Аутор Тема: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)  (Прочитано 5885 пута)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« послато: Април 06, 2016, 03:39:21 поподне »
Као што сам наслов гласи стабло није потпуно завршено, много тога је урађено. Без турских пописа тешко да ћу га завршити.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #1 послато: Април 06, 2016, 03:46:35 поподне »
можда ће овде бити више прегледније

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #2 послато: Април 06, 2016, 05:33:47 поподне »
Браво Аксићу, добро изгледа, ја сам своје кренуо ал ми запело

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #3 послато: Април 06, 2016, 06:30:57 поподне »
Аксићу, било би одлично да нѣйе написано туђим умѣсто нашим писмом.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #4 послато: Април 07, 2016, 08:47:43 пре подне »
Акос, баш лепо стабло! Срећно са даљим радом! Ако Бог да, и моје ће кад буде готово почињати са претком из приближно те године, чију за сада само децу знам. Иза стабле крије се презиме Крстић? Или више презимена?

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #5 послато: Април 07, 2016, 10:52:30 пре подне »
Браво Аксићу, добро изгледа, ја сам своје кренуо ал ми запело

Докле си стигао?

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #6 послато: Април 07, 2016, 11:26:50 пре подне »
Честитам, лепо изгледа!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #7 послато: Април 07, 2016, 11:40:35 пре подне »
Акос, баш лепо стабло! Срећно са даљим радом! Ако Бог да, и моје ће кад буде готово почињати са претком из приближно те године, чију за сада само децу знам. Иза стабле крије се презиме Крстић? Или више презимена?

Да некад смо били Крстић, а сад нас има под многа друга презимена и то су скорашња формирана презимена по имену очева и дедова током прве половине 20. века. Сва презимена су из пете и шесте генерације.  На пример мој наврндед Сава Цветков рођен око 1830 године, његово потомство носи сад у највећем броју презиме Савић, али и Аксић, Костић и Спасић, или отомство Ђоре Маринкова сад се у највећем броју презивају Ђорић, али има њих који се презивају и Максимовић по Ђорином сину Максиму, итд.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #8 послато: Април 07, 2016, 11:45:54 пре подне »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #9 послато: Април 07, 2016, 11:55:13 пре подне »
Колико видим имена си уписивао ручно, колики је пречник круга?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #10 послато: Април 07, 2016, 11:58:21 пре подне »
Аксићу, било би одлично да нѣйе написано туђим умѣсто нашим писмом.

Доћиће и то на ред ако будем успео да га завршим, ово је само проба ово стабло сам урадио током 2013/14 године и има још имена сродника које требам усписати од 9 до 11 генерације и још неке ситнице додати и исправити. Наравно план ми је да га одштапам на ћирилици. 

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #11 послато: Април 07, 2016, 12:11:33 поподне »
Да некад смо били Крстић, а сад нас има под многа друга презимена и то су скорашња формирана презимена по имену очева и дедова током прве половине 20. века. Сва презимена су из пете и шесте генерације.  На пример мој наврндед Сава Цветков рођен око 1830 године, његово потомство носи сад у највећем броју презиме Савић, али и Аксић, Костић и Спасић, или отомство Ђоре Маринкова сад се у највећем броју презивају Ђорић, али има њих који се презивају и Максимовић по Ђорином сину Максиму, итд.

Занимљиво! Из ког је краја род Крстића? Знам да сам се скоро изненадио, испитујући колегиницу о њеном пореклу, да им је презиме из 1920-их. Моје Селаковић из Кремана (УЕ) и Сушице (ВА) је некако опстало последњих 250 година код свих или скоро свих потомака.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #12 послато: Април 07, 2016, 01:21:46 поподне »
Колико видим имена си уписивао ручно, колики је пречник круга?

Да би урадио овакво ручно писано стабло, потребан је А3 папир, шестар и лењир, то је све што ти трепа и наравно хемијска или оловка.

Лењиром измериш ширину и висину папира и тачно у средини забодеш шестаром и напривиш највећи круг који може да стане на папир, онда други , трећи круг и тако све до десетог колена ако знаш толико имена предака или ако знаш до девет или осам колена довољно је девет круга, што се више сужавају кругови то мање правиш размаке. Ако будеш увеличао моје стабло видећеш познају се огругласте линије.

Друго битно је да унапред знаш колико имаш укупно имена сродника и којом величином слова планираш да пишеш. У мојем стаблу има 437 имена сродника. Имена почињеш да пишеш са леве на десне стране и увек почињеш од најмлађих од 10 - 9 и 8 генерације и тако у круг. Имена старих сродника уписујеш на крају да би добио колико толико праве линије. 

     

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #13 послато: Април 07, 2016, 04:19:14 поподне »
Занимљиво! Из ког је краја род Крстића? Знам да сам се скоро изненадио, испитујући колегиницу о њеном пореклу, да им је презиме из 1920-их. Моје Селаковић из Кремана (УЕ) и Сушице (ВА) је некако опстало последњих 250 година код свих или скоро свих потомака.

Из околине Гњилана и ту смо већ 200 година, а пореклом смо из Севца које се налази 15 км од Призрена.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #14 послато: Мај 22, 2016, 08:51:11 поподне »
Докле си стигао?
у првим пописима је све сагласно мање више, и онда по попису од 1863. или тако нешто се јавља један човек са доста потомства  ниоткуда и на надгробним споменицима се јављају неки ликови ниоткуда које не могу да повежем у од којих су

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #15 послато: Мај 22, 2016, 09:55:28 поподне »
у првим пописима је све сагласно мање више, и онда по попису од 1863. или тако нешто се јавља један човек са доста потомства  ниоткуда и на надгробним споменицима се јављају неки ликови ниоткуда које не могу да повежем у од којих су

Ђорђо, није помогло ни оно што сам ти слао, мада си ти то вероватно већ раније гледао? Знаш ли данашње потомке тог једног који се појавио ниоткуда, са доста потомака? Можда они знају неки дужи низ предака својих по мушкој линији. Ја сам са Селаковићима муке мучио, и једног по једног налазио потомке, док после њих 20-ак није наишао, сад у петак, један који је знао невероватне информације које су ми практично разрешиле једну комплетну половину креманских Селаковића (друга половина је у старту била лакша, јасна и позната, такође захваљујући једном потомку).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Моје недовршено родословско стабло (мушка линија)
« Одговор #16 послато: Мај 24, 2016, 09:09:44 поподне »
Аксићу, било би одлично да нѣйе написано туђим умѣсто нашим писмом.

И ја се изненадих. :)

Али за остало честитке, Аксићу, врло добро си израчунао колико ти места треба за сваког понаособ, мада ми се чини да је ово и један од најпрактичнијих начина представљања генеалошких веза.