Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 318708 пута)

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #280 послато: Март 18, 2016, 06:23:57 поподне »
данас ми је на фтдна налогу изашло ново поклапање - човек са презименом Узелац, пореко Војна Крајина.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #281 послато: Март 18, 2016, 06:28:26 поподне »
данас ми је на фтдна налогу изашло ново поклапање - човек са презименом Узелац, пореко Војна Крајина.

Веома битан податак, Ђорђо!

Узелци су један од јачих родова у Лици. Било их је скоро у свим местима.

Сада видимо да су генетски повезани са крајшиким Штрбцима (такође велики род). Узелци славе Св. Николу, као и Штрбци, који додуше славе и Ђурђевдан (поједини огранци).

Полако се кристалише генетска слика Крајине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #282 послато: Март 19, 2016, 11:46:12 пре подне »
Пошто смо се јуче дотакли миграција појединих хаплогрупа (на Балкану), мислим да се и у случају N1a назире са којом се хаплогрупом овде могла кретати.

Наиме, распоред N1a се код нас највише поклапа са распоредом хаплогрупе I2a Динарик Југ. Висок проценат у БиХ, затим појачано присуство (матица?) на простору црногорске Херцеговине, итд.

Поставља се питање да ли су припадници ових хаплогрупа могли и заједно доћи на Балкан. Сетимо се да је на старом налазишту у Мађарској пронађен један N1a (старији рођак наших N1a), што свакако указује на северно порекло.

Хаплотипови слични балканским постоје и на истоку Словачке, па ова веза са Словенима и I2a делује још интересантије.

Проблем је што су ти људи (бар на 37 маркера) удаљени свега 500-600 година од балканских N1a. Остаје ту простора за још неке миграције.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #283 послато: Март 19, 2016, 02:49:31 поподне »
данас ми је на фтдна налогу изашло ново поклапање - човек са презименом Узелац, пореко Војна Крајина.
Узелац је окачио данас хаплотип на 37 маркера на y-search. Помало чудан хаплотип због вредности 39-40 на CDY, вероватно је било неких вишеструких промена. Овако на 37 маркера ми делује да је од Јокићеве гране а најближи му је Козма из Буковине.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #284 послато: Март 20, 2016, 06:32:42 пре подне »
данас ми је на фтдна налогу изашло ново поклапање - човек са презименом Узелац, пореко Војна Крајина.

Ђорђо, јеси ли успио контактирати човјека?
Зна ли се одакле тачно потиче (село, општина)?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #285 послато: Март 20, 2016, 11:35:30 пре подне »
Ђорђо, јеси ли успио контактирати човјека?
Зна ли се одакле тачно потиче (село, општина)?
Послао сам му мејл пре дан два, али ми ништа није одговорио...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #286 послато: Март 20, 2016, 07:37:17 поподне »
Узелци су, као што смо рекли, један од већих родова у Лици (лако могу бити и најбројнији).

Изгледа да им је матица била у близини Смиљана, а касније прелазе на подручје Врховине. У Лици, у близини Доњег Лапца, постоји топоним "Доњи Штрбци", што свакако упућује на њихове днк рођаке. Ово и не чуди превише зато што су ти крајеви тек касније потпали под Лику (а на простору Бос. Крајине је веома раширен род Штрбаца).

Карановић Узелце сврстава у родове "загаситије комплексије", досељене с југа (Херцеговина, Зета, Стара Србија). Ово одговара и миграцијама које можемо већ сад да установимо на основу њихове ХГ.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #287 послато: Март 20, 2016, 07:55:17 поподне »
Узелци су, као што смо рекли, један од већих родова у Лици (лако могу бити и најбројнији).

Изгледа да им је матица била у близини Смиљана, а касније прелазе на подручје Врховине. У Лици, у близини Доњег Лапца, постоји топоним "Доњи Штрбци", што свакако упућује на њихове днк рођаке. Ово и не чуди превише зато што су ти крајеви тек касније потпали под Лику (а на простору Бос. Крајине је веома раширен род Штрбаца).

Карановић Узелце сврстава у родове "загаситије комплексије", досељене с југа (Херцеговина, Зета, Стара Србија). Ово одговара и миграцијама које можемо већ сад да установимо на основу њихове ХГ.

Не бих се пуно ослањао на ове Крановићеве типологије. У многим примјерима су се показале непоузданим. Карановић тако Штрбце сврстава у стариначке босанске породице, а затим пише о њиховом поријеклу из Херцеговине. Има и других недосљедности.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #288 послато: Март 20, 2016, 08:01:16 поподне »
Не бих се пуно ослањао на ове Крановићеве типологије. У многим примјерима су се показале непоузданим. Карановић тако Штрбце сврстава у стариначке босанске породице, а затим пише о њиховом поријеклу из Херцеговине. Има и других недосљедности.

Има, слажем се. Ишао сам у средњу са Узелцем из Крајине, па ми се учинило да су Карановићиве тврдње исправне. ;)

Та његова запажања некада стварно могу бити од користи, али некада могу и навести на погрешан траг.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #289 послато: Март 23, 2016, 10:27:42 пре подне »
Ђорђо, јеси ли успио контактирати човјека?
Зна ли се одакле тачно потиче (село, општина)?
Одговорио ми је човек јутрос, деда му је из села Смољанац код Плитвица, крсна слава му је св. Никола

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #290 послато: Март 23, 2016, 11:16:43 пре подне »
Одговорио ми је човек јутрос, деда му је из села Смољанац код Плитвица, крсна слава му је св. Никола

Ђорђо, према попису СР Хрватске из 1948. године у Смољанцу је пописана само једна кућа Узелаца са двије особе. Било би добро сазнати даљу старину тестираног.

Иначе, сами Узелци су најбројнији род у Лици, који је према попису из 1915. године само на подручју Личко-крбавске жупаније бројао 319 кућа.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #291 послато: Март 26, 2016, 12:50:19 пре подне »
Поштовани!

Подаци за Узелце које је Đorđo ставио су моји подаци.

Кaо што је веч написано раније, славимо св. Николу и деда је родјен у Смолјанцу. До пре 2 свј. рат у Смолјанцу је било барем 8 куча Узелца са 45 душа. Након рата вечина нјих је колонизирана у Чоноплу и Клјајичево, претпоставлјам пука случајност али то су села поред Сивца.

За једну лозу Узелца из Смолјанца се зна да је предак дошао из Ондича поред Удбине око 1820г.

Поздрав свима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #292 послато: Март 26, 2016, 10:12:26 пре подне »
Поштовани!

Подаци за Узелце које је Đorđo ставио су моји подаци.

Кaо што је веч написано раније, славимо св. Николу и деда је родјен у Смолјанцу. До пре 2 свј. рат у Смолјанцу је било барем 8 куча Узелца са 45 душа. Након рата вечина нјих је колонизирана у Чоноплу и Клјајичево, претпоставлјам пука случајност али то су села поред Сивца.

За једну лозу Узелца из Смолјанца се зна да је предак дошао из Ондича поред Удбине око 1820г.

Поздрав свима.

Поздрав, Узи

Узелци у Ондић долазе из брињског краја. Сматра се да су дошли са већим бројем чланова. У овој сеоби долазе још и Галовићи, Хајдуци, Косовци, Кнежевићи и Лончари.

На овој теми постоји пуно података о родовима који припадају хаплогрупи N1a:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.0

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.0

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #293 послато: Март 26, 2016, 10:14:43 пре подне »
Пардон, мислио сам да је порука у теми "Нови тестирани...", али сад видим да се ипак налази у теми о српској N1a. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #294 послато: Март 29, 2016, 01:03:13 поподне »
Занимљиво да их у БиХ, међу 256 тестираних (сва три народа), хаплогрупа N1 постоји само код Срба и то у прилично високом проценту (6.2%).

Ово се, на неки начин, коси са оном теоријом од доласку (и ширењу) са I2a. I2a и R1a постоје у високом проценту код сва три народа (што је уосталом и очекивано за "словенске" ХГ).

Постоји шанса да је ова грана, још у време сеобе Словена, населила управо крајеве око Пиве и Бањана, па да због тога има готово чисто српски карактер на Балкану. Ипак, узимајући у обзир сеобе, за очекивати је да у каквом-таквом проценту постоји и код осталих народа. То код N1a није случај (ова хаплогрупа је веома слабо заступљена код суседних народа).

Удаљеност балканских N1a и њихових северних рођака износи око 600 година, па ако томе додамо још и податак да је овде присутна углавном код Срба, лако може бити да су област Старе Херцеговине населили нешто касније.

У западној Херцеговини се хаплогрупа N креће око 2%, у Босни је, код Срба, 6.2%, а на једном другом истраживању за БиХ (такође сва три народа, само без поделе по народности) 5%.

На истоку и југу Балкана ова грана за сада не постоји.

Треба напоменути да је у Србији и ЦГ (на једном истраживању од преко 200 хаплотипова) N1a око 1%, а да у Црној Гори (404) достиже 1.2%. Код Хрвата је, на великом истраживању које обухвата све крајеве Хрватске и где је узорак више него добар, ова хаплогрупа присутна са 0.27%.

Ван мреже Чера

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • I2-PH908>FT276002
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #295 послато: Април 20, 2016, 05:38:17 поподне »
ПОРЕКЛО ШАРЧЕВИЋА

Међу презименима у Босни, према православним шематизмима за период с краја 19. века, Шарчевића са славом Св. Симеон Богопримац било је још у Дугом Пољу (Дервента) и Тешњу.
Шарчевићи наших читалаца, као и многе друге српске породице, потичу из Цеклинске "жупе", из Шаље, те их и зову "Шаљани". Населили су се у Велику (плавско-гусињска област) после Велике сеобе, почетком 18. века, кад је ова област почела да се празни.
Они су пореклом од неког Чере, католика, који је "због крви", утекао у Велику, у Иван-Поље. Ту се Чера оженио девојком из фамилије Живаљевића, прешао на православље и стекао три сина: Крта, Јока и Ивана од којих се народило десетак братстава са око две стотине домова.
Били су велики борци и јунаци у борбама са Турцима. Славили су "зимски" Никољдан, а прислуживали Св. Симеона Богопримца, али су неки одсељени родови овог свеца узели као своју главну славу.
Одавде су се расељавали у Полимље, Херцеговину и Босну. Шарчевића има и у Србији, али су они другог порекла и несродни са фамилијом нашег читаоца, мада би се, у некој даљој прошлости можда и могла пронаћи евентуална сродност међу њима.
Евидентно је да су преци наших читалаца то презиме добили успут. Њихово кретање може да се прати преко Власенице, Сарајева, Сребренице, Маглаја и Тешња, све до Дервенте и Градишке. Кретање смо утврдили помоћу једног од презимена из величког братства, потомака Чере, Гојковића.
Ово презиме се налази свуда успут, паралелно са Шарчевићима, а губи се само на једном месту, негде на Озрену (село Бољанић), да би се поново срело са Шарчевићима код Дервенте и Тешња, са истом славом - Св. Симеон Богопримац. Изгледа да се ова слава усталила тек ту, у троуглу око Дервентe.

http://www.vesti-online.com/print/39980/Riznica/Vesti/39980/SARCEVIC


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #296 послато: Мај 14, 2016, 01:28:02 поподне »
Копирао сам коментаре који су писани у 'Светски ДНК дан' јер мислим да би било добро да се поставе и у ову тему посто се тичу наше N1a P189.2.

Изгледа да је још једна дилема близу разрјешавања, и то она која се односи на Черане из Велике.

Прије него, што поставим резултат, постављам пост Чере од прије неког времена који добро сажима главну дилему: да ли су Черани I2a или N1a

"Поштовање свима. Форум пратим од 2014 године, а пријавио сам се скоро кад се ситуација са Чером почела компликовати. Предпостављате зашто ми је корисничко име Чера. Припадам братству Кнежевића и Черин сам потомак.
Крајем септембра 2015 године објавили сте резултат Шаљића из Машнице (мени интересантан зато што је братство Шаљића огранак Кнежевића) да припада хаплогрупи Н1а. Тада је речено да се Јокићи из Сивца и Шаљићи поклапају у свим упоредивим маркерима. Шаљићи су као и Јокићи део истог братства, пореклом од Чере. Преко Шаљићевог резултата довели сте Јокиће из Сивца у директну везу са Јокићима из Велике. По тим резултатима потврђено је да су Јоко и Иван (Черини синови) браћа. Од Јока су настали Јокићи, а од Ивана Кнежевићи. Шаљићи,Симоновићи, Радуловићи и Ракуши су огранак Кнежевића. У том тренутку то је изгледало тако.
А онда као гром из ведра неба, у марту 2016 године на порталу је објављен резултат анализе Јанковића из  Велике, а чији је резултат за мене тотално неочекиван. По резултату Јанковић припада Динарском типу (хаплогрупа И2а). Иначе Јанковићи, Брковићи и Микићи су огранак братства Гојковића, а настали су од Чериног трећег сина Крста (Крта).
Када сам то прочитао као Черин потомак био сам затечен и тотално збуњен. По овоме испада да два Черина потомка Шаљић и Јанковић имају различите резултате. Шта ови резултати значе за нас Черине потомке. Да Черини синови Иван, Јоко и Крсто (Крто) нису браћа него је то само још неко предање или машта? Да ли је унутар неког братства дошло до прекида по мушкој линији заједничког порекла? Или се како сте рекли ради о томе да су породице накнадно изводиле порекло од  једног заједничког претка да би држали једни до других. Барем у Црној Гори таквих предања има колико хоћете. У зла времена људи су се довијали да смисле неки додатак предању да би иначе разнородне породице биле што блискије у заједничкој невољи или су се слабији да би опстали приклањали уз јача братства и издавали се за иста.
Мишљења сам да смо ми Черини потомци ближи групи којој припадају Јокић и Шаљић (Н1а) него овој другој групи којој припада Јанковић (И2а). Видећемо време је пред нама. Што се мене тиче шта ми предлажете да даље предузмем."

Тестирани Кнежевић из Велике,Никољдан, хаплотипа блиског раније тестираном Јанковићу, који је из друге гране Чериних потомака припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. На основу овог могли бисмо закључити да су Черани ипак  I2a Динарик Југ. Остаје и даље нејасно поријекло Шаљића, па у једну руку и Јокића из Сивца.

Такође овакав резулатат је у прилог тезе да Черани ипак нису поријеклом из сјверне Албаније, већ можда као што предање и ријетка прислава Св. Симеон Богопиримац упућује на бјелопавлићке Лужане.

Било би добро да се тестирају велички старосједиоци, стари Срби Живаљевићи. Познато је да су Черани родбински женидбама повезани са њима, па се питам да ли је и ту могло доћи до каквог сплемењивања.



Ја мислим да сам давно колико ме сећање служи наишао у некој од литература на неке Шаљиће из околине Калиновника. Наравно   не знам о којој се литератури ради заборавио сам, може бити да је литература везана за сами крај данашње општине Калиновник или да се ради о Шаљићима исељеницима у некој другој области, а где су забележни да су дошли из Калиновника. Ако сам ја управу и моје сећање ме не вара, то би значило да је тестирани Шаљић у оквиру Српског ДНК дана прошле године оставио погрешне податке о свом месту порекла. Чуо је да има Шаљића у Велици код Плава и да славе Никољдан, ова крсна слава је најчешћа код Срба и пало му је на пемет ма његови морају бити од тих Шаљића и уместо да остави место рођења његових предака уназад неколико генерација, он је дао податак о даљем пореклу, а не зна поуздано да је пореклом из Велике код Плава.

Имамо још један интересантан случај, пред крај прошле године или почетком ове годинe појавио се неки хаплотип са Ysearcha, човек је оставио податак да се презива Карић и да је из Пећи и недавно си ти Јерковићу пронашао тог истог Карића на semargl бази и лоцирао си га да је из села Горње Беле Реке код Нове Вароши, он је оставио податак да је одатле. Питамо се због чега је оставио и као места порекла Пећ? Човек хоће да се повеже са Карићма богаташима и он мора да је пореклом од тих Карића из Пећи тако размиљају умови који мисле да сви истоимени презимењаци имају исто порекло, ми читамо на портал порекло такве коментаре готово сваког дана. 

Ја мислим да би требало да се код Шаљића и Карића избрише место порекла. Јер по свему судећи они су оставили погрешне податке о место порекла, и све нас су намагарчили.   


Зар Шаљић није тестиран на Српски днк дан? Порекло из Машнице (Плав). Уосталом, Јокићи из Сивца указују да постоји нека веза са тим крајевима, али као што Чера рече, било је вероватно саплемењивања доле.

Аксићу, требало би да се ослободиш ових "теорија завере", итд., биће ти лакше. Нпр., верујеш у неке потпуно бесмилене интернет информације да су Дејан Савићевић и Синиша Михајловић Роми, а сумњаш у информацију коју је човек оставио о свом пореклу (притом постоји још једна породица која води порекло одатле).

Не верујем да ико покушава "намагарчи" људе овде. Што се Карића тиче, звучи мало сензационално то што као контакт особу помињу баш Богољуба. :)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #297 послато: Мај 14, 2016, 01:45:16 поподне »
Преданје за нашу лозу Узелца из Смолјанца каже да смо се доселили из Обровца. Чак и постоји предео Смолјанца који се назива Обровац. Има Јокића из Сивца који кажу да су се доселил из Обровца.

На табели тестираних најближи су ми резултати Јокића из Сивца па можа ту има нека веза заједничког преселјаванја из Црне Горе преко Обровца. И иначе по Равним Котарима Јокићи и Узелци се налазе и истим селима.

Ја сам доста нови у свему овоме тако да се немојте лјутит ако трпам 'јабуке и крушке' у један кош.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #298 послато: Мај 14, 2016, 02:00:33 поподне »
Преданје за нашу лозу Узелца из Смолјанца каже да смо се доселили из Обровца. Чак и постоји предео Смолјанца који се назива Обровац. Има Јокића из Сивца који кажу да су се доселил из Обровца.

На табели тестираних најближи су ми резултати Јокића из Сивца па можа ту има нека веза заједничког преселјаванја из Црне Горе преко Обровца. И иначе по Равним Котарима Јокићи и Узелци се налазе и истим селима.

Ја сам доста нови у свему овоме тако да се немојте лјутит ако трпам 'јабуке и крушке' у један кош.

Узи,

није искључено да ови Јокићи из Сивца нису поријеклом од Јокића из Велике. Ми заправо никад нисмо имали јасну потврду о томе. Резултат Шаљића је вратио ту причу у опцију.

У Бачку су ишле сеобе и из Црне Горе и из западних српских крајева, тако да није искључено и да су ови Јокићи поријеклом из Далмације.

Колико ми је познато немамо ниједан резултат крајишких Јокића.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #299 послато: Мај 14, 2016, 02:35:38 поподне »
Имам познаницу из Сивца,Јокић девојачко презиме,из Далмације пореклом.Да ли сте сигурни да је тестирани Јокић староседелац у Сивцу?Питање ми можда није на месту,али Јокић ми уопште не звучи као војвођанско презиме,а плус знам да их има досељених у Сивац.Иначе,Јокића Далматинаца има колонизованих у Риђицу код Суботице