Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2485217 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5440 послато: Фебруар 09, 2018, 11:30:58 пре подне »
Ђилас, Мартин Брод, БиХ, хаплогрупа I1-M253


Ђилас је са FTDNA, а пронашли смо га захваљујући нашем вредном Узију.

Ђиласи из Унца мислим славе Св. Николу, а почетком 20. века били су једна од јачих породица у том крају. Досељени су из Далмације. У Далмацији је такође било Ђиласа, али тамо славе Аранђеловдан. Међу Србима исељеним из Даламције у Босну, крајем 18. века помиње се Ђекан Ђилас из Колашца са породицом.

Генетски нема поклапање ни са једном породицом из пројекта. Остављам упућенијима да одреде која је подграна I1  у питању. Стари Невски предвиђач даје највеће шансе за I1-Z63.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5441 послато: Фебруар 09, 2018, 11:34:11 пре подне »
Ђилас, Мартин Брод, БиХ, хаплогрупа I1-M253


Ђилас је са FTDNA, а пронашли смо га захваљујући нашем вредном Узију.

Ђиласи из Унца мислим славе Св. Николу, а почетком 20. века били су једна од јачих породица у том крају. Досељени су из Далмације. У Далмацији је такође било Ђиласа, али тамо славе Аранђеловдан. Међу Србима исељеним из Даламције у Босну, крајем 18. века помиње се Ђекан Ђилас из Колашца са породицом.

Генетски нема поклапање ни са једном породицом из пројекта. Остављам упућенијима да одреде која је подграна I1  у питању. Стари Невски предвиђач даје највеће шансе за I1-Z63.

Сад ми је јасно зашто је Драган Ђилас онако депигментизиран.  :D

Он је од тих Ђиласа из Очигрија код Мартин Брода.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5442 послато: Фебруар 09, 2018, 11:39:21 пре подне »


Он је од тих Ђиласа из Очигрија код Мартин Брода.

Тестирани је баш из Очигрија (26 кућа почетком 20. века). Видим да му је на FTDNA најближи Перић из околине Гњилана (-2 на 25 маркера).

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5443 послато: Фебруар 09, 2018, 11:41:37 пре подне »
Ђилас, Мартин Брод, БиХ, хаплогрупа I1-M253


Ђилас је са FTDNA, а пронашли смо га захваљујући нашем вредном Узију.

Ђиласи из Унца мислим славе Св. Николу, а почетком 20. века били су једна од јачих породица у том крају. Досељени су из Далмације. У Далмацији је такође било Ђиласа, али тамо славе Аранђеловдан. Међу Србима исељеним из Даламције у Босну, крајем 18. века помиње се Ђекан Ђилас из Колашца са породицом.

Генетски нема поклапање ни са једном породицом из пројекта. Остављам упућенијима да одреде која је подграна I1  у питању. Стари Невски предвиђач даје највеће шансе за I1-Z63.

Највјероватније је да је I1-Z63>L1237 с обзиром на вриједност 459а=7. Има пуно поклапање са једном породицом из Срема из Сану истраживања на 16 маркера, та породица слави Ђурђевдан, не провјерих шта славе Ђиласи.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5444 послато: Фебруар 09, 2018, 11:42:02 пре подне »
Највјероватније је да је I1-Z63>L1237 с обзиром на вриједност 459а=7. Има пуно поклапање са једном породицом из Срема из Сану истраживања на 16 маркера, та породица слави Ђурђевдан, не провјерих шта славе Ђиласи.

Славе Никољдан.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5445 послато: Фебруар 09, 2018, 11:43:22 пре подне »
Тестирани је баш из Очигрија (26 кућа почетком 20. века). Видим да му је на FTDNA најближи Перић из околине Гњилана (-2 на 25 маркера).

Ђиласи су дошли у Очигрије крајем 17-ог или почетком 18-ог века из околине Книна, а у Далмацију вероватно из Старе Херцеговине.

Драган Ђилас је споменуо да су пореклом из Истре, али тешко да је то тачно.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5446 послато: Фебруар 09, 2018, 11:55:46 пре подне »
Сад ми је јасно зашто је Драган Ђилас онако депигментизиран.  :D

Он је од тих Ђиласа из Очигрија код Мартин Брода.
Имам Ђиласе у комшилуку, знам само да су негде из Цазинске крајине, и да славе св. Николу. Имају предање да су пореклом ''од Никшића''. Е сад да ли су то ти, или су од неких других, и да ли то Очигирје код Мартин Брода припада Цазинској крајини???

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5447 послато: Фебруар 09, 2018, 11:57:33 пре подне »
Ови Ђиласи из Очигрија би могли бити огранак Мацура.

Вероватно су у Очигрије дошли из Колашца у Далмацији. У Колашцу је до 1995. године било Ђиласа који су славили Аранђеловдан као и Мацуре, а Ђиласи из Очигрија славе Никољдан, тако да мислим да је дошло до промене славе код ових Ђиласа из Босанске Крајине.
« Последња измена: Фебруар 09, 2018, 12:00:40 поподне Свевлад »

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5448 послато: Фебруар 09, 2018, 12:11:44 поподне »
Ђиласи су дошли у Очигрије крајем 17-ог или почетком 18-ог века из околине Книна, а у Далмацију вероватно из Старе Херцеговине.

Драган Ђилас је споменуо да су пореклом из Истре, али тешко да је то тачно.

Не мора значити да је нетачно. Једна велика група Срба се пред Турцима почетком 16. вијека повукла у Истру, али се затим вратила у Сјеверну Далмацију гдје је у више турских пописа  пописана посебно као власи Истрије. Писали смо о томе већ на форуму.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5449 послато: Фебруар 09, 2018, 12:21:02 поподне »
Ови Ђиласи из Очигрија би могли бити огранак Мацура.

Не могу бити огранак Мацура, превише су далеко по маркерима, а и чини се да припадају сасвим другој подграни хаплогрупе I1-Z63.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5450 послато: Фебруар 09, 2018, 01:03:03 поподне »
Не могу бити огранак Мацура, превише су далеко по маркерима, а и чини се да припадају сасвим другој подграни хаплогрупе I1-Z63.

Помислио сам да припадају мацурској I1-Z63 зато што су Очигрије вероватно дошли из Колашца у северној Далмацији (Буковица), а матица Мацура најмање у задња 4 века је Буковица.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5451 послато: Фебруар 09, 2018, 02:20:29 поподне »
Ђилас, Мартин Брод, БиХ, хаплогрупа I1-M253


Ђилас је са FTDNA, а пронашли смо га захваљујући нашем вредном Узију.

Ђиласи из Унца мислим славе Св. Николу, а почетком 20. века били су једна од јачих породица у том крају. Досељени су из Далмације. У Далмацији је такође било Ђиласа, али тамо славе Аранђеловдан. Међу Србима исељеним из Даламције у Босну, крајем 18. века помиње се Ђекан Ђилас из Колашца са породицом.

Генетски нема поклапање ни са једном породицом из пројекта. Остављам упућенијима да одреде која је подграна I1  у питању. Стари Невски предвиђач даје највеће шансе за I1-Z63.

Мени веома битан резултат.  :)

Што се тиче порекла мени се чини да сам негде прочитао неку теорију која говори о путањи: Црна Гора-Истра-Далмација-Босна
Ваљало би тестирати и црногорске Ђиласе

Имам Ђиласе у комшилуку, знам само да су негде из Цазинске крајине, и да славе св. Николу. Имају предање да су пореклом ''од Никшића''. Е сад да ли су то ти, или су од неких других, и да ли то Очигирје код Мартин Брода припада Цазинској крајини???

Не припада. Цазинска крајина је сами северозапад Босне, и то територија око Бихаћа, Цазина и Велике Кладуше. Мартин Брод и Очигрије иако припадају бихаћкој општини (до последњег рата припадали су Дрвару, па су припојени Бихаћу из политичких разлога) они су од Бихаћа удаљени око 50 км. Мартин Брод и Очигрије припадају тзв. Високој Крајини (Босански Петровац, Дрвар, Босанско Грахово и Гламоч).
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5452 послато: Фебруар 09, 2018, 02:25:18 поподне »
Мени веома битан резултат.  :)

Што се тиче порекла мени се чини да сам негде прочитао неку теорију која говори о путањи: Црна Гора-Истра-Далмација-Босна
Ваљало би тестирати и црногорске Ђиласе

Не припада. Цазинска крајина је сами северозапад Босне, и то територија око Бихаћа, Цазина и Велике Кладуше. Мартин Брод и Очигрије иако припадају бихаћкој општини (до последњег рата припадали су Дрвару, па су припојени Бихаћу из политичких разлога) они су од Бихаћа удаљени око 50 км. Мартин Брод и Очигрије припадају тзв. Високој Крајини (Босански Петровац, Дрвар, Босанско Грахово и Гламоч).
Хвала Тромеђа!

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5453 послато: Фебруар 09, 2018, 02:55:19 поподне »
Село Очигрије код Мартин Брода се налази 56 км југоисточно од Бихаћа и никад није било везано за Бихаћ него за Петровац и Дрвар.
 

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5454 послато: Фебруар 09, 2018, 03:57:47 поподне »
Копривица, Никољдан, Вукојевац, Куршумлија

Припада хаплогрупи E-V13>Z5018>L241. Најближи су му тестирани из рода Б, са већ тестираним Копривицом из истог села има потпуно поклапање на 23 маркера, а деле и вредност DYS385=15-17 која одступа од модалне 16-18. Са преосталом двојицом Копривица разликује се само на овом маркеру.

https://www.poreklo.rs/2012/02/20/poreklo-prezimena-koprivica/

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5455 послато: Фебруар 10, 2018, 10:06:05 пре подне »
Илић, Аранђеловдан, Власина

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Најближе поклапање, 2 разлике на 23 упоредива маркера, има са Радонићем из Пушине у Славонији. Међутим, с обзиром на географску удаљеност и другачију славу питање је колика је заправо ова блискост.
Ево једног податка ако је од помоћи: један род Илића постоји у махали Радоњини на Власини. Колико знам они славе Јовањдан. Интересантна ми је подударност Радонић - Радоњини.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5456 послато: Фебруар 10, 2018, 03:08:13 поподне »
Филиповић, Јовањдан, Кузмин, Сремска Митровица

Припада хаплогрупи N2-Y6503>FGC28435. Има скоро модални хаплотип па је врло близак већини припадника општег рода, а најближи му је Гаговић из Пиве са којим има потпуно поклапање на 23 маркера. Филиповићи су досељени у Кузмин 1765. године, према породичном предању из Црне Баре у Мачви где се неки предак доселио из околине Никшића бежећи од крвне освете.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5457 послато: Фебруар 10, 2018, 03:51:08 поподне »
Опојевлић, Св. Врачи, Адашевци, Шид

Припада хаплогрупи R1a-Z280, највероватније грани YP237>YP295. Нема блиских поклапања на пројекту, а занимљиво је да има два потпуна поклапања на 17 маркера у Славонији из анонимног истраживања. Сматра се да је презиме настало по селу Опојевци и граничарском чардаку Опојевци на Сави према Мачви. Ако неко има додатних података о овој породици молио бих да напише.
« Последња измена: Фебруар 10, 2018, 08:38:01 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5458 послато: Фебруар 11, 2018, 10:04:38 пре подне »
Крајишком ДНК пројекту на ФТДНА приступио је нови тестирани:

Варићак, Ђурђевдан, Босанска Дубица (раније Лика), хаплогрупа I2-PH908

13 24 17 10 14-15 11 13 13 13 11 31 17 8-8-8 11 11 25 15 19 30 12-12-12-14-15-15-15-15 10 10 21-21 15 11 17 18 34-34-34 11 10 

На прађедовом гробу је писало да је из Огулина, а према очевом предању, пореклом су из околине Коренице. Из Лике су досељени у 19. веку, а генерално је тај део Крајине добро насељен Личанима. У Лици је Варићака било у Косињу и Кореници. Део су оне струје која деолази из старих крајишких области.

По хаплотипу на прву делује да може бити у некој вези са Гачевићем из Полимља. Видећемо како ће га сврстати I2a админи.

Занимљиво да неки аутори верују да су Лика и Крбава насељене масовно Србима из Потарја, од Пиве и Лима почетком 16. века. Данас, са појавом генетике, делује да таква веза постоји, бар код једног дела становништва.
« Последња измена: Фебруар 11, 2018, 10:13:09 пре подне Небојша »

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5459 послато: Фебруар 12, 2018, 01:51:16 поподне »
Крајишком ДНК пројекту на ФТДНА приступио је нови тестирани:

Варићак, Ђурђевдан, Босанска Дубица (раније Лика), хаплогрупа I2-PH908

34-34-34

По хаплотипу на прву делује да може бити у некој вези са Гачевићем из Полимља. Видећемо како ће га сврстати I2a админи.


Мислим да овдје има једна 34-ворка вишка. Мало је рјеђа та комбинација (имам је и ја). На први поглед ме мало подсјетио на Крстовића /Придворице/ Требиње (Зубци); међутим на DYS 437 има 15; тако да вјероватно то није то.