Аутор Тема: Ђукићи из Крајине околина Кључа  (Прочитано 1856 пута)

Ван мреже brabusbl

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Ђукићи из Крајине околина Кључа
« послато: Март 11, 2018, 02:49:22 поподне »
Поздрав свима,
Занима ме ако поријекло мојих Ђукића село Црквено изнад Кључа у Крајини, крсна слава Киријак Отшелник МИХОЉДАН!
Оно што знамо је долазак у село негдје крајем 17. в. или почетком 18. в. по претпоставкама из Лијевча поља али без икаквих доказа.

Молио бих ако може помоћ са било каквим сазнањима или да ме упути неко са искуством на коју "страну" да кренем са истраживанјем.


Унапријед захвалан!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Ђукићи из Крајине околина Кључа
« Одговор #1 послато: Март 11, 2018, 09:05:49 поподне »
Поздрав brabusbl,

Ђукићи из Крајине се доводе у везу са осталим породицама које славе ретку славу Михољдан. У питању су још и Дакићи, Ћопићи, Вулини, Иванчевићи, Кењале и Илићи-Бекићи.

Стицајем околности, тестирани су управо Ђукићи из околине Кључа (Средице), па се можемо осврнути на њихов резултат (Y-ДНК). Путем ДНК тестирања се данас најлакше долази до сродних породица и даљег порекла на овим просторима.

Испоставило се да у највећем броју случајева постоји и генетска веза између ових породица које славе Михољдан. У питању је хаплогрупа E-V13>Z5018>L241. Осим Ђукића, од тестираних "михољштака" ту су још и Клеути из Далмације, Ћопићи из Лике (од овог рода је и Бранко Ћопић) и Јагузи из околине Шипова.

По Y-STR вредностима блиске су им још неке породице из Крајине, које не славе Михољдан, као и неке породица са простора Црне Горе. Из Крајине су ти још Рачићи и Предадовићи, који су и СНП потврђени као L241, а из Црне Горе Даниловићи, који се сматрају староседеоцима у Морачи, као и Пивљани из околине Пљеваља.
https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=E
« Последња измена: Март 11, 2018, 09:21:41 поподне Небојша »

Ван мреже brabusbl

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Ђукићи из Крајине околина Кључа
« Одговор #2 послато: Март 12, 2018, 12:27:36 поподне »
Поздрав небојша,

По свему судећи можда је најбоље да за почетак урадим ДНК тест и одредим хаплогрупу да бих могао даље да наставим?
Генерално смо се загријали да истржимо наше поријекло.

Заборавих додати, Ђукићи из Средица су нам рођаци и моја породица има земљу у Средицама.
Свако добро!
« Последња измена: Март 12, 2018, 12:29:45 поподне brabusbl »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Ђукићи из Крајине околина Кључа
« Одговор #3 послато: Март 12, 2018, 01:05:51 поподне »
Поздрав небојша,

По свему судећи можда је најбоље да за почетак урадим ДНК тест и одредим хаплогрупу да бих могао даље да наставим?
Генерално смо се загријали да истржимо наше поријекло.

Заборавих додати, Ђукићи из Средица су нам рођаци и моја породица има земљу у Средицама.
Свако добро!

Најбоље да урадите ДНК тест и потврдите ову везу. Добро би било искористити попуст за Светски ДНК дан сад у априлу:
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=3104.0

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Ђукићи из Крајине околина Кључа
« Одговор #4 послато: Април 19, 2020, 09:38:53 поподне »
Поздрав brabusbl,

Ђукићи из Крајине се доводе у везу са осталим породицама које славе ретку славу Михољдан. У питању су још и Дакићи, Ћопићи, Вулини, Иванчевићи, Кењале и Илићи-Бекићи.

Стицајем околности, тестирани су управо Ђукићи из околине Кључа (Средице), па се можемо осврнути на њихов резултат (Y-ДНК). Путем ДНК тестирања се данас најлакше долази до сродних породица и даљег порекла на овим просторима.

Испоставило се да у највећем броју случајева постоји и генетска веза између ових породица које славе Михољдан. У питању је хаплогрупа E-V13>Z5018>L241. Осим Ђукића, од тестираних "михољштака" ту су још и Клеути из Далмације, Ћопићи из Лике (од овог рода је и Бранко Ћопић) и Јагузи из околине Шипова.

По Y-STR вредностима блиске су им још неке породице из Крајине, које не славе Михољдан, као и неке породица са простора Црне Горе. Из Крајине су ти још Рачићи и Предадовићи, који су и СНП потврђени као L241, а из Црне Горе Даниловићи, који се сматрају староседеоцима у Морачи, као и Пивљани из околине Пљеваља.
https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=E



Поздрав, пореклом сам из Доње Слатине код Рибника, презивам се Барјактаревић и славим Михољдан. Не знам своје порекло . Родослов не знам даље од чукунђеда. Да ли ви познајете некога ко се презива Барјактаревић и да је из околине Рибника. Можда би ми могли помоћи у потрази за пореклом и рођацима. После другог светског рата смо се одслелили из Крајине. Хвала унапред, свака информација је добродошла. Христос васкрсе ☦️.