Аутор Тема: Родослов Дунђерских  (Прочитано 9507 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #20 послато: Март 19, 2017, 09:51:19 пре подне »
У Херцеговини постоји презиме Дунђер у Требињу и Билећи не знам им поријекло, а у Мостару стара мостарска породица Дунђеровић којима је презиме настало од занимања.
У средњем вијеку су  кроз Херцеговину трговачки каравани пролазили ка Босни, а пут Требиње, Билећа, Гацко и даље за Босну се налази на постојбини Дуђерских. И многи Херцеговци су били зидари(дунђери) у Дубровнику.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #21 послато: Март 19, 2017, 09:56:35 пре подне »
У Херцеговини постоји презиме Дунђер у Требињу и Билећи не знам им поријекло, а у Мостару стара мостарска породица Дунђеровић којима је презиме настало од занимања.
У средњем вијеку су  кроз Херцеговину трговачки каравани пролазили ка Босни, а пут Требиње, Билећа, Гацко и даље за Босну се налази на постојбини Дуђерских. И многи Херцеговци су били зидари(дунђери) у Дубровнику.
И још једна занимљивост везана за дунђерско занимање. У Калифорнији је између два рата формиран јак херцеговачки грађевински картел који је дуго био предоминатан у грађевинарству Калифорније. Херцеговачки контрактори су изградили модерну Калифорнију, посебно јужну. Неких од главних грађевинских предузетника били су: Тодор Полић, браћа Ристо и Никола Башић, Шћепан Краљ, Бошко Укропина, Арсен Милошевић, Максим Милошевић, Бошко Пецељ, Васо Курилић, Томо Џоџо, Тодор Батинић, Тодор Чолић...

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #22 послато: Март 19, 2017, 10:11:00 пре подне »
За сада нам само остаје да пронађемо неког Дунђерског и да га наговоримо да се тестира. :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #23 послато: Март 19, 2017, 10:56:43 пре подне »
За сада нам само остаје да пронађемо неког Дунђерског и да га наговоримо да се тестира. :)

Погледах у именик - у Београду и Новом Саду има носилаца овог презимена. Можемо организовати тестирање неког од од њих (наравно, претходно проверити да ли имају везе с Дунђерскима из Кулпина). Предлог је да свако ко је у могућности пошаље донацију од 300 до 500 динара док не скупимо 6.500 динара за тестирање. А ја ћу покушати да неког од њих приволим на тестирање. Шта кажете?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #24 послато: Март 19, 2017, 11:47:52 пре подне »
Предлог је да свако ко је у могућности пошаље донацију од 300 до 500 динара док не скупимо 6.500 динара за тестирање. А ја ћу покушати да неког од њих приволим на тестирање. Шта кажете?

Одличан предлог.  :)


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #25 послато: Март 19, 2017, 12:45:25 поподне »
Погледах у именик - у Београду и Новом Саду има носилаца овог презимена. Можемо организовати тестирање неког од од њих (наравно, претходно проверити да ли имају везе с Дунђерскима из Кулпина). Предлог је да свако ко је у могућности пошаље донацију од 300 до 500 динара док не скупимо 6.500 динара за тестирање. А ја ћу покушати да неког од њих приволим на тестирање. Шта кажете?
Подржавам.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #26 послато: Март 19, 2017, 03:12:26 поподне »
Подржавам.



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #27 послато: Март 19, 2017, 04:17:10 поподне »
Тражећи на матичном нам сајту неке прилоге о србобранским презименима, надајући се да ћу наћи још неки података за Дунђерске, сам наишао на чланак о презимену Кулачин. http://www.poreklo.rs/2012/02/05/poreklo-prezimena-kulacin/ Код њих исто постоји предање да су из Херцеговине: Према предању, Кулачини потичу од Гликића из Херцеговине. У Војводину су дошли у великој сеоби  народа са патријархом Арсенијем Чарнојевићем

Код Милићевића нисам нашао презиме Гликић, само има Глигић.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #28 послато: Март 25, 2017, 09:29:05 поподне »
Подржавам.

Хоће ли бити нешто од овог подухвата? Ја послах скромни допринос. Да ли ће се скупити довољно?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #29 послато: Март 25, 2017, 09:52:13 поподне »
Погледах у именик - у Београду и Новом Саду има носилаца овог презимена. Можемо организовати тестирање неког од од њих (наравно, претходно проверити да ли имају везе с Дунђерскима из Кулпина). Предлог је да свако ко је у могућности пошаље донацију од 300 до 500 динара док не скупимо 6.500 динара за тестирање. А ја ћу покушати да неког од њих приволим на тестирање. Шта кажете?

Могли бисмо ово мало чешће радити за неке од најбитнијих родова који још нису тестирани.
Направимо неко гласање и тако одредимо који род би се могао тестирати, и онда уплатимо по пар стотина динара.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #30 послато: Март 25, 2017, 09:55:31 поподне »
Направимо неко гласање и тако одредимо који род би се могао тестирати, и онда уплатимо по пар стотина динара.

Добра идеја.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #31 послато: Март 25, 2017, 10:03:58 поподне »
Могли бисмо ово мало чешће радити за неке од најбитнијих родова који још нису тестирани.
Направимо неко гласање и тако одредимо који род би се могао тестирати, и онда уплатимо по пар стотина динара.

Добро, ево уз Дунђерске, и Костићи од којих је песник Лаза Костић, као предлог.



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #32 послато: Април 13, 2017, 12:50:55 пре подне »
Добро, ево уз Дунђерске, и Костићи од којих је песник Лаза Костић, као предлог.
И Стратимировићи! :)

Profesor Stratimirović, izdanak slavne srednjovekovne srpske plemićke porodice, vlasnik dva porodična grba, austrougarskog i mletačkog, tih je i nenametljiv čovek. O svom raskošnom porodičnom stablu, čiji koreni sežu do Nemanjića, govori samo ako ga neko o tome priupita.

- Ne mislim da je moje poreklo nešto što bi trebalo na svakom koraku da ističem, živim životom najobičnijeg čoveka - kaže profesor Stratimirović. - Osim što su važni za moju porodicu, ovi grbovi i povelje možda su i bitniji za naš narod jer nas danas razni inostrani kritičari često predstavljaju kao potomke divljaka - kaže Stratimirović.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #33 послато: Април 13, 2017, 09:31:13 пре подне »
Да, баш да су и мени они пали на памет.
А што се тиче потенцијалног тестирања најбитнијих родова, можемо отворити нову тему.