Аутор Тема: Моја колекција  (Прочитано 412832 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моја колекција
« Одговор #640 послато: Август 14, 2017, 11:30:38 пре подне »
Pa pošto i meni izgleda zanimljiv, naručio sam ga. :)

Да, и ја бих рекао да је занимљив, ради се о две области са истим називом: Колашин на Тари и Колашин на Ибру. Први се касније развио у град са својом околином,  а други је због геополитичких, привредних и других разлога остао област. Или, шта је старије "кокошка или јаје", "град или село" :) Овом темом су се бавили многи путописци, истраживачи, много радова је написано о томе.  Моји Колашинци сматрају да је уместо Ибарски (почетак XX века) требало да се назове Стари Колашин. Не бих улазио у ту расправу али бих волео да имам и тај рад...

Хвала, Павке :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Моја колекција
« Одговор #641 послато: Август 14, 2017, 12:07:11 поподне »
Да, и ја бих рекао да је занимљив, ради се о две области са истим називом: Колашин на Тари и Колашин на Ибру. Први се касније развио у град са својом околином,  а други је због геополитичких, привредних и других разлога остао област. Или, шта је старије "кокошка или јаје", "град или село" :) Овом темом су се бавили многи путописци, истраживачи, много радова је написано о томе.  Моји Колашинци сматрају да је уместо Ибарски (почетак XX века) требало да се назове Стари Колашин. Не бих улазио у ту расправу али бих волео да имам и тај рад...

Хвала, Павке :)

Mиcлим дa je Шћeпaнoвић у књизи "Cpeдњe Пoлимљe и Пoтapje" oбjacниo cвe тo...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Моја колекција
« Одговор #642 послато: Август 14, 2017, 01:04:25 поподне »
Има ли ико ово?
KOVACEVIC Desanka (1961), Trgovina u Srednjovjekovnoj Bosni

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моја колекција
« Одговор #643 послато: Август 14, 2017, 01:06:38 поподне »
Mиcлим дa je Шћeпaнoвић у књизи "Cpeдњe Пoлимљe и Пoтapje" oбjacниo cвe тo...

И Жарко Шћепановић се, између осталих, бавио тим питањем, читао сам и његов рад и имам утисак као и код свих осталих, углавном све се врти "у круг, у круг, у круг...". Не заборави чињеницу да се само у Иб. Колашину у народу појављује назив Стари Колашин. Мислим, нити је ово тема за расправу, нити ја желим да о томе дајем свој суд, занима ме рад Глише Елезовића на ту тему, пошто нисам имао прилику да га читам...
Фала, Милошу :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Моја колекција
« Одговор #644 послато: Август 14, 2017, 01:43:52 поподне »
И Жарко Шћепановић се, између осталих, бавио тим питањем, читао сам и његов рад и имам утисак као и код свих осталих, углавном све се врти "у круг, у круг, у круг...". Не заборави чињеницу да се само у Иб. Колашину у народу појављује назив Стари Колашин. Мислим, нити је ово тема за расправу, нити ја желим да о томе дајем свој суд, занима ме рад Глише Елезовића на ту тему, пошто нисам имао прилику да га читам...
Фала, Милошу :)

Mиcлим дa je тo дeo нaшeг "poмaнтизмa"... ;)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моја колекција
« Одговор #645 послато: Август 14, 2017, 03:10:35 поподне »
Mиcлим дa je тo дeo нaшeг "poмaнтизмa"... ;)

"Кад су цркве лећеле" :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #646 послато: Август 14, 2017, 05:19:16 поподне »
Зна ли неко од историчара, ко је ? Јанковић, који је писао на тему становништва Будимске епархије? ???



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #647 послато: Август 14, 2017, 06:01:30 поподне »


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Моја колекција
« Одговор #650 послато: Август 17, 2017, 04:02:53 поподне »
Паво, јел могу следећи наслови?

Илија Маодуш - Врховина
Љубица Глигоревић - Личани досељени на Винковачко подручје
Маријан Матицка - Аграрна реформа и колонизација у Барањи између 1945. и 1948
Мирко Марковић - Село Горјани крај Ђакова
Зденка Шимончић Бобетко - Аграрна реформа и колонизација на подручју Барање између два рата

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #651 послато: Август 18, 2017, 07:17:53 пре подне »
Илија Маодуш - Врховина
Љубица Глигоревић - Личани досељени на Винковачко подручје
Маријан Матицка - Аграрна реформа и колонизација у Барањи између 1945. и 1948
Мирко Марковић - Село Горјани крај Ђакова
Зденка Шимончић Бобетко - Аграрна реформа и колонизација на подручју Барање између два рата

http://www.mediafire.com/file/101z37bzz7hy872/5325326754.zip

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #652 послато: Август 18, 2017, 07:26:38 пре подне »
"Колашин на Тари и Колашин на Ибру", Глише Елезовића

http://www.mediafire.com/file/kaq98sr4dnr638k/Kolasin.pdf

U vezi ovog.  Meni nije nikakav poseban trud nabavljati pojedinačne članke iz publikacija.  Knjige u doslovnom smislu meni stignu poštom pa ih ja skeniram, a članke meni nabavlja i skenira jedno od sveučilišta u gradu.  Kao što se vidi na ovo primjeru, trebalo je samo 4 dana od kad je kolega Gille poželio da mu ja stavim na forum. :)

No, ključna stvar u ovoj priči.  Ono malo truda što ja trebam uložiti je ispuniti obrazac za narudžbu.  Zato je ovo bilo jednostavno jer je Gille fino donio bibliografske podatke.  Koji časopis, koji broj, koja godina.  Ako forumaše stvarno zanimaju neki radovi iz časopisa, nije problem nabaviti ako ste spremni proguglati bibliografske podatke.  Naslov, ime autora, ime časopisa, broj i godina su obično dovoljni.  Ako može stranice na kojim je rad, još bolje.  Ljudi koji ovo skeniraju ne znaju čitati ni ćirilicu ni jezike osim engleskog pa često skeniraju "na slijepo."  Po brojevima stranica. 

Ako ovdje tražite pod "naslova citiranih referenci," vrlo lako se mogu naći gotovo svi mogući pravilno citirani članci.  S tom informacijom ja bez problema naručim.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моја колекција
« Одговор #653 послато: Август 18, 2017, 09:17:52 пре подне »
"Колашин на Тари и Колашин на Ибру", Глише Елезовића

http://www.mediafire.com/file/kaq98sr4dnr638k/Kolasin.pdf

U vezi ovog.  Meni nije nikakav poseban trud nabavljati pojedinačne članke iz publikacija.  Knjige u doslovnom smislu meni stignu poštom pa ih ja skeniram, a članke meni nabavlja i skenira jedno od sveučilišta u gradu.  Kao što se vidi na ovo primjeru, trebalo je samo 4 dana od kad je kolega Gille poželio da mu ja stavim na forum. :)

No, ključna stvar u ovoj priči.  Ono malo truda što ja trebam uložiti je ispuniti obrazac za narudžbu.  Zato je ovo bilo jednostavno jer je Gille fino donio bibliografske podatke.  Koji časopis, koji broj, koja godina.  Ako forumaše stvarno zanimaju neki radovi iz časopisa, nije problem nabaviti ako ste spremni proguglati bibliografske podatke.  Naslov, ime autora, ime časopisa, broj i godina su obično dovoljni.  Ako može stranice na kojim je rad, još bolje.  Ljudi koji ovo skeniraju ne znaju čitati ni ćirilicu ni jezike osim engleskog pa često skeniraju "na slijepo."  Po brojevima stranica. 

Ako ovdje tražite pod "naslova citiranih referenci," vrlo lako se mogu naći gotovo svi mogući pravilno citirani članci.  S tom informacijom ja bez problema naručim.


Хвала, Павке :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Моја колекција
« Одговор #654 послато: Август 18, 2017, 01:23:49 поподне »
Поштовани Паво,ако сте у могућности да прибавите ове радове из Темишварског зборника,у питању су прва два броја која не постоје у архиви Матице српске на интернету,макар их ја нисам успео наћи. :)

Божидар Панић-Први туторски дневник Текелијине цркве у Араду- први део 1728-1744,требало би да је Темишварски зборник али не знам који број је у питању-највероватније број 1,Матица српска,Нови Сад

Владан Гавриловић, Жалба арадско-поморишких трговаца из 1731. године, Темишварски зборник 2, Матица српска, Нови Сад,2000

Хвала унапред.

Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моја колекција
« Одговор #655 послато: Август 19, 2017, 01:23:48 пре подне »
 

М. Мурко, За народном епиком на Косову, Прилози за књижевност, језик, историју и фолклор, 1938, XVIII, 1—2, 571.

Имаш ли ово, Паки?  :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #656 послато: Август 19, 2017, 05:38:29 пре подне »
М. Мурко, За народном епиком на Косову, Прилози за књижевност, језик, историју и фолклор, 1938, XVIII, 1—2, 571.
Божидар Панић-Први туторски дневник Текелијине цркве у Араду- први део 1728-1744,
Владан Гавриловић, Жалба арадско-поморишких трговаца из 1731. године, Темишварски зборник 2, Матица српска, Нови Сад,2000

Naručeno



Ван мреже Hannibal

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Моја колекција
« Одговор #657 послато: Август 20, 2017, 12:11:14 поподне »

Ван мреже kanalcek

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Моја колекција
« Одговор #658 послато: Август 21, 2017, 03:36:01 пре подне »
Господине Паво, ако имате дисертацију " Исламизацијата на Торбешите и формирање на торбешката субгрупа" можеш ли га отпремити овде?

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #659 послато: Август 22, 2017, 05:46:57 поподне »
Господине Паво, ако имате дисертацију " Исламизацијата на Торбешите и формирање на торбешката субгрупа" можеш ли га отпремити овде?

Na žalost, nemam.