Аутор Тема: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)  (Прочитано 19266 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #20 послато: Март 30, 2016, 10:23:09 поподне »
Узгред, чуо сам се са етнолозима Ракићима, потврдили су ми да су добили писмо, за сада још чекам да ми јаве јесу ли пронашли одакле су извукли да су моји Селаци од Вуковића из Пиве, на прву лопту не могу да се сете.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #21 послато: Март 30, 2016, 10:34:49 поподне »
Узгред, чуо сам се са етнолозима Ракићима, потврдили су ми да су добили писмо, за сада још чекам да ми јаве јесу ли пронашли одакле су извукли да су моји Селаци од Вуковића из Пиве, на прву лопту не могу да се сете.
Вероватно зато што су навикли да наплаћују те услуге. Знаш оно из филмова, да му новчаницу а онда овај као почиње да се присећа, онда му да другу новчаницу и овај већ почиње да прича, са трећом му се у потпуности враћа сећање.  :)
Ако не грешим, а чини ми се да не грешим, знам човека.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #22 послато: Март 30, 2016, 10:49:07 поподне »
По једним подацима, Риђани су славили Јоакима и Ану, а на једном другом мјесту сам пронашао да су славили Лучиндан.

Поздрав
Вито Радовић
из Београда

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #23 послато: Март 30, 2016, 10:55:45 поподне »
Вероватно зато што су навикли да наплаћују те услуге. Знаш оно из филмова, да му новчаницу а онда овај као почиње да се присећа, онда му да другу новчаницу и овај већ почиње да прича, са трећом му се у потпуности враћа сећање.  :)
Ако не грешим, а чини ми се да не грешим, знам човека.

Поменули смо и ту тематику. Казао сам му да га питам као човека, ако жели да ми каже, где су прочитали ту информацију и да не желим никакво истраживање - а, ако неће, не мора. За сада ћу се уздржати од даљих коментара.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #24 послато: Март 30, 2016, 11:03:17 поподне »
Поменули смо и ту тематику. Казао сам му да га питам као човека, ако жели да ми каже, где су прочитали ту информацију и да не желим никакво истраживање - а, ако неће, не мора. За сада ћу се уздржати од даљих коментара.
Према мени је био сасвим јасан, давно је било али се одлично сећам тих речи. За разлику од људи који су овде на форуму увек спремни без икакве надокнаде да понуде информације, потруде се чак да пронађу по литератури коју имају или се распитају па објаве, дотични ''господин'' је пронашао начин како да зарађује новац. Такве родословце и етнологе заиста не могу да ценим.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #25 послато: Март 30, 2016, 11:49:21 поподне »
Не познајем човека, али није заслужио да га ми сада опањкавамо - професија етнолога није баш високо профитабилна. Сви ми радимо за новац, а када тражимо екстара услугу адвоката, лекара или попа - ми је без поговора и платимо.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #26 послато: Март 31, 2016, 01:13:22 пре подне »
Колико год желео да свашта додам о овој тематици, за сада ћу се суздржати, са циљем да ова тема остане посвећена проблему Селаковића. Наравно, ако други желе да дискутују, ја их не могу спречити. Хвала Војинени и Рамбу Реџовићу на мишљењу, сагласан сам са многим ставовима које су изнели.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #27 послато: Април 19, 2016, 04:35:06 поподне »
На Фејсбуку сам наишао на страницу-групу Селаковића из Драглице/Сеништа, сада нефункционалну. Тамо сам наишао на следећу слику и опис, поставио ју је тада члан те групе, а данас и министар правде, Никола Селаковић, уз ове речи: "Реч је о слици војводе Јована Селаковића који се помиње у бугарштицама: ...што беше јунака, Јована Селака... Слика је урађена према бакрописној плочи која се чува у Народном музеју у Београду, а натпис на њој гласи: Јован Селаковић возраста своего 30 лета - писа у Венеци лета 1771" .

Верујем да ништа од овога нема везе са мојим Селаковићима, али хајде да чисто поставим то овде:



Некада давно, пратећи форум Политикиног забавника са сликама старог Београда, постојао је извесни форумаш Константин Селаковић који је, колико тада сватих на форуму, од неке старе београдске породице Селаковић. Он је први окачио ову слику тада, као да је реч о његовом претку, али ништа више није написао. Покушао сам да га нађем, тог Константина Селаковића, и успео сам - живи у Њу Орлеансу. Нисам успео да пронађем његову мејл адресу, али јесам налог на Фејсбуку. Тамо сам му писао са молбом да ми каже нешто о његовим Селаковићима, али он то до данас није видео...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #28 послато: Април 19, 2016, 04:40:40 поподне »
У истој овој Фејсбук групи Селаковића из Нове Вароши/Драглице, појавио се и наводни грб Селаковића. Слику је поставио пре много година данашњи министар Никола, уз напомену: "Желим да вас обавестим да грб породице Селаковић постоји.
Да је сачуван у Венецијанском архиву и да датира још из XVII века, када га је приликом своје удаје донела извесна Марија Селаковић.
Поседујем реплику тог грба чије су боје црвена - црна - бела, и који је налик грбу Трибалије уз неке мање хералдичке измене."

Додао је да је добио и реплику грба, од неког међународног центра за проучавање порекла породица, који није именовао:


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #29 послато: Април 19, 2016, 05:38:11 поподне »
Ово је грб некадашње Србије (данас се узима као грб Шумадије). Вепрова глава је као симбол Србије узимана и од стране Угарске и многих других европских хералдика, а сем тога, и испод самог грба пише "Arms of Serbia", што значи "Грб Србије". Не знам зашто изнад пише "Селаковић". А и делује ми као да је штит с вепром на црвеном пољу уметнут у фотошопу. Добро си написао да је реч о "наводном грбу".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #30 послато: Април 19, 2016, 06:34:09 поподне »
Ово је грб некадашње Србије (данас се узима као грб Шумадије). Вепрова глава је као симбол Србије узимана и од стране Угарске и многих других европских хералдика, а сем тога, и испод самог грба пише "Arms of Serbia", што значи "Грб Србије". Не знам зашто изнад пише "Селаковић". А и делује ми као да је штит с вепром на црвеном пољу уметнут у фотошопу. Добро си написао да је реч о "наводном грбу".

Наведено грб Селаковића је фалсификат. Жао ми је увек кад ти наводни међународни центри за проучавање порекла ојаде човека продавајући му лажне информације. Недавно смо Млађо и ја тражили, или боље речено проверавали, преко једне такве куће податке о некој породици чији су грб поставили, наравно, добили смо аутоматски одговор скројен тако да буде одговор на свако питање.

Ти си Бакс све лепо објаснио. Лично нисам до сада нашао неки грб Селаковића, волео бих да јесам, али и ако нема то не значи да Селаковићи нису били чувени или да нису изродили гласовите људе, што у основи потврђује и овај леп портрет Јована Селаковића из 1771. године.



Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #31 послато: Мај 12, 2016, 09:55:34 пре подне »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #32 послато: Мај 12, 2016, 11:43:44 пре подне »
Bešlić milija - Mokra Gora

Selakovići...

http://www.mediafire.com/download/r0039uvfbl4egh1/Beslic_Milija_-_Mokra_Gora.pdf

Хвала вам много на овој књизи и доприносу Селаковићима!
Књига је о Мокрој Гори, где се доселио један Селаковић из Кремана. Написана је целокупна његова животна прича, прилично тужна и трагична, у којој је, на крају, ипак победио живот.
Из мојих истраживања знам за тог Маринка Селаковића, рођен је 1877. (у књизи пише око 1875.) од оца Михајла и мајке Дуње, унук је Лазара Селака, праунук Гаврила Селака... Нисам знао да је отишао у Мокру Гору, хвала још једном!
« Последња измена: Септембар 09, 2021, 07:24:21 поподне Селаковић »

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #33 послато: Мај 12, 2016, 12:35:23 поподне »

Хвала вам много на овој књизи и доприносу Селаковићима!
Књига је о Мокрој Гори, где се доселио један Селаковић из Кремана. Написана је целокупна његова животна прича, прилично тужна и трагична, у којој је, на крају, ипак победио живот.
Из мојих истраживања знам за тог Маринка Селаковића, рођен је 1877. (у књизи пише око 1875.) од оца Михајла и мајке Дуње, унук је Лазара Селака, праунук Гаврила Селака... Нисам знао да је отишао у Мокру Гору, хвала још једном!

Ево једне занимљивости,у вези овог презимена.У Сомбору постоји презиме Селаков,важе за "староседеоце".У књигама крштених се први пут спомињу 1799.године.Певачица Ивана Селаков је од те лозе,али не знам коју крсну славу имају.
« Последња измена: Септембар 09, 2021, 07:24:39 поподне Селаковић »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #34 послато: Мај 13, 2016, 05:09:37 поподне »
Хвала, занимљиво! Чуо сам за ту певачицу и нашао да је из сомборске фамилије, а сад ево сазнајем да се спомињу још колико 1799. Хвала!

Од корена Селак настала су сва три презимена: Селак, Селаков и Селаковић.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #35 послато: Мај 13, 2016, 05:13:40 поподне »
Мало сам је прогуглао, ево извод из једног њеног интервјуа, заправо одговарања на питања читаоца:

Budući da smo proslavili Božić, pitala bih te veruješ li u Boga i da li ti vera daje snagu?

- Vernik sam od malena jer sam iz porodice u kojoj se od davnina poštuje pravoslavlje i vera. Mislim da sam jedna od retkih u čijoj porodici se slavila slava oduvek, a ne od pre desetak godina kad je to postalo pomodarstvo. Moji preci su Vojvođani iz okoline Sombora, odrasla sam na selu i pamtim Božić po poklonima koje donosi Božić Bata, žitu i orasima rasutim po sobi i klackanju tanjira na stolnjaku ispod kog je slama. Kad sam u nekim teškim trenucima i nedoumicama, svratim u crkvu i pokušam da tamo u miru razmislim šta mi je najpametnije da učinim.

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #36 послато: Мај 13, 2016, 06:06:43 поподне »
Хвала, занимљиво! Чуо сам за ту певачицу и нашао да је из сомборске фамилије, а сад ево сазнајем да се спомињу још колико 1799. Хвала!

Од корена Селак настала су сва три презимена: Селак, Селаков и Селаковић.

Постоји и презиме Селак у Сомбору.У књигама крштених се спомиње 1930.године,што значи да су  насељени после првог светског рата,вероватно као солунски добровољци.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #37 послато: Јун 23, 2016, 07:14:32 поподне »
Пресек стања што се тиче израде родослова Селаковића и генералног истраживања порекла (за случај да неки "Гост" прати Форум, од Селаковића):

1. Родослов је око 65% завршен и садржи око 1400 имена.
- трећина која обухвата Сушицу: завршено је око 95%
- трећина која обухвата Горње Селаке у Кремнима: завршено је око 70%
- трећина која обухвата Доње или Ракове Селаковиће у Кремнима: завршено је мало мање од 30%

2. Ишчитано је све пописног карактера из Архива Србије и матичне књиге из 19. века из ужичког и ваљевског архива (црква у Биосци, црква у Стапару, манастир Ђелије). Ваљевски архив је дигитализован, па сам то могао да радим увече код куће. Ужички није, па се захваљујем једној мојој Селаковићки Креманки, која је провела 10 дана у ужичком архиву, дуж целог радног времена, што ја никад не бих успео, и преписала све што тамо има. Причао сам и скупљао податке од пар десетина Селаковића са којима сам успео да ступим у контакт.

3. У скорашњој акцији Порекла тестиран је Селаковић из Кремана, Пивљанин из Крћа (од Вуковића из Пиве), а, стицајем околности, и Поповић од Петровића-Бањана. О резултатима, који се чекају, овде могу дискутовати тек крајем године.

Ако неко од Селаковића или њихових потомака чита ово, молим да ми се јави.

screen shot pc

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #38 послато: Јун 23, 2016, 09:14:24 поподне »
У скорашњој акцији Порекла тестиран је Селаковић из Кремана, Пивљанин из Крћа (од Вуковића из Пиве), а, стицајем околности, и Поповић од Петровића-Бањана. О резултатима, који се чекају, овде могу дискутовати тек крајем године.

Ако Бог да, моћи ћеш дискутовати о томе већ током овог лета, додуше на оном затвореном делу форума.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Презиме Селаковић (Кремна - УЕ, Сушица - ВА)
« Одговор #39 послато: Јун 23, 2016, 09:22:19 поподне »
Пресек стања што се тиче израде родослова Селаковића и генералног истраживања порекла (за случај да неки "Гост" прати Форум, од Селаковића):

1. Родослов је око 65% завршен и садржи око 1400 имена.
- трећина која обухвата Сушицу: завршено је око 95%
- трећина која обухвата Горње Селаке у Кремнима: завршено је око 70%
- трећина која обухвата Доње или Ракове Селаковиће у Кремнима: завршено је мало мање од 30%


Иако се не види јасно дјелује импозантно и вјерујем да је много рада утрошено, али ту су и резултати.