Аутор Тема: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата  (Прочитано 25950 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« послато: Август 14, 2015, 02:18:15 поподне »
У последњем рату из хрватске је са огњишта истјерано четврт милиона срба, а послије рата покатоличено 30 000 срба православне вјере. Овим се завршава срамна  вјековна улога римо-католичке цркве на овоме простору.  Хрварска је етнички најчистија држава у Европи.
http://www.pravda.rs/2014/04/21/alarmantno-od-1995-do-danas-preko-30-000-srba-u-hrvatskoj-pokatoliceno/
http://www.informer.rs/vesti/balkan/17318/RUSI-TVRDE-Oko-30-000-Srba-u-Hrvatskoj-pokatoliceno
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:50:23 поподне Број 1 »

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #1 послато: Октобар 26, 2016, 11:21:35 поподне »
У последњем рату из хрватске је са огњишта истјерано четврт милиона срба, а послије рата покатоличено 30 000 срба православне вјере. Овим се завршава срамна  вјековна улога римо-католичке цркве на овоме простору.  Хрварска је етнички најчистија држава у Европи.
http://www.pravda.rs/2014/04/21/alarmantno-od-1995-do-danas-preko-30-000-srba-u-hrvatskoj-pokatoliceno/
http://www.informer.rs/vesti/balkan/17318/RUSI-TVRDE-Oko-30-000-Srba-u-Hrvatskoj-pokatoliceno

Po čemu je Hrvatska etnički najčistija država u Europi? Ja znam barem 10 europskih država koje su etnički čistije od Hrvatske. Samo me zanima na čemu temeljite Vašu tvrdnju. Hvala unaprijed na odgovoru.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:50:45 поподне Број 1 »

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #2 послато: Октобар 27, 2016, 12:51:18 пре подне »
Wikipedija kaže da su etnički "najčistije" zemlje Evrope, redom: Kipar I, Kipar II, Poljska, Malta, Albanija, Portugalija, Island, Finska, Grčka, Mađarska, (Kosovo), Italija, Austrija, Češka pa Hrvatska (sa 90% Hrvata). Podaci su uglavnom sa popisa 2001-2002 godine.

U Srbiji (bez Kosova) se inače 2011. 83.3% ljudi izjasnilo kao Srbi,
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:51:00 поподне Број 1 »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #3 послато: Октобар 27, 2016, 08:54:49 пре подне »
Po čemu je Hrvatska etnički najčistija država u Europi? Ja znam barem 10 europskih država koje su etnički čistije od Hrvatske. Samo me zanima na čemu temeljite Vašu tvrdnju. Hvala unaprijed na odgovoru.
Па по звјерствима што су чинили над Србима, као и покатоличењу и прогону. Нема тога примјера у Европи да је неки народ учинио другоме тако нешто као што су 'Рвати чинили над православним Србима, не само у вашој коцкастој, него и преко Уне, Саве и Дунава.  Ово се никада заборавит неће.

Wikipedija kaže da su etnički "najčistije" zemlje Evrope, redom: Kipar I, Kipar II, Poljska, Malta, Albanija, Portugalija, Island, Finska, Grčka, Mađarska, (Kosovo), Italija, Austrija, Češka pa Hrvatska (sa 90% Hrvata). Podaci su uglavnom sa popisa 2001-2002 godine.
U Srbiji (bez Kosova) se inače 2011. 83.3% ljudi izjasnilo kao Srbi,
Прочитај наслов теме, и пиши о томе.
Прођи данас мало кроз Далмацију, Лику, Банију, Кордун, Славонију... гдје су Срби вјековима живјели, па нам јави колико их данас има. Погледај мало колико је православни Срба покатоличено од 1991. године па до данас. 
Нико среће није имао, ко је другога у скуте присиљавао.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:51:14 поподне Број 1 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #4 послато: Октобар 27, 2016, 01:19:21 поподне »
Па по звјерствима што су чинили над Србима, као и покатоличењу и прогону. Нема тога примјера у Европи да је неки народ учинио другоме тако нешто као што су 'Рвати чинили над православним Србима, не само у вашој коцкастој, него и преко Уне, Саве и Дунава.  Ово се никада заборавит неће.

Нажалост, мислим да Срби први заборављају. Ми смо невероватан народ.  >:(
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:51:29 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #5 послато: Октобар 28, 2016, 12:55:05 поподне »
Wikipedija kaže da su etnički "najčistije" zemlje Evrope, redom: Kipar I, Kipar II, Poljska, Malta, Albanija, Portugalija, Island, Finska, Grčka, Mađarska, (Kosovo), Italija, Austrija, Češka pa Hrvatska (sa 90% Hrvata). Podaci su uglavnom sa popisa 2001-2002 godine.

U Srbiji (bez Kosova) se inače 2011. 83.3% ljudi izjasnilo kao Srbi,

Točno. To je jedina mjerodavna statistika, ostalo su floskule. Hvala na odgovoru.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:51:40 поподне Број 1 »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #6 послато: Октобар 28, 2016, 04:08:49 поподне »
Točno. To je jedina mjerodavna statistika, ostalo su floskule. Hvala na odgovoru.
Значи, о наслову, немаш шта да кажеш.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:51:50 поподне Број 1 »

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #7 послато: Октобар 28, 2016, 04:25:55 поподне »
Знао сам једног дивног господина, мислим да је пензионисани пуковник у пензији (?), а радио је у Генералштабу ЈНА у Београду. После Академије, прва служба му је била у Карловцу, још давне, можда 1958-9. године. Мислим да је још у Београду и овом приликом поздрављам и њега и његову породицу.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:01 поподне Број 1 »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #8 послато: Октобар 28, 2016, 06:07:32 поподне »
Знао сам једног дивног господина, мислим да је пензионисани пуковник у пензији (?), а радио је у Генералштабу ЈНА у Београду. После Академије, прва служба му је била у Карловцу, још давне, можда 1958-9. године. Мислим да је још у Београду и овом приликом поздрављам и њега и његову породицу.

Је ли се тамо покатоличио?
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:12 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #9 послато: Октобар 28, 2016, 07:15:24 поподне »
Не, није се покатоличио. У Карловцу је био само 4-5 година, значи негде до 1962-63. Тамо је био распоређен по завршетку Војне академије. Иначе, супруга му је Македонка из Јабуке, на прузи од Зрењанина ка Београду. Зашто би требао да се покатоличи у оно време поготово. Војно лице. Друга су времена касније осванула, мада је тога било одувек. И моји преци су са Баније, али су са собом носили икону Св. Георгија када су колонизирали 1920. у Александрово. Икону сам наследио ја, а после мене ће мој син и унук. Иначе, стара је око 180 година.
Поздрав свима у Војвода Степи! Остали су ми у најлепшем сећању.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:22 поподне Број 1 »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #10 послато: Октобар 28, 2016, 07:32:41 поподне »
Нажалост, мислим да Срби први заборављају. Ми смо невероватан народ.  >:(

Довољно је што смо прешли преко Јасеновца. Та сама чињеница нам потписује смртну пресуду која може да се изврши већу сутра. Народ који се због Јасеновца ни не почеше, не заслужује да постоји као народ, и зато и јесмо у последњој фази распадања (оној најодвратнијом).
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:32 поподне Број 1 »



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #11 послато: Октобар 28, 2016, 07:35:21 поподне »
Извучи ми Бакс сад ово из уста пре него се и осврнух конкретно на тему.

Лично сам сведочио недавно примеру покатоличавања и у истовреме похрваћивања две рођаке.

Што би мој деда рекао, сад до краја живота језик у хлад, и тако ће и бити.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:42 поподне Број 1 »



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #12 послато: Октобар 28, 2016, 07:51:41 поподне »
Не, није се покатоличио. У Карловцу је био само 4-5 година, значи негде до 1962-63. Тамо је био распоређен по завршетку Војне академије. Иначе, супруга му је Македонка из Јабуке, на прузи од Зрењанина ка Београду. Зашто би требао да се покатоличи у оно време поготово. Војно лице. Друга су времена касније осванула, мада је тога било одувек. И моји преци су са Баније, али су са собом носили икону Св. Георгија када су колонизирали 1920. у Александрово. Икону сам наследио ја, а после мене ће мој син и унук. Иначе, стара је око 180 година.
Поздрав свима у Војвода Степи! Остали су ми у најлепшем сећању.
Па, тема је о покатоличавању Срба.

Извучи ми Бакс сад ово из уста пре него се и осврнух конкретно на тему.

Лично сам сведочио недавно примеру покатоличавања и у истовреме похрваћивања две рођаке.

Што би мој деда рекао, сад до краја живота језик у хлад, и тако ће и бити.
Срећом, никад то нисам доживео. Али, имам неколико рођака у БГ-у, и тај град их је учинио потпуно национално несвесним. У суштини, сад су Срби само зато што живе у Србији. Да се сутра преселе у Хрватску, били би Хрвати.   >:(
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:52:52 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #13 послато: Октобар 28, 2016, 07:58:33 поподне »
Нађох неке податке на Википедији:

У Републици Хрватској је процес хрваћења Срба забиљежен 2011. у случају Србина из Јаловика код Шапца у Мачви, Предрага Арсеновића, кога су власти Републике Хрватске посмртно регистровале као Хрвата. Случај је открио његов син Саша Арсеновић када је вадио извод из матичне књиге рођених.[7] Према мишљењу Миодрага Линте, председника Коалиције удружења избјеглих Срба, у Хрваткој је било мијењања националне припадности у матичним књигама.[7]

Директор Документационо-информативног центра „Веритас“ Саво Штрбац сматра да процес хрваћења Срба траје од 90-их година 20. вијека, те да је најзаступљенији у урбаним срединама.[7] Овакви случајеви су најбројнији у Задру и Госпићу, гдје се српска дјеца уз одобрење родитеља прво покатоличавају, а затим и уписују као Хрвати.[7] Ови случајеви су изазвани положајем Срба као грађана другог реда, као и ради задржавања радног мјеста.[7] Свештеник Српске православне цркве у Задру, прота Миленко Поповић је забиљежио већи број случајева гдје Срби у Задру од њега траже потврду да су крштени, са којом иду код католичког свештеника да их вјенча.[7]


Што је најгоре, реч о добровољном похрваћењу и покатоличавању.
А кад смо већ код накнадненасилне промене вере и нације код суседа, сви се сећама и примера чувеног голмана Владимира Беаре.

http://www.telegraf.rs/sport/1700425-sramota-srpskog-fudbalera-hrvati-nisu-hteli-da-sahrane-po-pravoslavnim-obicajima
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:03 поподне Број 1 »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #14 послато: Октобар 28, 2016, 09:05:43 поподне »
Нађох неке податке на Википедији:

У Републици Хрватској је процес хрваћења Срба забиљежен 2011. у случају Србина из Јаловика код Шапца у Мачви, Предрага Арсеновића, кога су власти Републике Хрватске посмртно регистровале као Хрвата. Случај је открио његов син Саша Арсеновић када је вадио извод из матичне књиге рођених.[7] Према мишљењу Миодрага Линте, председника Коалиције удружења избјеглих Срба, у Хрваткој је било мијењања националне припадности у матичним књигама.[7]

Директор Документационо-информативног центра „Веритас“ Саво Штрбац сматра да процес хрваћења Срба траје од 90-их година 20. вијека, те да је најзаступљенији у урбаним срединама.[7] Овакви случајеви су најбројнији у Задру и Госпићу, гдје се српска дјеца уз одобрење родитеља прво покатоличавају, а затим и уписују као Хрвати.[7] Ови случајеви су изазвани положајем Срба као грађана другог реда, као и ради задржавања радног мјеста.[7] Свештеник Српске православне цркве у Задру, прота Миленко Поповић је забиљежио већи број случајева гдје Срби у Задру од њега траже потврду да су крштени, са којом иду код католичког свештеника да их вјенча.[7]


Што је најгоре, реч о добровољном похрваћењу и покатоличавању.
А кад смо већ код накнадненасилне промене вере и нације код суседа, сви се сећама и примера чувеног голмана Владимира Беаре.

http://www.telegraf.rs/sport/1700425-sramota-srpskog-fudbalera-hrvati-nisu-hteli-da-sahrane-po-pravoslavnim-obicajima

Према проценама тих неких наших организација које имају везе са Републиком Хрватском, од 1991. до почетка 2000-тих сматра се да је у католичанство прешло око 30.000 Срба, с тим да наши независни и радохолични медији и десет година касније врте ту бројку, иако је бројка данас сигурно већа.

Наравно, то не чуди кад Срби у Хрватској немају практично никакву организацију, већ и то што их је остало препуштено је асимилацији, која се одвија ћутке и узима све више данка.

Такође, не треба заборавити да се исто дешава и у ФБиХ где су Срби у додиру са Хрватима (конкретно у Ливну, в. Vesti Online), чак што је најгоре у понекад апсолутно српским местима (попут Гламоча, где је на челу јединог вртића часна сестра, в. Slobodna Dalmacija), о томе је говорио више пута епископ Атанасије Ракита.

Да је то само питање вере, ни пет - ни шест, али ту имамо конверзију идентитета, и то не ни неку мирољубиву, већ ону познату углавном по ружним стварима из прошлости.

Иначе, ово добровољно похрваћивање и покатоличавање је само условно добровољно, нико се баш тако из обести не конвертује у другу религију или нацију, већ је то углавном учињено под притиском (почевши од образовања на нивоу вртића, преко школа и факултета, до каснијег запослења и рада у хрватским установама и институцијама, као Србин немаш скоро никакве шансе).
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:14 поподне Број 1 »



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #15 послато: Октобар 29, 2016, 09:53:55 пре подне »
Да је било велико покатоличење Срба у Хрватској послије прогона 1991-1995. године, најбоље се види по попису 2001 и 2011 године. У Хрватској јавно се избјегава о томе говорити, док у Србији, било која политика да је на власти, врло стидљиво о томе се збори.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:27 поподне Број 1 »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #16 послато: Новембар 02, 2016, 09:24:11 пре подне »
Ни мртвима недају мира.
Прочитајте, само један од примјера, шта све и мртвим православним Србима у Книну раде.
http://www.rtvbn.com/3839370/srbe-bi-u-kninu-da-izbace-i-iz-grobnica


Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #17 послато: Новембар 02, 2016, 11:02:02 пре подне »
Значи, о наслову, немаш шта да кажеш.

Ne znam što bih napisao na netočne tvrdnje. Ako imaš kakvu argumentiranu tvrdnju, rado ću ti odgovorit, a na floskule nemam namjeru odgovarati. Nitko nikoga ne može natjerati na promjenu denominacije (vjera je ista, kršćanska, ona se ne može promijeniti prelaskom s pravoslavlja na katoličanstvo. Čovjek i dalje ostaje kršćanin), ako taj to ne želi, a ako želi, onda je svačije prirodno pravo da radi što ga je volja dok ne ugrožava drugog. Ja sam samo skrenuo pažnju na to da Hrvatska ne može biti "etnički najčistija država u Europi", kada statistike to ne potvrđuju.
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:38 поподне Број 1 »

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #18 послато: Новембар 02, 2016, 11:09:10 пре подне »
Можда није етнички најчистија али је свакако етнички најочишћенија држава у Е=U=ропи. 
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:59 поподне Број 1 »
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Stojan Janković

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској послије последњег рата
« Одговор #19 послато: Новембар 02, 2016, 12:50:39 поподне »
Можда није етнички најчистија али је свакако етнички најочишћенија држава у Е=U=ропи.

Ne znam koji su kriteriji za takvu tvrdnju. Koje parametre koristiš za usporedbu?
« Последња измена: Новембар 02, 2016, 09:53:48 поподне Број 1 »