Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114039 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #460 послато: Мај 23, 2020, 09:01:51 пре подне »
Надам се да будеш позитиван на Ph220,што нас је више то боље за анализу и дефинисање матичне области.Ако може напиши и нешто о завичају тј.одакле си,Стара Херцеговина или нека друга област.Што се тиче Бошњака већ сам помињао род Бутуровића из Обриновца код Коњица,с нашом хаплогрупом.Боћић с Копаоника из села Боће,по браћи Боћу и Ботуну,Влашка имена,који су на Копаоник дошли из Рудина,Бањана,област у средњем веку доста насељена Власима.У Рашкој области такође има Бошњака с нашом хаплогрупом пореклом из Херцеговине и неки нејавни резултати већег братсва из Сев.Албаније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #461 послато: Мај 23, 2020, 12:51:53 поподне »
Боћић с Копаоника из села Боће,по браћи Боћу и Ботуну,Влашка имена,који су на Копаоник дошли из Рудина,Бањана,област у средњем веку доста насељена Власима.

Који су то Власи живели у Рудинама и Бањанима у средњем веку?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #462 послато: Мај 23, 2020, 01:06:42 поподне »
На том простору су живели и Матаруге,а било је и других Влашких катуна.Бањани се такође у средњем веку називају Власима,а на Грахову према Корјенићима,и у жупи Врм живели су пре Риђана Арбанаси Матаруге,касније отселили за Пљевља и Пријепоље.Бурмази су живели у Поповом пољу,поред Љубиња.Власи Бобани такође близу Требиња.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #463 послато: Мај 23, 2020, 01:44:03 поподне »
На том простору су живели и Матаруге,а било је и других Влашких катуна.Бањани се такође у средњем веку називају Власима,а на Грахову према Корјенићима,и у жупи Врм живели су пре Риђана Арбанаси Матаруге,касније отселили за Пљевља и Пријепоље.Бурмази су живели у Поповом пољу,поред Љубиња.Власи Бобани такође близу Требиња.

Од свих области које си навео, ни једна не припада Рудинама а Бањани и Власи везе немају.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #464 послато: Мај 23, 2020, 01:56:17 поподне »
Па мало прочитајте историју Бањана као и форуме у вези Матаруга.Ко је живео у Бањанима пре 15века и пре досељења данашњих већих Бањанских братстава.Као да из ината контрирате па бар са интернета прочитајте историју Бањана.Матаруге су познате као старинци иу Бањанима,на Грахову,у Корјенићима.Бањани су били насељени и пре Мулина и Петровића,Баћовића и других касније познатих фамилија.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #465 послато: Мај 23, 2020, 02:03:03 поподне »
Па мало прочитајте историју Бањана као и форуме у вези Матаруга.Ко је живео у Бањанима пре 15века и пре досељења данашњих већих Бањанских братстава.Као да из ината контрирате па бар са интернета прочитајте историју Бањана.Матаруге су познате као старинци иу Бањанима,на Грахову,у Корјенићима.Бањани су били насељени и пре Мулина и Петровића,Баћовића и других касније познатих фамилија.

Ја о Матаругама реч рекао нисам. А ти ми реци која од свих области које си до сада поменуо припада Рудинама?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #466 послато: Мај 23, 2020, 02:13:33 поподне »
Бањани и поред њих Опутна Рудина која је и била део Бањана од 187-и неке као засебна целина.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #467 послато: Мај 23, 2020, 02:25:34 поподне »
Бањани и поред њих Опутна Рудина која је и била део Бањана од 187-и неке као засебна целина.

... пошто своје наводе аргументујеш навођењем Поповог Поља, Требиња, Љубиња, Коријенића, Бурмаза, Бобана... А ништа од тога нема везе ни са области Рудина ни са области Бањана.

Када сам написао да Бањани немају везе са Власима, нисам био довољно прецизан. Мислио сам на родове који припадају племену Бањана а не на територију коју насељавају. Да ли су пре њих, у 12 веку и још раније, на том простору живели неки романофони људи, немам појма.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #468 послато: Мај 23, 2020, 02:41:56 поподне »
На том простору су живели и Матаруге,а било је и других Влашких катуна.Бањани се такође у средњем веку називају Власима,а на Грахову према Корјенићима,и у жупи Врм живели су пре Риђана Арбанаси Матаруге,касније отселили за Пљевља и Пријепоље.Бурмази су живели у Поповом пољу,поред Љубиња.Власи Бобани такође близу Требиња.

То су били власи - друштвена класа, а не Власи - етничка заједница.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #469 послато: Мај 23, 2020, 02:42:15 поподне »
Ја сам презино рекао где су живели Власи Бурмази,Бобани,Матаруге.Питали сте о Власима на простору Рудина,неки су и остали у Бањанима у које се после 15,16века досељавају братства из Старе Србије,из Босне и из Озринића(Миљанићи).Бањани се помињу и као Власи Пивске Жупе.Неморате критиковати ако о нечему немате појма ко што кажете.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #470 послато: Мај 23, 2020, 02:54:45 поподне »
Матаруге,Бурмази,Глеђевци,Плишчићи нису били само социјална категорија власи,од 11-15века били су етничке групе,заједнице,већ Риђани у 16веку на Грахову може се рећи дасу Срби у влашком статусу.За Бурмазе као најстарије Влахе у Поповом је сигурно да основни катун није био социјална катег.већ етничка заједница.За Матаруге такође мислим дасу етнички Арбанашки катун.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #471 послато: Мај 23, 2020, 03:24:21 поподне »
Матаруге,Бурмази,Глеђевци,Плишчићи нису били само социјална категорија власи,од 11-15века били су етничке групе,заједнице,већ Риђани у 16веку на Грахову може се рећи дасу Срби у влашком статусу.За Бурмазе као најстарије Влахе у Поповом је сигурно да основни катун није био социјална катег.већ етничка заједница.За Матаруге такође мислим дасу етнички Арбанашки катун.
Све ово су Вам нетачне констатације, наравно да је катун био социјална категорија.
Друштвена класа "влах", је био и у Византији, па под Немањићима, касније код обласних господара (властеле) Захумља и Травуније, па на крају и код Османлија (до превођења у рајински сталеж). У многим дубровачким документима (њихови су скоро једини и најбројнији) су забиљежени Власи (власи), што се односи на сво становништво не дубровачко, односно из насељено у унутрашњости. И данас је заступљена код многих Далматинаца који се изјашњавају као Хрвати, а власима сматрају сво становништво из унуташњости, па чак и оне који се такође сматрају Хрватима.

Генетика је такође оспорила Ваш став.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #472 послато: Мај 23, 2020, 03:35:24 поподне »
Ја сам презино рекао где су живели Власи Бурмази,Бобани,Матаруге.Питали сте о Власима на простору Рудина,неки су и остали у Бањанима у које се после 15,16века досељавају братства из Старе Србије,из Босне и из Озринића(Миљанићи).Бањани се помињу и као Власи Пивске Жупе.Неморате критиковати ако о нечему немате појма ко што кажете.
Ја кад нешто не знам онда то кажем и питам. Не правим се да све знам и трудим се да не лупетам о стварима којима не владам, што бих и теби препоручио. Ти си прецизно рекао нешто што те уопште нисам питао. На оно што сам те питао да објасниш, ниси одговорио. Ништа те нисам критиковао већ питао да појасниш своје исказе.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #473 послато: Мај 23, 2020, 05:16:13 поподне »
Питао си дати објасним где су Рудине и Бањани.Што се тиче Романизованог сточарског становништва које је живело близу Дубровника и њихових катуна,који су дошли из Тесалије Епира,Зете познатих као Власи,већ је много тога написано,на форуму такође, и о Бурмазима,Матаругама,њиховом пореклу наравно нећу настављати јалову дискусију која ничему неводи.Све што је написано о пореклу Бурмаза или неке друге скупине може неко да оспорава,негира,ваљда из ината,ја сам их поменуо као познате катуне у одређеној области Попово поље,Љубиње,Рудине,Грахово .

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #474 послато: Мај 23, 2020, 06:15:48 поподне »
Миличићу,мислим да у Далмацији околина Велике живео и већи број Јокића,познавао сам неке Јокиће у Београду родом из Далмације,који су у Никшићкој Жупи сродници Миличића,од три брата потомци,Коста,Јоко,и Радован(Миличини синови).Засада нема ниједног тестираног из овог братства који се чврсто држе предања дасу Ровчани,Шћепановићи.Ако би неки Јокић био Y13846 то би био јасан знак од којих Миличића су твоји у Шипову.Јокићи у Далмацији би могли указати да твоји преци нису сами отишли у Далмацију већ су отишли организовано као веће братство у некој сеоби у Босну па у Далмацију.
Saponjicu sve pohvale za poznavanje istorije mog prezimena. Poznato mi je sve to sto si naveo. Imam kod sebe knjigu Predraga Scepanovica u kojoj se iznosi ista tvrdnja kao sto si ti naveo, a vec sam rekao i da porodicno predanje govori o selidbi iz Niksicke Zupe, pretpostavljam da se pod tim mislilo na Ducice. S tim da predanje ne govori o Bosni , vec o Vrliki, pa nakon toga Bosni. Medjutim dok se testiranjem ne pokaze da je neko od Milicica ili eto Jokica iz Ducica Y13946 ne mogu to da prihvatim kao tacno.
Ako sam te dobro razumeo kazes da ima dosta Bosnjaka koji su isto y13946?

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #475 послато: Мај 23, 2020, 06:49:36 поподне »
Mozda sam dosadan, ali moram opet da pitam sledece:
"Ako sam dobro informisan, do sada je troje ljudi koji su svrstani u I1-Ph220 odradilo Big y i saudijac kao cetvrti. To su Diplomata, Bugarin i Stanic iz Istre. Ono sto mene zanima je sledece. Da li sva trojica, ne znam koliko je saudijac upotrebljiv kao rezultat, ako jeste tim bolje, imaju delenje grane na istom nivou. Preciznije receno, da li recimo dvojica imaju istog pretka i nakon sto se jedan odelio od grane i ako imaju ko su ta dvojica. Koliko se ja razumem, DNK trag se moze fino pratiti i moze se znati ko se kad odelio od koga. Ne mislim na godine, vec na sam proces, pod uslovom da se mutacija desila nakon delenja. . Ovde, bar na javnom delu foruma je samo receno da imamo tri, tj cetri Big y rezultata i sa velikim nestrpljenjem smo cekali Diplomatin nalaz, ali nismo do kraja nista rastumacili. Dakle, da li su mozda Diplomata i Stanic duze ostali na istoj grani, a Bugarin se ranije odelio, ili su se obojica odelili od Bugarinove grane. Ili mozda postoji kombinacija Bugarin i Stanic ili Diplomata i Bugarin. Ne mislim da je beznacajno da znamo kada je doslo do deljenja grana, tj koji je bio smer deljenja."

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #476 послато: Мај 23, 2020, 08:06:50 поподне »
Поздрав Миличићу.То породично предање је написао један Јокић,о Попу Шћепану из села Дучице који је у село довео три мала дечака,браћу Јока,Косту и Радована.Колко сам разумео сирочиће,које је он посинио и који су по њему прозову Шћепановићи.Поп Шћепан је био родом од Ровчана Шћепановића,па су и ова браћа тако сматрани за Шћепановиће.Радован је млад умро па су његови синови узели мајчино име Милица за презиме,ваљда Радована нису ни упамтили.То је наравно предање ,Ако би имали неког тестираног Јокића или Костића из Дучица са нашом Y13946 све би ти било јасно.Опет предања нетреба ни одбацивати ни узимати као скроз тачна,док нема ДНК потврде.Бошњаци су Бутуровић,Калачи,још неке фамилије близу Бјелог Поља.Ја сам доста помињао Матаруге јер су живели у Комаранима код Бродарева,где и сад постоји село Матаруге.Близу је Камена Гора.Моје родно село Комарани у Старом Влаху добило је име по досељеницима из Комарана код Бродарева.Тад сам нашао податак о Матковићима-Дејанима са надимком Матаруге,и мишљење једног Кијановића из Камене Горе дасу Шапоњићи у Пријепољу из Матаруга у Комаранима.Тако сам повезао хг мојих Шапоњића,Комаране,резултат Матковића са мишљењем дасмо од Матаруга из истоименог села у Комаранима.То је засада мишљење,које сам скоро сазнао које се поклопило са још неким резултатом и предањем.Још неки наш резултат са предањем у вези Матаруга ово би још више потврдило.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #477 послато: Мај 23, 2020, 08:24:58 поподне »
Поздрав Миличићу.То породично предање је написао један Јокић,о Попу Шћепану из села Дучице који је у село довео три мала дечака,браћу Јока,Косту и Радована.Ако би имали неког тестираног Јокића или Костића из Дучица са нашом Y13946 све би ти било јасно.Опет предања нетреба ни одбацивати ни узимати као скроз тачна,док нема ДНК потврде.
Од тих Костића је и бизнисмен Миодраг Костић (тзв."краљ шећера")...Он не би осетио BigY :) (мада претпостављам да је од "правих" Шћепановића)
« Последња измена: Мај 23, 2020, 08:28:37 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #478 послато: Мај 23, 2020, 08:45:09 поподне »
Многи резултати до сада су нас веома изненадили,и многе племенске припадности(генетске) су оповргнуте.Нема ,,правих,,ни ,,лажних,,док тестирање непотврди.Том поменутом Господину заиста неби био проблем да провери своје Костиће,наравно ако га питање Порекла занима.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #479 послато: Јун 01, 2020, 03:20:39 поподне »
Можда би требали посебну пажњу да обратимо на сазнања,информације, о Влашким катунима Бурмази,Глеђевићи и Ненковићи.Један разгранати род I-Y13946из села Главске и села Дубраве,Столац,иначе из Невесињског поља,можда се може повезати са Милишом Ненковићем,катунаром Ненковића,син Ненка,унук Мергена Краисалића Бурмаза,Влаха Бурмаза из 14века.Власи Ненковићи су дуго времена боравили на простору између Требиња и Љубиња.Што се тиче Матаруга мислим да су неки родови пореклом из Катунске нахије,из Бањана или Грахова,Попова,могли имати тај надимак добијен од новодосељених родова,као ознака ,,старинаца,,у једном пределу,надимка ,,Матаруге,,који немора да има никакве везе са стварним пореклом фамилије,већ више као неко обележје раније насељеног братства напр.у Грахову.Требали би истражити евентуално присуство I1Z63-Y13946код Влаха Бурмаза и код Влашких група произишлих из Бурмаза које су битисале на подручју Поповог поља 12до16века.