Аутор Тема: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан  (Прочитано 8543 пута)

Горштак

  • Гост
Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« послато: Јануар 03, 2016, 07:05:27 поподне »
Да ли неко случајно зна даље поријекло породице Пајкановић, родом са планине Мајевице у сјевероисточној Босни славе св.Јована Крститеља а поријекло воде од Чарнојевића из Пећи, даља старина је наводно Црна Гора ? Пајкан Чарнојевић је оставио писмено свједочанство о доласку из Пећи на планину Мајевицу, мислим да је у питању 18. или 19. вијек али не спомиње даље поријекло породице нити њене могуће везе са нпр војвођанским Чарнојевићима или црногорским Црнојевићима (не мора значити да уопште постоји било каква веза). У самој породици се преносило предање о црногорском поријеклу, чак више спомињаном него Пећ и Метохија који су можда били само успутна станица?
Уколико неко нешто зна више о овоме био бих веома захвалан да то подијели на овој теми.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #1 послато: Јануар 03, 2016, 09:02:54 поподне »
Да ли неко случајно зна даље поријекло породице Пајкановић, родом са планине Мајевице у сјевероисточној Босни славе св.Јована Крститеља а поријекло воде од Чарнојевића из Пећи, даља старина је наводно Црна Гора ? Пајкан Чарнојевић је оставио писмено свједочанство о доласку из Пећи на планину Мајевицу, мислим да је у питању 18. или 19. вијек али не спомиње даље поријекло породице нити њене могуће везе са нпр војвођанским Чарнојевићима или црногорским Црнојевићима (не мора значити да уопште постоји било каква веза). У самој породици се преносило предање о црногорском поријеклу, чак више спомињаном него Пећ и Метохија који су можда били само успутна станица?
Уколико неко нешто зна више о овоме био бих веома захвалан да то подијели на овој теми.

Језгро Пајкановића на Мајвици је село Коренита, које припада Општини Угљевик. Пајкановићи су бројно и јако братство и има их у Бијељини.

Горштак

  • Гост
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #2 послато: Јануар 04, 2016, 01:31:06 поподне »
Језгро Пајкановића на Мајвици је село Коренита, које припада Општини Угљевик. Пајкановићи су бројно и јако братство и има их у Бијељини.

Језгро у смислу бројности јесте Коренита али историјско језгро су село Вукосавци. Има их доста и у Бијељини, Брчком и Угљевику.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #3 послато: Јануар 04, 2016, 01:44:00 поподне »
Језгро у смислу бројности јесте Коренита али историјско језгро су село Вукосавци. Има их доста и у Бијељини, Брчком и Угљевику.

Ма знам ја то! Но, по први пут се овдје јавља тема која је везана за Семберију и Мајевицу и зато ми је жеља да то подржим јер је јако мало тестираних са овог подручја. Читајући М. Филиповића и Р. Јеремића, чини ми се да нисам наишао на ово презиме. Додуше, можда нисам у праву јер је то било "одавно". Р. Кајмаковић  све што је изван "ужег језгра Семберије" није обрађивала. То значи да се зауставила код Хаса, Ченгића, Јоховца и сл.
Иначе моје даље поријекло је из Доњих Загона.
Иначе двојицу Пајкановића лично знам, а најдражи ми је био Дико Пајкановић, који је моја генерација :D

Горштак

  • Гост
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #4 послато: Јануар 08, 2016, 04:24:09 поподне »
Ма знам ја то! Но, по први пут се овдје јавља тема која је везана за Семберију и Мајевицу и зато ми је жеља да то подржим јер је јако мало тестираних са овог подручја. Читајући М. Филиповића и Р. Јеремића, чини ми се да нисам наишао на ово презиме. Додуше, можда нисам у праву јер је то било "одавно". Р. Кајмаковић  све што је изван "ужег језгра Семберије" није обрађивала. То значи да се зауставила код Хаса, Ченгића, Јоховца и сл.
Иначе моје даље поријекло је из Доњих Загона.
Иначе двојицу Пајкановића лично знам, а најдражи ми је био Дико Пајкановић, који је моја генерација :D

Ја посједујем историјат породице и гранање још од доласка на Мајевицу па до 70 и неке године. Сакупљано највише из црквених списа. Тако да ми тај дио није непознат а јако ме занима да ли ико има сазнања о нешто даљем поријеклу које је наводно из Црне Горе. О томе нема нигдје ништа да се нађе. По мом мишљењу грађу за такво нешто треба тражити управо у Пећи јер тамо мора постојати неки доказ о поријеклу фамилије као најстаријем поменутом сједишту.

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #5 послато: Јануар 31, 2017, 12:30:25 пре подне »
Можда поп Мића Пајкановић из Угљевика зна више ? Последњи пут кад сам разговарао са њим стекао сам утисак
да познаје своје корене. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #6 послато: Јануар 31, 2017, 11:30:44 поподне »
Не знам одакле је преузето, али ово стоји на мајевичком форуму:

Цитат
Pajkanovici (3.k sv. Jovan), doselili se iz okoline Peci-Metohija, a dalja starina im je u Crnoj Gopri. Po narodnoj tradiciji Pajkan Carnojevic je bio brat srpskog patrijarha Arsenija Carnojevica, i da je bio seiz kod age Zafire u Metohiji kod Peci. Mnogo ih je raseljenih od ovog roda: ima ih pod razlicitim prezimena u Priboju. Brckom, Tuzlu, na Visu u Drugovu, Milinom Selu, Beogradu i dr.



Ван мреже Мрким

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #7 послато: Фебруар 24, 2017, 11:41:28 поподне »
У књизи " Осам православних медаљона" од Др Зорана Милошевића коју је издао Институт за политичке студије из Београда 2001. године на странама 50 и 51 аутор наводи причу коју је чуо од свештеника проте хаџи Милана Пајкановића који је на служби у Обудовцу, а рођен је у Вукосавцима:
"Пајкан Чарнојевић из Пећи, брат Арсена Чарнојевића, живио је 106. година, имао је буран живот и бројно потомство. На лични захтјев 1. јануара 1885. године парох Јосиф Продановић забележио је његову животну причу. Тако је сачувана од заборава.
Пајкан Чарнојевић је живио у Пећи и када су се Срби селили из Старе Србије у Аустрију, он је остао јер је уживао заштиту Аге Зефира код кога је био сеиз, а добро га је и плаћао. Ага је има кћерку Ануму која се како је испричао Пајкан више пута мазила са њим. То су примијетили неки Турци и пријавили Аги Зафиру. Овај љут што су погазили турску вјеру и Куран одобри да се Пајкан убије. То му међутим дојави Анума и он побјегне у Нови Пазар. Из Новог Пазара побјегне у село Добране гдје је чувао стоку код Теодора Теофиловића. Теодорова жена Обренија уговорила му жену Ружицу (кћерку Обрена Теодоровића која је поживјела 113. година).
Пошто је те године завладала глад, Турци почеше чешће свраћати у село у потрази за храном. Тако је јаничар Усејин из Ужица запазио лијепу Ружицу, жену Пајканову и хтједе да је отме. Због тога је Пајкан са њом побјегао у планину. У међувремену му је Теодор, који је трговао са Тузлак-пашом, средио да пређе у Босну, на Мајевицу у село Вукосавце. Пајкан је са Ружицом имао четири сина и кћерку. Од њих је ова породица израсла у највећу и најбогатију под Мајевицом. Године 1897. бројали су 240 душа а имали су 14 домова, девет писмених и четири трговца стоком. Од Пајкана су настали Пајкановићи и још неке фамилије у Вукосавцима".

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #8 послато: Фебруар 20, 2019, 02:10:40 поподне »
Пребацићу овде одговоре са теме ''Нови тестирани'' уколико неко од рођака буде желио више да се информише. Ја сам тестирани Пајкановић па уколико буде нових информација које се тичу поријекла породице можете се обратити мени поруком или писати овде теми.

Пајкановић, Јовањдан, Милино Село, Лопаре

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=13-15, 456=14, 576=19 570=19, 635=21. Карактеристичан хаплотип који нема ближа поклапања. Једино сличне "особине" показује хаплотип једног тестираног са САНУ истрживања, из Мајура код Шапца, који слави Тривуњдан и који са Пајкановићем дели 456=14 и 635=21, док на 385 има вредност 14-16. Њему, а и Пајкановићу је у том случају близак и један из Оклеца код Бајине Баште, са славом Тривуњдан, који дели са Пајкановићем 456=14, док на 635 има 22. Ове вредности има и Старчевић из околине Лознице (Тривуњдан) и Станар (Ђурђевдан) са Пала, али они имају модалну 385=14-15 и 533=13. Од оних који славе Јовањдан, а имају 456=14, скоро сви су из Босне, а најближи Пајкановићевом хаплотипу је Јевтић из Станишевца код Вишеграда. Па и поред 7 разлике на 23 упоредива маркера, можда нека веза постоји.

Тестирани је навео предање у коме се каже:

"Најстарији предак је Пајкан Чарнојевић који је оставио сведочанство (забележено од стране пароха Јосифа Продановића 1. јануара 1805.) о доласку на планину Мајевицу из Пећи. По том сведочанству, Пајкан Чарнојевић је радио као сеиз код извесног Зафир-аге у Пећи са чијом се ћерком, како наводи, више пута `мазио`, због чега су Турци одлучили да га убију. Тада креће путешествије до Вукосаваца на Мајевици, када мења презиме у Пајкановић и жени се Ружицом, ћерком Обрена Тодоровића из села Добриње (вероватно Добриња код Пожеге). У породици присутно усмено предање о пореклу из Црне Горе, али се не наводи из ког дела Црне Горе. Ово је вероватно и тачно јер сам Пајкан није навео ништа о боравку у Пећи, па је могуће да му је то било привремено боравиште."

Од овог Пајкана Чарнојевића потичу и Мијатовићи из Бијељине. Један који се презива Мијатовић из Бијељине ми је у лето 2017 испричао баш ову причу.

Po predanju navodno je Pajkan bio brat od patrijarha Arsenija Čarnojevića. S obzirom da je patrijarh bio s Bajica kod Cetinja, vjerovatno pripadao rodu Martinovića dok je prezime Čarnojević sam sebi dao da ima veći ugled među narodom, moguće je da su Pajkanovići zapravo ogranak Martinovića. Martinovići takođe slave Jovanjdan. Ne znam da li ima testiranih Martinovića pa eto pročačkajte malo postoji li kakva veza. Naravno, ovo je po njihovom predanju, neznam da li drži vodu s obzirom da je patrijarh rođen 1633 godine a Pajkan je doselio na Majevicu oko 1750 godine...malo je velika razlika u godinama.

Далеко је вероватније да је Чарнојевић био изданак пиперских Црнаца одсељених у Боку, или Пипера, или старих Бајица који су насељавали ово село пре досељења "Орловића" од којих су Мартиновићи. Писано је на ту тему:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=771.0

Како год, за патриарха Чарнојевића ни у ком случају не може се рећи да је "припадао роду Мартиновића", јер су Мартиновићи као братство засновани у 18. веку. Могао би, евентуално, бити изданак братства од којег су настали и Мартиновићи. Ја, ипак, предност дајем пиперско-црначком пореклу.

Да ли је могућа веза са грађанским Црнојевићима?

На сајту грађанских Црнојевића пише да славе Јовањдан што значи да се поклапа и слава и хаплогрупа.

Ако ме добро сјећање служи од мајевичких Пајкановића потичу такође Спасојевићи и Ковачевићи. Прича да су Пајкан и патријарх Арсеније браћа не може бити тачна јер је између њих велика временска разлика, могуће су родбинске везе али браћа нису сигурно. Сам Пајкан наводи да је био у Пећи у вријеме Друге сеобе Срба: http://srbiubih.com/postanak-porodice-pajkanovica/

На Мајевици и у подмајевичком крају заиста постоји доста трагова који упућују на Пипере, чак два села Пиперци и Пипери. Не знам да ли постоје тестирани Пипери који су I2-PH908 а славе Јовањдан.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #9 послато: Фебруар 20, 2019, 05:14:45 поподне »
Ако као опредељујући маркер узмемо другу карактеристику 385=13-15, а занемаримо 456=14,  можда ово предање има смисла. Од те "екипе" 385=13-15 најближи је Одовић (Никољдан) из Заграда код Никшића. Са њим има Пајкановић разлике на 4 маркера (једна двострука разлика на 635) на упоредивих 23. Осим 385=13-15 деле и 439=12, 458=18, 570=19... Одовићи су по предању са Чева, али нису Озринићи, бар не по хаплотипу. Па можда ова веза заиста постоји. Нешто му је даљи Гарчић из Манастиришта код Власотинца, са предањем о Црној Гори.

Свакако бих предложио даља и дубља тестирања.
« Последња измена: Фебруар 20, 2019, 05:24:42 поподне Милош »

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #10 послато: Фебруар 22, 2019, 04:27:29 поподне »
''Пајкановићи и Спасојевићу су једна фамилија од два брата. Забележено је раније да су пореклом из Пећи у ст. Србији, а мени су казивали 1962. да су пореклом из Црне Горе. Сви славе Јовањдан. Неки казују да су се доселили брат и сестра, Пајкан и Вукосава, и да се село прозвало по тој Вукосави. Пајкан је прешао из Добриње са женом и једном кравом, а у Вукасовицима затекао две куће. Пајкан и његово потомство никад нису били ћифчије (кметови). После је Пајкан био и коџибаша (старешина) у селу. Пајкан је имао четири сина: Митра, Павла, Стеву и Спасоја, који је погинуо неожењен. Деспот, син Савин а унук Митров (праунук Пајканов) је прешао у Србију, у Београд, у време кнеза Михаила. Ти у Београду се зову Савићи (адвокат Драгољуб Савић). Изгледа ипак да је у овом роду дошло и до апсорпције других, јер док једни сматрају да су и Митровићи и Савићи огранак Пајкановића, други кажу да су Митровићи и Савићи један род (славе Јовањдан) и да су пореклом од три брата: Васе, Митра и Радована који су дошли из Херцеговине и које је населио Глигор Пајкановић. Тако исто може се чути да околина сматра да су Топал и Мастал били од Пајкана; њихови су потомци Стевићи, Лазићи и Мирковићи. Глигор је био богат трговац, Душанова башча, парцела од 8 дунума, служила је као сместиште за стоку и другу Пајканову робу. Пајкан је био толико имућан и утицајан да је чак насељавао друге: дошли би неки из Херцеговине, њега окумили, па би им он дао земљу да се населе. Од овог рода су у селу: Пајкановићи, Спасојевићи, Миловановићи, Богдановићи и Мијатовићи. Од Мијатовића је и Цвијетин Мијатовић, политички радник. Неки од Пајкановића се зову и Савкићи.''

Миленко С. Филиповић - ''Мајевица с особитим обзиром на етничку прошлост и етничке особине мајевичких Срба'',
Сарајево 1969.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #11 послато: Мај 18, 2019, 03:42:16 поподне »
Pozdrav,slučajno naleteh na ovu temu.Mislim da svi mi koji smo nosioci 13-15 na 385 bi mogli da se malo organizujemo i da vidimo šta nam je činiti dalje.Ja sam zasad negativan na y51673 a markere sam prośirio na 67, čekam rezultate.Moja familija slavi Jovanjdan ali mislim da to nije presudno,jer nas ima sa istom vrednošću na markeru,slave različite a reko bi starina zajednička.Ali o tom potom,naravno.

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #12 послато: Мај 18, 2019, 07:58:39 поподне »
Значи отприлике Одовић, Гарчић, Каљевић, Нинковић, Мишић, Ћирјанић, Бабовић, Видовић, Папић, Пајкановић и Дробњак, оно што побројасмо Бојан и ја у пп. Ја сам заинтересован за све могуће опције, ако ово види и ако је заинтересован неко од горе побројаних за расвјетљавање старине нека се јави. Све препоруке што се тиче даљих акција, истраживања и откривања историјских чињеница су добродошле.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #13 послато: Мај 18, 2019, 08:36:03 поподне »
Pozdrav,slučajno naleteh na ovu temu.Mislim da svi mi koji smo nosioci 13-15 na 385 bi mogli da se malo organizujemo i da vidimo šta nam je činiti dalje.Ja sam zasad negativan na y51673 a markere sam prośirio na 67, čekam rezultate.Moja familija slavi Jovanjdan ali mislim da to nije presudno,jer nas ima sa istom vrednošću na markeru,slave različite a reko bi starina zajednička.Ali o tom potom,naravno.

Значи отприлике Одовић, Гарчић, Каљевић, Нинковић, Мишић, Ћирјанић, Бабовић, Видовић, Папић, Пајкановић и Дробњак, оно што побројасмо Бојан и ја у пп. Ја сам заинтересован за све могуће опције, ако ово види и ако је заинтересован неко од горе побројаних за расвјетљавање старине нека се јави. Све препоруке што се тиче даљих акција, истраживања и откривања историјских чињеница су добродошле.

Постоји велики број тестираних, који имају вредност 385=13-15. Избројао сам 32. Питање је и да ли сте сви сродни. Јер је битан редослед мутација.

Међутим, мој вам је савет, да се Бојану "изгура" BigY, пошто већ има узорак код FTDNA и избегли би перипетије наручивања и слања. Уколико буде имао среће, откриће се нова грана испод PH908, а надам се да хоће. Онда би се тај нови СНП кандидовао код Yseq-a и свако ко је 385=15-15, моћи ће да га тестира за 15 €. Само добра организација и то је остварљиво.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #14 послато: Мај 18, 2019, 09:19:28 поподне »
Значи отприлике Одовић, Гарчић, Каљевић, Нинковић, Мишић, Ћирјанић, Бабовић, Видовић, Папић, Пајкановић и Дробњак, оно што побројасмо Бојан и ја у пп. Ја сам заинтересован за све могуће опције, ако ово види и ако је заинтересован неко од горе побројаних за расвјетљавање старине нека се јави. Све препоруке што се тиче даљих акција, истраживања и откривања историјских чињеница су добродошле.

Ne znam za Papiće,nigde ih nisam našao,to je Simova tvrdnja.
« Последња измена: Мај 18, 2019, 09:29:09 поподне Милош »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #15 послато: Мај 18, 2019, 09:22:16 поподне »
Trebali bi otvoriti novu temu ali ne znam kako da je naslovimo?Imate li kakav predlog?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #16 послато: Мај 19, 2019, 11:46:48 пре подне »
Постоји велики број тестираних, који имају вредност 385=13-15. Избројао сам 32. Питање је и да ли сте сви сродни. Јер је битан редослед мутација.

Међутим, мој вам је савет, да се Бојану "изгура" BigY, пошто већ има узорак код FTDNA и избегли би перипетије наручивања и слања. Уколико буде имао среће, откриће се нова грана испод PH908, а надам се да хоће. Онда би се тај нови СНП кандидовао код Yseq-a и свако ко је 385=15-15, моћи ће да га тестира за 15 €. Само добра организација и то је остварљиво.

Vidim i ja da ima dosta nosioca 13-15 na 385, ali ja sam mislio najviše na ove "nesvrstane",da njih nekako animiramo da nastave dalje ako su u mogućnosti.
« Последња измена: Мај 19, 2019, 12:01:43 поподне Милош »

Ван мреже Горштак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 42
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #17 послато: Септембар 28, 2020, 11:45:44 поподне »



Факсимил из наведене књиге попа Миће Пајкановића, нажалост без извора одакле је преузет. И даље се држи предање о патријарху Арсенију због презимена иако су превише временски удаљени да би били браћа. Занимљив је помен књиге ''Сеоба Срба 1690.'' јер се наводно у њој налази податак да Пајкан Чарнојевић са Цетиња, а то би уједно био и први податак о њему прије настањивања у Пећ. Такође, не нађох нигдје да је у Бајицама било братство (или како пише овде племе) Чарнојевића. Надам се да је неко имао на форуму имао увид у поменуту књигу или да ми пошаље контакт за куповину исте.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #18 послато: Септембар 29, 2020, 10:09:37 пре подне »
У једној белешци објављеној у Гласнику српског географског Друштва 1922. године, под насловом О пореклу становништва тузланске области, помиње се да су Пајкановићи из Вукосаваца дошли из Пећи (стр. 151).




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло Пајкановића (Мајевица), крсна слава Јовањдан
« Одговор #19 послато: Септембар 29, 2020, 10:16:29 пре подне »
У једној белешци објављеној у Гласнику српског географског Друштва 1922. године, под насловом О пореклу становништва тузланске области, помиње се да су Пајкановићи из Вукосаваца дошли из Пећи (стр. 151).



Информатор: