Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 54343 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #80 послато: Мај 23, 2018, 10:19:57 поподне »
Мислим да је све то плод непознавања нити личне нити целокупне историје нашег народа.Када се на то дода пропаганда уз то да је увек важило да сваки рат који добије храбри сељак грамзиви и неспособни политичари за столом изгубе,зашто би онда неко чак и ако зна историју и све што смо прегрмели тежио да сазна нешто више кад нам се и поред свих тих јунаштава и подвига десило ово што задњих 25 година имамо.прилику да видимо..нон стоп понижења,изгубили људе изгубили територије..једноставно људи су огорчени и у том смислу убијени да их такве ствари не интересују јер се и сами не поносе тиме што су Срби.Можда грешим,али чини ми се да је ово механизам и одговор на незаинтетесовност која влада везано за ово чиме се ми бавимо.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #81 послато: Мај 23, 2018, 10:26:32 поподне »
Има и других екстрема, знање родослова двадесет и нешто генерација. Један Ивановић који је огранак Булатовића, има човек родослов до Никше...Ја му предложим да се тестира, испричам му о свему овоме, кад се он наљути и одбруси: шта ће то мени, ја знам ко сам и шта сам!! Имам родослов!!  ;D
« Последња измена: Мај 23, 2018, 10:31:35 поподне ДушанВучко »

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #82 послато: Мај 24, 2018, 07:48:14 пре подне »
Има и других екстрема, знање родослова двадесет и нешто генерација. Један Ивановић који је огранак Булатовића, има човек родослов до Никше...Ја му предложим да се тестира, испричам му о свему овоме, кад се он наљути и одбруси: шта ће то мени, ја знам ко сам и шта сам!! Имам родослов!!  ;D
Само му ''пусти буву'' да има више тестираних Булатовића који генетски нису ''прави'' већ прибраћени.........и сви имају родослов. ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #83 послато: Мај 24, 2018, 07:52:12 пре подне »
Само му ''пусти буву'' да има више тестираних Булатовића који генетски нису ''прави'' већ прибраћени.........и сви имају родослов. ;)
Управо то :)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #84 послато: Мај 24, 2018, 10:31:27 пре подне »
Рецимо, може се рећи да сам на неки начин огорчен на то што је мој крај практично у потпуности остао ''рупа'' у етнографској литератури, а опет се врло лако, као што рекосте на сајту Порекла за нека села и крајеве може наћи доста тога, буквално породична стабла, предања па и познате миграције одређених породица. А често појединци који такве ствари имају практично ''на длану'' не показују ни најмању заинтересованст за сопствено порекло, док се неко коме је сваки податак злата вредан тешко може померити са мртве тачке.

А из ког си ти краја?
Обично северно од Београда и западно од Дрине се могу пронаћи подаци у грађи других држава...

---

Душане - невероватно колико је свет мали :-).
Али изгледа да неким потомцима Стојановића то данас није толико важно.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #85 послато: Мај 24, 2018, 10:56:14 пре подне »
А из ког си ти краја?
Обично северно од Београда и западно од Дрине се могу пронаћи подаци у грађи других држава...
Село се налази у општини Рудо, неких 10ак километара од Прибоја.

Тај крај је генерално јако слабо обрађен, а и оно што је урађено не може да се пореди са сличним делима за неке друге српске крајеве. Рецимо, моје и најближа села су у “троуглу” који је потпуности заобишла свака литература, практично свако дело које је обрађивало тај крај их је заобилазило, могуће јер су на изразито неприступачном терену и сада када се до тамо може доћи моторним возилима, а камоли пре 100 и кусур година.

Наравно, за губитак црквених књига су заслужни властодршци након 1945-е.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #86 послато: Мај 24, 2018, 11:03:54 пре подне »
Као неком ко истражује такође, могу да замислим како се осећаш. Донекле је фрустрирајуће.
Поготово што се тиче црквених књига. То је заиста златни извор информација, уколико постоји.

Ја сам нпр пре три недеље код нашег свештеника отишао и то што сам нашао ме је заиста одушевило.
Најраније што сам нашао је једно рођење из децембра 1863. године и то директно предка по ком презиме носимо.

Видим да си урадио Y-тест, па макар можеш да знаш пра-порекло и евтл. се повежеш с неким људима и местима (што би рекао један наш министар полиције)




Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #87 послато: Мај 24, 2018, 11:13:27 пре подне »
Видим да си урадио Y-тест, па макар можеш да знаш пра-порекло и евтл. се повежеш с неким људима и местима (што би рекао један наш министар полиције)

Пра-порекло мање-више, то ми је у почетку било занимљиво, али може се рећи да ми је  Y хаплотип донекле рекао одакле би ми преци по директној мушкој линији могли бити пореклом у протеклих 300+ година.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Воихна

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #88 послато: Јул 15, 2018, 02:55:56 поподне »
Имам слично искуство: мој чукунђед "Умро 1918. у 76. години живота", а на другом споменику за његовог сина пише "рођен 1855. године". Оба рођени "у Турској" а умрли у Србији. Испада да је чукунђед добио свог најстаријег сина са својих 13 година. Вероватно ни један податак није сасвим тачан. Још нисам почео истраживање по архивама, али ми нешто говори да је овај први податак поузданији од другог.
Имам молбу за све учеснике форума, посебно уреднике, везано за имена предака која је у периоду од почетка рада "старог форума са својим подфорумима" (мислим 2012. године) па до пред крај 2017. године навео један учесник форума. Он је отприлике навео да зна имена колико се сећам "између 14 и 17 својих предака". Међу њима се појављују ретка имена једно за другим "..., Вукадин, Милић, па онда набрајање имена и опет Милић, Вукадин, ...". У том тренутку то нисам копирао јурећи за осталим занимљивим питањима и одговорима на форуму. Ево већ пола године лутам старим форумом и његовим подфорумима и не могу то да нађем, а ради се практично о именима мог чукунђеда и прађеда Милића и Вукадина што би можда указало на неки правац мојих истраживања. Ако би неко могао да нађе где се то налази и о којој се фамилији ради био бих веома захвалан.

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #89 послато: Јул 30, 2018, 02:23:19 пре подне »
Нисам знао где да подставим питање па се надам да ћу добити одговор овде. Да ли неко зна нешто о пореклуо презимену Керлец (Липовача) Јањ. Слава славу Св. Глигорије Чудотворац. Свако добро !

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #90 послато: Децембар 20, 2018, 01:44:13 поподне »


https://imgur.com/a/IPYl779

Јел може неко да дешифрује треће презиме? Милорад...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #91 послато: Децембар 20, 2018, 02:40:28 поподне »


https://imgur.com/a/IPYl779

Јел може неко да дешифрује треће презиме? Милорад...

Станко Тодоров(ић)
Гаврило Ђурђев(ић)
Милорад Тодоров(ић)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #92 послато: Децембар 20, 2018, 02:48:50 поподне »
Хвала, онда само још једно питање.

Мој родоначелник се звао Цола, али на списима спахијског прихода из 1832. видим два имена која ми делују као "Цола"...

Јел може још једно декодирање? :-)

https://imgur.com/a/GE6WrGg


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #93 послато: Децембар 20, 2018, 02:52:28 поподне »
Цола Стеванов
Цола Марин

додатак: Али ово два имена ми више личе на "Ђока".
« Последња измена: Децембар 20, 2018, 02:54:10 поподне Селаковић »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #94 послато: Децембар 20, 2018, 03:03:02 поподне »
Да, зато сам и питао, јер ми не изгледа ово на "Ц" потпуно. Морао бих да упоредим са другим Ђ и Ц када опет будем имао шансе да идем у Архив. Хвала у сваком случају!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #95 послато: Децембар 20, 2018, 04:05:05 поподне »
Да, зато сам и питао, јер ми не изгледа ово на "Ц" потпуно. Морао бих да упоредим са другим Ђ и Ц када опет будем имао шансе да идем у Архив. Хвала у сваком случају!

А јесте ли га нашли на неком другом тефтеру или списку из 1830-их?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #96 послато: Децембар 20, 2018, 04:16:09 поподне »
У чибучком тефтеру из 1823. има један Стојан Марин.
У већ поменутом тефтеру из 1832, пише Цола Марин.

А колико знам, име Цола је хипокористик мушког имена Стојан или Стојадин. Некако ми делује врло могуће да се ради о мом претку.

Из породичног предања знам да му је отац погинуо док је био баш мали. С тога је донекле логично да пише име мајке, како ја то видим овде. Према мојим информацијама, та жена се звала Мила/Милка, а овде пише "Марин" = Мара.

Такође, списак пореских глава нашег села из 1837. пише Цола Мишићев. Знам да је презиме по доласку у село било Мишић, и то је сигурно он.

Данас сам само погледао 5 од 12 књига и за то ми је требало скоро 4 сата...

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #97 послато: Децембар 20, 2018, 04:19:33 поподне »
Да, звучи логично све што кажете.

А да ли сте случајно сликали и то из 1837?

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #98 послато: Децембар 20, 2018, 04:27:34 поподне »
Да, ево те слике. 4. име.

https://imgur.com/a/vtSQ0Pn

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #99 послато: Децембар 20, 2018, 04:44:44 поподне »
Да, то је стварно Цола.

Али не могу се отети утиску да су она двојица Ђока Стеванов и Ђока Марин, ако не због првог слова, онда због трећег слова слова "л" које више личи на "к".