Аутор Тема: Ћирилица  (Прочитано 81325 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #260 послато: Јун 28, 2017, 02:19:02 поподне »
Добро, картко изађосмо из оквира писма, па бих замолио да се сад вратимо само на ћирилицу. :)

Тако је, Амико, само ћирилица;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #261 послато: Јун 28, 2017, 02:33:30 поподне »
Тако је, Амико, само ћирилица;)
:D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Ћирилица
« Одговор #262 послато: Јун 28, 2017, 08:05:39 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/T1vc3JjRqDE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/T1vc3JjRqDE</a>

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Ћирилица
« Одговор #263 послато: Јун 28, 2017, 08:23:45 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/T1vc3JjRqDE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/T1vc3JjRqDE</a>


А ево мало ћирилице у легендарној уводној шпици.   :)
Линк:
<a href="https://www.youtube.com/v/5oniUCnzSKI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/5oniUCnzSKI</a>

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ћирилица
« Одговор #264 послато: Август 14, 2017, 03:22:04 поподне »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ћирилица
« Одговор #265 послато: Август 17, 2017, 10:46:09 поподне »
Ево једне посластице за Невског.  :)

„─ Човек који је понајбоље описао Вукове методе у наметању реформе, као и последице исте, био је Јевстатије Михајловић, угледни србски књижевник и јавни радник (1802-1888), у свом огледу „Обрана језика србског од изопачавања и простачења његовог и кирилице од вуковице“. Због значаја овог погледа на вуковску револуцију, навешћемо један од Михајловићевих ставова:

─ „ Ја сам уверен да је Г. Вук Караџић, кад је Писменицу своју писао, роду свом добро учинити хтео и да није мислио, да ће с преиначењем кирилице такову реформу у књижеству нашем учинити, која ће за народ србски неугодна, а може бити, и опасна следства имати.

Г. Вук и његови последоватељи нису проникнули, пак јошт ни данас неће да увиде, да радом својим на руку иду онима, који на кирилицу мрзе, и који с пореметењем наше кирилице за себе повољне последице изводе. Они нису измерили, да кад из азбуке наше є, і, я, ю, ъ, ь изоставимо, а ј, љ и њ примимо, да нам унуци и праунуци наши књиге кирилицом било старом или црквеном, било новом или грађанском печатане читати нећеду.

Ово се нама савременицима, који смо у школама кирилицу учили, а случајно и ј, љ и њ упознали, неверојатно чини, јер велимо, кад нам Вуковица за ово 30 или 40 година од како ју овај или онај употребљава, шкодила није, неће нам ни доцније каква зла учинити. Ал није тако браћо, јер се данас кирилица у школама учи, а ко кирилицу читати уме, тај чита одма и Вуковицу. Ал окренимо натрашке, т.ј. да се Вуковица у школама учи, а кирилица на вољу остави, пак ћемо се уверити, да дете, које не познаје писмена є, і, я, ю, ъ, ь читањем кирилице ни маћи неће.

А кад је тако, као што заиста јесте, то онда погледајмо ладнокрвно и безпристрастно последице од те промене у азбуки нашој, пак ћемо наћи да ако Вуковица обична азбука постане, наше друго, треће и тако даље колено не само да часловац, псалтир, јевангелије и друге црквене књиге наше, које су старом кирилицом печатане, читати неће умети, него да ни Доситеја, Вујича, Видаковића, Атанацковића, Хаџића (Светића), Ј. С. Поповића и друге наше списатеље, којих су дела грађанском кирилицом штампана, пак тако исто и Летописе, Гласнике и све друго, што кирилицом до данас написано имамо, читати неће знати, осим ако који особито за себе кирилицу не научи, као свештеници, и учени Србљи, који по чину и стању свом знати ју морају.””

(„Обрана језика србског од изопачавања и простачења његовог и кирилице од вуковице“)

https://www.facebook.com/SerbianAlphabet/photos/a.458380950861019.108745.457885734243874/800289426670168/?type=3&theater
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #266 послато: Новембар 05, 2017, 11:29:48 пре подне »
Данас је у "В. новостима" штампан текст интервјуа са проф. Драганом Станићем, председником Матице српске. Но, то се још није појавило у онлајн издању. Али, скраћени део јесте на РТВ.

http://rtv.rs/sr_ci/politika/stanic-srpsku-istoriju-i-kulturu-nemoguce-zamisliti-bez-kim_867647.html
 
Сведоци смо колико је наше основно писмо ћирилица, сваким даном све више угрожена, како нестаје, што због савремене технологије и интернета, што због нашег помодарства и зараде, а највише због наше немарности и невођења бриге о сопственом језику и култури.

Проф. Станић указује на то да су у нашој бурној историји, окупатори српског народа редовно укидали коришћење српског језика и ћириличног писма. Он апелује да те тековине треба да сачувамо у нашем памћењу и нашој свакодневници.

У вези са тим, желим да кажем да сам и сам штампао неколико књига приповедака, и то увећ ћириличним писмом. Кад ми је тек изашла једна од тих књига, десило се да су нам били пријатељи и бивше колеге (брачни пар). Похвалили су мој труд, али одмах је пала примедба на то зашто сам је штампао ћирилицом. Упитам: "Па којим ти писмом пишеш?" Каже: "Нормално, латиницом." "У реду", настављам ја, "али којом латиницом? Постоји енглеска, немачка, мађарска, хрватска..." Каже, "мађарском". "Добро", опет ћу ја, то је твоје национално писмо, а моје је ћирилично и важеће по Уставу." Сложио се са тим и ућутали смо о томе. Наставили смо даље да разговарамо о другим темама. Не верујем да је имао лошу намеру. Можда ми је само добро мислио да би се у овој средини књига више читала да је латинично издање. И даље смо пријатељи. Нисам га о тој примедби никад питао.


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #267 послато: Новембар 05, 2017, 11:58:09 пре подне »
Прва страна данашњих "В. новости", где је у врху најављен интервју проф. Станића. Но, онлајн издање још није постављено.

http://www.novosti.rs/upload/images/banners/naslovna/naslovna-velika.jpg

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #268 послато: Новембар 06, 2017, 05:14:00 пре подне »
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:694207-Prof-dr-Dragan-Stanic-za-Novosti-Okupatori-Srba-uvek-su-prvo-udarali-na-cirilicu

Коначно је и у онлајн издању "В. новости" изашао цео интервју са проф. др Драганом Станићем, председником Матице српске.
Мене је највише интересовао његов поглед на израду прве Националне стратегије о култури а тиме и о политици очувања језика и ћириличног писма, као и каква би то била наша култура без Косова и Метохије.
Можда у свему томе каснимо, али се не смемо лако ни одрицати наше богате културне баштине и препуштати је другима. Језик нам изделише и сада уводе неке своје стандардизације. То је најсвежије.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #269 послато: Новембар 06, 2017, 01:00:36 поподне »
И наша књижевница Исидора Секулић, као да је још онда у себи имала неку интуицију која ће збивања задесити колевку наше културе Косово и Метохију, као да се сада надовезла баш на интервју проф. др Драгана Станића, кад говори о тој нашој покрајини:
"Душа СРПСТВА, како се оно историјски уобличило, било је и остало Косово. Једна од најумнијих Српкиња, Исидора Секулић, каже: 'Научи некога да чита и пише; заволи и растурај једну књигу; ма целог живота једну једину песму, научи да је Видовдан  исто што и Крсна слава и рођендан твога јединца, и то је доста.' “.
А ми, једно време "избрисали" и Крсну славу и Видовдан и из уџбеника и из свакодневног живота, као да смо се срамотили наше славне прошлости. Постали атеисти, у школи учили више о офанзивама него о српском средњем веку. Писмене задатке једном писали ћирилицом, други пут обавезно латиницом. Чак је било и да је у употреби једне недеље једно писмо, а друге недеље друго писмо. Овде, у Србији. Питам се да ли се ико у том периоду нпр. у Хрватској одрицао своје католичке вере? Да ли је поштовао двојезично писмо? Мало ко. А ми се јесмо одрицали нашег православља. До савршенства савладали и усвојили латинично писмо. Запостављали наше књижевне великане зарад оних других. Ко је у томе грешио? Само СПЦ? Не. Највише ми као нација и наше тадашње руководство које је пристало да је воде они из братства-јединства, "зенице" ока нашег. И, ето колико су средили стање. Једино у Србији увели две покрајине. Питање КиМ остало до данас нерешено.
А ми и даље тврдимо да нам је то богатство што се служимо са два писма. Сви народи имају једно, своје писмо. Ми смо, ето, богатији од њих.
Само сам у свему објективан. Волим своју нацију, али нисам, не дај Боже, шовиниста. Поштујем све, не вређам никога. Ваљда би у томе требао да постоји и неки реципроцитет?


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #270 послато: Новембар 08, 2017, 09:07:54 пре подне »
Када Србски латиницом пишеш

Када Србски латиницом пишеш
сваким словом,самог себе бришеш
када за то тражиш оправдање
биваш Србин ,све мање и мање,
ЋИРИЛИЦА није само писмо
без ње Срби и кад јесмо нисмо
слободан си да избришеш себе
само види због чије потребе?
абецедом кад енглески пишеш,
није проблем,тиме се не бришеш,
али шта ће абецеда тамо
где пасује ћирилица само?

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #271 послато: Јануар 13, 2018, 07:01:07 пре подне »
Ћирилички споменици Гламочког поља

http://ssr.org.rs/pola-milenijuma-cirilicke-pismenosti-glamoca/

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #272 послато: Март 10, 2018, 06:42:13 поподне »
"СУШТИНА ПОЕТИКЕ" - Часопис за књижевност

ОГЛЕД  О  ЋИРИЛИЦИ
http://www.knjizevnicasopis.com/broj-50-51/ogled-o-cirilici-acim-todorovic


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Ћирилица
« Одговор #273 послато: Март 30, 2018, 10:26:30 пре подне »
Матуранти гимназије у Даниловграду:




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ћирилица
« Одговор #274 послато: Март 30, 2018, 01:24:00 поподне »
Матуранти гимназије у Даниловграду:

То су исти они ђевојке и момци што су, поводом годишњице НАТО бомбардовања СРЈ, носили мајице са метама и транспарент са натписом "генерација 1999". Па су после из министарства тражили од школе да их казни.

Свака им част. Мислим, ДГ матурантима  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Ћирилица
« Одговор #275 послато: Децембар 17, 2018, 03:44:29 поподне »
Зоран М. ЈОВАНОВИЋ: НЕ ДИРАЈ МИ!!!

Не дирај ми ћирилицу, не дирај ми српско писмо!
Не отимај српству душу, постаћемо то што нисмо!
Не дирај ми у наслеђе, породичну традицију,
не отимај српско чојство, не прекрајај историју!
Не дирај ми Православље, учитеља Светог Саву,
порекло ми не отимај, не дирај у крсну славу!
Не дирај ми Обилића, ни све српске витезове,
не дирај ми у светиње, што се славе кроз векове!
Не дирај ми Цар Душана који створи силно царство,
Косово ми не отимај, српско име и богатство!
Не дирај ми Карађорђа, хајдуке и Вујадина
Не дирај ми српске гусле, нити Духа, Оца, Сина!
Не дирај ми Свето Тројство, три прста и воштаницу,
не отимај манастире, нити стару воденицу!
Не дирај ми српска села, српске фруле и посела,
не дирај ми њиве, поља, пастирице, стада бела!
Не дирај ми запис дрво, успаванку моје мајке,
не отимај Баш Челика ни остале српске бајке!
Не дирај у бунар стари, у огњишта и вериге,
не дирај ми у иконе и црквене старе књиге!
Не дирај ми у двориште, ни случајно породицу,
не отимај славски колач ни бабину гибаницу
не дирај ми српско писмо, не отимај ћирилицу.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Ћирилица
« Одговор #276 послато: Мај 22, 2019, 02:59:36 поподне »
Удружење Србски културни центар "Ћирилица", организује музичко вече поводом Дана светих Ћирила и Методија, под називом "Од православног Балкана до романтичне Аргентине". Овом приликом, у име председника тог удружења, господина Милорада Ђошића, позивам све заинтересоване да присуствују скупу, у четвртак, у 19,00 у просторијама удружења у Скерлићевој број 12, у Београду
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Ћирилица
« Одговор #277 послато: Новембар 01, 2019, 10:58:33 поподне »
Шта рећи...

СКЦ „Ћирилица“: Само 12 одсто ћириличних наслова на Београдском сајму

Од 166 издавача, 89 њих исписују свој назив ћирилицом, а од осталих 77, 33 имају стране називе, иако су српски издавачи.

Цитат
Од 166 анкетираних издавача на овогодишњем Сајму књига у Београду, само 12% је штампало на ћирилици. Поређења ради, један од највећих процената ћириличних књига у периоду од 145 година (1868-2013, Завод за проучавање културног развитка) у Загребу је био 19%. Дакле, празник књиге у Београду је очигледно и празник латинице, а треба подсетити да се у светској културној баштини све што је штампано латиницом аутоматски приписује хрватској културној баштини.

Из овога се може закључити да Србија великодушно своју културну баштину поклања управо онима који прогоне ћирилицу (и не само њу) чекићима, пушкама и ножевима.
<a href="https://www.youtube.com/v/dnML8WVtiUw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dnML8WVtiUw</a>
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Ћирилица
« Одговор #278 послато: Јануар 05, 2021, 06:35:02 поподне »
Корисна алатка недавно пуштена у рад - Ћирилизатор.

Цитат
Ћирилизатор је додатак који можете инсталирати на свом претраживачу, и само једним кликом текстове који су писани латиницом пребацити на ћирилицу.
Ћирилизатор је додатак за веб прегледаче која омогућава да једним кликом укључите или искључите пресловљавање жељених сајтова са латинице на ћирилицу. Kада је укључен за одређени сајт, све странице на том сајту биће аутоматски пребачене на ћирилицу током текуће и свих наредних посета. “Одмах по инсталирању, програм је аутоматски укључен за неке од најпопуларнијих домаћих новинских сајтова и огласника”, наводи аутор.
Аутор овог програма је Јован Турањанин из Ниша. На Електронском факултету дипломирао је као инжењер електротехнике и рачунарства за рачунарство и информатику. Потом је стекао звање мастер инжењер електротехнике и рачунарства за рачунарство и информатику.

Ћирилизатор је тренутно доступан за кориснике следећих броwсер-а: Гоогле Цхроме, Мозилла Фирефоx, Мицрософт Едге, независно од оперативног система. Његово коришћење је потпуно бесплатно.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Ћирилица
« Одговор #279 послато: Март 06, 2021, 05:05:19 поподне »
« Последња измена: Март 06, 2021, 05:16:52 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."