Аутор Тема: Моја колекција  (Прочитано 421505 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #480 послато: Мај 29, 2017, 04:22:56 поподне »
Дали је неко читао књигу "Бјелице, казивање о племену и братству", Драгутин Р. Бјелица, 1996? О каквом се аутору ради? Гдје би се могла набавити?

Не знам каква је књига, али на Купинду се једна продаје са попустом за 1.200 динара. ;)



Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Моја колекција
« Одговор #481 послато: Мај 29, 2017, 06:27:12 поподне »
 Књигу сам читао по изласку из штампе. Одлична је.  Колико се сјећам обрађени су  Бјелице како у Црној Гори, тако и у Херцеговини и Србији.

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Моја колекција
« Одговор #482 послато: Мај 29, 2017, 07:25:13 поподне »
Књигу сам читао по изласку из штампе. Одлична је.  Колико се сјећам обрађени су  Бјелице како у Црној Гори, тако и у Херцеговини и Србији.

Захваљујем на одговору и теби и Амикусу.
« Последња измена: Мај 29, 2017, 07:26:30 поподне Amicus »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Моја колекција
« Одговор #483 послато: Мај 31, 2017, 03:29:17 поподне »
Форумаши, има ли неко ову књигу?

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Моја колекција
« Одговор #485 послато: Јун 12, 2017, 12:40:00 пре подне »
Попис џелепа пиротског кадилука из 1581. године:
https://www.academia.edu/4657950/Popis_d%C5%BEelepa_Pirotskog_kadiluka_iz_1581._godine

Џелепи су били категорија становништва које је имало обавезу да сваке године доведе у османску престоницу одређени број оваца ради продаје по утврђеној откупној цени.

Може послужити за процену старости неких насеља на простору југоисточне Србије (набројано је 145 села), као и за анализу личних имена људи у овом крају у XVI веку. Приређивачица, др Драгана Амедоски, је превела и попис пиротског кадилука из 1530. (Съкратен регистьр на Пиротски кадилък от 1530 година / Т. Катич, Драгана Амедоски, у: Известия на Държавните архиви 99 (2010) 158-200.), али тај рад нисам успео да нађем online.
« Последња измена: Јун 12, 2017, 12:46:45 пре подне Rigel »

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Моја колекција
« Одговор #486 послато: Јун 13, 2017, 06:32:34 поподне »
Попис џелепа Пиротског кадилука из 1581. године:
https://www.academia.edu/4657950/Popis_d%C5%BEelepa_Pirotskog_kadiluka_iz_1581._godine

Џелепи су били категорија становништва које је имало обавезу да сваке године доведе у османску престоницу одређени број оваца ради продаје по утврђеној откупној цени.

Може послужити за процену старости неких насеља на простору југоисточне Србије (набројано је 145 села), као и за анализу личних имена људи у овом крају у XVI веку. Приређивачица, др Драгана Амедоски, је превела и попис Пиротског кадилука из 1530. (Съкратен регистьр на Пиротски кадилък от 1530 година / Т. Катич, Драгана Амедоски, у: Известия на Държавните архиви 99 (2010) 158-200.), али тај рад нисам успео да нађем online.


Ево и Скраћеног пописа Пиротског кадилука из 1530. године са више од 400 наведених села (превод др. Татјане Катић и др. Драгане Амедоски):

https://www.academia.edu/1364398/Summary_register_of_the_Sehirkoy_Pirot_kaza_in_1530._in_Bulgarian_

Пиротски кадилук је био део Софијског санџака и обухватао је простор од Ниша и Књажевца на северозападу, па све до села Алдомировци у данашњој Бугарској на југоистоку.

« Последња измена: Јун 13, 2017, 06:36:47 поподне Rigel »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #487 послато: Јун 18, 2017, 02:56:54 поподне »
aleksandar I тражише ову књигу, па да оставим линк свима, у питању је књига Фернана Бродела: Медитеран - простор и историја. :)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Моја колекција
« Одговор #488 послато: Јун 25, 2017, 12:35:20 поподне »
Димитрије Руварац: "Ево, шта сте нам криви"

http://jadovno.com/wp-content/uploads/2017/04/Evo-sta-ste-nam-krivi-7.pdf

Књига је изашла 1895. године, испрва као низ полемичких чланака у новинама. Аутор је рођени брат Илариона Руварца, а у књизи опширно даје одговор на питање из хрватских новина "Обзор" "што смо ми Хрвати вама Србима увек и за све криви?" Ту је маестрално указао на хрватске покушаје асимилације Срба у политичком, религијском, етничком, језичком, хералдичком (негирање српске заставе и грба) и правописном (негирање ћирилице) смислу, њихове великохрватске тежње, као и на општи србомрзачки образац који је тада владао код великог дела хрватске јавности, али и на њихову дволичност и користољубље (коришћење Срба када су били потребни за сукоб са Бечом или Мађарима, а затим када опасност прође поновно непријатељско деловање). Ова књига је, нажалост, код Срба у највећој мери заборављена (ради одржавања привида лажног југословенства и још лажнијег братства и јединства), а она је актуелна и данас као и 1895. и показује да је и тада постојало трезвених појединаца који су били енергично против југословенске илузорне идеологије која је касније преовладала. Одличан је и предговор овом издању књиге који је написао Василије Крестић.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #489 послато: Јул 08, 2017, 12:59:18 пре подне »
Попис Босне и Херцеговине из 1895. године > scribd.com - добра ствар због регистра пописаних назива места. :)

Како поменух и на другој теми, занимљиво је да се истоимена места са различитим конфесионалним саставом, дефинишу као српска, турска и католичка.

Све заједно на више од 800 страна!

Занимљиво је да постоје и формулари за упис пописаника, и јасно је да уколико су сачувани, да би нам за исте вредело злата доћи до њих. ;)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Моја колекција
« Одговор #490 послато: Јул 11, 2017, 11:09:20 поподне »
Хенрик Барић: "Историја арбанашког језика"

https://drive.google.com/open?id=0B4ps-K-v8gLDeDF1eUMwYWllOGs

Капитално дело једног од наших најбољих историјских лингвиста и албанолога, професора Београдског универзитета и оснивача Катедре за албанологију на Филолошком факултету Хенрика Барића. У овом раду он представља и брани своју хипотезу о трачком пореклу албанског језика, истовремено указујући на недостатке илирске хипотезе о његовом пореклу, а поред тога даје приказ историјског развоја албанског језика и разних утицаја који су га обликовали. Иако је рад из 1959. године, и данас је у великој мери актуелан.
« Последња измена: Јул 11, 2017, 11:11:00 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #491 послато: Јул 14, 2017, 08:48:13 поподне »
Nakon razgovora s Jovicom i Amicusom, odlučih staviti ponovno čitavu svoju digitalnu kolekciju na raspolaganje članova i forumaša Porekla.  Nema logike da ovako nešto ne podijelim s drugim koji se zanimaju za slične tematike. 

Kako se radi o nekih 200GB knjiga i članaka, nije realno da sve stavim na mrežu odjednom.  Stavljati knjige polako abecednim redom mi se čini nelogičnim jer bi to urodilo ranijim stavljanjem knjiga koje možda nikog ne zanimaju na uštrb onih koje ljude zanimaju.  Najracionalnija opcija mi se čini da stavim ispod svojevrsni indeks radova koje imam na računalu i pozovem forumaše da traže što ih zanima.  Nađite radove koji vas zanimaju, ostavite naslove u odgovoru i ja ću se potruditi ih tijekom vikenda staviti na mediafire.com.  Mislim da oni zahtijevaju da se napravi nalog kako bi se skidale datoteke, no on je besplatan.  Mislim da je za početak 5-6 radova po forumašu dovoljno.  Ako nekog baš zanima više, prednost ide aktivnijim forumašima.

Knjige sam većinom skenirao ja osobno i pretražive su.  Članci iz časopisa i žurnala su skenirani na moj zahtjev od strane raznih visokoškolskih institucija u SAD-u i proslijeđeni meni.  Uglavnom su iste kakvoće kao i moji skenovi.  Neke knjige su fotografirane i nisu pretražive.  U nekim slučajevima se radi o knjigama koje sam slikao prije no što sam nabavio skener.  U drugim slučajevima se radi o knjigama koje nisam mogao dobiti na skeniranje ili sam dobio od institucija s izričitom naredbom da ne skeniram.  Radi se o starijim ili oštećenim knjigama.  U nešto slučajeva je knjižnica koje posjeduje knjigu poslala sveučilištu koje meni nabavlja knjige pod uvjetom da ne smijem iznijeti sa sveučilišta.  Osoblje mi dopušta slikanje u čitaonici. 

Program koji sam rabio kako bih napravio indeks ima probleme s nekim dijakritičkim znacima.  Č i Ć ne prikazuje, Đ, Ž i Š prikazuje.  Vjerujem da neće stvoriti ozbiljne zabune.

http://www.mediafire.com/file/w4dvxmz5xte3w4x/Knjige.pdf

Dakle, slobodno se javite ako vas nešto zanima.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Моја колекција
« Одговор #492 послато: Јул 14, 2017, 09:04:31 поподне »
Добродошао назад, Паво и свака част за ово!

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Моја колекција
« Одговор #493 послато: Јул 14, 2017, 09:12:55 поподне »
Мене интереесују књиге:

Петар Петровић - Стари Влах
Марија Ђокић - прилог проучавању становништва у неким златиборским селима
Хатиџа Цар Дрнда - Нова Варош у османским изворима
Богумил Храбак - Стари Влах од 15. до почетка 19. века

ако може нешто од тога, иначе импресивна је колекција

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #494 послато: Јул 14, 2017, 09:44:27 поподне »
Добродошао Паво на форум! :)

Ово је заиста изузетна збирка наслова! 8)



nikolic

  • Гост
Одг: Моја колекција
« Одговор #495 послато: Јул 14, 2017, 09:45:04 поподне »
Ја бих замолио за:

1. Јован Ћирић - Насеља горњег Понишавља и Лужнице
2. Јован Ћирић - Старост насеља горњег Понишавља и Лужнице
3. Драгана Стојковић - Насеља и становништво општине Пирот

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Моја колекција
« Одговор #496 послато: Јул 14, 2017, 09:58:53 поподне »
Био бих захвалан за линк ка Попису свега становништва Црне Горе 1879.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Моја колекција
« Одговор #497 послато: Јул 14, 2017, 10:02:01 поподне »
Kako bih olakšao sebi stvari, stavljat ću određenu količinu knjiga zajedno u zip datoteku.  Mislim da svi današnji operativni sustavi mogu otvarati .zip bez potrebe za ikakvu instalaciju dodatnih programa.  Ako se nekom od forumaša da razdvajati knjige i stavljati ih na neki drugi hosting servis individualno, ja to pozdravljam

Јован Ћирић - Насеља горњег Понишавља и Лужнице
Јован Ћирић - Старост насеља горњег Понишавља и Лужнице
Драгана Стојковић - Насеља и становништво општине Пирот
Петар Петровић - Стари Влах
Марија Ђокић - Прилог проучавању становништва у неким златиборским селима
Хатиџа Цар Дрнда - Нова Варош у османским изворима
Богумил Храбак - Стари Влах од 15. до почетка 19. века

http://www.mediafire.com/file/2lx6s7gk60s6g6y/46187038.zip

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Моја колекција
« Одговор #498 послато: Јул 14, 2017, 10:10:23 поподне »
"Замољавам" за следеће (за почетак) :)

- Grupa autora - Krajina i Krajišnici
- Petar Gakovic - Porodice u Krajini
- Petar Gakovic - Pravoslavne porodice i slave u Krajini

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Моја колекција
« Одговор #499 послато: Јул 14, 2017, 10:11:27 поподне »
На први поглед мислим да би ми следећи наслови били занимљиви, уколико ми још нешто буде запало за око обратићу вам се на пп.

Grupa autora - Stanovništvo i naselja opštine Priboj
Milisav Lutovac - Priboj na Limu
Alija Bejtic - Rudo
Sreta Pecinjacki - Podaci iz 1785 o naseljima i školama Srema i Šajkaške


Унапред захвалан! ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор