Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2484611 пута)

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3360 послато: Март 30, 2017, 02:27:29 пре подне »
Канадски, тешко је то објаснити. Можда неко успије боље од мене. На енглеском би то било: let neighbor's cow die!

There is a custom among  Serbs to describe family origins of their neighbors and even close cousins in a strange way, trying to distinct themselves from the others. We suppose that  something similar happened in a case of Striković and Perović family of Stubica. Though they are genetically clearly connected with other members of Pješivci brotherhood, descended from Bogdan, their neighbors Nikcevic family (also descended from Bogdan) neglect them origins from Bogdan  and consider them part of Lužani tribe, not so favorite among Bogdan descendants.

We guess that reason for such kind of rejection lies in possible mixing of Perovic's and Strikovic's with Luzani tribe , but from maternal sides. But it is only a guess.

Žao mi je, ovo je malo off topic, ali se odnosi na pješivci plemena i njihove vojvode i Knez. Ovaj stav sa ovog linka ću deliti pod izgleda da kažu da su vojvoda na pješivci plemena tokom godina dobio taj čin od Osmanlija? Je li to istina? Osmanlije su izabrali vojvode za pješivci pleme?

Sorry this is a bit off topic but it relates to the Pjesivci tribe and their Vojvodas and Knez. This paragraph from this link I will share below seems to say that the Vojvodas of the Pjesivci tribe over the years received that rank from the Ottomans? Is that true? The Ottomans selected the Vojvodas for the Pjesivci tribe?


http://montenegro.77forum.com/t195-trazim-porijeklo-prezimenarodjakeporodicno-stablo


''Za Pjesivce svo mec i napred govoreci o njihovu odnosu prema Katunskoj Nahiji, kazali i nekolikim podacima utvrdili, da susve do u dugu polovinu 18. vijeka, bili pod turskom vlascu. I mnogobrojni ragovi i narodna predanja to jasno pokazuju. Vojvode pjesivacke dobivale su to zvanje od Turaka sve do vojvode Sime Besova Petrunovica sa Drenovstice, koje je krajem 18. bijeka dobio vojvodstvo od vladike Petra I. Knestvo su takodje davali Turci. Stav vise Vukicevici u Cerovu tvrde, da je njihov predak, knez Vuk Vukicev isao u Carigrad i dobio od sultana ferman, te bio oberknez od Zete zemlje do Planinice....str. 62. Dr Jovan Erdeljanovic.''

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3361 послато: Март 30, 2017, 08:36:36 пре подне »
Благојевић, Алимпијевдан, Велика Обарска, Семберија

Благојевићи би требали бити велик род у Великој Обарској, међутим, тамо се наводи да славе Ђурђевдан, ане св. Алимпија, па се питам да ли се ради о истом роду. Очекујем помоћ од Аце да разјасни, ако зна.

Мало прије сам разговорао са младићем. Више пута сам истакао да је Р. Кајмаковић у дијелу поријекла становништва Семберије непоуздана.

Дакле, Благојевић ми је казао да Алимпијевдан у Великој Обраској, а то је село које отприлике има 3500 становника, славе породице Благојевић, Николић, Јаничић и Стевановић. Неко је од његових Благојевића наводно је мало истраживао и нашао је коријене у неком селу испод Ловћена. Ко зна?

Претпоставља да је старије презиме породице било Јаничић.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3362 послато: Март 30, 2017, 11:30:36 пре подне »
Контактирао сам Васића из Амајлија, рођака тестираног и ево шта ми каже.

"Колико ми знамо први наш предак у Семберији је био Васиљ Васиљевић. Дошао је из Васојевића. Умро је 1882.г. па претпостављамо да је дошао у АМајлије негдје око 1850.г."

То је све што човјек зна.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3363 послато: Март 30, 2017, 11:37:34 пре подне »
Контактирао сам Васића из Амајлија, рођака тестираног и ево шта ми каже.

"Колико ми знамо први наш предак у Семберији је био Васиљ Васиљевић. Дошао је из Васојевића. Умро је 1882.г. па претпостављамо да је дошао у АМајлије негдје око 1850.г."

То је све што човјек зна.

Тестирани Драгорад потврдио све наводе; једино није сигуран за Васојевиће.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3364 послато: Март 30, 2017, 11:40:20 пре подне »
Могуће је да је по сличности презимена (Васиљевић) неко од њих претпоставио да су то Васојевићи. Зна сигурно да су "од Црне Горе", али за то Васојевићи није ни он сигуран (поново сам га контактирао).


Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3365 послато: Март 30, 2017, 12:24:45 поподне »
По табели СДНК се чини да су (на 18 маркера) Васићу најближи Стриковић из Стубице код Никшића (Пјешивци) и Самарџић из Кривошија. Мали је број маркера упоредив тако да то не мора много значити. Ту је такође (можда нешто даље) и Јаблић из Ботурића код Алаександровца. Прва двојица имају исту славу као и Васић (Јовањдан). Разлика са првом двојицом је једино у поменутом маркеру 570, који по Хеинли има чинилац мутације од 0.0089, тј један је од брже мутирајућих маркера.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3366 послато: Март 30, 2017, 01:15:29 поподне »
Благојевић, Алимпијевдан, Велика Обарска, Семберија

Припада хаплогрупи J2b-M241, нешто необичнији хаплотип и не баш очекиван за Семберију. По маркерима најближи су му хаплотипови из подгране Z631. На већем броју маркера близак му је Грк Хангоудис 5/23 разлике. Са друге стране, Благојевић има неке карактеристичне вриједности, као што су 389-2=27 и 448=18. Ове вриједности примјетио сам код једног тестираног из САНУ истраживања за којег се претпоставља цинцарско поријекло, а видим да тих вриједности има и код једног Цинцара  у истраживању Цинцара. Не мора да значи, али резултати некако упућују у том правцу, иако треба рећи да је грана Z631 прилично раширена по свој Европи.
......

Колико видим на СДНК пројекту је Благојевићу најближи, на 2 маркера разлике, муслиман Таљановић из Подгорице, који је сврстан у род Д. Разлика је у маркерима 385b и 389ii, што не мора ништа да значи.
Потребно је сачекати да се појави неки ближи хаплотип да би се било шта могло рећи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3367 послато: Март 30, 2017, 01:44:48 поподне »
Хвала Аци и Љиљану на подацима. Тешко је повезати податке за семберске породице, јер изгледа да студије које су обрађивале тај простор, Кајмаковић и Филиповић, нису најкомплетније. Филиповић је обрадио мањи број насеља,а Радмила Кајмаковић као да није пописала сва презимена у селима.

Рецимо у Амајлијама, није пописала ни Васиће ни Васиљевиће које помиње Љиљан.

Такође, Благојевићи који славе Алимпијевдан нису пописани у Великој Обарској, као ни породице сродне им које наводи Ацо. Једина забиљежена породица која слави Алимпијевдан у Обарској су Крстићи који су дошли из Батковића.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3368 послато: Март 30, 2017, 01:52:32 поподне »
Једина забиљежена породица која слави Алимпијевдан у Обарској су Крстићи који су дошли из Батковића.

Има логике јер између Батковића, које је такође велико село, и Велике Обарске је Мала Обарска. Све је то веома близу; фактички непрекинути низ кућа. Дјеца из Мале Обарске (В. Обарска има своју ОШ) иду у ОШ  Батковић.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3369 послато: Март 30, 2017, 03:16:55 поподне »
Ja sam licno primetio da je kod Srba bilo nekako prestizno reci da si iz Vasojevici.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3370 послато: Март 30, 2017, 03:31:12 поподне »
Живковић, Јовањдан, Котарани, Двор на Уни/Банија

Припада хаплогрупи J2a-M92 цуцко-пјешивачком роду. Додуше има неких само својих вриједности које га издвајају у односу на главнину рода. Те вриједности су 391=10, Гата Х4=12, 576=16 и 549=14.

Чини ми се да се ради о типичној банијској породици. У Поуњу се помињу неки Живковићи досељени са Баније, али Карановић спомиње да славе Ђурђевдан. Са друге стране за те исте у Шематизму, наведено је да славе Јовањдан. На Банији су највише живјели у Котаранима, Двор и Велики Градац код Глине. Претпостављам да ће Петар имати још нешто додати.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3371 послато: Март 30, 2017, 03:34:31 поподне »
Живковић, Јовањдан, Котарани, Двор на Уни/Банија

Припада хаплогрупи J2a-M92 цуцко-пјешивачком роду. Додуше има неких само својих вриједности које га издвајају у односу на главнину рода. Те вриједности су 391=10, Гата Х4=12, 576=16 и 549=14.

Чини ми се да се ради о типичној банијској породици. У Поуњу се помињу неки Живковићи досељени са Баније, али Карановић спомиње да славе Ђурђевдан. Са друге стране за те исте у Шематизму, наведено је да славе Јовањдан. На Банији су највише живјели у Котаранима, Двор и Велики Градац код Глине. Претпостављам да ће Петар имати још нешто додати.

Свака част, Пјешивци! Значи стигли су и до Баније (нешто су заређали ових дана). :)

Оно што је мени фасцинантно код тестираних из овог рода J2a-M92, јесте да малтене сви славе Св. Јована иако су географски, а вероватно и временски, веома удаљени.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3372 послато: Март 30, 2017, 04:02:55 поподне »
Живковић, Јовањдан, Котарани, Двор на Уни/Банија

Припада хаплогрупи J2a-M92 цуцко-пјешивачком роду. Додуше има неких само својих вриједности које га издвајају у односу на главнину рода. Те вриједности су 391=10, Гата Х4=12, 576=16 и 549=14.

Чини ми се да се ради о типичној банијској породици. У Поуњу се помињу неки Живковићи досељени са Баније, али Карановић спомиње да славе Ђурђевдан. Са друге стране за те исте у Шематизму, наведено је да славе Јовањдан. На Банији су највише живјели у Котаранима, Двор и Велики Градац код Глине. Претпостављам да ће Петар имати још нешто додати.

Живковић се тестирао уз моју препоруку, па ми је драго што је човјек добио овај врло занимљив род и занимљиву хаплогрупу.
Честитке нашој J браћи на новом члану њиховог рода! :)

Према попису СР Хрватске из 1948. године у Котаранима код Двора пописано је 18 кућа Живковића.
Што се тиче крсне славе, огранак Живковића коме припада тестирани слави Јовањдан, али у Котаранима постоји и огранак који слави Ђурђевдан. Према подацима из црквеног шематизма Горњокарловачке епархије из 1883. године, Живковићи у Горњој крајини славили су Ђурђевдан, Никољдан, Матијевдан и Јовањдан.
Само презиме Живковић потврђено је на Банији још 1695. године у једном документу који говори о преласку народа са подручја Поткозарја на подручје Баније.
Анте Милиновић, који се бавио проучавањем становништва Двора и околине, сврстао је Живковиће међу родове који су на Банију дошли преко Подгрмеча.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3373 послато: Март 30, 2017, 05:47:00 поподне »
Васић, Јовањдан, Амајлије, Бијељина, Семберија

Припада хаплогрупи J2a-M92 цуцко-пјешивачком роду. Нема ниједну специфичну вриједност по којој би се одвајао од осталих из овог рода, сем можда 570=17. Географски и по слави му је близак Пајић из Буквика код Брчког, па би требало испитати везу ове двије породице иако по маркерима имају разлика. У сваком случају, цуцко-пјешивачка струја је допрла до Семберије и Посавине. Претпостављам да се ради о досељеницима с краја 18. вијека па надаље.

Амајлије су младо село, насељено из Херцеговине и Црне Горе. Нисам видио да се спомињу Васићи, али има више породица које славе Јовањдан. Посебно је разгранат род Црногорчевића, не знам да ли би Васићи могли бити од тих.

Живковић, Јовањдан, Котарани, Двор на Уни/Банија

Припада хаплогрупи J2a-M92 цуцко-пјешивачком роду. Додуше има неких само својих вриједности које га издвајају у односу на главнину рода. Те вриједности су 391=10, Гата Х4=12, 576=16 и 549=14.

Чини ми се да се ради о типичној банијској породици. У Поуњу се помињу неки Живковићи досељени са Баније, али Карановић спомиње да славе Ђурђевдан. Са друге стране за те исте у Шематизму, наведено је да славе Јовањдан. На Банији су највише живјели у Котаранима, Двор и Велики Градац код Глине. Претпостављам да ће Петар имати још нешто додати.

Велики братски поздрав ;)  :) 8)

Вјерујем да сада имате доста питања у вези Ј2а М92.  Покушаћу мало поједноставити ствари.

Ј2а М92 је настао прије око 8000 година, сматра се у западној Анадолији. Дијели се на двије велике гране, CTS2906 и PF7412. Наши М92 припадају CTS2906, која је формирана прије 6000 година.
https://www.yfull.com/tree/J-M92/

Археогенетика забиљежила је присуство Ј2а на Балкану још у неолиту, нађена на локалитетима у Мађарској. Но, експанзију доживљава у бронзаном добу.
https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=en_US&mid=1V-CgrG6VwztiPbTGUWkI3GBUac8&ll=47.42143386611134%2C50.176169302917515&z=3

Српски М92

Е сад, што се тиче нас, највјероватније долазимо на Балкан око 700 п.н.е или у вријеме Рима и то морским путем(Крит). За то нам говори више чињеница, прије свега матица Ј2а М92 на Балкану је у приморју Црне Горе1; друго М67 и М92 за разлику од других хаплогрупа заобилази балканску руту и иде стриктно морским путем, обично као грчи колониста2; треће италијански М92 који су нам најближи како географски тако и генетички воде поријекло од грчких колониста који су Италији присутни од бронзаног доба,3 елем М92 се поклапа са грчким колонијама.4 Све ово упућује да смо и ми дошли морским путем, можда испрва у Корчулу која је једна од највећих грчких колонија на Балкану.

Референце

1) Српски ДНК пројекат

2) "Tree branches of of J2 spread west along the Mediteranean. One of these (M102*), like I1b2 and E M78-alpha, appears to have taken the Balkan route (via Albania) to Italy (northern italy in this instance), ending up in Bearnais in south-west France without circuiting Spain. The other two (M67* & M92) can also be traced strongly to Italy, with a more southern centre of gravity. They both started their journey directly from Levant and Anatolia, largely bypassing Balkans " -  The Origins of the British: The New Prehistory of Britain. (2012)

3) "Several common Italian J2a subclades are found mainly in the south of Italy (M319, M92, Z467, Z7671, all under L558) and are likely to be of Greek origin. " - http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_J2_Y-DNA.shtml#J2a_Mediterranean

4) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/AntikeGriechen1.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Greek_colonisation
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3374 послато: Март 30, 2017, 05:51:03 поподне »
Живковић се тестирао уз моју препоруку, па ми је драго што је човјек добио овај врло занимљив род и занимљиву хаплогрупу.
Честитке нашој J браћи на новом члану њиховог рода! :)

Према попису СР Хрватске из 1948. године у Котаранима код Двора пописано је 18 кућа Живковића.
Што се тиче крсне славе, огранак Живковића коме припада тестирани слави Јовањдан, али у Котаранима постоји и огранак који слави Ђурђевдан. Према подацима из црквеног шематизма Горњокарловачке епархије из 1883. године, Живковићи у Горњој крајини славили су Ђурђевдан, Никољдан, Матијевдан и Јовањдан.
Само презиме Живковић потврђено је на Банији још 1695. године у једном документу који говори о преласку народа са подручја Поткозарја на подручје Баније.
Анте Милиновић, који се бавио проучавањем становништва Двора и околине, сврстао је Живковиће међу родове који су на Банију дошли преко Подгрмеча.

Пподвучени дио није тачан, сви Живковићи у Котаранима славе Јовањдан.

Заборавио сам напоменути да на Банији постоје презимена Кривошија и Кривошић, која уз генетски резултат Живковића свакако говоре да дио Банијаца потиче са подручја Кривошија, Пјешиваца и Цуца.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3375 послато: Март 31, 2017, 12:40:39 поподне »
Кршић, Јовањдан, Лијешће, Брод, Реп. Српска
Припада хаплогрупи I2-PH908 и на 23 маркера нема пуних поклапања.

Прије но што Небојша започне са I2a :) поставићу један линк за тестираног, кога веома цијеним!

http://www.blic.rs/vesti/reportaza/fejsbuk-pop-lazo-jugonostalgicar-koji-voli-pesmu-evrovizije/r8w7nnn

Можда је то моја уобразиља, али мени личи на Патријарха московског и све Русије Кирила. Додуше, рече ми колега са посла да је то више због браде. Биће да је у праву!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3376 послато: Март 31, 2017, 02:28:13 поподне »
Драшковић, Аранђеловдан, Чево, Озринићи

Припада хаплогрупи I2-PH908, озринићком роду. Као и остали Озринићи има карактеристичне озринићке вриједности 448=18 и 389-1=14 и 389-2=32.

Драшковићи припадају Озринићима Драгојевићима. По предању потичу од попа Пренте.

Засад од три главне озринићке групе имамо тестиране да припадају озринићком роду 448=18 сљедеће породице:

Озринићи Драгојевићи: Вукотићи, Драшковићи, Радуловићи у Команима
Озринићи Гардашевићи: Пејовићи и Ђуровићи у Орасима, Љешанска нахија

Колико ми је познато немамо још тестираних из треће групе Озринића, Цаушевића.
« Последња измена: Март 31, 2017, 02:30:13 поподне Синиша Јерковић »

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3377 послато: Март 31, 2017, 05:22:17 поподне »
Копривица, Никољдан, Градина, Гацко

Припада хаплогрупи Е-V13. Има потпуно поклапање на 17 маркера са Копривицом из Матарове (Куршумлија), док се са Копривицом из Вукојевца (Куршумлија) од 23 маркера разликује само на маркеру DYS385. Релативно блиско поклапање има и са Рачићем из Бањалуке (4/23).

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3378 послато: Март 31, 2017, 05:28:03 поподне »
Све ово упућује да смо и ми дошли морским путем, можда испрва у Корчулу која је једна од највећих грчких колонија на Балкану.

Да ли ово значи да је заједнички предак наших Цуца и Пјешиваца био савременик, и можда рођак, Марка Пола?

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3379 послато: Март 31, 2017, 05:30:25 поподне »
Јездимировић, Аранђеловдан, Гацко

Припада хаплогрупи Е-V13. Најближе поклапање има са Ћоровићем из Крушевице код Љубиња, разликују се на 2 од 19 маркера. Умерену блискост показује и са појединим припадницима рода Бјелопавлића, Радовићем (4/23) и Кадовићем (5/23).