ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Роми и сродни народи на Балкану

<< < (2/21) > >>

vojinenad:
Занимљив текст везано за ову тему.

http://rae-portal.com/wp-content/uploads/2012/02/kovaci-svog-identiteta.pdf

Jacim:

--- Цитат: vojinena  Јун 03, 2016, 02:58:58 поподне ---Занимљив текст везано за ову тему.

http://rae-portal.com/wp-content/uploads/2012/02/kovaci-svog-identiteta.pdf

--- Крај цитата ---

Стварно занимљиво. Каква збрка, између, изгледа стварно два различита народа. Други их слабо разликују, па су и они сами почели између себе да се тешко разликују.
У чланку говори човјек који је на томе докрторирао у Софији, па је и он прилично збуњен.

Него, рекло би се да ту стварно има два сасвим различита народа. Можда ово имају у виду моји пријатељи Албанци: "Цигани" су, у ствари, Египћани, док су "Габељи" Роми.

Ипак, према овом чланку, Роми из Старог Бара, изгледа да уопште нису Роми, већ су Цигани, т.ј. Египћани. И сада остаје питање за генетску генеалогију: изгледа да Роми већином носе хаплогрупу Х, док би Египћани требали имати нешто сасвим друго и вјероватно егзотично. Друго: вјероватно је да ови Египћани ипак нису Копти, ни њихови рођаци (у том случају би били свјетлије пути). Ко су онда?

И још: за очекивати је да ту има можда још нека потпуно одвојена етничка група која код нас рутински пролази као Роми-Цигани.

Jacim:

--- Цитат: Небојша  Јун 03, 2016, 02:04:41 поподне ---Неке старобалканске хг попут E1b су високо заступљене код многих балканских народа, па тако и код Рома.

--- Крај цитата ---

Остаје интересантно питање зашто је међу Ромима много заступљенија Е1б1 него И2а (не увијек, наравно, у овом истраживању код београдских Рома су подједнако заступљене).
Па ипак, много чешћа заступљеност Е1б1 се, по мени, може објаснити на два начина:
1. У прошлости је на Балкану је номадски начин живота био много више везан за Е1б1 него за И2а, па су се неки од првих утопили у ромске популације.
2. Већина компактних ромских популација код нас долази са Косова, а тамо су у посљедњих 200 година имали много више вјероватноће да "закаче" Е1б1 него И2а.

vojinenad:

--- Цитат: Jacim  Јун 03, 2016, 09:45:25 поподне ---Остаје интересантно питање зашто је међу Ромима много заступљенија Е1б1 него И2а (не увијек, наравно, у овом истраживању код београдских Рома су подједнако заступљене).
Па ипак, много чешћа заступљеност Е1б1 се, по мени, може објаснити на два начина:
1. У прошлости је на Балкану је номадски начин живота био много више везан за Е1б1 него за И2а, па су се неки од првих утопили у ромске популације.
2. Већина компактних ромских популација код нас долази са Косова, а тамо су у посљедњих 200 година имали много више вјероватноће да "закаче" Е1б1 него И2а.

--- Крај цитата ---
Опција бр.2 има много више логике, и мислим да није далеко од истине!

Бакс:

--- Цитат: vojinena  Јун 03, 2016, 09:58:32 поподне ---Опција бр.2 има много више логике, и мислим да није далеко од истине!

--- Крај цитата ---

И ја мислим да је тако. А и све зависи од тога одакле су ти тестирани Роми. Ја стварно не знам каква је ситуација с Ромима у јужној Србији (где их, реално, и има највише), али кад год видим на ТВ-у интервју с неким Ромом, обавезно има презиме Хасани, Хаљими, Гаши, итд. А овде, код нас у Банату, Роми се презивају Јовановић, Петровић, итд. Мислим да су то те две различите групације Рома. Било би занимљиво одвојено их тестирати и упоредити резултате.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију