Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2484677 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5640 послато: Април 05, 2018, 04:10:58 поподне »
Ово предање о пореклу из ЦГ звучи помало фантастично будући да није било превише досељеника из приморја. Али како су у питању скорији досељеници (почетак 19. века) не би требало бити сумње.

Имамо тестираног Дапчића (Бринић) из Кртола (Радовићи и остала села), исто РН908, па се може упоредити хаплотип.

https://www.poreklo.rs/2017/10/22/krtoli-naselja-i-poreklo-stanovnistva/
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5641 послато: Април 05, 2018, 04:11:49 поподне »
Овим Радовићима је матица у Камењачи (10 кућа). Било их је још у Почековини и Лопашу (по 3 куће), али и у другим местима.

Према Момчилу Тодосијевићу (Подгочка насеља трстеничког среза) најстарија постобина Радовића је Црна Гора. Место Радовићи "на обали мора". Звали су се прво Радуловићи, па по претку Милутину, Милутновићи, да би на крају постали Радовићи.

Сматра се да су дошли међу првима у село, пре Првог српског устанка. Тамо иначе постоји и засеок Радовићи.

Ово предање о пореклу из ЦГ звучи помало фантастично будући да није било превише досељеника из приморја. Али како су у питању скорији досељеници (почетак 19. века) не би требало бити сумње.

Која им је крсна слава, Кирил Словенски 27. фебруара или Кирик и Јулита 28. јула?
« Последња измена: Април 05, 2018, 04:58:30 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5642 послато: Април 05, 2018, 04:12:22 поподне »
Имамо тестираног Дапчића (Бринић) из Кртола (Радовићи и остала села), исто РН908, па се може упоредити хаплотип.

https://www.poreklo.rs/2017/10/22/krtoli-naselja-i-poreklo-stanovnistva/

Не бих рекао да су блиски тј. повезани.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5643 послато: Април 05, 2018, 05:04:44 поподне »
Која им је крсна слава, Кирил Словенски 27. фебруара или Кирик и Јулита 28. јула?

Пише само слава: Св. Ћирик. Видим да се за породице са овом славом (како год тумачили), из тог краја, каже да воде порекло углавном из Црне Горе (Морача, Пипери, итд).

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5644 послато: Април 05, 2018, 05:06:38 поподне »
Пише само слава: Св. Ћирик. Видим да се за породице са овом славом (како год тумачили), из тог краја, каже да воде порекло углавном из Црне Горе (Морача, Пипери, итд).

Ух, Ћирик је неодређени појам доста, може значити да је у питању и Кирик и Јулита 28. јула и Кирил Словенски 27. фебруара тј. за оба ова празника се користи такав израз.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5645 послато: Април 05, 2018, 05:17:39 поподне »
Ух, Ћирик је неодређени појам доста, може значити да је у питању и Кирик и Јулита 28. јула и Кирил Словенски 27. фебруара тј. за оба ова празника се користи такав израз.

Сигурно су то ови Радовићи које помиње Тодосијевић. Једна од бројнијих породица у том крају (има их у више села) и славе ретку славу. Треба видети постоји ли веза између ових породица за које се у литератури наводи да славе Св. Ћирика. Али треба и разграничити које су славе у питању.

Ван мреже Blagic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5646 послато: Април 05, 2018, 06:00:38 поподне »
Овај Радовић из Трстеника, како ми је сам рекао, слави Св Кирила Словенског, а прислужује Свете Кирика и Јулиту. Такође ми је рекао, колико сам га схватио, да им је некад раније слава заправо била Свети Кирик и Јулита.
« Последња измена: Април 05, 2018, 07:29:25 поподне Лука »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5647 послато: Април 05, 2018, 07:05:27 поподне »
Овај Радовић из Трстеника, како ми је сам рекао, слави Св Кирила Словенског, а прислужује Свете Кирика и Јулиту. Такође ми је рекао, колико сам га схватио, да им је некад раније слава заправо била Свети Кирик и Јулита.
Лука, мени ово много личи.......да нису I2-PH908 помислио бих да имају везе са нама.
« Последња измена: Април 05, 2018, 07:29:21 поподне Лука »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5648 послато: Април 05, 2018, 07:57:20 поподне »
 :)

Извињавам сe на упаду на тeму, читам јe три дана и сад сам код стр. 170  па грeшком поставих нeшто намeњeно другој тeми.
« Последња измена: Април 05, 2018, 08:01:19 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5649 послато: Април 05, 2018, 10:15:37 поподне »
Овај Радовић из Трстеника је мој кандидат. Слави Кирила Словенског 27. фебруара као главну славу, Кирик и Јулита 28. јула као преславу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5650 послато: Април 06, 2018, 01:53:52 пре подне »
Овај Радовић из Трстеника, како ми је сам рекао, слави Св Кирила Словенског, а прислужује Свете Кирика и Јулиту. Такође ми је рекао, колико сам га схватио, да им је некад раније слава заправо била Свети Кирик и Јулита.

Ово је занимљива комбинација славе и прислужбе.

На тестирању из 2015. године имали смо човека РН908, који има потпуно исту причу са славама: раније су славили Светог Кирика, сада Светог Кирила Словенског, а прислужују стару славу.

Његов род је из Јасенице (где је и дошло до промене славе), а раније из Браничева. Занимљиво је да род из Браничева чији су они огранак има надимак "Маџари".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5651 послато: Април 06, 2018, 01:55:08 пре подне »
Ух, Ћирик је неодређени појам доста, може значити да је у питању и Кирик и Јулита 28. јула и Кирил Словенски 27. фебруара тј. за оба ова празника се користи такав израз.

Обично се народским језиком ове две славе називају Ћириковдан и Ћириловдан и јасно разликују.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5652 послато: Април 06, 2018, 01:55:32 пре подне »
Не бих рекао да су блиски тј. повезани.

Штета  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5653 послато: Април 06, 2018, 02:11:52 пре подне »
Обично се народским језиком ове две славе називају Ћириковдан и Ћириловдан и јасно разликују.

Мислим да се ови изрази у крају из ког је тестирани Радовић не користе већ да се за обе славе користи израз Ћирик, између осталог, тако је и у литератури доступној за те крајеве.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5654 послато: Април 06, 2018, 02:27:13 пре подне »
Овим Радовићима је матица у Камењачи (10 кућа). Било их је још у Почековини и Лопашу (по 3 куће), али и у другим местима.

Према Момчилу Тодосијевићу (Подгочка насеља трстеничког среза) најстарија постобина Радовића је Црна Гора. Место Радовићи "на обали мора". Звали су се прво Радуловићи, па по претку Милутину, Милутновићи, да би на крају постали Радовићи.

Сматра се да су дошли међу првима у село, пре Првог српског устанка. Тамо иначе постоји и засеок Радовићи.

Ово предање о пореклу из ЦГ звучи помало фантастично будући да није било превише досељеника из приморја. Али како су у питању скорији досељеници (почетак 19. века) не би требало бити сумње.
Оно што је занимљиво је то порекло са приморја, а моји имају предање да су са приморја, исто трстенички крај (Медвеђа)...Нисам лично сигуран у то, али отац ми је помињао да му је деда причао о Котору (да се чукундеда мог оца доселио са братом, који се вратио доле)...Гледао сам извештаје јагодинског среза у првој половини 19. века, мојих нема у Медвеђи (у пописима пореских глава, нема их), тек у извештају за основну школу после 1840те, не сећам се тачно које године, помињу се двојица ђака са мојим презименом...Знам да је било миграција из Топлице у Левач, али  мени приморје делује сувише далеко за неку директну миграцију у Левач или Трстенички крај уопште...Још то морам да истражим, али мислим да ни моји нису били ту на почетку 19. века (а можда се ради и о Которима на Косову, мада отац ми је поменуо само Котор) ...Ово сам реаговао пошто сам видео да још неко из краја мог оца има то предање о приморју...
« Последња измена: Април 06, 2018, 02:36:52 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5655 послато: Април 06, 2018, 02:50:18 поподне »
Захваљујући Божовићу са форума, дошли смо до новог тестираног:

Бабовић (непознато порекло), хаплогрупа I2a Динарик Југ

I-P37 - 13   25   16   10   13-15   11   13   12   13   11   31   17   8-10   11   11   25   15   19   30   12-14-15-15   10   10   21-21   15   12   19   17   34-35   11   10

По маркерима највероватније упада у род Ђ, где се налазе Невски, Мишић, али и Јерковић са Хвара, који уједно има и најсличнији хаплотип.


Ови Бабовићи су вероватно прво урадили анализу преко 23andMe. Поред Бабовића I2a, тамо постоје и Бабовићи E1b, као и Коњевићи I2a.

Недавно смо добили рез. Коњевића и на FTDNA. Добро је што се ови са 23andMe "пребацују" на FTDNA полако.

Кад смо већ код приморја, осврнућу се на Бабовиће. С обзиром да су E1b Бабовићи готово извесно из Васојевића, тада смо претпоставили да су I2a Бабовићи вероватно са Луштице. За њих је Накићеновић забележио су старинци у Жањицама, засеоку Радованића, и да славе Св. Николу. Јуче сам међутим у књизи "Братство Бабовића" наишао на врло корисне податке о њима. Наиме, један од два аутора те књиге је отишао у Луштицу и разговарао са Бабовићима који живе у селу Бргуле и из прве руке забележио следеће предње:
Њихово осјећање припадности братсву Бабовића заснива се на причи да су “доселили прије три стотине година из Васојевића, из села Коњуха".
Код Накићеновића се ништа слично не спомиње, али ово свакако није једино предање које је пропустио да забележи.

У књизи о Бабовићима се спомињу још два корисна податка:
- Бабовића данас има и у Бргулама, а не само у Жањици.
- Сада славе Мали Никољдан, а преслављају Никољдан.

Да ли је неко можда покушао да ступи у контакт са I2a Бабовићем и евентуално добије потврду да је заиста из Луштице?

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5656 послато: Април 06, 2018, 03:25:15 поподне »
Јаковљевић, Петковдан, Велика Плана, Прокупље, раније село Десетак код Лепосавића

Припада хаплогрупи Е-V13, њеној Z5017>Z16988 грани, роду Бјелопавлића. У потпуности се уклапа у поменути род, мада има нешто необичније вредности попут повишене 17 на 458 коју дели са Томашевићем из овог рода и повишену вредност 12 на 391 коју једини у роду поседује.

У самом Десетку нисам нашао Јаковљевиће, па ако неко нешто зна, нека напише.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5657 послато: Април 06, 2018, 06:30:13 поподне »
Кад смо већ код приморја, осврнућу се на Бабовиће. С обзиром да су E1b Бабовићи готово извесно из Васојевића, тада смо претпоставили да су I2a Бабовићи вероватно са Луштице. За њих је Накићеновић забележио су старинци у Жањицама, засеоку Радованића, и да славе Св. Николу. Јуче сам међутим у књизи "Братство Бабовића" наишао на врло корисне податке о њима. Наиме, један од два аутора те књиге је отишао у Луштицу и разговарао са Бабовићима који живе у селу Бргуле и из прве руке забележио следеће предње:
Њихово осјећање припадности братсву Бабовића заснива се на причи да су “доселили прије три стотине година из Васојевића, из села Коњуха".
Код Накићеновића се ништа слично не спомиње, али ово свакако није једино предање које је пропустио да забележи.

У књизи о Бабовићима се спомињу још два корисна податка:
- Бабовића данас има и у Бргулама, а не само у Жањици.
- Сада славе Мали Никољдан, а преслављају Никољдан.

Да ли је неко можда покушао да ступи у контакт са I2a Бабовићем и евентуално добије потврду да је заиста из Луштице?

Синоћ сам обавио телефонски разговор са господином из Македоније чији рођак има исти резултат теста као и ја. Човјек ми је одмах на почетку рекао да је изузетно добар пријатељ са мојим рођаком и да су скоро разговарали на ту тему. Нисам стигао ништа да га питам он се исчуђавао резултату теста свог презимењака. Он предпоставља да су ти његови презимењаци дошли из области Мрвашко, након неког рата. Хоћу рећи, ми познавањам хаплогрупа још увијек мало знамо о нашим прецима а  познавање хаплогрупа нам даје податке који ни они сами нису знали. Све ми се чини да је генетска блискост више повезана са географском блискошћу а мање са етничком. Да би се прешло из једног етноса у други требају вјекови адаптације а да хаплотип пређе из једне културне групе у другу треба десетак минута. Ово се мора имати на уму. Ако сам био претјерано отворен, бришите.
« Последња измена: Април 06, 2018, 06:31:58 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5658 послато: Април 06, 2018, 09:21:30 поподне »
Рајић, Св. Алимпије Столпник, Доња Јошаница, Блаце, раније Горња Бресница

Припада хаплогрупи R1a-Z280, дубља подграна не може се са сигурношћу утврдити, а као две највероватније опције појављују се "старокарпатска" грана YP343>YP371, и "померанијска" грана YP237>L365. Нема блиских поклапања у табели Пројекта. Податке о пореклу Рајића послао Милован Филимоновић:

"Рајићи из Горње Бреснице су огранак Ивановића, једне од три јако бројних стаоседелачких родова из Остраћа (Лепосавић), које су активно учествовале у ратним дејствима у Горњем Ибру током Српско-турских ратова, а које су исељене у Топлицу 1879. године.

Горња Бресница заправо преставља колонију исељених стасоседелаца из Остраћа. У њу су поред Ивановића/Рајића (Св. Алимпије Столпник), досељене и друге две фамилије староседелаца Остраћана: Проловићи – Ковачани (Св. Врачи) и Шљивићи (Св. Ђорђе).

На првом попису становништва топличког округа из 1884/5, пописане су две задргуге Рајића, и то под редним бројевима:
2о. Јован Рајић (57) (р.1828, Остраће), жена Радисава (45), син Милентије (13) (р. 1872, Остраће), кћери Каранфила (15) и Стојка (5)

21. Никола Рајић (60) (р.1825, Остраће), жена Вучица (60), синови Петар (17) (р.1868, Остраће) и Коста (14) (р.1871, Остраће) и снаја Станка (17).

Рајићи су се оделили од Ивановића непосредно по завршетку Српско-турских ратова и први пут се појављују под тим презименом у попису из 1884/5. године."

Ван мреже dionis

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
  • I2a1b3 PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #5659 послато: Април 06, 2018, 09:30:11 поподне »
Veliki pozdrav od novotestiranog.Rezultat je I2a1b3 i sta sada?Procitah neke rasprave po razniraznim forumima koje ne bi zeleo da komentarisem.Vidim da je potrebno malo vise uzoraka i entuzijazma da bi se neke stvari iole resile.Uporedjivao sam moj dnk sa ostalima na zbirnoj listi uzoraka sa grupom I.Sta dalje da radim?Da cekam nekog da mi se javi ili da ja pozovem?Mozda nesto trece.