Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 318726 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #300 послато: Мај 14, 2016, 08:55:56 поподне »
Што се тиче Шаљана, Јокића и те проблематике, моје је мишљење следеће: нема никакве логике да су Шаљићи из Машнице Н1а. Н1а у Црној Гори има врло мало (1-2%) и сконцентрисана је на западу. Данас је стигао и резултат Кнежевића из Велике (из којих Шаљићи из Машнице изводе порекло што стоји и у родослову Кнежевића) и човек је испао И2а динарик исто као и Јанковић Шаљанин. Поставља се питање како онда објаснити резултат Шаљића? Ја сам прво мислио да може бити да је грешка до лабораторије, али вероватније је да је у питању ово што је написао Аксић.

Што се тестираног Јокића из Сивца тиче, није га од почетка требало без икаквих доказа повезивати са Великом, али шта је ту је. Није то толико специфично презиме да би се то радило. Јокић који се тестирао није никоме никад одговорио на мејл тако да не знамо ништа о његовом пореклу. У Сивцу има Јокића староседелаца и ја сам једног питао на мејл шта зна о пореклу и није знао ништа специјално осим да су староседеоци, славе св. Николу и имају неки надимак сад сам га заборавио.

п.с.
Иначе смо чини ми се на овом форуму и доказали да хронолошки гледано Јокићи из Сивца не могу бити од Јокића из Велике

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #301 послато: Мај 15, 2016, 12:05:23 пре подне »
Што се тиче Шаљана, Јокића и те проблематике, моје је мишљење следеће: нема никакве логике да су Шаљићи из Машнице Н1а. Н1а у Црној Гори има врло мало (1-2%) и сконцентрисана је на западу. Данас је стигао и резултат Кнежевића из Велике (из којих Шаљићи из Машнице изводе порекло што стоји и у родослову Кнежевића) и човек је испао И2а динарик исто као и Јанковић Шаљанин. Поставља се питање како онда објаснити резултат Шаљића? Ја сам прво мислио да може бити да је грешка до лабораторије, али вероватније је да је у питању ово што је написао Аксић.

Што се тестираног Јокића из Сивца тиче, није га од почетка требало без икаквих доказа повезивати са Великом, али шта је ту је. Није то толико специфично презиме да би се то радило. Јокић који се тестирао није никоме никад одговорио на мејл тако да не знамо ништа о његовом пореклу. У Сивцу има Јокића староседелаца и ја сам једног питао на мејл шта зна о пореклу и није знао ништа специјално осим да су староседеоци, славе св. Николу и имају неки надимак сад сам га заборавио.

п.с.
Иначе смо чини ми се на овом форуму и доказали да хронолошки гледано Јокићи из Сивца не могу бити од Јокића из Велике

Đorđo, придружујем се твом размишлјанју у вези Шаљића и Јокића.

И исто тако мислим да је Синиша у праву:
Било би добро да се тестирају велички старосједиоци, стари Срби Живаљевићи. Познато је да су Черани родбински женидбама повезани са њима, па се питам да ли је и ту могло доћи до каквог сплемењивања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #302 послато: Мај 16, 2016, 06:32:50 поподне »
Придружујем се овим размишљањима.

Ипак имамо два велика братства потомака Чериних, оба су динарик југ.

За сивачког Јокића ја од почетка говорим да ми је сумњива веза са Великом. Шаљић је енигматичан. Можда не треба претеривати па закључити да је олако написао да му је Машница завичај. Вероватно човек зна одакле је. Али, не знамо је ли му то даљи завичај или је рођен у Машници. С друге стране, већ сам писао да је веза полимских Шаљића са величким "Шаљанима" ("Черићима") танка, и сасвим је могуће да су Шаљићи своје везу са Шаљанима из Велике исконтсруисали управо због сличности презимена. Можда су Шаљићи неки дошљаци из Шаље (што је мало вероватно због ХГ), а можда то презиме нема никакве везе ни са албанским Шаљама, нити са величким Шаљанима, већ је изведеница од неке сасвим друге основе (нпр. од надимка).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Чера

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • I2-PH908>FT276002
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #303 послато: Мај 18, 2016, 06:46:57 поподне »
Јуче сам упознао једног цењеног и угледног припадника братства Шаљић. Кроз причу сам му поменуо и “проблематику“ овог нашег тестираног Шаљића. Човек се јако заинтересовао ко би то од његових могао бити . Рекао ми је да су у Машници некада живели Шаљићи, а да их сада тамо више нема. Такође ми је испричао и верзију њихове приче о Тому родоначелнику Шаљића.
Томо (Милија) је рођен у селу Велика као Томо Кнежевић. Није имао браће ни сестара, а као дете остао је без родитеља. Због сиромаштва и тешког живота одлази из Велике у село Машницу да надничи, а где су га тамошњи мештани прихватили као да је дошао из Шаље. Временом су га прозвали Том Шаља (тај надимак му је остао до краја живота). Пошто је био сналажљив радио је све и свашта и почео је по нешто зарађивати. Купио је најпре неку стоку па препродао, а за те паре купује и нешто земље. У Машници се заљубљује у кћер тамошњег житеља са којом се касније оженио и ту засновао породицу и ородио. Његови синови узимају из добијеног надимка презиме Шаљић. Неки Шаљићи сматрају Машницу завичајем, а неки Велику. Ето таква вам је веза Величких Шаљана братства Кнежевића и Шаљића.
Приликом растанка Шаљић ми је поклонио брошуру о братству Шаљића. У њој су набројани сви Шаљићи од Тома па на овамо до 2004. године. Можда се и “спорни“ Шаљић налази у њој тако да би требало упоредити податке које је он дао са подацима из брошуре. Ако је неко заинтересован за то нек се јави. Надам се да смо мало појаснили ствар. Поздрав свим форумашима. 


Ван мреже Александар Шаљић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #304 послато: Јун 08, 2016, 11:30:29 поподне »
Поздрав свима,
свратих после дужег времена на форум и видим да су моји рзултати тестирања направили пометњу, можда ћу бити од помоћи. Припадник сам породице Шаљић, као и Шаљић који је дао брошуру кориснику под надимком Чера, и сам имам ту брошуру у којој нема мог имена јер Растко Шаљић,који је истраживао и то саставио није успео све да нас попише. У њој је име мог оца Милована, деде Милутина који је син Богданов...све до Тома Кнежевића. После свега написаног на форуму видим да постоји могућност да је  дошло до грешке код резултата мог ДНК теста. Наиме, у мејлу који сам добио од г. Јовице Кртиниће, поред извештаја из лабораторије између осталог стоји - "Припадате хаплогрупи N1a ( видећете да у извештају ДНК лабораторије нису могли да извуку којој хаплогрупи припадате, али су наши аналитичари несумљиво утврдили да сте управо N1a хаплогрупа)". Иначе, ја нисам рођен у Машници, Шаљића тамо нема већ дуже време, 20-тих година прошлог века су се преселели у Метохију, у Пећ и околину. Поздрав свима још једном

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #305 послато: Јун 09, 2016, 12:08:18 пре подне »
Поздрав свима,
свратих после дужег времена на форум и видим да су моји рзултати тестирања направили пометњу, можда ћу бити од помоћи. Припадник сам породице Шаљић, као и Шаљић који је дао брошуру кориснику под надимком Чера, и сам имам ту брошуру у којој нема мог имена јер Растко Шаљић,који је истраживао и то саставио није успео све да нас попише. У њој је име мог оца Милована, деде Милутина који је син Богданов...све до Тома Кнежевића. После свега написаног на форуму видим да постоји могућност да је  дошло до грешке код резултата мог ДНК теста. Наиме, у мејлу који сам добио од г. Јовице Кртиниће, поред извештаја из лабораторије између осталог стоји - "Припадате хаплогрупи N1a ( видећете да у извештају ДНК лабораторије нису могли да извуку којој хаплогрупи припадате, али су наши аналитичари несумљиво утврдили да сте управо N1a хаплогрупа)". Иначе, ја нисам рођен у Машници, Шаљића тамо нема већ дуже време, 20-тих година прошлог века су се преселели у Метохију, у Пећ и околину. Поздрав свима још једном

Поздрав Александар

Хвала на јавлјанју и додатном објашнјенју.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #306 послато: Јун 09, 2016, 08:04:00 пре подне »
Поздрав свима,
свратих после дужег времена на форум и видим да су моји рзултати тестирања направили пометњу, можда ћу бити од помоћи. Припадник сам породице Шаљић, као и Шаљић који је дао брошуру кориснику под надимком Чера, и сам имам ту брошуру у којој нема мог имена јер Растко Шаљић,који је истраживао и то саставио није успео све да нас попише. У њој је име мог оца Милована, деде Милутина који је син Богданов...све до Тома Кнежевића. После свега написаног на форуму видим да постоји могућност да је  дошло до грешке код резултата мог ДНК теста. Наиме, у мејлу који сам добио од г. Јовице Кртиниће, поред извештаја из лабораторије између осталог стоји - "Припадате хаплогрупи N1a ( видећете да у извештају ДНК лабораторије нису могли да извуку којој хаплогрупи припадате, али су наши аналитичари несумљиво утврдили да сте управо N1a хаплогрупа)". Иначе, ја нисам рођен у Машници, Шаљића тамо нема већ дуже време, 20-тих година прошлог века су се преселели у Метохију, у Пећ и околину. Поздрав свима још једном

Поздрав, Александре. Хвала на јављању. Не вјерујем да је дошло до грешке у резултатима вашег теста, ви припадате хаплогрупи N1a P189. Проблем је што тој хаплогрупи не припадају бар још двојица из Чериног братстсва која су тестирана (они су I2a Динарик). Ово би значило да по мушкој линији не потичете од Чере и да предање о вашом поријеклу треба добро истражити. По генетици ваше поријекло упућује на бањанско-пивски простор. У сваком случају, остаје вам да сачекате тестирање још неких из Чериног братства.
« Последња измена: Јун 09, 2016, 10:01:16 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #307 послато: Јун 25, 2016, 01:14:28 поподне »
Данас ми се појавио као поклапање на фтдна човек са страним презименом, послао сам му мејл и рекао ми је да му је дедино презиме било Чучковић и да је био из Глине.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #308 послато: Јун 25, 2016, 02:53:18 поподне »
Данас ми се појавио као поклапање на фтдна човек са страним презименом, послао сам му мејл и рекао ми је да му је дедино презиме било Чучковић и да је био из Глине.

Род Чучковића је један од бројнијих српских родова са подручја Глине.
Било их је у више села, а најјачи су били у Малом Обљају (32 куће), Балинцу (28 кућа) и Доњој Бачуги (16 кућа).

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #309 послато: Јун 25, 2016, 02:55:03 поподне »
Данас ми се појавио као поклапање на фтдна човек са страним презименом, послао сам му мејл и рекао ми је да му је дедино презиме било Чучковић и да је био из Глине.

И мени је дошло обавештенје да имам ново поклапанје за тог човека (6 разлике на 67 маркера). Али не видим га нигде на манје од 67 маркера.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #310 послато: Јун 25, 2016, 05:48:04 поподне »
Род Чучковића је један од бројнијих српских родова са подручја Глине.
Било их је у више села, а најјачи су били у Малом Обљају (32 куће), Балинцу (28 кућа) и Доњој Бачуги (16 кућа).
да не знаш можда која им је крсна слава?

Хаплотип му је близак модалу и нема неке карактеристичне вредности које би га приближиле неком другом тестираном (није близак Ананићу који је исто из Баније)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #311 послато: Јун 25, 2016, 07:43:46 поподне »
да не знаш можда која им је крсна слава?

Хаплотип му је близак модалу и нема неке карактеристичне вредности које би га приближиле неком другом тестираном (није близак Ананићу који је исто из Баније)

Негде сам прочитао да им је крсна слава Ђурђевдан.

Послао сам му емаил па каже да че се распитати код родбине.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #312 послато: Јул 03, 2016, 01:58:38 пре подне »
да не знаш можда која им је крсна слава?

Провјерио сам ових дана, потврђено ми је да Чучковићи из Малог Обљаја и Чучковићи из Доње Бачуге славе Ђурђевдан. Чекам потврду за Чучковиће из Балинца.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #313 послато: Јул 03, 2016, 07:28:33 поподне »
Јуче сам упознао једног цењеног и угледног припадника братства Шаљић. Кроз причу сам му поменуо и “проблематику“ овог нашег тестираног Шаљића. Човек се јако заинтересовао ко би то од његових могао бити . Рекао ми је да су у Машници некада живели Шаљићи, а да их сада тамо више нема. Такође ми је испричао и верзију њихове приче о Тому родоначелнику Шаљића.
Томо (Милија) је рођен у селу Велика као Томо Кнежевић. Није имао браће ни сестара, а као дете остао је без родитеља. Због сиромаштва и тешког живота одлази из Велике у село Машницу да надничи, а где су га тамошњи мештани прихватили као да је дошао из Шаље. Временом су га прозвали Том Шаља (тај надимак му је остао до краја живота). Пошто је био сналажљив радио је све и свашта и почео је по нешто зарађивати. Купио је најпре неку стоку па препродао, а за те паре купује и нешто земље. У Машници се заљубљује у кћер тамошњег житеља са којом се касније оженио и ту засновао породицу и ородио. Његови синови узимају из добијеног надимка презиме Шаљић. Неки Шаљићи сматрају Машницу завичајем, а неки Велику. Ето таква вам је веза Величких Шаљана братства Кнежевића и Шаљића.
Приликом растанка Шаљић ми је поклонио брошуру о братству Шаљића. У њој су набројани сви Шаљићи од Тома па на овамо до 2004. године. Можда се и “спорни“ Шаљић налази у њој тако да би требало упоредити податке које је он дао са подацима из брошуре. Ако је неко заинтересован за то нек се јави. Надам се да смо мало појаснили ствар. Поздрав свим форумашима.

ISNIQ: A VILLAGE AND ITS FAMILIES
Once upon a time
Once upon a time - perhaps three or four hundred years ago - three brothers from the Shala clan in Malësia e Madhe (literally: the Great Mountain Land) north of Shkodra in present-day Albania, had to flee from their home region. We don’t know why, but they had ‘fallen in blood’ with some other families there.
They walked up the mountain towards the east, and came down on the other side into the Plava region of Montenegro. In one of the villages they were attacked by a dog, but a girl came out to rescue them. They were all tired and one of the brothers could not go any further. He stayed in the house of their rescuer and later married her. Thus the people of Veliku village are actually Albanian, but they became Montenegrins at a later stage. ‘So close are the Albanians and Montenegrins.’
The two other brothers continued further over the mountain and one of them, Lek Vuka, who had brought his three sons Nik, Prek and Vuk, arrived in the hills just above Isniq. There he settled in the cave called Shpella e Bojkut after the Bojkaj who were already living in a village on the mountain’s slope. Where the third brother eventually settled is not known.
The area which today is Isniq was empty bushland at that time. It was owned by the Bey of Peja1, Çefatin Begu of the Lullolis. In those days there was no Albania and no Yugoslavia. The whole territory belonged to the Sultan. But his men never managed to rule the high mountain areas of Albania or Montenegro. The population in those places remained Christian. So the three brothers were Catholic when they came to Shpella e Bojkut, while the Bojkaj were ‘Serbs’ (in other words, Serbian Orthodox), but still Albanian because they belonged to the clan of Thaqi. Another household lived near the Bojkajs, the Blakajs, and they were Catholic, of the Krasniqi clan.
One day a band of Montenegrins from Lugit e Gushit robbed a girl from the Bojkaj. Some say she was the daughter of the Bey, who had been sent to the countryside to recover from poor health. The Bojkaj took up her defence, and Lek Vuka and his sons came to their assistance. They fought very bravely and Led Vuka was killed as was his eldest son, Nika. They succeeded in driving the intruders away, but the girl was killed in the battle. At the place where she died is a stone called the ‘Guri i nusës’ (the stone of the bride).
When Çefatin Begut heard about the bravery of the three brothers, he came and asked: ‘What can I do to reward your great courage?’ But the two remaining brothers said: ‘Nothing. We are much obliged, but it was our duty. We are of a brave and honourable breed and could not have acted otherwise.’ The Bey insisted, however, and in the end it was agreed that they should be allowed to settle on the land now called Isniq on condition that they covert to Islam. They hesitated for a while, but eventually gave in and finally built a mosque to prove their sincere intentions. Their own dwellings, made of branches, were not very impressive: they were small sheds, kolibe (meaning ‘nest,’ such as are used only as dogs’ kennels today).
After the Shala brothers had settled, the news about the newcomers reached the neighbouring village of Lebusha.

Ovo je izvod iz knjige na engleskom gde albanci iz sela Isniq kod Decana, prenose potpuno isto predanje kao i Saljani u Veliku. Od jednoga su brata Velicani a od drugog Insniqani

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #314 послато: Јул 03, 2016, 10:51:20 поподне »
Мени је занимљиво то да се код неких Климената јављају имена чија је основа ''Вук''. Да ли се на албанском каже Вук или постоји неки други назив за животињу чије је име веома присутно код Срба, али и колико видим и код неких Климената?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #315 послато: Јул 03, 2016, 11:02:45 поподне »
Мени је занимљиво то да се код неких Климената јављају имена чија је основа ''Вук''. Да ли се на албанском каже Вук или постоји неки други назив за животињу чије је име веома присутно код Срба, али и колико видим и код неких Климената?

Код Албанаца се каже слично као код нас, али опет различито - ујк (ujku у одређеном облику). Вук је српска реч и говори о измешаности српских и арбанашких елемената у то време код малисорских племена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #316 послато: Јул 03, 2016, 11:10:55 поподне »
Na albansko se vuk kaze Ujk. Ali postoje i imena Uka i Ujkan. Opa imaju u osnovi rec Vuk.

Česta su prezimena Uka i Ukaj. Kod Klimenata iseljenih u Martinovice ima prezime Prelvukaj a u Rugovu ima famila Gjevukaj. U Hote kod Podgorice ima familija Dedvukaj itd

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #317 послато: Јул 04, 2016, 12:50:46 пре подне »
Rugovac, хвала на по поставлјеном предању али је уопште упитно да ли је Чера N1a.

И без замерке, али и преданје ми изгледа више ко оправдање за неку велику Албанију па претпоставлјем да су додане неке ствари у том смислу, посебно Срби који нису Срби него само себе тако називају а иначе су Албанци, Црногорци који су прво били Албанци па тек онда Црногорци..

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #318 послато: Јул 04, 2016, 09:05:24 пре подне »
Rugovac, хвала на по поставлјеном предању али је уопште упитно да ли је Чера N1a.

И без замерке, али и преданје ми изгледа више ко оправдање за неку велику Албанију па претпоставлјем да су додане неке ствари у том смислу, посебно Срби који нису Срби него само себе тако називају а иначе су Албанци, Црногорци који су прво били Албанци па тек онда Црногорци..
Не бих се сложио са твојом поједностављеном констатацијом да су неки Црногорци били најпре Албанци, из простог разлога што је у време када су неки родови и братства прелазили из католичанства у православље, као нпр. Дрекаловићи, албанска нација није постојала ни у најави. Постојала су само нека малисорска или арбанашка племена која су углавном била католичке вероисповести и без националног осећаја какав данас постоји код њих. Она су већ у то време била мешовитог тј. хетерогеног састава родова и братстава чије се прапорекло данас доводи у везу са старобалканским влашким елементом (када је реч о Е). Суштина је у томе да су та малисорска и арбанашка племена, у којима је већ био присутан већи део данас познате хаплогрупе Е-В13, много касније од времена настанка многих нација у Европи образовао заједно са још неким родовима и племенима за које данас знамо да припадају хаплогрупама Р1б и Ј, и за које постоји основана претпоставка да су дали основни карактер данашњој албанској нацији, тек 1912. год. званично оформмљени у једну целину која је названа Албанија, форсирањем тадашње Аустрије којој је то ишло у интерес. Други нешто мањи део Е-В13 ушао је у састав српског ентитета много пре тога, и много пре него што су данашње главне карактеристике албанске нације биле уобличене у смислу језика и националног осећања припадности да би се могло рећи да су неки од данашњих Црногораца пореклом Албанци. Чињеница је такође да су данашњи носиоци ХГ Е-В13 (Васојевићи, Бјелопавлићи, Кучи)сродни по мушкој линији са многим  данашњим албанцима који такође носе ту ХГ, али је погрешно рећи да су њихови преци били Албанци па постали Црногорци. Уосталом ми данас још увек не можемо да тврдимо да у саставу словенских племена када су дошли није било и неких других ХГ осим И2а и Р1а, па можда чак и неких грана Е, што би самим тим могло значити да никада нису ни били у прилици да прођу процес уобличавања албанске нације који су (можда) добили они Е који су били у ближем додиру и под утицајем Р1б. Још увек је рано за давање закључака али по свим до сада прикупљеним подацима неке озбиљније претпоставке иду у том смеру. Зато је и неопходно бити прецизнији у давању констатација. Да ме не разумеју погрешно неки, немам ништа против и такве идеје коју наводиш, уколико би се испоставило да је тачна, али по свему судећи и према свим до сада познатим историјским чињеницама за сада се она не може прихватити у тако грубим цртама описа да су неки данашњи Црногорци били Албанци.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #319 послато: Јул 04, 2016, 11:01:24 пре подне »
Rugovac, хвала на по поставлјеном предању али је уопште упитно да ли је Чера N1a.

И без замерке, али и преданје ми изгледа више ко оправдање за неку велику Албанију па претпоставлјем да су додане неке ствари у том смислу, посебно Срби који нису Срби него само себе тако називају а иначе су Албанци, Црногорци који су прво били Албанци па тек онда Црногорци..

1. Mislim da sam ja poslednja osoba koju neko moze da optuzi za neku Veliku Albaniju. Mene zanimaju porodicna predanja i geneologija rugovskih familija. Sticajem okolnosti poznajem dobro i predanja susednih familija sa obe strane granice bez obzira koje su nacije.
Licno mislim da je samo sticaj okolnosti proizveo od mene Albanca dok je isto sticaj istoriskih okolnosti stvorio od nekoga Srbina, Bosnjaka íi Crnogorca. Inace ove analize ce pokazati da je to tacno.

2. Ovde je utvrdjeno kojoj grupi je pripadao Cera. To je grupa od Knezevica i Jankovica. Sporno je jel predak Saljica iz Masnice bio od Knezevica. Treba testirati jos nekoga Saljica da se to razjasni. Ukoliko ispadne ponovo ista grupa, onda je u pitanju ili usinjenje od strane Knezevica toga Toma ili su se pribili uz Saljice iz Velike posto su bili isto poreklom Saljici.


3. U Plavu i Gusinju ima Bosnjaka koji se prezivaju Saljanin a u seli Dolja kod Gusinja ima katolika koji se prezivaju Saljanin. U okolini Sjenice postoje Saljici koji su Bosnjaci.