019, 09:22:36 пре подне »
Селак, Вартоломијевдан, Требовљани, Градишка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има неколико специфичних вредности: 19=15, 385=15-15, 458=16, 576=17. Мислим да су овде важни маркери 385 и 576, које дели са Кецманима из Крајине који славе Вартоломијевдан. Са тестираним из Херцеговине који слави Вартоломијевдан из околине Невесиња дели 19=15 и 458=16, међутим он је нешто удаљенији од Кецмана из Петровца, Санског Моста и Оштре Луке, који за разлику од Селака сви имају вишу вредност на 389II=32/33. Треба напоменути да Кецмана има и других хаплогрупа, али су I2-PH908 најбројнији.

Тестирани није ништа написао о даљем пореклу, а ни ја нисам ништа пронашао, па ако неко има неку информацију, нека пише.

Селаков хаплотип као да је прелазни хаплотип између Кецмана и Прошића с једне стране, и тог Невесињца с друге стране. Могуће да су сви они повезани у некој далекој прошлости.

Ван мреже Бадин

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #387 послато: Мај 20, 2019, 11:01:19 пре подне »
Мирковић, Митровдан, Полача, Книн

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=14-16, 389I=14, 533=14. Најближи на пројекту му је свакако Вранић из истог места и са истом славом. Имају две разлике (једна двострука) на упоредива 23 маркера, али деле вредност 14 на 389I, која је очито карактеристика овог рода. Можда су обојици релативно блиски и Шаботи из Дрвара и један род из околине Ораховца у Метохији, са којим дели 389I=14 и 533=14. И они славе Митровдан. Ако веза постоји, вероватно је доста стара. Колико се сећам Шаботи спомињу неко предање о Кучима и Мрњавчвићима, па можда заиста то указује на матицу овог рода, јер одговара и слава, а и могућа веза са споменутим родом из Ораховца.

Тестиран је навео само да су у Полачу дошли из Босне. Ако неко има о Мирковићима више података, нека напише.

Доселили су се на Полачу крајем 17-ог века (вероватно 1688. године) из Босне, као и већина родова са Полаче. Највероватније су дошли из гламочког краја.

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #388 послато: Мај 20, 2019, 11:39:58 пре подне »
Свима који су објављени послана су обавештења о објављеном коментару на резултат.

Dobro jutro,

Meni još nije stigao sertifikat niti obaveštenje.
Rekli ste mi u sredu u toku dana da će biti.


Hvala

Edit
Nije hitno, neka bude do kraja maja samo mi recite da bih znao da planiram dalja testiranja.
« Последња измена: Мај 20, 2019, 11:41:31 пре подне Aleksandar R21 »

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #389 послато: Мај 20, 2019, 11:54:39 пре подне »
Добросављевић, Никољдан, Вича, Штрпце

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има један скоро па модални хаплотип. Самим тим има доста бликских поклапања. Има чак три потпуна поклапања, али бих издвојио једног тестираног у оквиру хергцеговачког подухвата из околине Стоца, јер слави Никољдан, а има предање о Риђанима.

Тестирани је навео неко магловито предање о пореклу из околине Никшића.

Блиска поклапања (2-3 разлике) која су му и географски блиски, су из околине Урошевца, даљим пореклом из Средске (Никољдан) и Сиринића (Ваведење).

Тестирани Добросаљевић је од оних из Старог Качаника, који су се ту доселили као аутоколонисти из Виче 1927.

"Дерибикови (1 к.) 1927. из Виче (Сиринић)".

https://www.poreklo.rs/2014/09/22/poreklo-prezimena-selo-stari-kacanik-kacanik/

Не бих знао ком роду из Виче припадају Добросављевићи.

https://www.poreklo.rs/2012/06/26/poreklo-prezimena-selo-vi%C4%8Da-%C5%A1trpce-kim/
Разговарао сам са Добросављевићем пре тестирања и закључак је да не знају своје порекло. То скоро увек значи да су староседелачки род.
Кад би било могућности да тестирамо још само двадесетак родова, сигуран сам да би имали највећи резултат (близу 100%) старих Косовских (Сиринићких породица). Пошто махом познајем све тестиране (родове), имали би најпрецизнију могућу слику (бројчану, са прецизним процентима) на свету.
Са процентима никад нисте начисто јер један род може имати тек неколико људи, док други више стотина... Нпр. породична задруга Дурлевића је имала у просеку око 100 чланова у време када је Атанасије Урошевић писао књигу (мислим 1936 године).
Ово је и мој предлог да Сиринићку Жупу одрадимо 100% за сва времена.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #390 послато: Мај 20, 2019, 12:52:37 поподне »
Dobro jutro,

Meni još nije stigao sertifikat niti obaveštenje.
Rekli ste mi u sredu u toku dana da će biti.


Hvala

Edit
Nije hitno, neka bude do kraja maja samo mi recite da bih znao da planiram dalja testiranja.

Није вам још урађен сертификат, па га зато нисам послао, биће највероватније у следећој тури.

Више информација за сада не могу ни ја да кажем.

Надам се ускоро.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #391 послато: Мај 20, 2019, 01:17:27 поподне »
Разговарао сам са Добросављевићем пре тестирања и закључак је да не знају своје порекло. То скоро увек значи да су староседелачки род.
Кад би било могућности да тестирамо још само двадесетак родова, сигуран сам да би имали највећи резултат (близу 100%) старих Косовских (Сиринићких породица). Пошто махом познајем све тестиране (родове), имали би најпрецизнију могућу слику (бројчану, са прецизним процентима) на свету.
Са процентима никад нисте начисто јер један род може имати тек неколико људи, док други више стотина... Нпр. породична задруга Дурлевића је имала у просеку око 100 чланова у време када је Атанасије Урошевић писао књигу (мислим 1936 године).
Ово је и мој предлог да Сиринићку Жупу одрадимо 100% за сва времена.

И ја сам више на становишту да се ради о неком стариничком роду, чија је матица Средачка или Сирнћка жупа, или можда Полог.

Што се тиче тестирања људи из Сиринићке жупе, увек могу као и Добросављевић да се тестирају. У оквиру подухвата Срба са КиМ, то је немогуће, јер је и испуњен број, и не би узорак био равномеран. Чак је и више људи из Сиренића тестирано од предвиђеног броја. Зато акценат треба ставити на оне родове који нису тестрани  и тестирати их, ако треба уз финансијску помоћ заједнице.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #392 послато: Мај 20, 2019, 01:18:47 поподне »
Не бих искључио везу са Скокама католицима, а чини ми се да би могла постојати и веза са Чабрилима, који су географски близу, а иста је и слава.

Наравно. Код PH908, на 23 маркера, где нема неких специфичности, све је могуће.

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #393 послато: Мај 20, 2019, 01:20:43 поподне »
Цитат
Лужњанин, Пантелијевдан, Корлаће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=15-15, 389I=12, 458=16.
Ову комбинацију маркера има једини на пројекту, па самим тим нема ближа поклапања.

За њих се у литератури каже:

"Лужњани (3 куће, Св. Панталеј), од Лужњана из Јошаничке Бање".

https://www.poreklo.rs/2018/08/05/poreklo-prezimena-selo-korlace-raska/

По речима тестираног село код Јошаничке Бање одакле су дошли у Корлаће је Жерађе. У том селу има Бојовића са славом Пантелијевдан.

"Бојовићи (2 куће, Св. Пентелејмон, 27. јула), има више од две стотине година како су се доселили из Горњих Села у Васојевићима. Даљим пореклом су од племена Куча. Јочовићи,грана овога рода је изумрла по мушкој линији."

https://www.poreklo.rs/2018/08/06/poreklo-prezimena-selo-zeradje-raska/

И сам тестирани спомиње порекло од Куча, што се као и у многим другим случајевима, показало као нетачно. Могуће да због овог предања и славе можемо их повезати са Коматовићима из Брњака, али им се хаплотип значајно разликује.

Поштовани хтео бих да Вас питам која тестирања даље да радим, односно која СНП тестирања, на које маркере. Питам да бих знао у ком смеру да усмерим своје даље истраживање. Пошто је била дискусија о томе колико је тачно само предање да смо од Куча. Хвала у напред. Поздрав

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #394 послато: Мај 20, 2019, 01:35:18 поподне »
Поштовани хтео бих да Вас питам која тестирања даље да радим, односно која СНП тестирања, на које маркере. Питам да бих знао у ком смеру да усмерим своје даље истраживање. Пошто је била дискусија о томе колико је тачно само предање да смо од Куча. Хвала у напред. Поздрав

Зависи шта желите и колико можете издвојити средстава за то. Незахвално је било кога наговарати на тестирања, која су за наше услове, веома скупа, али и врхунска. Зато као најнапреднији тест, после свих искустава са другим лабораторијама, предлажем BigY700 преко лабораторије FTDNA у Хјустону. Они такође располажу великом базом података. Посебно бих истакао значај администратора на I2a FTDNA project-у, као и Serbian DNA project-у на FTDNA, преко којих се много тога може сазнати. Цена је када су попусти око 430€, плус 30€ слање резултата Yfull-у у Москви.

Јефтинији тестови су они преко лабораторије Yseq у Берлину. Од панела (80€), преко појединачних СНП-ова (15€) до појединачних маркера (7€), који могу уз мало среће, дати неке одговоре.

Најјефтинија опција је тестирање појединачног маркера. У вашем случају, али и код свих осталих који испадну I2-PH908, битан је маркер 561. Зато га и вама препоручујем. Наравно уколико се одлучите за BigY700 са почетка приче, онда то није потребно.

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #395 послато: Мај 20, 2019, 01:53:57 поподне »
Цитат
Јефтинији тестови су они преко лабораторије Yseq у Берлину. Од панела (80€), преко појединачних СНП-ова (15€) до појединачних маркера (7€), који могу уз мало среће, дати неке одговоре.

Најјефтинија опција је тестирање појединачног маркера. У вашем случају, али и код свих осталих који испадну I2-PH908, битан је маркер 561. Зато га и вама препоручујем.

Тренутно, ово ми је најприхватљивије. Да ли ми препоручујете још неки маркер или за почетак само маркер 561?
Хвала Вам на саветима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #396 послато: Мај 20, 2019, 01:55:29 поподне »
Тренутно, ово ми је најприхватљивије. Да ли ми препоручујете још неки маркер или за почетак само маркер 561?
Хвала Вам на саветима.

За почетак само 561. У зависности која буде вредност, видећемо шта даље. Или неки други маркер или неки СНП.

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #397 послато: Мај 20, 2019, 01:59:23 поподне »
Цитат
За почетак само 561. У зависности која буде вредност, видећемо шта даље. Или неки други маркер или неки СНП.

Хвала Вам још једном.  :)
Процедура је претпостављам једноставна око регистровања и слања узорака за Немачку?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #398 послато: Мај 20, 2019, 02:02:19 поподне »
Хвала Вам још једном.  :)
Процедура је претпостављам једноставна око регистровања и слања узорака за Немачку?

Процедура је објашњена две странице пре ове.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4205.msg115649#msg115649

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #399 послато: Мај 20, 2019, 02:03:51 поподне »
Цитат
Процедура је објашњена две странице пре ове.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4205.msg115649#msg115649

Одлично, хвала.  :D