Аутор Тема: Ћирилица  (Прочитано 81328 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Ћирилица
« послато: Септембар 20, 2013, 05:03:14 поподне »
Препоручио бих свим Србима, нашима члановима, да пишу ћирилицом, као и да прочитају текст Мирјане Влаисављевић, а који је објављен у Видовдану http://www.vidovdan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=48172:2013-09-18-22-19-09&catid=40:tradicija&Itemid=75
« Последња измена: Септембар 20, 2013, 08:02:48 поподне Тимар »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #1 послато: Септембар 20, 2013, 05:14:30 поподне »
Нека људи пишу како им је лакше, нема потребе да изигравамо Хрвате.
Пишемо и читамо и ћирилицу и латиницу. Наш народ их је користио паралелно кроз историју.

lebane

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #2 послато: Септембар 20, 2013, 05:39:48 поподне »
Сигуран  сам да је чување ћирилице и њено враћање у свакодневну употребу,један од начина чувања језика а самим тим и народа српског.
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 09:22:54 поподне Лебане »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #3 послато: Септембар 20, 2013, 08:01:40 поподне »
Нека људи пишу како им је лакше, нема потребе да изигравамо Хрвате.
Пишемо и читамо и ћирилицу и латиницу. Наш народ их је користио паралелно кроз историју.

Тако jе, наs наrод jе од dавnина kорisтио i nаше и lатinсkо пиsмо. Rецimо Неmањиći, Сvети Sава, Sвеti кnез Lазаr. Сvи сu оnи uвѣk раvноpраvно kорisтиli и наsе i лаtинskо piсmо. И то jе веliко bогаtсtво nашеgа йеzика. Ciме sе дrугi, sироmашni наrоди nе моgu поdичitи.

Осим sто, због nаšеgа огромnоgа боgаtсtва, не zнаmо sта nа згrаdи pиsе каdа вiдimо "7В". Pisмi сиrоmашni народi неmаju tаkvih nеprilиkа.

Ια δοδατνο ομπογατηχ σρμπσκη ϊεζηκ ϊοϡ ϊεδνημ πησμο. Καδα μοζωεμο πησατη λατηνσκημ, ϡτο νε μπησμο η γρκωκημ?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #4 послато: Септембар 20, 2013, 08:10:08 поподне »
Историја Срба не почиње и не завршава се са Немањићима и са Светим Савом.
Добар дио српског народа у Приморју, Далмацији, Босни и Аустроугарској је кроз велики дио своје историје користио и латинско писмо. Одрицањем од латинице одричемо се и доброг дијела своје историје.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #5 послато: Септембар 20, 2013, 08:18:14 поподне »
Историја Срба не почиње и не завршава се са Немањићима и са Светим Савом.
Добар дио српског народа у Приморју, Далмацији, Босни и Аустроугарској је кроз велики дио своје историје користио и латинско писмо. Одрицањем од латинице одричемо се и доброг дијела своје историје.

Йош мање србска повѣст почиње Титом и Павелићем, чийе писмо никако не може бити наше. Ми имамо свойе писмо, а то йе ћирилица. Као што ни не трѣбайу возила са двома управљачима, тако ни не трѣбайу ни два три писма, йер само праве неред и пометњу. И показуйу каква ст... постадосмо, када ништа свойе не поштуйемо.
Како ће не други поштовати, ако сами свойе не поштуйемо? Никако.

Ако су неки Срби ван Србийе некада користили туђе писмо, то йе због живота под туђинском влашћу. Одрицањем од усташкога писма се враћамо свойему народу и свойим корѣномъ.
« Последња измена: Септембар 20, 2013, 08:25:59 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Ћирилица
« Одговор #6 послато: Септембар 20, 2013, 08:19:57 поподне »
Нека људи пишу како им је лакше, нема потребе да изигравамо Хрвате.
Пишемо и читамо и ћирилицу и латиницу. Наш народ их је користио паралелно кроз историју.

Поштовани господине Петре, не желим да улазим у поленику са Вама.
Препоручујем Вам да прочтате текст госпође Мирјане Влаисављевић, и ако остајете при истим ставовима, онда Вас у потпуности разумјем.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #7 послато: Септембар 20, 2013, 08:28:36 поподне »
Почните од повеље бана Кулина, то је 1189. година. Дијелови су писани ћирилицом, дијелови латиницом.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #8 послато: Септембар 20, 2013, 08:38:08 поподне »
Поштовани господине Петре, не желим да улазим у поленику са Вама.
Препоручујем Вам да прочтате текст госпође Мирјане Влаисављевић, и ако остајете при истим ставовима, онда Вас у потпуности разумјем.

Свака част госпођи Влаисављевић. То је њено мишљење.

Студирам историју и шеф катедре ми је професор који се бави палеографијом - помоћном историјском науком која се бави постанком и развојем писма, како ћирилице, тако и глагољице и латинице. Не браним латиницу јер ми је драга, сам се служим ћирилицом. Говорим на основу историјских извора, не на основу осјећања.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #9 послато: Септембар 20, 2013, 08:38:52 поподне »
Почните од повеље бана Кулина, то је 1189. година. Дијелови су писани ћирилицом, дијелови латиницом.

А ко йе и шта йе Кулин Бан?

Свака част госпођи Влаисављевић. То је њено мишљење.

Студирам историју и шеф катедре ми је професор који се бави палеографијом - помоћном историјском науком која се бави постанком и развојем писма, како ћирилице, тако и глагољице и латинице. Не браним латиницу јер ми је драга, сам се служим ћирилицом. Говорим на основу историјских извора, не на основу осјећања.

Када већ спомену глагољицу, она йе много више наше писмо од усташке латинице. Али њоме ко пише данас?

Ⰵⰲⱁ ⰹ ⱔ ⱅⱐⱆ ⱂⱁⱀⰵⱎⱅⱁ ⱀⰰ ⱀⱐⱁⰺ ⱀⱂⰹⱄⰰⱅⰹ.

Надам се да се види мойе писанийе на глагољици.
« Последња измена: Септембар 20, 2013, 08:41:21 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #10 послато: Септембар 20, 2013, 08:44:02 поподне »
А ко йе и шта йе Кулин Бан?

Ајде, ти ми реци. Пошто видим да сјајно бараташ историјским чињеницама.

Ко је Кулин, ко су Војисављевићи? Којим писмима се служе у својим повељама и које писмо доминира у њиховим областима?

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #11 послато: Септембар 20, 2013, 08:49:48 поподне »
Ајде, ти ми реци. Пошто видим да сјајно бараташ историјским чињеницама.

Ко је Кулин, ко су Војисављевићи? Којим писмима се служе у својим повељама и које писмо доминира у њиховим областима?

Кулин йе био богумил па католик. Ето зашто йе писао католичким писмом. Я нећу, йер мойе нѣйе.

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%BD
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #12 послато: Септембар 20, 2013, 09:01:53 поподне »
Кулин йе био богумил па католик. Ето зашто йе писао католичким писмом. Я нећу, йер мойе нѣйе.

По теби Кулин не може бити Србин јер је био богумил и католик?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Ћирилица
« Одговор #13 послато: Септембар 20, 2013, 09:03:50 поподне »
Свака част госпођи Влаисављевић. То је њено мишљењ

Значи нисте прочитали, а ако јесте за 10 минута "отишли и вратили се", капа доље.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #14 послато: Септембар 20, 2013, 09:15:49 поподне »
Значи нисте прочитали, а ако јесте за 10 минута "отишли и вратили се", капа доље.

Линк ка њеном тексту је постављен данас у 5 сати поподне, тако да сам до 9 имао прилике да га прочитам.

Видим да се госпођа Влаисављевић хвата на крају текста за деспотов запис о Косовском боју, у коме се говори да је кнез погинуо 6893. године и за некакву подметачину оптужује "нордијску историјску школу".
Тај запис нема везе са подметачином, већ је у деспотово доба вријеме рачунато по византијском календару, који почиње 5508. године. По деспотовом запису кнез није погинуо 6893. већ 6897. године (5508+1389).
То што неки сматрају да је то "стари српски календар" и да српска историја траје преко 7500 хиљада година, то је већ њихово незнање.
« Последња измена: Септембар 20, 2013, 09:18:34 поподне Петар М. Демић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #15 послато: Септембар 20, 2013, 09:16:32 поподне »
По теби Кулин не може бити Србин јер је био богумил и католик?

Има Срба койи су мужеложници, убице или дрогаши, али я свакако нећу бити такав због њих. Поштуйем свойе и поштуйем туђе. Не намећем туђим свойе писмо, нити пишем свой йезик туђим писмом. Йедно писмо ми йе довољно, ово койим пишем.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #16 послато: Септембар 20, 2013, 09:25:04 поподне »
Има Срба койи су мужеложници, убице или дрогаши, али я свакако нећу бити такав због њих. Поштуйем свойе и поштуйем туђе. Не намећем туђим свойе писмо, нити пишем свой йезик туђим писмом. Йедно писмо ми йе довољно, ово койим пишем.

Срби су кроз историју били и православци и католици и муслимани, служили су се и ћирилицом и глагољицом и латиницом. То кажу историјски извори.
Ти вјеруј у шта хоћеш и пиши писмом којим хоћеш, то је твоје право.
Историјски извори ипак вриједе више од твог, мог или било чијег мишљења.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Ћирилица
« Одговор #17 послато: Септембар 20, 2013, 09:30:57 поподне »
Срби су кроз историју били и православци и католици и муслимани, служили су се и ћирилицом и глагољицом и латиницом. То кажу историјски извори.
Ти вјеруј у шта хоћеш и пиши писмом којим хоћеш, то је твоје право.
Историјски извори ипак вриједе више од твог, мог или било чијег мишљења.

Па Срби католици и Срби муслимани нека пишу католичким писмом, а я нѣсам католик нити муслиман него православац и не намѣравам се нити католичити нити турчити и писаћу само свойим писмом. А твойе "повѣстне изворе" са католичком латиницом окачи мачку о реп.
« Последња измена: Септембар 20, 2013, 09:41:24 поподне Александар Невски »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Ћирилица
« Одговор #18 послато: Септембар 20, 2013, 09:38:40 поподне »
Па Срби католици и Срби муслимани нека пишу католичким писмоп, а я нѣсам католик нити муслиман него православац и не намѣравам се нити католичити нити турчити и писаћу само свойим писмом. А твойе "повѣстне изворе" са католичком латиницом окачи мачку о реп.

Буди православац и пиши ћирилицом, не видим шта ја имам са тим?

Латиница је настала далеко прије но што се хришћанство појавило.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Ћирилица
« Одговор #19 послато: Септембар 20, 2013, 11:53:03 поподне »
Историја Срба не почиње и не завршава се са Немањићима и са Светим Савом.
Добар дио српског народа у Приморју, Далмацији, Босни и Аустроугарској је кроз велики дио своје историје користио и латинско писмо. Одрицањем од латинице одричемо се и доброг дијела своје историје.

Потпуно те подржавам Петре. Али није у питању само историја, пре свега је у питању садашњост. Не може се српски језик сачувати тиме што би користили само ћирилицу, а потпуно одбацили латиницу. Језик је жива ствар, стално се мења, промене језика не можемо зауставити, нити те промене можемо усмеравати, јер на језичке промене утичу сви. Исто тако не можемо ни одбацити латиницу, она је ту, свуда око нас, хтели не хтели морамо је користити, ако не желимо да останемо да живимо у каменом добу. Боље је да се потрудимо да сачувамо неке вредније ствари, и ствари које је могуће сачувати, а не оно што се не може сачувати.

Друго, не видим зашто неки овде српство поистовећују са православљем. Срби су постојали и пре православља, и пре хришћанства, и имали своју вероисповест, док им није наметнуто хришћанство, углавном силом. Ја се потпуно слажем са тим да постоје Срби православци, Срби католици, Срби муслимани, па и Срби богумили. По мени, за оно што се Србима дешава, и што им се дешавало више векова уназад, највише су криви управо они Срби (а ту укључујем и Српску православну цркву) који нису дозвољавали да Срби могу бити и католици, или неке друге вероисповести, као што то могу бити, на пример, Немци. И онда се десило управо то да су Срби католици масовно постајали Хрвати, и да су управо они вршили најгоре злочине над Србима... Па и тај Павелић кога Невски помиње је српског порекла, као и Макс Лубурић.