Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2533597 пута)

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1540 послато: Фебруар 22, 2016, 12:20:50 поподне »
.....Јутрос сам мало прегледао и чини се да је Михић до сада најудаљенији хаплотип од свих нас осталих. Од мене на 37 маркера има чак 10 разлика. Модификовани Кенов калкулатор даје 35-36 генерација између мене и њега, што би било око 1050г до заједничког претка, тј. да нам је заједнички предак живио некада у Х вијеку, а вјероватније и нешто раније. .....


Zaboravio sam da napomenem da su od pobrojanih 10 razlika, čak 4 jako brze, dok nema mutacije niti na jednom od "sporih" markera, eventualno ako među spore uračunamo DYS YCAIIb. Zbog toga se dobija zaista iznenađujući rezultat od 36 generacija, na ovoliko mnogo razlika. Vjerovatnije je, ipak, da je TMRCA nešto veća od 36 generacija. Vidjećemo šta će reći Viktar ukoliko se haplotip priključi J1 FTDNA projektu.

Ilustracije radi markeri CDYa i b nose čak 3 razlike a oni su među najbržima, slično i marker DYS449

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4196
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1541 послато: Фебруар 22, 2016, 12:20:57 поподне »
Da, taj pravac i meni izgleda najlogičniji. Sa druge strane, ne verujem da su rođaci pobegli jedan od drugog čim je nastala mutacija. Pre bih rekao da su se držali zajedno pa onda, pre nekih 700-800-900 godina krenuli u Hercegovinu trbuhom za kruhom.
Zato se i nadam da ću, ako je u pitanju veća grupa (a po različitosti mutacija mi se čini da jeste) naći pismene tragove koji bi govorili o seobi stanovništva iz Grčke u Hercegovinu. Naravno, moguće je da su na prostoru Hercegovine još prije dolaska Turaka, u kom slučaju bih voleo da testiram Burmaze, kao vlaški katun najbliži tom području.a bilo bi jako dobro kad bi se pojavio Grk sa svojom pričom o poreklu, pa bi lakše mogli da poriktavamo svoju teoriju.
Препоручујем да завирите у књижицу коју смо пре неки дан поставили у нашу Дигиталну библиотеку. Аутор у уводном делу пише о пристуству Грка у Далмацији и њиховим храмовима:
http://www.poreklo.rs/2016/02/19/novo-u-digitalnoj-biblioteci-dr-dusan-kasic-svetli-grobovi-pravoslavnih-sibencana/

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1542 послато: Фебруар 22, 2016, 01:42:37 поподне »
A ne, verovatno misliš na Venardosa sa FT DNA. Ja sam mislio na rezultat (anoniman) testiranja Severnih Grka što ga je Kyrios bio postavio. Tamo je jedan rezultat (sa dva nosioca) imao razliku na samo jednom markeru DYS 385b koji je kod njega bio 18, a kod tebe i mene i većine ostalih 19. Na tog Grka sam mislio kad sam spominjao grčku ogranak naše grupe.

U pravu si Radone, sad sam našao to je HT broj 47, koji se od mene na 17 markera razlikuje samo na jednom markeru (DYS385b) i na GATA ukoliko nije smanjena za 1 (što smo ranije pričali).

Bio sam za to zaboravio, da je tako mala razlika na 17 markera između nas.

Grka izgleda nema mnogo po FTDNA projektima, i čini se da ih generalno nema mnogo testiranih sa imenom i prezimenom.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1543 послато: Фебруар 22, 2016, 03:09:55 поподне »
Као што си рекао, мислио сам на Грке из сев. Грчке. За те са FTDNA нисам ни знао.

Занимљива тема генерално. Нажалост, те миграције су веома старе, па нема трагова који би нам данас помогли.

Што се Бурмаза тиче, постоје индиције да носе словенску ХГ (истраживање САНУ), иако нису тестирани конкретно херцеговачки Бурмази.

Храбак је писао о насељавању Влаха. Интересантно да постоји претпоставка да су епирско-тесалски Власи били присутни на простору Далмације још у првој половини 13. века.

За вашу групу ово може бити занимљиво због просторног распоред. Чак вас има и у Словенији и на северу Италије, ако се не варам.

"Poznati dalmatinski istoricar Djuzepe Praga nalazi u drugoj polovini XIII veka na obroncima dinarskih planina doseljenike, još uvek romanofone i pravoslavne Vlahe stocare. Oni se u stanju u kome su došli nisu mogli održati, nego su najpre pokatoliceni, a potom su se razišli iz katuna i postali oni Morlaci o kojima je receno da predstavljaju drugu kategoriju, tj. poluslavizovani Vlasi. Treba pretpostaviti da je rec o tesalijsko-epirsko-makedonskim katunima koji se nisu zadržali u Hercegovini, nego su krenuli dalje na severozapad. Isto tako, ne treba iskljuciti mogucnost da se oni iz severne Dalmacije nisu dalje uputili na severozapad, na primer, kopnom ili preko kvarnerskih otoka, te našli u Istri, gdje su uslovi za stocare tada bili povoljniji nego u severnoj Dalmacilji."

Da, zanimljiva je ta priča o seobama. Problem je kad naletiš na neki deo slagaljke koji ti sruši celu konstrukciju koju si brižljivo gradio ;D
Koliko znam vlase se nalaze u Dalmaciji još od 1322 kad se Mladen Šubić borio sa Trogiranima. Na Velebitu se spominju u 14 veku, nisam baš siguran u datum. Kod mene je u jednom periodu prevladavala misao da smo verovatno potomci Burmaza ili nekog drugog katuna koji se spominju u to vreme. Kasnije mi je došla ideja da su verovatno na taj prostor došli najranije u periodu vladavine cara Dušana, a najkasnije u periodu turskog osvajanja Bosne.

Ova nova procena starost malo remeti tu procenu, no videćemo. ono što me mnogo više buni jeste šarolikost haplotipa kod nas, gde se pojavljuju različite mutacije i relativna jednoličnost haplotipa u Grčkoj. Nije valjda da su svi došli u Hercegovinu. Zato sam mislio, u neku ruku i nadao se, da su došli u tursko doba jer bi se tad možda mogli naći neki pisani tragovi

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1544 послато: Фебруар 22, 2016, 03:11:15 поподне »
Препоручујем да завирите у књижицу коју смо пре неки дан поставили у нашу Дигиталну библиотеку. Аутор у уводном делу пише о пристуству Грка у Далмацији и њиховим храмовима:
http://www.poreklo.rs/2016/02/19/novo-u-digitalnoj-biblioteci-dr-dusan-kasic-svetli-grobovi-pravoslavnih-sibencana/

Hvala admine, odlična stvar kao i uvek :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1545 послато: Фебруар 22, 2016, 03:17:42 поподне »
U pravu si Radone, sad sam našao to je HT broj 47, koji se od mene na 17 markera razlikuje samo na jednom markeru (DYS385b) i na GATA ukoliko nije smanjena za 1 (što smo ranije pričali).

Bio sam za to zaboravio, da je tako mala razlika na 17 markera između nas.

Grka izgleda nema mnogo po FTDNA projektima, i čini se da ih generalno nema mnogo testiranih sa imenom i prezimenom.

Jeste, to su ti :)

U pravu si, nema puno Grka u FT DNA projektima. Davno sam brojao koliko ima pripadnika koje balkanske nacije na J1 projektu i najviše je bilo Rumuna, ali uglavnom jevrejskog porekla. Zaboravio sam tačne brojke. O Grcima ima dosta studija sa anonimnim rezultatima koji nam jesu od pomći, ali bi bilo bolje kad bi bilo ime i prezime.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1546 послато: Фебруар 22, 2016, 03:43:22 поподне »
Ova nova procena starost malo remeti tu procenu, no videćemo.

То и мене буни. Видим да је иста старост ваше и наше групе (нешто преко 1000 год.).

Ово може да значи да преци поменутих родова долазе негде у то време на западни Балкан. Такође, једна од опција је и дужи боравак на овом простору (неки трачко-илирски слој, па "уско грло").


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1547 послато: Фебруар 22, 2016, 05:01:31 поподне »
То и мене буни. Видим да је иста старост ваше и наше групе (нешто преко 1000 год.).

Ово може да значи да преци поменутих родова долазе негде у то време на западни Балкан. Такође, једна од опција је и дужи боравак на овом простору (неки трачко-илирски слој, па "уско грло").

Da, kao da u to vreme dolazi do naglog rasta stanovništva iz Bog zna kog razloga. Baš danas sam sa Petrom razgovarao o slabijoj zastupljenosti i naše i vaše grupe u Zapadnoj Srbiji, s tim što vas imai u Krajini i u Istočnoj Srbiji a nas samo u Krajini i jednom selu u Hercegovini i to na rubu Hercegovine i Primorja i na granici Turske sa Mletačkom i Dubrovačkom republikom. Ovako gledajući ne da se uklapaju u status graničara, nego ne vidim drugu ulogu u koju bi se uklopili. No opet, budući rezultati me mogu demantovati. Ne znam da li na sajtu imamo nekog ko poznaje taj kraj. Da li taj kraj ima neki svoj naziv? Znam da se kraj između Trebinja i granice sa Hrvatskom zove Bobani. (sigurno po vlasima Bobanima)

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1548 послато: Фебруар 22, 2016, 11:01:56 поподне »
Poplat postaje izvorište našeg roda za srpske prostore.
Дедијер, "Херцеговина", стр.341 - Доњи Поплат.


Шта значи "приорац"? А који су то "слободни"? Јел мисли на братства са влашким статусом или нешто друго?
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1549 послато: Фебруар 22, 2016, 11:14:26 поподне »
Нешто ближи му је Марч са 8 разлика, мада би се вјероватно на 67 маркера ова разлика повећала за још значајан број маркера.
Не мора да значи, СТР резултати могу бити неповјерљиви.
Ја и један мој близак Y111-погодак имамо двије разлике на првим 12 маркера.
Како то објаснити? Само кажем.

Цитат: Љиљан
Било би добро кад би урадио више маркера, или наравно БигУ, али и овако смо јако задовољни резултатима.
За сада незнам ако је Михић расположен за више маркера или BIG Y, али надам се да ће бити једног дана.
Ја сам му за сада само јавио резултат, треба човјеку дати мало времена да то "слегне".
Срећа је његова што ће преко вас имати доста информација на теми J1-PF7263.

Цитат: Љиљан
Не видим га на ФТДНА Ј1 пројекту, можда би се могао и тамо прикључити, да чујемо Виктаров коментар.
Прикључио сам мало прије Михића Ј1 ФТДНА пројекту.
Љиљане, молим те јави ако Виктар буде коментарисао резултат.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1550 послато: Фебруар 23, 2016, 09:54:14 пре подне »
Дедијер, "Херцеговина", стр.341 - Доњи Поплат.


Шта значи "приорац"? А који су то "слободни"? Јел мисли на братства са влашким статусом или нешто друго?

Status "slobodnih" sigurno ima vezu sa njihovim ranijim vlaškim statusom, ali i sa tim da su verovatno bili brojni i složni pa ih nije bilo moguće lako "ukmetiti". Ne znam ko bi mogli biti "priorci". U Hrvatskoj je postojao Vranski priorat a taj naziv priorat se često koristio i za druga crkvena, manastirska, imanja. Ne znam da li u blizini stoji kakav manastir (samostan) ili slično.

Za Poplat sam našao uglavnom ono što je napisanoo na Vikipediji
https://sh.wikipedia.org/wiki/Poplat

U Defteru iz 1533 što ga je ostavio Argo nalazio se pomen na naselje Poplad u župi Dubrava. To je najraniji pomen naselja koji sam ja našao

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1551 послато: Фебруар 23, 2016, 11:25:55 пре подне »
Status "slobodnih" sigurno ima vezu sa njihovim ranijim vlaškim statusom, ali i sa tim da su verovatno bili brojni i složni pa ih nije bilo moguće lako "ukmetiti". Ne znam ko bi mogli biti "priorci". U Hrvatskoj je postojao Vranski priorat a taj naziv priorat se često koristio i za druga crkvena, manastirska, imanja. Ne znam da li u blizini stoji kakav manastir (samostan) ili slično.

Za Poplat sam našao uglavnom ono što je napisanoo na Vikipediji
https://sh.wikipedia.org/wiki/Poplat

U Defteru iz 1533 što ga je ostavio Argo nalazio se pomen na naselje Poplad u župi Dubrava. To je najraniji pomen naselja koji sam ja našao

Подплат се помиње у Попису Херцеговине из 1477. У том мјесту је зимовао влашки џемат Рахоја, сина Вукашина. Џемат се налазио у нахији Благај.

Од предтурских влашких скупина на том подручју имамо Бурмазе, Бољуне и Храбрене. При томе локација Поплата највише одговара Бурмазима.

Мислим да је интересантно што се Михићи и Ружићи спомињу као слободњаци, што заиста може указивати на старију укоријењеност на том тлу и могућу везу са неком од влашких група која је имала повлаштен положај у Турака.

Из пописа се види да је у истој нахији Благај, забиљежен и војвода Петар Храбрен, вођа влаха Храбрена који је уписан као тимарник, дакле спахија.

Оно што је мени интересантно код доброг дијела херцеговачких влаха јесте њихова разнородност: Ј1, И1-П109, И2а Дин Сјевер, И2а Динарик Југ, Н1а П189, Ј2б-М205, Е-В13. Мени то све личи као војни регрутни центар.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1552 послато: Фебруар 23, 2016, 11:50:03 пре подне »

Оно што је мени интересантно код доброг дијела херцеговачких влаха јесте њихова разнородност: Ј1, И1-П109, И2а Дин Сјевер, И2а Динарик Југ, Н1а П189, Ј2б-М205, Е-В13. Мени то све личи као војни регрутни центар.

А Р1а? 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1553 послато: Фебруар 23, 2016, 11:56:58 пре подне »
А Р1а?

Не могу се сјетити ниједног Р1а резултата да га повежем са неком влашком групом. Можда једино Шаренци који би се могли повезати са Власима Красојевићима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1554 послато: Фебруар 23, 2016, 11:59:20 пре подне »
Оно што је мени интересантно код доброг дијела херцеговачких влаха јесте њихова разнородност: Ј1, И1-П109, И2а Дин Сјевер, И2а Динарик Југ, Н1а П189, Ј2б-М205, Е-В13. Мени то све личи као војни регрутни центар.

Слажем се. Рекао бих да је то "турски регрутни центар", или ТРЦ. ;) Практично ударна игла турског ширења на запад.

Касније ће велика већина ових људи (њихови потомци) прећи на аустријску страну.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1555 послато: Фебруар 23, 2016, 12:21:37 поподне »
Слажем се. Рекао бих да је то "турски регрутни центар", или ТРЦ. ;) Практично ударна игла турског ширења на запад.

Касније ће велика већина ових људи (њихови потомци) прећи на аустријску страну.

Турци су ту само искористили претходно стање. Све те влашке групе су већ постојале и прије Турака, користили су их српски феудалци као војне дружине.

Док год је постојала чврста катунска структура, осигурана влашким законом, ове групе су дјеловале као цјелина.

Проблем настаје у Крајини кад се ове родовске катунске групе разбијају и одузимају им се влашка права крајем 16. вијека. То је био један од узрока преласка на страну Аустријанаца и Млечана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1556 послато: Фебруар 23, 2016, 01:04:37 поподне »
Турци су ту само искористили претходно стање. Све те влашке групе су већ постојале и прије Турака, користили су их српски феудалци као војне дружине.

Док год је постојала чврста катунска структура, осигурана влашким законом, ове групе су дјеловале као цјелина.

Проблем настаје у Крајини кад се ове родовске катунске групе разбијају и одузимају им се влашка права крајем 16. вијека. То је био један од узрока преласка на страну Аустријанаца и Млечана.

Проблем је што су ти крајеви били у границама Србији пре помена влашких катуна (14., 15. век), тако да не знамо колико су их користили српски феудалци (у регионалном смислу, што је тада било једино битно). Касније, те области упадају у Босну (14.век), тако да Влахе може да "користи" једино Твртко (и Косаче).



Зато кажем да ови влашки катуни главну улогу добију тек по доласку Турака.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1557 послато: Фебруар 23, 2016, 01:26:57 поподне »
Проблем је што су ти крајеви били у границама Србији пре помена влашких катуна (14., 15. век), тако да не знамо колико су их користили српски феудалци (у регионалном смислу, што је тада било једино битно). Касније, те области упадају у Босну (14.век), тако да Влахе може да "користи" једино Твртко (и Косаче).



Зато кажем да ови влашки катуни главну улогу добију тек по доласку Турака.

За мене су и Твртко и Косаче-српски феудалци.

Са овом другом тврдњом бих се могао сложити само у том смислу, да су поједине влашке старјешине искористиле слом претходног феудалног система усљед доласка Турака, и помјериле се за једну друштвену степеницу више. Примјер горе поменутог Петра Храбрена или раније помињаног Херака Вранеша.

Међутим у цјелини гледано, златно доба херцеговачких влашких катуна је било прије доласка Турака, у 14. и 15. вијеку, када је функционисала трговина између Дубровника, Србије и Босне. Први помени влашких катуна су још из периода када су Хумом (каснијом Херцеговином) владали Немањићи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1558 послато: Фебруар 23, 2016, 01:34:41 поподне »
За мене су и Твртко и Косаче-српски феудалци.

У то време су биле много важније регионалне, него националне поделе (не сећам се да се игде помињу у то доба). Зато и поменух Босну.

Међутим у цјелини гледано, златно доба херцеговачких влашких катуна је било прије доласка Турака, у 14. и 15. вијеку, када је функционисала трговина између Дубровника, Србије и Босне. Први помени влашких катуна су још из периода када су Хумом (каснијом Херцеговином) владали Немањићи.

То је тачно, али су касније миграције ових влашких група углавном биле условљене турским освајањима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1559 послато: Фебруар 23, 2016, 01:37:24 поподне »
Шта значи "приорац"? А који су то "слободни"? Јел мисли на братства са влашким статусом или нешто друго?

Приорци би требало да су они који су закупили земљу од феудалца (да не кажем - аге), па део приноса дају власнику, а део остаје њима. Нешто као наполичари.

Кметови су неслободни, везани за земљу, а слободњаци могу имати земљу, а могу бити и закупци. Битно је да нису везани за земљу, тј. могу је продати, или одселити кад хоће. Статус близак филурџијском.
"Наша мука ваља за причешћа"