Аутор Тема: Моја колекција  (Прочитано 413146 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #220 послато: Јануар 07, 2016, 04:14:08 поподне »
Нађох синоћ ова два тома пописа Херцеговине из 1585. године, нажалост нема презимена, али опет дело је вредно пажње.

Ahmed S. Aličić - Opštirni katastarski popis za oblast Hercegovinu iz 1585. godine, Sveska I, Sarajevo, 2014
Ahmed S. Aličić - Opštirni katastarski popis za oblast Hercegovinu iz 1585. godine, Sveska II, Sarajevo, 2014

Такође је добро обратити пажњу на Прилоге за оријенталну филологију, који се могу наћи на скрибду. Јуче баш нађох један веома користан попис чифлука, који је објављен у једном од бројева, после видех да је тај рад постављен и на Порекловој дигиталној библиотеци. Пошто је скрибд у последње време постао изузетно непоуздан што се тиче постојаности литературе која се тамо поставља, вреди прегледати шта је све објављено, док неко не побрише па нам остану само библиотеке.

Покушаћу сутра да скенирам и један попис досељеника муслимана из Србије на простор Шамца из 1863. године. Тада је рецимо у Шамац досељена и породица Тихић, који су у Шамац дошли из Ужица. Могуће да су тада и Алијини преци дошли у Босну, мада сад видех да је то било нешто касније 1867. године. Спомињу се имигранти из Ужица, Сокола и Шапца.



На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Моја колекција
« Одговор #221 послато: Јануар 07, 2016, 05:48:34 поподне »
Покушаћу сутра да скенирам и један попис досељеника муслимана из Србије на простор Шамца из 1863. године. Тада је рецимо у Шамац досељена и породица Тихић, који су у Шамац дошли из Ужица. Могуће да су тада и Алијини преци дошли у Босну, мада сад видех да је то било нешто касније 1867. године. Спомињу се имигранти из Ужица, Сокола и Шапца.

Шамац као општинско средиште и јесте настало од исељених муслимана и з Србије и то 1863. године па надаље. То је вријеме друге владавине Михаила Обреновића (1860-1868), који је у почетку био веома амбициозан по питању спољне политике. За његове владавине дешава се Чукун-чесма; покушај стварања балканског савеза, реформа управе. Зато поновно доводи некадашњег великог непријатеља Обреновића, уставобранитеља Илију Гарашанина, за попечитеља/министра иностраних послова.

Изетбеговићи су из Београда.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #222 послато: Јануар 09, 2016, 07:49:44 пре подне »
Snežana Ferjančić:"Naseljavanje legijskih veterana u balkanskim provincijama I-III vek".
http://www.balkaninstitut.com/pdf/izdanja/posebno/ferjancic.pdf

Knjiga može biti zanimljiva onima koji poreklu vežu sa period Rimskog carstva. Na kraju knjige nalaze se karte sa pregledom veteranskih naselja.
Na 202 strani govori o etničkom sastavu naseljenih veterana u Dalmaciji. Zanimljiva je primedba da oko 44% naseljenih poreklo vuče iz istočnih provincija (Mala Azija, Sirija itd) što bi moglo biti jedno od objašnjenja za pojavljivanje nekih haplotipova na području Severne Dalmacije.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #223 послато: Јануар 10, 2016, 09:28:38 поподне »
Шамац као општинско средиште и јесте настало од исељених муслимана и з Србије и то 1863. године па надаље. То је вријеме друге владавине Михаила Обреновића (1860-1868), који је у почетку био веома амбициозан по питању спољне политике. За његове владавине дешава се Чукун-чесма; покушај стварања балканског савеза, реформа управе. Зато поновно доводи некадашњег великог непријатеља Обреновића, уставобранитеља Илију Гарашанина, за попечитеља/министра иностраних послова.

Тако је Ацо како си написао. Као што обећах, шаљем у прилогу скениран део са списковима досељеника из 1863. године, а убацио сам и уводни део о досељавању муслимана из Србије током тих година. Занимљиво је обратити пажњу на рад конзула у оно време, који се у краћим цртама назире и овде, а о чему је на широко писано кроз целу књигу.

Илија Павловић, Рајко Илишковић, Босанска Посавина 1774-1864: Посавско-требавска буна, Насељавање муслиманских исељеника (мухаџира) из Србије на дијелове Посавине 1863. године, Шамац, 2008, стр. 367-393

Књига је иначе веома интересантна, с обзиром да се у њеним редовима могу ишчитати идентични односи данашњима, како у домаћој тако и у иностраној политици. То је наравно трагично, али кад би се мало боље схватала дужина ове данашње агоније која траје вековима, можда би се неко већ тргнуо и покушао нешто конкретније да уради. Како год, ово је само један мали прилог о мешању верских карата на српском етничком простору, где се обичан народ као и увек ништа није питао.

На крају књиге занимљив је прилог Саферске наредбе од 14. асфера 1276 (12. септембра 1859.), која је штампана двојезично, лево на турском, а десно на српско-хрватском, ћирилицом старим правописом.



Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Моја колекција
« Одговор #224 послато: Јануар 13, 2016, 07:15:28 поподне »
Da li neko može da predloži knjigu o istoriji našeg podnevlja koja bi uključivala period od kasnog srednjeg vijeka do recimo prvog svj.rata a da je na Engleskom jeziku, tj da je mogu preporučiti nekome kome je Engleski jedina opcija, kada je čitanje u pitanju?
Idealno bi bilo kad bi se knjiga mogla skinuti u pdf-u, mada su i ostale mogućnosti dobrodošle.
Hvala.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #225 послато: Јануар 14, 2016, 06:13:16 поподне »
Da li neko može da predloži knjigu o istoriji našeg podnevlja koja bi uključivala period od kasnog srednjeg vijeka do recimo prvog svj.rata a da je na Engleskom jeziku, tj da je mogu preporučiti nekome kome je Engleski jedina opcija, kada je čitanje u pitanju?
Idealno bi bilo kad bi se knjiga mogla skinuti u pdf-u, mada su i ostale mogućnosti dobrodošle.
Hvala.

Ima dosta knjiga o srpskoj istoriji ali gotovo ništa na engleskom. Jedino sam uspeo naći Ćirkovićevu knjigu o Srbima, no za nju je potrebno da se plati

http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-0631204717.html

Ja lično imam neka neslaganja sa pojedinim Ćirkovićevim idejama, ali je u pitanju ipak ozbiljan i, najvažnije, sveobuhvatan rad. O pojedinim epizodama srpske istorije se može naći nešto ali drugo delo koje bi ovako obrađivalo srpsku istoriju nisam uspeo da nađem.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #226 послато: Јануар 28, 2016, 11:31:32 пре подне »
Научни рад са Макс Планка који се бави пописима у Краљевини Србији (доступан на овој адреси: http://www.demogr.mpg.de/papers/working/wp-2012-018.pdf), из мог угла представља једну велику јадиковку над уништеним пописним материјалом из 19. века. Па ипак, као што знамо, доста из пописа 1862/63. је сачувано. Овај рад наводи да су "census microdata" за попис 1863. за Ваљево и управну област публиковани у књизи Бранка Перуничића из 1973. годиине: ''Град Ваљево и његово управно подручје 1815-1915''.

Занима ме - да ли неко поседује ову књигу? Ако да, да ли се у њој налази буквално поименични пописни материјал из 1862/3. или је то само неки збир, при чему не знам зато би то били названо "microdata" у овом раду.  Хвала много свима који пожеле да одговоре и знају нешто о овоме!

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Моја колекција
« Одговор #227 послато: Јануар 28, 2016, 11:33:18 пре подне »
Када кажу Microdata вјероватно мисле на то да су подаци микрофилмовани, па су одатле пренесени у књигу.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #228 послато: Јануар 28, 2016, 11:39:05 пре подне »
Нисам сигуран, шта да радим са микрофилмом у књизи (која је својевремно била у слободној продаји)?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #229 послато: Јануар 28, 2016, 11:45:34 пре подне »
Овај податак би ми био веома значајан, јер се размишљам да купим ти књигу, али продавац који ми је нуди није вољан да је прегледа и каже ми шта има у њој него је у фазону ''хоћеш купиш-нећеш купиш''  :(

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Моја колекција
« Одговор #230 послато: Јануар 28, 2016, 01:24:04 поподне »
Ја сам рекао да су подаци пребацивани са микрофилмова, а не да су микрофилмови "убацивани" у књигу.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Моја колекција
« Одговор #231 послато: Јануар 28, 2016, 01:35:06 поподне »
Научни рад са Макс Планка који се бави пописима у Краљевини Србији (доступан на овој адреси: http://www.demogr.mpg.de/papers/working/wp-2012-018.pdf), из мог угла представља једну велику јадиковку над уништеним пописним материјалом из 19. века. Па ипак, као што знамо, доста из пописа 1862/63. је сачувано. Овај рад наводи да су "census microdata" за попис 1863. за Ваљево и управну област публиковани у књизи Бранка Перуничића из 1973. годиине: ''Град Ваљево и његово управно подручје 1815-1915''.

Занима ме - да ли неко поседује ову књигу? Ако да, да ли се у њој налази буквално поименични пописни материјал из 1862/3. или је то само неки збир, при чему не знам зато би то били названо "microdata" у овом раду.  Хвала много свима који пожеле да одговоре и знају нешто о овоме!

Verovatno je u pitanju zbirni materijal, bez imena i prezimena. Ja ne znam ni za jedan poimenični (ime i prezime) popisni materijal iz kog su podaci bili dostupni, jedino su bili dostupni zbirni podaci, bilo da se radi o ukupnom broju stanovnika u nekom naselju ili nekom drugom kriteriju.
Mislim da je bolje da odeš do arhiva u Valjevu. Eventualno možeš i da ih nazoveš. Ne znam kakvi su službenici u arhivu što se tiče komunikacije sa strankama, da li da se naoružaš ili možeš i opušteno.  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #232 послато: Јануар 28, 2016, 02:19:37 поподне »
Хвала, radon. Ништа, онда ћу да баталим то и да, пошто живим у БГ-у, идем у Архив Србије и да копам полако...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #233 послато: Јануар 28, 2016, 06:00:06 поподне »
Када кажу Microdata вјероватно мисле на то да су подаци микрофилмовани, па су одатле пренесени у књигу.

Тако је Љиљане, по свему судећи подаци су објављени у књизи, а с обзиром на број страна у књизи, који прелази 1200 страна, ти пописи су скоро сигурно објављени тамо. Бацих поглед по нету, видех да има једна књига на Купиндо.цом, а с обзиром на цену мислим да не треба пропустити прилику да се књига купи, нарочито ако је госн. Селаковић пореклом из Ваљева, али наравно сваком на слободу да сам процени по својој вољи.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #234 послато: Јануар 28, 2016, 08:10:37 поподне »
Dragi Amicus, pisao sam prodavcu sa kupinda, bas sam hteo da kupim knjigu, jer sam sa raznih strana poreklom iz Valjeva, ali prodavac nije voljan da pogleda sta ima u njoj - rekao mi je da ili kupim ili ne...  ???

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #235 послато: Јануар 28, 2016, 08:11:32 поподне »
Zbog toga sam se i obro ovde na forumu....

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моја колекција
« Одговор #236 послато: Јануар 28, 2016, 08:12:24 поподне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #237 послато: Јануар 29, 2016, 12:38:20 пре подне »
Dragi Amicus, pisao sam prodavcu sa kupinda, bas sam hteo da kupim knjigu, jer sam sa raznih strana poreklom iz Valjeva, ali prodavac nije voljan da pogleda sta ima u njoj - rekao mi je da ili kupim ili ne...  ???

Нимало професионално с његове стране, али у том случају не знам шта ти још остаје, можда да погледаш у некој библиотеци да ли имају књигу, па ако видиш тамо да су објављени пописи, да купиш и ову од овог. Мада, као што рекох, према броју страница, све су индикације да су пописни материјали објављени. Доста је то велик број страна за једно дело које би се бавило само управом Ваљева. А како је у питању објављивање архивске грађе, сва је прилика да су пописи објављени у целини, а само наведени као књиге или табаци листина.



Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Моја колекција
« Одговор #238 послато: Јануар 29, 2016, 02:58:16 поподне »
Ja imam knjigu dr Branka Peruničića o popisu u srezu Jaseničkom. Za svako domaćinstvo popisani su članovi i koliko su godina imali tad, kao i imovina i prihodi domaćinstva. Pretpostavljam da je i knjiga za Valjevo podjednako detaljna. Meni je ovo bio apsolutno neprocenjiv izvor podataka. Lokalni arhiv bi isto trebao da ima ovu knjigu (a i Arhiv Srbije, pošto se njima obavezno daju kopije svih dela nastalih na osnovu arhivskih podataka).

Inače, ne znam kako to funkcioniše preko Kupindo, ali da li postoji šansa da prodavac zapravo nema knjigu te zato "ne može" da pogleda sadržaj?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моја колекција
« Одговор #239 послато: Јануар 30, 2016, 10:39:42 поподне »
Ja imam knjigu dr Branka Peruničića o popisu u srezu Jaseničkom. Za svako domaćinstvo popisani su članovi i koliko su godina imali tad, kao i imovina i prihodi domaćinstva. Pretpostavljam da je i knjiga za Valjevo podjednako detaljna. Meni je ovo bio apsolutno neprocenjiv izvor podataka. Lokalni arhiv bi isto trebao da ima ovu knjigu (a i Arhiv Srbije, pošto se njima obavezno daju kopije svih dela nastalih na osnovu arhivskih podataka).

Inače, ne znam kako to funkcioniše preko Kupindo, ali da li postoji šansa da prodavac zapravo nema knjigu te zato "ne može" da pogleda sadržaj?

Ха... конктретно овај продавац, од 8.000 проданих књига, добио је само једну негативну реакцију, а и та због неотесаног понашања и продаје књиге у лошем стању. На купиндо.цом има још једна књига, али скоро дупло скупља, можда питати тог продавца?