Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232762 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #300 послато: Април 03, 2017, 11:29:54 поподне »
Мислим да је оваквим темама које стално потенцира дотични (светлокоси Илири и Трачани итд.) пре место на Стормфронт форуму него овде, нарочито не на овој теми, а чини ми се да је и сам дотични "долетео" са тог форума (на основу надимка и тзв. "теорија" које овде просипа, иако је за себе рекао да није расиста, али његово писаније просто "вришти" у супротном правцу).

Потпуно се слажем! И нема смисла се преговарати са човеком који верује да су његова особна уверења научне чињенице.

А очито је да Свевлад сва своја уверења о генетици види кроз призму боје коже, црно и бело. Добра предиспозиција за расизам.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #301 послато: Април 03, 2017, 11:31:05 поподне »
Мислим да је оваквим темама које стално потенцира дотични (светлокоси Илири и Трачани итд.) пре место на Стормфронт форуму него овде, нарочито не на овој теми, а чини ми се да је и сам дотични "долетео" са тог форума (на основу надимка и тзв. "теорија" које овде просипа, иако је за себе рекао да није расиста, али његово писаније просто "вришти" у супротном правцу).
Грешиш пријатељу ја нисам никад био на Стормфронту нити ћу бити и не занимају ме њихове небулозе.  Они да су патриоте урадили би нешто конкретно за своју земљу и народ, а не само показивали свој "патриотизам" преко монитора.  Да сутра избије рат кладим се да нико од тих типова са Стормфронта не би узео пушку да брани своју земљу. а кад би их мобилисали сигуран сам да би дезертирали.
Мени су отац, прадеда и чукундеда учествовали у ратовима и бранили свој народ, деда једино није зато што је одрастао у комунизму, а то не најдужи мирнодобски период у нашој новијој историји.  Ако неко нападне Србију или кад за коју годину будемо ослобађали Косово, без размишљања ћу узети учешћа у томе.  Не бих волео да нико нападне Србију, али могу рећи да прижељкујем ослободилачки рат за Косово  као 1912 године и желео бих да учествујем у томе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #302 послато: Април 03, 2017, 11:53:35 поподне »
Мислим да је оваквим темама које стално потенцира дотични (светлокоси Илири и Трачани итд.) пре место на Стормфронт форуму него овде, нарочито не на овој теми, а чини ми се да је и сам дотични "долетео" са тог форума (на основу надимка и тзв. "теорија" које овде просипа, иако је за себе рекао да није расиста, али његово писаније просто "вришти" у супротном правцу).

Невезано за риђокосе Трачнке и то да ли је Аца Македонски имао очи као хаски, генерално се стиче такав утисак. Ипак, рекао бих да је Свевлад само млад дечко (иако није лепо судити о људима на основу неколико порука). А наша омладина је данас малтене сва у том "наци" фазону. :)

Ако ће све дискусије убудуће да вуку на ту страну, онда мислим да је погрешио форум. Време ће показати. :)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #303 послато: Април 04, 2017, 12:05:11 пре подне »
Чему све ово, кад су ти Аријевци Р1а и Р1б у почетку били мали и црнкасти, а тек са доласком у Европу и мешањем са староседеоцима постају светли. Да не причамо о томе да сви колективно потичемо од неког мајмуна из Африке.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #304 послато: Април 04, 2017, 12:12:15 пре подне »
Није ми била намера да се на теми Статистика српског ДНК пројекта бавим физичком антропологијом античких народа, али расправа је случајно скренула у том правцу.
Можда би требало отворити тему - "физичка антропологија античких народа" ако већ то не постоји или нешто слично.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #305 послато: Април 18, 2017, 07:34:39 пре подне »
Нисам знао на (у) коју тему на форуму да ставим рад  Срђана Мазалице од 09.03.2017.године са његовог блога  http://srdjanmazalica.blogspot.rs/ под називом

Генетичка генеалогија и истраживање поријекла

У свом чланку користи податке Српског ДНК форума као изворе  са наравно позитвним освртим на резултате пројекта, уз јако добро сажимање истих (што никад није лако).

Примера ради у свом чланку (на свом блогу) Срђан Мазалица каже:

Посебно код нас Срба Крајишника, који смо били изложени бурним историјским догађајима и миграцијама, гдје је долазило често до промјене презимена и крсне славе, а веза са оригиналним племенима и родовима се временом изгубила, генетичка генеалогија открива и поново успоставља везе, које су кроз вијекове изблиједиле.

Срби имају најразвијенији ДНК пројекат на Балкану http://dnk.poreklo.rs, у оквиру Друштва Српских Родословаца "Порекло", који укључује онлајн базу тестираних, текстове о хаплогрупама и друге занимљиве текстове, те форум који обједињује дискусије у којима учествују веома стручни људи из различитих сфера (историје, археологије и генетичке, али и уопште генеалогије – поријекла становништва, презимена, родова и племена):

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?board=7.0

http://www.poreklo.rs/2014/01/05/digitalna-biblioteka-portala-poreklo

У бази тестираних http://dnk.poreklo.rs/naslovna прикупљени су подаци са различитих ДНК пројеката истраживања поријекла становништва, од националних (САНУ), полуприватних (истраживање родова који славе Св.Аврамија, истраживање Мацура) до међународних база (FTDNA – Family Tree DNA) тестираних, као и појединачно тестираних.

На поменутој веб страници су написани текстови о хаплогрупама који посјетиоцима омогућавају да разумију значење комбинација слова и бројева, који људима углавном личе на регистрацијске ознаке аута у БиХ. Описане су и подгране, јер хаплогрупа сама по себи не значи много. Нпр. хаплогрупа "I" – најчешћа код Срба, је европска палеолитска, али удаљеност нпр. I2a M423 која је заступљена код Срба и других словенских народа (има је и на британским острвима), од гране I2a M26 која је нпр. заступљена на Сардинији, је око 20.000 година. Даље, ако кажемо R1b, то је хаплогрупа заступљена код већине западно-европских народа у највећем обиму, она је донијела (заједно са словенском R1a) индо-европске језике из централне Азије, али ако неко добије резултат R1b, то само по себи не значи ништа, јер је велика разлика између нпр. итало-келтске R1b U152, и прото-албанске R1b BY611.

Потом даје преглед најважнијих хаплогрупа, грана и подграна које су заступљене код Срба и других балканских народа, и која племена и родови њима припадају, уз напомену да дефиниције и описи хаплогрупа не представљају став Српског ДНК Пројекта и Друштва „Порекло“, јер о појединим питањима још увијек нема сагласности међу члановима Друштва.

Кога занима више од овог нек оде на линк http://srdjanmazalica.blogspot.rs/.
« Последња измена: Април 18, 2017, 07:36:53 пре подне P56 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #306 послато: Април 18, 2017, 08:37:58 пре подне »
Свака част на труду, лепо изгледа.

Има неких ствари које мало боду очи, али временом се ти подаци могу ажурирати.

За M205, односно подграну PH4306 којој припадају и Кричи, је сигурно да је настала пре нешто више од 5000 година, али не на Балкану, већ негде на Блиском истоку. А упитно је и неолитско порекло ове хаплогрупа.

Хаплогрупа R1a-M458 је на Балкану заступљенија код Бугара и БиХ муслимана, него код Срба, ако је судити по истраживањима.

Подграна J1-PF7263 није баш равномерно заступљена код Срба. Мислим да је још увек нема код Срба из Србије, има је практично само на потезу Херцеговина-Крајина.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #307 послато: Април 18, 2017, 12:07:46 поподне »
Свака част на труду, лепо изгледа.

Има неких ствари које мало боду очи, али временом се ти подаци могу ажурирати.

За M205, односно подграну PH4306 којој припадају и Кричи, је сигурно да је настала пре нешто више од 5000 година, али не на Балкану, већ негде на Блиском истоку. А упитно је и неолитско порекло ове хаплогрупа.


Управо ме на том закључку и изненадио. Да је Ј2б М205 настала пре 5000 година на Балкану!!!

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #308 послато: Април 18, 2017, 12:55:04 поподне »
Znači Albanci opet sa Kavkaza :D

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #309 послато: Април 18, 2017, 01:11:51 поподне »
Поштовани форумаши, то је мој блог, и ја сам га првенствено написао да заинтересујем неке своје пријатеље за ову тему кроз упутство за истраживање поријекла. Онда сам схватио да се све те гране морају образложити, па сам читајући теме са форума, покушао нешто склопити у најкраћим цртама.

Гледао сам да се оградим реченицом:"Напомена: дефиниције и описи хаплогрупа не представљају став Српског ДНК Пројекта и Друштва „Порекло“, јер о појединим питањима још увијек нема сагласности међу члановима Друштва.

Под једном другом темом сам ово поставио, јер је неко од вас предложио да се нешто овакво уради, тј. дају образложења за све подгране са пројекта. Неколико форумаша ми се јавило, и ја сам исправио нека образложења. У неким другим случајевима, постоје неслагања међу члановима форума, и онда сам морао изабрати страну.

Примједбе које је изнио Небојша ћу анализирати и гледати да уважим. Ако неко још има примједби, волио бих да ми каже.

У сваком случају, хвала за похвале.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #310 послато: Април 18, 2017, 01:26:12 поподне »
За M205, односно подграну PH4306 којој припадају и Кричи, је сигурно да је настала пре нешто више од 5000 година, али не на Балкану, већ негде на Блиском истоку. А упитно је и неолитско порекло ове хаплогрупа.

Ово ћу дефинитивно исправити.

Цитат
Хаплогрупа R1a-M458 је на Балкану заступљенија код Бугара и БиХ муслимана, него код Срба, ако је судити по истраживањима.

Кад су у питању муслимани, треба разликовати заступљеност у процентуалном и у апсолутном износу. Зато сам и код I2-PH908 написао да је најзаступљенија код Срба, јер висок проценат код Бошњака нпр. њима служи да се позивају на аутохтоност и тзв. илирско поријекло.

Цитат
Подграна J1-PF7263 није баш равномерно заступљена код Срба. Мислим да је још увек нема код Срба из Србије, има је практично само на потезу Херцеговина-Крајина.

Кад сам користио израз "равномјерно", више сам мислио на дистинкцију у односу на "founder effect", тј. на могућност да сви наши носиоци J1-PF7263 потичу од истог претка који је имао бројно потомство, а код којег се десила овако егзотична хаплогрупа, што је случај са Дробњацима Новљанима, Пјешивцима, Бањанима-Пивљанима. Свакако има више родова.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #311 послато: Април 18, 2017, 02:01:10 поподне »
За R1b BY611 који се јавља код Албанаца је и Синиша пре неког времена (2-3 недеље) написао да је ипак стара на Балкану и да није могла у неком средњовековном периоду да дође на Балкан са Кавказа. Ево његове поруке:

Морам рећи да, иако сам једно вријеме заступао тезу о доласку Албанаца са Прото Бугарима, након свих новијих СНП података и Биг Ипсилон анализа то дјелује као мање вјероватно. На ту везу су ме раније навела два 11-11 резултата у Русији и Чувашији. За чувашки резулатат се касније испоставило да није извјесно да је уопште BY611, a руски 11-11 изгледа потиче од Бугарина или Албанца који је мигрирао пут Русије.

Два су кључна генетска аргумента у прилог нешто већој старости Албанаца на Балкану,а то су:
- постојање западномедитеранске неалбанске гране BY611 најближе  албанској 11-11 подгрупи
- велика разноврсност гране CTS9219 из које је проистекла BY611, као и саме BY611 управо на подручју данашње Бугарске, што најчешће значи и нешто већу старост гране на том подручју

Ако ове двије чињенице укрстимо са неким лингвистичким теоријама, које је износио Никола Вук, мислим да постоје велике шансе да су Албанци проистекли из неког прототрачког племена, које је дужи период било изоловано.

Даља веза BY611 преко CTS9219 са степским и кавкаским простором свакако постоји, треба објаснити и присуство CTS9219 међу Осетинима. Али је та веза старија и можда би се могла повезати и са неким сеобама прототрачких племена из тог правца.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #312 послато: Април 18, 2017, 02:03:01 поподне »
Кад су у питању муслимани, треба разликовати заступљеност у процентуалном и у апсолутном износу. Зато сам и код I2-PH908 написао да је најзаступљенија код Срба, јер висок проценат код Бошњака нпр. њима служи да се позивају на аутохтоност и тзв. илирско поријекло.

Ако гледамо апсолутну заступљеност, многе хг ће бити најзаступљеније код Срба из просторг разлога што је Срба највише. За истражвиање порекла је и битна та регионална заступљеност (поједини крајеви, народи).

Информације треба да буду тачне, а није битно како ће то неко схватити и на шта ће да се позива после. ;)

Кад сам користио израз "равномјерно", више сам мислио на дистинкцију у односу на "founder effect", тј. на могућност да сви наши носиоци J1-PF7263 потичу од истог претка који је имао бројно потомство, а код којег се десила овако егзотична хаплогрупа, што је случај са Дробњацима Новљанима, Пјешивцима, Бањанима-Пивљанима. Свакако има више родова.

На основу ово тестираних што имамо, не стиче се такав утисак. У Херцеговини имамо практично један род Ружић/Михић, који је географски јако близу потенцијалних Влаховића J1c.

У Крајини је слична ситуација, сви су релативно близу географски, а најдаље се можда могу повезати са даламтинским Синобадима.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #313 послато: Април 18, 2017, 02:09:10 поподне »
Поштовани форумаши, то је мој блог, и ја сам га првенствено написао да заинтересујем неке своје пријатеље за ову тему кроз упутство за истраживање поријекла.
...
Под једном другом темом сам ово поставио, јер је неко од вас предложио да се нешто овакво уради, тј. дају образложења за све подгране са пројекта.

Мислим да је текст изпунио очекивања везана за своју изворну намену, а то је најбитније. За једног почетника то је сасвим довољан број информација без претераног детаљисања (када кажем почетник, у овом случају не мислим на аутора већ на људе којима је текст намењен - они који желе да се тестирају, а не знају ништа у вези генетичке генеалогије).  :)
« Последња измена: Април 18, 2017, 02:12:31 поподне Sergio »

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #314 послато: Април 18, 2017, 02:12:00 поподне »
Znači Albanci opet sa Kavkaza :D

Шта ти то значи нe знам!
Када нађeш зeмљу под називом Кричиа на Каквказу ( а ја бих био поносан кад би у близини планинe Арарат постојала нeкада давно таква зeмља), ти нас Србe кричког порeкла (по мушкој линији) обавeсти о томe молим тe.

Са Албанцима,  на жалост, многих, који Кричe кроз историју нису волeли, па су их чак доводили и у вeзу са арбанаским власима, Кричи нeмају баш никаквe или их имају таман толико колико и Срби словeнског порeкла (по мушкој линији), а довeо их јe у вeзу Срп (б) ски Цар Душан Силни. Давно су су сe Кричи и Арбанаси разишли. Јeр да нијe тако, нe би сe зарана Кричи у 12-13 вeку по Христу  србизовали (има их који су сe и хрватизовали, и муслиманизовали тј. сада  бошњаци -као и сви други народи са подручја бившe СФРЈ-имају право), јeдном рeчју словeнизирали, а тај процeс јe почeо много давнијe, можда чак у 7-8 вeку.

А тeби, ако су Албанци на срцу (има мeђу њима и поштeног обичног свeта и интeлeктуалаца, а посeбна прича су Албанци православци), ти сe побратими са њима. Ко ти брани. Данас јe слобода на свe странe у свeму.

Свe у свeму, твој данашњи комeнтар о Кричима на овом форуму показујe да ништа ниси схватио или си од оних који оно што им уђe у главу тога сe држe, па макар им супротно доказивалe свe књигe овог свeта.



Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #315 послато: Април 18, 2017, 02:17:52 поподне »
Поштовани форумаши, то је мој блог, и ја сам га првенствено написао да заинтересујем неке своје пријатеље за ову тему кроз упутство за истраживање поријекла. Онда сам схватио да се све те гране морају образложити, па сам читајући теме са форума, покушао нешто склопити у најкраћим цртама.

Гледао сам да се оградим реченицом:"Напомена: дефиниције и описи хаплогрупа не представљају став Српског ДНК Пројекта и Друштва „Порекло“, јер о појединим питањима још увијек нема сагласности међу члановима Друштва.

Под једном другом темом сам ово поставио, јер је неко од вас предложио да се нешто овакво уради, тј. дају образложења за све подгране са пројекта. Неколико форумаша ми се јавило, и ја сам исправио нека образложења. У неким другим случајевима, постоје неслагања међу члановима форума, и онда сам морао изабрати страну.

Примједбе које је изнио Небојша ћу анализирати и гледати да уважим. Ако неко још има примједби, волио бих да ми каже.

У сваком случају, хвала за похвале.

Свака теби част момчино.
Требало је много тога свести на праву меру ствари. А пошто око појединих питања постоји неусаглашеност имаш поптпуно право да на свом блогу изнесеш и по неку хипотезу. Па отом-потом о њеној судбини.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #316 послато: Април 18, 2017, 02:26:49 поподне »
Шта ти то значи нe знам!
Када нађeш зeмљу под називом Кричиа на Каквказу ( а ја бих био поносан кад би у близини планинe Арарат постојала нeкада давно таква зeмља), ти нас Србe кричког порeкла (по мушкој линији) обавeсти о томe молим тe.

Са Албанцима,  на жалост, многих, који Кричe кроз историју нису волeли, па су их чак доводили и у вeзу са арбанаским власима, Кричи нeмају баш никаквe или их имају таман толико колико и Срби словeнског порeкла (по мушкој линији), а довeо их јe у вeзу Срп (б) ски Цар Душан Силни. Давно су су сe Кричи и Арбанаси разишли. Јeр да нијe тако, нe би сe зарана Кричи у 12-13 вeку по Христу  србизовали (има их који су сe и хрватизовали, и муслиманизовали тј. сада  бошњаци -као и сви други народи са подручја бившe СФРЈ-имају право), јeдном рeчју словeнизирали, а тај процeс јe почeо много давнијe, можда чак у 7-8 вeку.

А тeби, ако су Албанци на срцу (има мeђу њима и поштeног обичног свeта и интeлeктуалаца, а посeбна прича су Албанци православци), ти сe побратими са њима. Ко ти брани. Данас јe слобода на свe странe у свeму.

Свe у свeму, твој данашњи комeнтар о Кричима на овом форуму показујe да ништа ниси схватио или си од оних који оно што им уђe у главу тога сe држe, па макар им супротно доказивалe свe књигe овог свeта.

???
Како?
Како сте у својој глави повезали Криче с овим што је рекао Латиница?
Можда не би било лоше да прво прочитате поруку, па тек онда да одговорите на њу.
« Последња измена: Април 18, 2017, 02:29:18 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #317 послато: Април 18, 2017, 02:34:25 поподне »
Шта ти то значи нe знам!
Када нађeш зeмљу под називом Кричиа на Каквказу ( а ја бих био поносан кад би у близини планинe Арарат постојала нeкада давно таква зeмља), ти нас Србe кричког порeкла (по мушкој линији) обавeсти о томe молим тe.

Са Албанцима,  на жалост, многих, који Кричe кроз историју нису волeли, па су их чак доводили и у вeзу са арбанаским власима, Кричи нeмају баш никаквe или их имају таман толико колико и Срби словeнског порeкла (по мушкој линији), а довeо их јe у вeзу Срп (б) ски Цар Душан Силни. Давно су су сe Кричи и Арбанаси разишли. Јeр да нијe тако, нe би сe зарана Кричи у 12-13 вeку по Христу  србизовали (има их који су сe и хрватизовали, и муслиманизовали тј. сада  бошњаци -као и сви други народи са подручја бившe СФРЈ-имају право), јeдном рeчју словeнизирали, а тај процeс јe почeо много давнијe, можда чак у 7-8 вeку.

А тeби, ако су Албанци на срцу (има мeђу њима и поштeног обичног свeта и интeлeктуалаца, а посeбна прича су Албанци православци), ти сe побратими са њима. Ко ти брани. Данас јe слобода на свe странe у свeму.

Свe у свeму, твој данашњи комeнтар о Кричима на овом форуму показујe да ништа ниси схватио или си од оних који оно што им уђe у главу тога сe држe, па макар им супротно доказивалe свe књигe овог свeта.

Није се то односило на Криче, већ на причу о R1b-BY611 и Албанцима. У сваком случају слажем се са Баксом. Прочитати прво пажљиво, добро промислити, па делати. Све и да је било нечег "увредљивог" о Кричима (мада не видим како се ово уопште могло тако протумачити), нема потреба тако реаговати. :)

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #318 послато: Април 18, 2017, 03:07:45 поподне »
Mora da je pobrkao i citirao samo pogrešan komentar, ništa strašno :)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #319 послато: Април 18, 2017, 03:40:55 поподне »
Mora da je pobrkao i citirao samo pogrešan komentar, ništa strašno :)

Ја ти сe извињавам ако сам "побркао" нeшто или погрeшно схватио твој комeнтар. :)