Аутор Тема: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)  (Прочитано 2067 пута)

Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« послато: Фебруар 22, 2019, 06:58:57 поподне »
Dobar dan

Tražim nešto od moji preci znam da su poreklo iz bosne preko drinskoj popovića  i da mi predak promenio slavu uzmo sveti Djurdjevdan, hteo sam da znam ako znate nešto koje pleme potiču ?
Znam da imamo neke veze sa Marjanovići

Hvala unapred

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #1 послато: Фебруар 22, 2019, 08:24:34 поподне »
Dobar dan

Tražim nešto od moji preci znam da su poreklo iz bosne preko drinskoj popovića  i da mi predak promenio slavu uzmo sveti Djurdjevdan, hteo sam da znam ako znate nešto koje pleme potiču ?
Znam da imamo neke veze sa Marjanovići

Hvala unapred

Ако сам вас добро разумео, ваши Тодоровићи су пореклом од Поповића, али да вам је неко од предака променио славу? Знате ли која вам је била стара слава?



Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #2 послато: Фебруар 22, 2019, 09:51:00 поподне »
Ако сам вас добро разумео, ваши Тодоровићи су пореклом од Поповића, али да вам је неко од предака променио славу? Знате ли која вам је била стара слава?

Na žalost ne znamo, evo tačno sta piše

(Вољевци, Велика Река, Мали Зворник)

Из доба Првог и Другог српског устанка (раздобље од 1804 до 1817), Тодоровићи су старином из прекодринског Поповића. Предак им ушао девојци у кућу, и славу променио (5 к.).

Славa Ђурђевдан, један кућа слави и св. Василија Острошког.

ИЗВОР: Љубомир Љуба Павловић: „Соколска нахија“

Ne znamo koju staru slavu, znamo samo najstariji predak se zvao Luka
Znam da mi baba je Simić, da mi pra baba bila Samardžić iz crnce ona povuče poreklo iz Trebinje
Bas mi interesuje koje pleme ili ko su ovi Popović


Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #3 послато: Фебруар 24, 2019, 03:41:15 поподне »
Je li neko može da mi pomogne želim da znam koje pleme potiču odakle su tačno hvala vam u napred

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #4 послато: Фебруар 24, 2019, 03:54:35 поподне »
Na žalost ne znamo, evo tačno sta piše

(Вољевци, Велика Река, Мали Зворник)

Из доба Првог и Другог српског устанка (раздобље од 1804 до 1817), Тодоровићи су старином из прекодринског Поповића. Предак им ушао девојци у кућу, и славу променио (5 к.).

Славa Ђурђевдан, један кућа слави и св. Василија Острошког.

Могуће да је управо ова друга слава ваша стара слава. Проблем је што је ваше презиме релативно често презиме, јер је патронимског порекла, па је тешко тврдити даљу везу изван места вашег порекла. Можда би најбоље било да се тестирате, па да се на основу хаплотипа евентуално види ком роду или којој групи родова припадате.

Занимљива је слава Св. Василије Острошки. Не знам да ли имамо неког тестираног са том славом?



Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2019, 06:06:18 поподне »
Занимљива је слава Св. Василије Острошки. Не знам да ли имамо неког тестираног са том славом?

Можда је у питању Василије Велики 14. јануара?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2019, 06:07:26 поподне »
Можда је у питању Василије Велики 14. јануара?

То је и мени било на уму, али волео бих да нам покретач теме то и потврди.



Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #7 послато: Март 03, 2019, 10:42:46 пре подне »
Могуће да је управо ова друга слава ваша стара слава. Проблем је што је ваше презиме релативно често презиме, јер је патронимског порекла, па је тешко тврдити даљу везу изван места вашег порекла. Можда би најбоље било да се тестирате, па да се на основу хаплотипа евентуално види ком роду или којој групи родова припадате.

Занимљива је слава Св. Василије Острошки. Не знам да ли имамо неког тестираног са том славом?

Postovanje, ne nema nikakvi veze to je moja familija slavi sveti Vasilije Ostroški sto mi majka sanjala taj svetac i već sam testiran

Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #8 послато: Март 03, 2019, 10:45:12 пре подне »
Familija od mog otac slave Sveti Djurdjevdan, jedino mi slavimo
Sveti Vasilije Ostroški od kada moja majka sanjala svetac ko rekao da je čuva
Slavimo dvoje naravno
Moja haplogrupa je R-YP417

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #9 послато: Март 03, 2019, 10:58:38 пре подне »
Familija od mog otac slave Sveti Djurdjevdan, jedino mi slavimo
Sveti Vasilije Ostroški od kada moja majka sanjala svetac ko rekao da je čuva
Slavimo dvoje naravno
Moja haplogrupa je R-YP417

Сад је јасније.

Небојша је коментарисао ваш резултат на форуму.

Тодоровић, Ђурђевдан, Вољевци, Мали Зворник, R1a-M458>YP417

"Тодоровићи су из прекодринског Поповића. Предак им ушао девојци у кућу, и славу променио (5 к.; Св. Ђурђе)."
https://www.poreklo.rs/2013/01/25/poreklo-prezimena-selo-voljevci-mali-zvornik/

Али то је то. Не знам колико би вам могли бити блиски ови остали YP417 из вашег окружења? Петровић из Горње Пилице код Зворника у Републици Српској такође слави Ђурђевдан?


https://dnk.poreklo.rs/Pregled-lica



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #10 послато: Март 03, 2019, 11:12:37 пре подне »
Ако би то могло имати неке везе, онда треба погледати и шта се писало за резултат Петровића из Горње Пилице на теми Нови тестирани на Српском ДНК пројекту.

Петровић, Ђурђевдан, Горња Пилица, Зворник

Припада хаплогрупи R1a-M458. Хаплотип му је близак модалу па у општем роду А има доста блиских поклапања са 2 (Павковић, Чајетинац) и 3 маркера разлике (Панић, Новаковић, Мандић, Благојевић). Једине необичније вредности су благо снижена DYS389ii=28 и благо повишена DYS533=13. На основу географске расутости ових блиских поклапања на широком простору и чињенице да скоро сви славе различите славе јасно је да је код овог рода на основу 23 маркера готово немогуће направити неке детаљније поделе, и да су нам неопходни тестови на више маркера и/или Велики Ипсилони.

С обзиром да је у зворнички крај било досељавања Пивљана, и иста слава са пивским Благојевићима - Св. Ђурђе, сродство је извесно. Напоменуо бих једну опаску академика Обрена Благојевића, да постоји предање, да су пивски Благојевићи првобитно носили име по граду Благају (касније промењено у Благојевић).

Узе ми ријеч из уста. Јутрос сам детаљно прегледао све објављене и необјављене хаплотипове, и закључио исто за везу Петровића и Благојевића, али не стужем да напишем.

И ја сам имао у виду миграције у подручје регије Бирча, с обзиром да је Петровић навео у пријави да су његови доселили у Пилицу из Коњевић поља, те да су Херцеговина, Црна Гора (Дробњак, Бањани, Пива...) добри кандидати за насељавање ове регије. Код објављених и необјављених резултата R1a M458 из Херцеговине са славом Ђурђевдан нисам могао наћи везу с Петровићем. Међутим, она код Благојевића врло је могуће да постоји. Петровић, поред благо снижене DYS389ii=28 и благо повишене DYS533=13, се од Благојевића разликује само на маркеру DYS576, истина за двије вриједности, али ради се о најбржем маркеру са вјероватноћом мутације од 0,011087.



Ван мреже Zvonko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Todorovići iz Voljevci (velika reka, Mali Zvornik)
« Одговор #11 послато: Март 03, 2019, 11:21:36 пре подне »
Hvala interesantno