Аутор Тема: Присуство словенске, германске и балканске генетике у различитим популацијама  (Прочитано 15649 пута)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Мислим да удео словенске генетика прати географију, Словенија, Хрватска, Србија, БиХ, ЦГ, Македонија, Бугарска.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Мислим да удео словенске генетика прати географију, Словенија, Хрватска, Србија, БиХ, ЦГ, Македонија, Бугарска.

Па не баш. Словенци и делимично Хрвати имају германске примесе што их вуче северније.
Ништа они немају већи прото-словенску компоненту од нас (око 60%), једино мању палео-балканску.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Скептичам сан око те германске примесе, једина разлика што Словенци имају већи омер Р1а а ми И2а. Нисам ни рекао да пуно одскачу од нас, сви смо ми у кругу Сло-Хрв, Срб, Бих, ЦГ ту негде. Македонци већ мало одскачу, а Бугари више, али они су ипак источна грана.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Скептичам сан око те германске примесе, једина разлика што Словенци имају већи омер Р1а а ми И2а. Нисам ни рекао да пуно одскачу од нас, сви смо ми у кругу Сло-Хрв, Срб, Бих, ЦГ ту негде. Македонци већ мало одскачу, а Бугари више, али они су ипак источна грана.

Македонци су јужније од Бугара, а Словенци и кајкавски Хрвати имају германске упливе попут западних Словена - Чеха, Словака и Пољака.

Украјинци и Белоруси су најближи прото-Словенима. Сви остали словенски народи имају утицаје са стране.


Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Изгледа да су Белоруси да тако кажем најчистији Словени, то могу из прве руке да кажем. Што се тиче  германских уплива ,Срби имају највише И1 у окружењу, али опет не може бити неке речи о масовном германском утицају. Можда Словенци имају повећан проценат Р1б, али Хрвати су у оквирима српског просека мање-више.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Изгледа да су Белоруси да тако кажем најчистији Словени, то могу из прве руке да кажем. Што се тиче  германских уплива ,Срби имају највише И1 у окружењу, али опет не може бити неке речи о масовном германском утицају. Можда Словенци имају повећан проценат Р1б, али Хрвати су у оквирима српског просека мање-више.

Можда само најјужнији Белоруси. У цјелини, Бјелоруси имају солидне удјеле балтске и финске компоненте.

Аутосомално најчистији Словени би требали бити Пољаци и Украјинци, мада ни они данас нису она најчистија варијанта предмиграционог Словена. После њих свакако Словаци.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Пољаци и Украјинци тешко. Први због келтске, германске и балтичке компоненте, а други имају и других егзотичнијих уплива. Словаци свакако нису баш словенскији од Белоруса.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Можда би Лемке (Русини) могли да буду најизворнији, тј. онај део Словена који је најмање имао других уплива. Планинско подручје Карпата ко је мање транзитно. Мада и Словачка није била транзитна област као што су друге словенске државе чини ми се (на северу су Татре природна граница са Пољском, а хиљадугодишњи боравак под Мађарима је "конзервирао" онај словачки део, који није мађаризован), па су ту и Словаци, као словенски народ који је имао мало других утицаја
« Последња измена: Септембар 02, 2021, 09:07:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Можда би Лемке могли да буду најизворнији, тј. онај део Словена који је најмање имао других уплива. Географија, Карпати, мање транзитно подручје. Мада и Словачка није била нешто транзитна област чини ми се (на северу су Татре природна граница са Пољском, а хиљадугодишњи боравак под Мађарима је "конзервирао" онај словачки део, који није мађаризован

Код Лемка и уопште код карпатских горштака је дискутабилан и каснији влашки уплив, као и апсорпција античких становника Карпата, неких келтских и дачких група. Западна Украјина, источна Пољска и јужна Белорусија (Полесје) су најчистије словенске зоне, ту је најмање страних утицаја било.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
 Кад већ расправљате о упливима других у словенску генетику, ево да вам мало додам.
Врло користан податак за кои се нисте озбиљније занимали је уплив Сефардске генетике у неке лозе., па и моју. Сефарди нису пјешке стигли на балкан већ бродовима. Па самим тим груписањем може да се наслути правац миграције неких грана од 1497.

 Нешкоди, можда неком и користи....

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Ово је по мени прототип словенског изгледа, а дотични Тимошчук је баш из западне Украјине, из Луцка.




Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Можда би Лемке (Русини) могли да буду најизворнији, тј. онај део Словена који је најмање имао других уплива. Планинско подручје Карпата ко је мање транзитно.

???

Планинским венцима Карпата романско становништво стигло је до Чешке.
https://en.wikipedia.org/wiki/Moravian_Wallachia

Словаци имају поред већинске словенске и келто-германску и старобалканску компоненту. Далеко од прото-Словена.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Ово је по мени прототип словенског изгледа, а дотични Тимошчук је баш из западне Украјине, из Луцка.


Он је типичан "плави" Словен :) Мада мислим да је и у време старих Словена, било различитих са изгледом (за већину балтословена, бих претпоставио да су били "плави", R1a, a за I2a мањински део типујем да су ипак били црнокоси и нешто тамније пути, у односу на двотрећинску  R1a већину  :) )
« Последња измена: Септембар 02, 2021, 09:55:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Пре су били руси, тамноплави. :) Иначе занимљив је овај суфикс Чук у презимену, туркијско порекло највероватније.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Скептичам сан око те германске примесе, једина разлика што Словенци имају већи омер Р1а а ми И2а. Нисам ни рекао да пуно одскачу од нас, сви смо ми у кругу Сло-Хрв, Срб, Бих, ЦГ ту негде. Македонци већ мало одскачу, а Бугари више, али они су ипак источна грана.

Ово није тачно. Не могу Словенци бити ближи од Македонаца ни у ком случају. Заиста би људи требали имати барем минимум валидних података пре оваквих изјава. Можда је "омер" I2/R1a дијаметрално супротан у односу на Србе, али је много важније то што није реч о истим подгранама. Дакле често је код Словенаца реч о сасвим другим подгранама I2-Y3120 и R1a. Са друге стране, код њих постоји потпуно одсуство неких староседелачких хаплогрупа, које су присутне код Срба. Да не говоримо што нема ни оних специфичних подграна попут N-P189.2, итд.

Са друге стране, Македонци имају нешто више "источнијих" подграна R1a и I2, али су такође присутне у великом броју и оне које срећемо код Срба. Од староседелачких подграна присутне су практично све. Чак је и генетичка слика у глобалу слична оној са југа Србије, или нпр. Косова.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Мораш пажљивије да читаш, реч је о уделу словенске компоненте, а не о томе да ли су Србима ближи Словенци или Македонци. Чињеница је да Македонци у екс ју компарацији имају најмање словенске генетике.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Мораш пажљивије да читаш, реч је о уделу словенске компоненте, а не о томе да ли су Србима ближи Словенци или Македонци. Чињеница је да Македонци у екс ју компарацији имају најмање словенске генетике.

Могуће да нисам пажљиво прочитао читаву дискусију. Вероватно је да у глобалу имају најмање словенског уплива. Вероватно је акценат на аутосомалну генетику овде.

Осврнуо бих се ипак да постоје изузеци од правила у неким регионима (вероватно код свих народа). Нпр. на оном последњем истрживању за Македонију R1a бележи скоро 20%, то је више него код Срба и Бугара. Затим, рађено је неко истраживање за Мијаке (не сећам се величине узорка) и R1a прелази 30, ако не и 40%. Дакле разликује се од области до области, тј микро регија, као и код свих народа, али у глобалу имају најмање I2/R1a.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
???

Планинским венцима Карпата романско становништво стигло је до Чешке.
https://en.wikipedia.org/wiki/Moravian_Wallachia
Ко их терао да иду по тим гудурама   :D (ајде около, по равници, али преко планине...)
« Последња измена: Септембар 03, 2021, 12:06:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
???

Планинским венцима Карпата романско становништво стигло је до Чешке.
https://en.wikipedia.org/wiki/Moravian_Wallachia

Словаци имају поред већинске словенске и келто-германску и старобалканску компоненту. Далеко од прото-Словена.

да, насељавање романског станоновништва (са Балкана) је текло и у суседној Червоне Руси све до краја 14. века (топ. Bircza, Żupanie, Urosz)

https://genealogia.okiem.pl/wolosi.htm (референца магистарског рада о Лемкама http://othes.univie.ac.at/17651/1/2012-01-02_0203798.pdf
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Питање колико је генетски то романско становништо заиста романско. У Чешкој су већином словенске генетике.