Аутор Тема: Zlatibor  (Прочитано 24257 пута)

Đorđo

  • Гост
Zlatibor
« послато: Јануар 14, 2013, 10:58:54 поподне »
Odlomak iz knjige Milisava Đenića "Zlatibor" gde se govori o poreklu zlatiborskih porodica. U prilogu možete preuzeti odlomak knjige
« Последња измена: Јануар 16, 2013, 04:35:54 поподне Đorđo »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #1 послато: Јануар 14, 2013, 11:23:04 поподне »
Odlomak iz knjige Milisava Đenića "Zlatibor" gde se govori o poreklu zlatiborskih porodica, većina je došla unazad 300 godina iz Crne Gore i Hercegovine. U prilogu možete preuzeti odlomak knjige

Је ли ова књига из едиције Насеља Српских земаља?


Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #2 послато: Јануар 15, 2013, 12:26:37 пре подне »
Ne, to je pisao Ljubomir Mićić, ovo je iz monografije Milisava Đenića o Zlatiboru.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #3 послато: Јануар 16, 2013, 12:13:47 поподне »
Да ли постоји онлине верзија Мићићеве студије? То би требала бити Насеља српских земаља књига 19. У истој књизи је и студија Љубомира Павловића Ужичка Црна Гора.

Из Ужица и околине у Српском ДНК Пројекту имамо тестиране:
Аћимовићи- I2a Динарик
Чумић- И2а Динарик
Јеличићи из Ужичке Пожеге- И2а Динарик
Шуљагићи и Шишаковићи из Драглице, Златибор- И2а Динарик

Чини се да у ужичком крају, Златибору, али и у Западној Србији убједљиво доминира И2а Динарик.

Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #4 послато: Јануар 16, 2013, 04:34:34 поподне »
Да ли постоји онлине верзија Мићићеве студије? То би требала бити Насеља српских земаља књига 19. У истој књизи је и студија Љубомира Павловића Ужичка Црна Гора.
Ne znam da li ima online,
ja iz te knjige imam samo poglavlja za sela Šljivovicu i Semegnjevo, što sam čitao u biblioteci pre neku godinu. Uskoro ću nabaviti tu knjigu (u sledećih par nedelja) pa ću videti nekako da je postavim na internet. Okačiću u prilogu šta imam (godine u tekstu sam prepravio pošto je knjiga pisana pre skoro 100 godina i izbacio sam pasus koliko ima kuća koja porodica)

Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #5 послато: Јануар 24, 2013, 08:25:08 поподне »
Pronašao sam u knjizi "zlatibor u ratu i revoluciji 1941-1945" odeljak o sastavu zlatiborskog stanovništva, ne znam ko je autor tog istraživanja: "Najveći broj stanovništva došao je iz krajeva oko Priboja, Prijepolja, Nove Varoši (51,40%), stare Hercegovine sa prostora Gacka, Pive, Drobnjaka i Nikšića (14,95%), sa crnogorskih brda iz Vasojevića, Kuča i Morače (5,91%), iz Bosne iz Glasinca, Veletova, Višegrada i Bijelih Brda (10,59%), iz Primorja, odnosno Kotora i Dalmacije (0,93%), iz moravičkog Starog Vlaha (0,62%), ariljskog kraja (5,60%), račanskog sreza (1,86%), užičkog sreza (1,24%), požeškog sreza (0,62% stanovnika) itd."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #6 послато: Јануар 24, 2013, 08:28:21 поподне »
Pronašao sam u knjizi "zlatibor u ratu i revoluciji 1941-1945" odeljak o sastavu zlatiborskog stanovništva, ne znam ko je autor tog istraživanja: "Najveći broj stanovništva došao je iz krajeva oko Priboja, Prijepolja, Nove Varoši (51,40%), stare Hercegovine sa prostora Gacka, Pive, Drobnjaka i Nikšića (14,95%), sa crnogorskih brda iz Vasojevića, Kuča i Morače (5,91%), iz Bosne iz Glasinca, Veletova, Višegrada i Bijelih Brda (10,59%), iz Primorja, odnosno Kotora i Dalmacije (0,93%), iz moravičkog Starog Vlaha (0,62%), ariljskog kraja (5,60%), račanskog sreza (1,86%), užičkog sreza (1,24%), požeškog sreza (0,62% stanovnika) itd."

Сасвим очекивано. Највише их је из Полимља и Старог Влаха, подручјима гдје су Срби живјели у континуитету још од досељења са сјевера. Исто се односи на другу област по заступљености-Херцеговину. Није уопште необично што И2а доминира међу Златиборцима и Ужичанима.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #7 послато: Јануар 27, 2013, 11:25:05 пре подне »
Ово нађох на википедији, а може бити корисно

Досељавања становништва на Златибор

На Златибору је веома често долазило до помјерања становништва. Има мало најстаријих породица, јер су многе изумрле или су се одселиле у друге крајеве. Ипак, неке од најстаријих златиборских породица данас су: Шишовићи, Џамбићи, Спасенићи и Нинчићи у Чајетини; Бонџулићи, Лучићи, Милосављевићи и Костадиновићи у Шљивовици; Дабићи у Алином Потоку; Ђоковићи, Павловићи, Спасенићи и Радовићи у Сирогојну; Дацовићи у Љубишу; Браловићи у Негбини; Селаковићи у Драглици; Крсмановићи, Шарчевићи и Остојићи у Мокрој Гори; Јанковићи и Радоњићи у Кремнима; и Дидановићи у Стублу (њихови преци су били чивчије легендарног манастира Јање у Увцу).

Досељавања на Златибор су трајала кроз читаву његову прошлост. У XVII и XVIII стољећу, на територију бившег Златиборског среза (постојао је до 1947-ме године, а обухватао је општине Бијелу Ријеку, Јасеново, Негбину, Драглицу, Доброселицу, Јабланицу, Семегњево, Шљивовицу, Мокру Гору, Кремна, Чајетину, Криву Ријеку, Рожанство, Сирогојно, Гостиље и Љубиш) долазе сљедеће породице: Јаћимовићи (или Аћимовићи; од њих воде поријекло Дедићи, Зрњевићи и Жиловићи), Кутлешићи и Весовићи из Бистрице у Чајетину и њену околину; Шућуровићи из Пиве у Шљивовицу; Кнежевићи, Марјановићи и Јечменице из Црне Горе у Доброселицу; Бакићи и Радовићи из Мораче у Јабланицу; Рајовићи из Роваца у Јабланицу; Јанковићи из Вранеша у Јабланицу; Пековићи, Благојевићи, Божовићи, Пишчевићи и Костићи (од којих потичу Делићи у Шљивовици) из Пиве у Семегњево; Златићи из Никшића у Криву Ријеку; Радибратовићи, Вилотијевићи, Јосиповићи и Мијајиловићи од Дурмитора у Рожанство; Вирићи из Нове Вароши у Криву Ријеку; Ивановићи из Дробњака у Криву Ријеку; Ристановићи из Колашина у Рожанство; Лазовићи из Брезне у Рожанство; Туцовићи из Херцеговине у Гостиље; Радуловићи из Бабина у Гостиље; Смиљанићи (данас их има и у Алином Потоку, Чајетини и Јасенову) из села Которе (на Косову) у Љубиш; Јоксимовићи из Вранеша у Љубиш; Митровићи из Пиве у Гостиље; Жунићи из Хаса код Берана у Бијелу Ријеку (има их и у Кривој Ријеци и Љубишу); Џелебџићи из Пиве у Бијелу Ријеку; Виторовићи из Пљеваља у Бијелу Ријеку; Џамбасовићи, Думањићи, Костићи, Милинковићи и Поповићи из Дробњака у Бијелу Ријеку; Ћировићи из Куча у Негбину; Ђенићи, Илићи и Перишићи из Дробњака у Негбину; Кузељи из Божетића код Нове Вароши у Негбину; Богдановићи и Тимотијевићи из Босне у Мокру Гору; Селаковићи из Куча у Кремна (нису у сродству са Селаковићима из Драглице); Тарабићи (чувена видовњачка породица) са Таре у Кремна (од старине су из Херцеговине); Милосављевићи из манастира Мораче у Кремна; Богосављевићи и Курлагићи из Гацког у Кремна; Панићи из Лијевна (Ливна) у Кремна; Поповићи из Гоња код Сјенице у Кућане; Гојгићи из Матаруга код Пљеваља у Кућане; Мутавџићи из Радојине у Драглицу; Шуљагићи-Шишаковићи (чувена хајдучка фамилија) из Босне у Драглицу; Јовановићи из Бистрице у Драглицу; Кутлешићи (или Кутлашићи) из Кутловца код Прибоја у Драглицу; Јанковићи из Дробњака у Драглицу; и Грујичићи из Скржути у Драглицу. Ово су била појединачна досељавања, гдје су се доселиле само једна до двије породице назначених фамилија, или чак и само један појединац који је овдје основао породицу.

Поред тих појединачних, било је и неколико масовних миграција ка Златибору, тј. када су читаве фамилије напуштале своја вијековна огњишта и долазиле у овај крај. Први већи талас таквог масовног мигрирања на Златибор догодио се након 1791-ве године. Те године је закључен Свиштовски мир са Турском, који је донио већу безбиједност и појачано трговање са Аустроугарском, па су тако многе породице увидјеле бољи живот овдје, долазећи са сиромашних херцеговачких и црногорских брда. Тада су се селили и досељавали Јеремићи, Мишовићи и Ђоковићи из Бијеле Ријеке (воде поријекло из Бабина), Радмиловићи из Трудова, Ћирковићи из Бабина, Раковићи из Шума код Пљеваља, Никићи из Србиња (Фоче), Рњаковићи из Звијераца код Нове Вароши и Бисићи из Брезне, сви у Чајетину и њену околину; у Доброселицу дошли су Гравовићи и Јовановићи из Граовина у Црној Гори; Алин Поток су населили Чумићи са Златара и Терзићи са Катића подно Мучња; Ћалдовићи из Сјенице и Тошићи, Јанковићи и Михаиловићи из Штиткове насељавају се у Сирогојно; Рожанство бива богатије за Мићиће из Мораче; Гостиље за Вуксановиће и Симовиће из Пљеваља; а Љубиш за Кукањце из Кукоња код Пријепоља, Обрадовиће и Сузовиће из Радојине и Ршумовиће из Негбине, који су потомци Кузеља. У Јасеново пристижу Зекавице са Златара; а у Негбину Пауновићи и Недићи из Гоња код Сјенице; док Мокра Гора добија Јањиће из Будимлије, Чанчаревиће, Ракиће и Бијелиће из Никшића и Татиће из Гацког. Шљивовица се обогаћује Шкодрићима из Пљеваља; а Кремна Врачарићима из Пиве и Бешлићима из Невесиња.

Када је у Првом српском устанку ослобођен овај крај од турске власти, падом Ужица 1807-ме године, наилази други велики талас досељеника. Карађорђе, тадашња глава Србије, и Правитељствујушчи совјет, његова влада, наређују да се избјеглицама помаже и да им се двери новоослобођене србијанске државе широм отворе. Карађорђе је, уствари, хтио да има што више становника у пограничним крајевима (Златибор је тада био граница Србије и Турске), како би они бранили његову територију. Тада је највише насељена Чајетина, коју су, као свој нови стан, изабрали Бућићи, потомци Станишића из Штрбаца, Коружићи из Пљеваља, Цвркотићи и Шундерићи из Цикота, Барјактаревићи из Мораче, Понорци из Понора, Гавовићи и Јаблановићи из Херцеговине, Павловићи из Дробњака и Буљугићи из Вранеша. Сирогојно је добило нове становнике Обрадовиће из Пријепоља, Гудуриће и Јевтовиће из Челица, Стаматовиће из Клекове, Крејовиће из Радојине и Јовановиће, Ивановиће и Николиће из Мочиоца; а Љубиш Станковиће из Мочиоца и Пећинаре из Крушчице. Јабланица је „порасла“ за Марковиће из Нове Вароши, Љубојевиће из Челица и Божаниће и Ђуровиће из околине Прибоја. У Криву Ријеку одмах пристижу Курћубићи из Рутоша, Зечевићи и Којовићи из околине Сјенице, Баковићи из области ријеке Таре, Алексићи и Келевићи из Шапоња код Нове Вароши и Церовићи из Дробњака; а у Рожанство Ковчићи из Вранеша, Меловићи из Рутоша и Стопићи из Кучина. И у Драглицу долазе „новаци“ – Перуничићи и Ковачевићи из Дробњака и Чорбићи и Варагићи (има их и у Бијелој Ријеци) из Полимља. У Бијелој Ријеци „одомаћили су се“ Спасојевићи од Мунигуза из Ојковице, а у Ојковици Радовићи из Никшића и Шуњеварићи из Радојине. Кућани угошћују Грбиће из Рутоша; а Јабланица Пенезиће из Лунића и Савиће из Јелаче. Јездовићи из Пријепоља, Пантовићи из Никшића и Драгутиновићи и Урошевићи из Бучја (Херцеговина) узимају Бранешце као свој нови дом; док Турудићи из Пиве, Рашковићи из Рашке и Перишићи из Вардишта одлазе у Мокру Гору. Најзад, Кремна су под своје окриље примила Мољковиће из Дробњака и Ђенадиће из Сарајева.

Трећи талас миграција који је захватио Златибор трајао је од тридесетих до четрдесетих година деветнаестог вијека, када је Златибором владао Јован Мићић. Ово је највећи миграциони талас, а наставио се и у вријеме Уставобранитеља. Највиша стопа прилива досељеника догодила се 1832-ге године, када се огроман број Босанаца и Херцеговаца покренуо на сеобу, због буне Хусеина Градашчевића. Избјеглицама су чињени велики уступци. Мићић је наредио да им се дају имања, ослободио их је пореза, а првобитном становништву наметнуо је веће обавезе, па су тако они уступали своја имања новопридошлима и сами се одсељавали. Тада су дошли у Чајетину и околину Александрићи од Мунигуза из Бијеле Ријеке, Ковачевићи из Бабина, Пашићи, Чоловићи и Ђокићи из Дробњака, Словићи из Бурађе, Сенићи из Кривог Дола код Нове Вароши, Пелверовићи из Бучева, Лојанице из Кучина, Зарићи из Крешева, Вукомановићи из Бистрице, Лазовићи из Полимља, Ђекићи из Тушина и Војиновићи из Колашина. У Мокру Гору пристигли су Станишићи из Штрбаца и Максимовићи из Пљеваља, а у Кремна Милановићи из Вишеграда. Шљивовицу су населили Мандићи, Лекићи, Радовановићи и Томићи из Прибојске бање, Радељићи из Радојине, Каљевићи из Бабина, Луковићи из Штрбаца, Брковићи из Челица, Шукиловићи из Вардишта и Тијанићи из Мораче (Јоко Тијанић је, због селидбе на Златибор, добио писмо од црногорског владике у коме он шаље препоруку да се Јоку дају сва неопходна средства у случају потребе). У Доброселицу су призбегли Ковачевићи, Драговићи, Пучијашевићи и Шушићи из Црне Горе, Поповићи из Кратова и Вранешевићи из Вранеша. У Јасеново долазе Шапоњићи из Шапоња код Нове Вароши, а у Алин Поток Лекићи и Његошевићи из Кучина, док у Негбину Новаковићи из Трудова, Радовановићи из Божетића и Бошњаковићи из Правешева, а у Драглицу Мандићи из Радојине, Зечевићи из Дробњака и Клисарићи из Рутоша. И још се у Криву Ријеку досељавају Гукићи из Гука у Херцеговини, Јакшићи из Куча, Трифуновићи из Дрмановића, Ђајићи из Пљеваља, Бацетићи из Цикота, Стојановићи из Радојине, Струњашевићи и Рубеже из Дробњака и Јелисијевићи из Кућана.

И посљедњи велики талас миграната донио је на Златибор борачке породице из Бабинских устанака (од 1875-те до 1877-ме године): Грбовиће и Брашанце из Бабина, Буквиће из Миоча, Власоњиће из Радојине, Топаловиће из Трудова и Лазаревиће из Пријепоља, који су сви населили Чајетину, мада ипак претежно њену околину (Палисад, Мушвете, Око, Кулашевац – данас Краљеве Воде, Обудојевицу, Гајеве). У Сирогојно, пут је нанио Јањушевиће из Рутоша, а у Љубиш Марковиће из Бистрице. У Јабланицу стижу Ђоновићи из Раче и Кокорине из Кокорина (досељени из политичких разлога 1848-ме), а у Криву Ријеку Кубуровићи из Бабина и Бучевци из Кратова. И у Драглицу долазе Милошевићи из Нове Вароши и Синђелићи из Рутоша. Међутим, досељавање на Златибор није престало ни до данас. Чак су остали исти и разлози сеоба: потрага за бољим животом, али и бијег од рата – крајем XX вијека на Златибор су се доселиле десетине избјегличких породица из Босне и Херцеговине и Хрватске.

Зацрнио сам у овом списку фамилије које су генетски тестиране и које се налазе у Српском ДНК Пројекту.
« Последња измена: Јануар 27, 2013, 11:31:07 пре подне Синиша Јерковић »

Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #8 послато: Јануар 29, 2013, 05:38:42 поподне »
Да ли постоји онлине верзија Мићићеве студије? То би требала бити Насеља српских земаља књига 19. У истој књизи је и студија Љубомира Павловића Ужичка Црна Гора.
Nabavio sam knjigu
Цитат
Из Ужица и околине у Српском ДНК Пројекту имамо тестиране:
Аћимовићи- I2a Динарик

Ima više različitih Aćimovića:

Jaćimovići iz Čajetine su se doselili iz novovaroške Bistrice a starinom od Nikšića, slave Lučindan ima ih i u Krivoj Rjeci.

Jaćimovići iz Šljivovice su došli iz Hercegovine slave Stevan-dan

Aćimovići iz Bioske su došli iz sela Kneževići u Pivi staro prezime im je bilo Knežević slave svetog Jovana
Цитат
Јеличићи из Ужичке Пожеге- И2а Динарик

U Užičkoj Crnoj Gori ima dve vrste Jeličića:

Jeličići iz sela Srednja Dobrinja prozvali su se po nekoj prababi Jelici koja ih je dovela iz Mojkovića u Kolašinu, slave sv Đurđa

Jeličići iz Zaselja su se doselili iz Osata i slave sv Tomu, stara građevinarska porodica

Цитат
Шуљагићи и Шишаковићи из Драглице

Цитат
Чумић- И2а Динарик

Šuljagići (Šišaci) su doseljeni od planine Zlatara od nekih Lučića (Sierčića), koji sad žive isturčeni na granici Bosne i Hercegovine i od njih su i Čumići u Alinom potoku kojih ima i u Čajetini (i u selu Glumač), slave Tomin-dan i Čumići i Šuljagići

P.S. Sad sam "bacio oko" na http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/ , tamo piše za Čumiće iz Užica da su E1b1b1
dok ste vi napisali
Цитат
Чумић- И2а Динарик
očigledno je neko napravio grešku, proverite
« Последња измена: Јануар 29, 2013, 07:13:11 поподне Đorđo »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #9 послато: Јануар 30, 2013, 07:31:55 пре подне »
Ima više različitih Aćimovića:

Jaćimovići iz Čajetine su se doselili iz novovaroške Bistrice a starinom od Nikšića, slave Lučindan ima ih i u Krivoj Rjeci.

Jaćimovići iz Šljivovice su došli iz Hercegovine slave Stevan-dan

Aćimovići iz Bioske su došli iz sela Kneževići u Pivi staro prezime im je bilo Knežević slave svetog Jovana 

Ne znam na koje Aćimoviće se odnose ovi što su se testirali, pošto o mjestu porijekla piše samo Užice.
U Užičkoj Crnoj Gori ima dve vrste Jeličića:

Jeličići iz sela Srednja Dobrinja prozvali su se po nekoj prababi Jelici koja ih je dovela iz Mojkovića u Kolašinu, slave sv Đurđa

Jeličići iz Zaselja su se doselili iz Osata i slave sv Tomu, stara građevinarska porodica

Genetski rezultati se odnose na Jeličiće koji slave sv. Tomu, dakle ove iz Zaselja
Šuljagići (Šišaci) su doseljeni od planine Zlatara od nekih Lučića (Sierčića), koji sad žive isturčeni na granici Bosne i Hercegovine i od njih su i Čumići u Alinom potoku kojih ima i u Čajetini (i u selu Glumač), slave Tomin-dan i Čumići i Šuljagići


P.S. Sad sam "bacio oko" na http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/ , tamo piše za Čumiće iz Užica da su E1b1b1
dok ste vi napisali  očigledno je neko napravio grešku, proverite

Moja je greška bila prilikom upisivanja Čumića. Čumići nisu I2a već E1b, dok su Šuljagići i Šišakovići I2a (i to praktično isti haplotip). Ovdje je jasno da genetika pobija predanje o vezi Čumića sa Šuljagićima.

Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #10 послато: Јануар 31, 2013, 07:48:57 поподне »
Moja je greška bila prilikom upisivanja Čumića. Čumići nisu I2a već E1b, dok su Šuljagići i Šišakovići I2a (i to praktično isti haplotip). Ovdje je jasno da genetika pobija predanje o vezi Čumića sa Šuljagićima.
Treba imati u vidu da nismo 100% sigurni da li su Čumići koji su testirani baš ti, pošto ne znamo ništa o testiranom osim da je iz Užica. Plus, kod Milisava Đenića za Šuljagiće-Šišakoviće piše da su došli iz Bosne a kod Ljubomira Mićića da su sa Zlatara pa ni tu situacija nije čista.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #11 послато: Мај 26, 2013, 09:25:28 пре подне »
Skenirah Ljubomir Mićić - Zlatibor, stavio sam slike u .zip, ako neko zna neka proba da napravi .pdf

http://www.4shared.com/zip/XWXM2RLh/60_posto.html

Свака част, Ђорђо.

Ван мреже Небојша БГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zlatibor
« Одговор #12 послато: Октобар 12, 2013, 11:27:27 поподне »
Карта златиборског среза (територија одговара територији планине Златибор)

Ван мреже Небојша БГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zlatibor
« Одговор #13 послато: Октобар 12, 2013, 11:43:22 поподне »
ово је јако користна књига о Златибор Драглица испод Муртенице писао провесор Љубомир Шуљагић
књига се може наручити преко фејсбука за сад је нема на нету

Драглица испод Муртенице
https://www.facebook.com/DraglicaIspodMurtenice?fref=pb&hc_location=profile_browser

Ван мреже Небојша БГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zlatibor
« Одговор #14 послато: Октобар 15, 2013, 03:14:34 поподне »
освећена црква на Краљевим Водама
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=411.msg2922#new

Đorđo

  • Гост
Одг: Zlatibor
« Одговор #15 послато: Октобар 15, 2013, 09:10:47 поподне »
« Последња измена: Октобар 15, 2013, 09:20:24 поподне Đorđo »

Ван мреже Небојша БГ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zlatibor
« Одговор #16 послато: Октобар 18, 2013, 11:21:09 поподне »
Златиборци подржите иницијативу и ширите је по друштвеним мрежама ово је онлајн петиција формална петиција је послата у Чајетину и у владу Србије.

http://www.peticije24.com/forum/69347
« Последња измена: Октобар 18, 2013, 11:24:19 поподне Небојша БГ »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #17 послато: Децембар 05, 2016, 07:01:54 поподне »
поглед са брда Торлак на мој заселак


Рјека

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #18 послато: Август 09, 2017, 10:17:51 поподне »
Дејан М. Булић
НАСЕЉА И СТАНОВНИШТВО „ЗЕМЉЕ“
MОРАВИЦЕ (XIV - СРЕДИНА XVI ВЕКА)
докторска дисертација

https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:9952/bdef:Content/get

кога интересује, ја сад крећем да читам

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Zlatibor
« Одговор #19 послато: Новембар 02, 2017, 12:51:35 пре подне »
Ову сам гусларску песму чуо данас у једној старој емисији на ртс3, сад сам сачекао репризу да је снимим и записао сам је:


Кад но Турци Кремна похараше
Похараше огњем попалише
И велики плијен отјераше
Три синђира робља наробише
Један синџир баба и стараца
Други синџир младих девојака
Трећи синџир младијех момака
То им доста не бијаше
Већ банову захватише кулу
Бјелу кулу бана од Кремана
Најдоњијој камен растурише
И двоје му деце заробише
Двоје ђеце Лаза и Јаноку
Лазо бјаше од седам година
А Јанока од дванајест равно
Оћераше шехер Сарајеву
Па стадоше продавати робље