Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2484475 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4720 послато: Новембар 08, 2017, 07:28:58 поподне »
:) Baš mi je drago. Nije skoro bilo J1 rezultata. Ako sam dobro shvatio, testirani je iz Slavonije? Testirani koji na 385a imaju 14 pokazuju izgleda da su više vezani za Slavoniju i SI Bosnu. Prvi sa tom vrednošću bio je jedan testirani u anonimnom istraživanju 100 muškaraca iz BiH, pa sam zbog toga pomislio da bi March mogao biti iz Bosne, no zasad su samo Halilović i anonimac iz Bosne, dok su ostali iz Slavonije i Bačke. Moguće da je mutacija nastala negde oko Kalesije ili Podrinja pa se odatle raširila severno.

Причу око 385ab 14-19 квари онај један J1c из анононимне студије са југа Србије. Мислим да може бити у питању и случајност? Група је заступљенија на западу, па је тамо и више ове комбинације. :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4721 послато: Новембар 08, 2017, 07:30:14 поподне »
Ово би баш било изненађење. Да ли имамо још неког од Васојевића/Новаковића?

Бакићи из Забрђа код Андријевице су према предању грана Новаковића, а такође припадају роду Куча. Међутим, Миликићи који су грана Новаковића припадају роду Васојевића, тако да су Новаковићи изворно ипак Васојевићи. Само, сада поуздано знамо да су се Новаковићима прибратили исељеници из Куча у даљој прошлости и да је резултат Бакића вероостојан за то братство. Сходно томе, када су Васојевићи у питању, у наредном периоду би приоритет требало да буде тестирање осталих Новаковића да би се утврдило да ли има још прибраћених братстава пореклом из Куча.

Место порекла у табели за Радевиће треба да буде Шекулар јер досељавање из Лијеве Ријеке није новијег датума. Слава је Аранђеловдан.
« Последња измена: Новембар 08, 2017, 07:33:02 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4722 послато: Новембар 08, 2017, 07:34:07 поподне »
када су Васојевићи у питању, у наредном периоду би приоритет требало да буде тестирање осталих Новаковића

Мислим да би приоритет требало да буде тестирање Ковачевића, јер још увек немамо никога из ове гране.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4723 послато: Новембар 08, 2017, 07:37:44 поподне »
Место порекла у табели за Радевиће треба да буде Шекулар јер досељавање из Лијеве Ријеке није новијег датума.

Не знам да ли је одредница "Шекулар" довољно исправна, јер би могла указати да се ради о племенским Шекуларцима. Можда нека комбинација попут - "шекуларски Васојевићи" или сл. Досељење није новијег датума, али је довољно скорашње да се може разликовати од осталих Шекулараца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4724 послато: Новембар 08, 2017, 07:43:13 поподне »
Vukojevići iz Ratkova Dola su u selu bar 200 godina.  1828. godine je na kućnom broju 4 Marko Vukojević s više od dvadeset ukućana.  1758. prezimena nema u selu, ni među 15 domaćinstava koja su navedena kao "stara" ni među 7 novodoseljenih.  Međutim je među starincima neki Vukoje Vukosavljević.  Možda su Vukojevići njegovi potomci, jer ako su iz Like došli između 1758. i 1828., čudno je da u Lici nema prezimena Vukojević.  Pogotovu kad se uzme da su u Lici prezimena strogo čuvana zbog vojne uprave i regrutnih lista. 


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4725 послато: Новембар 08, 2017, 07:55:00 поподне »
Не знам да ли је одредница "Шекулар" довољно исправна, јер би могла указати да се ради о племенским Шекуларцима. Можда нека комбинација попут - "шекуларски Васојевићи" или сл. Досељење није новијег датума, али је довољно скорашње да се може разликовати од осталих Шекулараца.

Чисто да не буде забуне - то се односило на колону Место порекла у табели, а тамо није могуће навести "шекуларски Васојевићи" нити било шта слично. Требало би да пише Мезгаље/Шекулар/Андријевица/ЦГ.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4726 послато: Новембар 08, 2017, 07:59:27 поподне »
Vukojevići iz Ratkova Dola su u selu bar 200 godina.  1828. godine je na kućnom broju 4 Marko Vukojević s više od dvadeset ukućana.  1758. prezimena nema u selu, ni među 15 domaćinstava koja su navedena kao "stara" ni među 7 novodoseljenih.  Međutim je među starincima neki Vukoje Vukosavljević.  Možda su Vukojevići njegovi potomci, jer ako su iz Like došli između 1758. i 1828., čudno je da u Lici nema prezimena Vukojević.  Pogotovu kad se uzme da su u Lici prezimena strogo čuvana zbog vojne uprave i regrutnih lista.

Pavo hvala na podacima. Ne znam da li imaš nešto o Vojnovićima iz Ilminog Dvora kod Čađavice. Oni imaju gotovo identičan haplotip a čini mi se da nisu ni u prostoru toliko daleko. Kad se spoje jednom linijom Kalesija i Ratkov Dol, Ilmin Dvor je gotovo na njoj

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4727 послато: Новембар 08, 2017, 08:01:16 поподне »
Причу око 385ab 14-19 квари онај један J1c из анононимне студије са југа Србије. Мислим да може бити у питању и случајност? Група је заступљенија на западу, па је тамо и више ове комбинације. :)

Iskreno, pre mislim da se radi o doseljeniku nego o starosedeocu, a opet haplogrupa je često umela da me iznenadi :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4728 послато: Новембар 08, 2017, 08:09:29 поподне »
Чисто да не буде забуне - то се односило на колону Место порекла у табели, а тамо није могуће навести "шекуларски Васојевићи" нити било шта слично. Требало би да пише Мезгаље/Шекулар/Андријевица/ЦГ.

Ја се надам да ће подаци из табеле у блиској будућности бити детаљнији. Јер, ето ти примера са Радевићима како могу да унесу забуну. Ако неко ко није из твог и мог завичаја прочита податак да су Радевићи по "месту порекла" из "Мезгаље/Шекулар/Андријевица/ЦГ", стећи ће утисак да се ради о Шекуларцима.

Као баналан пример навешћу један род пореклом из Рујна - златиборски крај, који је у Београду од 19. века. Ако идемо наведеном логиком, они би требало као место порекла да наведу Београд. Што не даје никакав одговор о стварном пореклу.

Ето позива уредницима табеле СДП да се раздвоје рубрике - место одакле је тестирани и крај одакле је пореклом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4729 послато: Новембар 08, 2017, 08:15:29 поподне »
Димчић, Никољдан, Лесковац

Припада хаплогрупи E-V13. Нема претерано блиских поклапања, а од специфичнијих вредности издваја се вредност 19 на 448. 

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4730 послато: Новембар 08, 2017, 08:45:52 поподне »
Шушак, Јовањдан, Горња Мравица, Прњавор

Припада хаплогрупи N2-Y6503>P189.2>Y7310. Прилично близак је са већином припадника рода, али нема потпуних поклапања. Поседује неколико вредности које се ретко појављују код припадника овог рода: DYS389=13-28, DYS458=19 и DYS481=25.

Доста специфичан хаплотип, тешко би га било сврстати у неку ужу групу прпадника нашег рода.

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4731 послато: Новембар 08, 2017, 08:48:52 поподне »
Димчић, Никољдан, Лесковац

Припада хаплогрупи E-V13. Нема претерано блиских поклапања, а од специфичнијих вредности издваја се вредност 19 на 448.
Има ли детаљнијих података о пореклу?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4732 послато: Новембар 08, 2017, 08:51:19 поподне »
Има ли детаљнијих података о пореклу?

Осим овога да је из Лесковца и да слави Никољдан, ништа.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4733 послато: Новембар 08, 2017, 09:03:43 поподне »
Pavo hvala na podacima. Ne znam da li imaš nešto o Vojnovićima iz Ilminog Dvora kod Čađavice. Oni imaju gotovo identičan haplotip a čini mi se da nisu ni u prostoru toliko daleko. Kad se spoje jednom linijom Kalesija i Ratkov Dol, Ilmin Dvor je gotovo na njoj

Ilmin Dvor je kolonističko naselje.  Prije 1918. tu su živjeli Mađari naseljeni tridesetak godina ranije.  Kasnije su naseljeni Srbi Solunaši.  Ti Vojnovići sigurno nisu dugo u mjestu.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4734 послато: Новембар 08, 2017, 09:47:25 поподне »
Ја се надам да ће подаци из табеле у блиској будућности бити детаљнији. Јер, ето ти примера са Радевићима како могу да унесу забуну. Ако неко ко није из твог и мог завичаја прочита податак да су Радевићи по "месту порекла" из "Мезгаље/Шекулар/Андријевица/ЦГ", стећи ће утисак да се ради о Шекуларцима.

Као баналан пример навешћу један род пореклом из Рујна - златиборски крај, који је у Београду од 19. века. Ако идемо наведеном логиком, они би требало као место порекла да наведу Београд. Што не даје никакав одговор о стварном пореклу.

Ето позива уредницима табеле СДП да се раздвоје рубрике - место одакле је тестирани и крај одакле је пореклом.

 Тестирани Радевић  на Скупштини Друштва је из Шекулара - село Мезгале ( чује се и Мезгаље). Његови преци су дошли у Шекулар 1851. године.  Слава Аранђеловдан.  Радевић и његов сестрић Рмуш ( раније тестиран) су били моји гости.  Е, ђе ће те смјестити  тестираног Радевића на Српском  ДНК пројекту не би улазио.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4735 послато: Новембар 08, 2017, 10:07:10 поподне »
Ово би баш било изненађење. Да ли имамо још неког од Васојевића/Новаковића?

 Имамо једног тестираног из братственичке групе Новаковића, прије двије године, али подаци из тог тестирања још нијесу за јавну употребу.  Видите са  админом.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4736 послато: Новембар 08, 2017, 10:09:51 поподне »
Вукојевић, Ђурђевдан, Ратков Дол, Левањска Варош, Славонија/ХР, хаплогрупа J1-PF7264>PF7263
Ово пронађох о Левањској Вароши:
"Općinsko središte Levanjska Varoš spominje se u antičko vrijeme kao LEUCONUM iz vremena Aleksandra Severa 228 godine. Pronađen je natpis na miljokazu na području Levanjske Varoši. U srednjem vijeku 1244. godine naselje na tom mjestu nosi naziv NEVNA, 1366. godine Nevna se nalazi u posjedu Nikole Tertula, 1422. godine muška loza Tertula izumire, tako da se Nevna našla u posjedu ženskih potomaka Tertula. Krajem 15. stoljeća gospodar  Nevne je Petar Čeh de  Leva kojemu je Nevna srednjovjekovna tvrđava pripala u posjed ženidbom za Katarinu Tertula. Od tog vremena se naziv Nevna gubi i počinje se javljati noviji naziv: LEVA, LEVNA, LEVANSKA ILI LEVANJSKA VAROŠ."
http://www.opcina-levanjska-varos.hr/o-nama/povijest

Petar Čeh de  Leva значи да је Петар Чех пореклом из места Лева или је добио племићку титулу по месту Лев/Лева... Мени је ово интересантно за истраживање. Можда Pavo зна више?

Ако неко "види на шта пуцам", може ми одговорити и у приватној поруци.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4737 послато: Новембар 08, 2017, 10:24:16 поподне »
 Радевићи у Шекулару се дијеле на два огранка: Мусиће и Шутовиће.   Тестирани припада огранку Мусића  - Мусе Чубровог. По Радевићима из Шекулара: " Васо се сматра за родоначелника племена Васојевића и директног потомка Вукана Немањића", Милорад М. Радевић и Милинко Б. Радевић, Радевићи из Шекулара, Београд, 2008. стр. 48.  Пасове броје до... Никеча, Новака и Васа.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4738 послато: Новембар 08, 2017, 10:27:07 поподне »
" Васо се сматра за родоначелника племена Васојевића и директног потомка Вукана Немањића", ...
Опет се враћамо на стару причу: сумњам да је Вукан Немањић E-V13, а Стефан Првовенчани Динарик.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Slijepcevic

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4739 послато: Новембар 08, 2017, 10:28:48 поподне »
Милошевић, Стевањдан, Доње Ратаје, Александровац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Хаплотип близак модалу, једина специфична вредност која се издваја је вредност 16 на 456, коју поседује и Ранисављев из Товаришева код Бачке Паланке (слава Аранђеловдан). Ранисављев је и уједно и најближи Милошевићу, па би нека веза можда могла и постојати с обзиром на заједничку специфичну вредност.

У самом Доњем Ратају постоје два различита рода Милошевића исте славе, тако да не знам ком тачно роду од та два припада тестирани.

Ово је предање које ја знам.

Манојловићи - Милошевићи - Петровићи

Манојловићи славе св. Стефана, прекађују св. Николу

Милошевићи род Манојловића. по предању дошли из Црне Горе

Станимировићи потомци Танасија Милошевића и Миље Шукљев познати као 'Бугари'

Петровићи су род Манојловића и Милошевића познати и као Цикутићи.
Предак Петра је, по предању 'цујукао' на гуслама и по томе их прозваше Цикутићи.

Савићи од Саве Петровића носе то презиме.

Сви славе св. Стефана.