Аутор Тема: Бастарни и I2a Dinaric  (Прочитано 120654 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #260 послато: Децембар 06, 2018, 12:08:16 поподне »
Можда су Бастарни у контакту са Келтима говорили келтски, а са Германима германски језик.

Шта је уопште Келт и Герман? Због чега Бастарни уопште морају бити једно од та два, поготово ако се зна да су им преци у Европи много дуже?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #261 послато: Децембар 06, 2018, 02:03:29 поподне »
не спорим да ово има логике. Ја сам ово што сам написао читао на неком руском сајту а они немају реч "плав" у свом језику. Код њих се за светлију боју косе каже "руса", као код Бугара. Плавокос човек је светло-руси док је смеђ човек тамно-руси.

Речи "blue" у енглеском и "плав" у српском имају потпуно другачије етимологије:

From Middle English blewe, partially from Old English *blǣw ("blue"; found in derivative blǣwen (“bluish”)); and partially from Anglo-Norman blew, blef (“blue”), from Old Frankish *blāw, *blāo (“blue”) (perhaps through a Medieval Latin blāvus, blāvius (“blue”)); both from Proto-Germanic *blēwaz (“blue, dark blue”), from Proto-Indo-European *bʰlēw- (“yellow, blond, grey”). Cognate with dialectal English blow (“blue”), Scots blue, blew (“blue”), North Frisian bla, blö (“blue”), Saterland Frisian blau (“blue”), Dutch blauw (“blue”), German blau (“blue”), Danish, Norwegian and Swedish blå (“blue”), Icelandic blár (“blue”), Latin flāvus (“yellow”), Middle Irish blá (“yellow”), Lithuanian blãvas (“blue”). Doublet of blae.

https://en.wiktionary.org/wiki/blue

From Proto-Slavic *polvъ, from Proto-Indo-European *polHwós, from *pelH- (“grey, pale”). Cognate with German falb, fahl (“pallid”), Latin pallidus, English fallow (“dun, pale brown or red”).

https://en.wiktionary.org/wiki/plav

From Proto-Balto-Slavic *palˀwas, from Proto-Indo-European *polHwós (Derksen reconstructs *pol-uo-), from *pelH- (“grey, pale”).

Baltic cognates include Lithuanian pal̃vas (“pale yellow, straw-coloured”).

Indo-European cognates include German falb, fahl (“pallid”), Latin pallidus, English fallow (“dun, pale brown or red”).

https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/polv%D1%8A
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #262 послато: Децембар 06, 2018, 02:35:17 поподне »
Кажем да не знам ко је правио таблице, само сам рекао да сам о томе читао и ништа више.
Сада погледах на почетак теме и видим да тамо постоји цитат са хрватске Википедије који сам ја постаљао:ово за мене има логику. Посебно је занимљив овај део у вези Сармата који може објаснити порекло српског етнонима.
Ала си га ти запео брате Ниџо  :D То питање постави Тациту или Плинију млађем, не знам ко је писао, а не мени )))
Ево тог дела, само не пише ко је аутор:
"Бастарни након што одведу у Дарданији жене и децу могу бити послани да пустоше Италију. Пут до Јадранског мора и Италије пролази кроз област Скордиска, другим путем је немогуће провести војску. Скордисци би лако пропустили Бастарне пошто су били блиски једни другима по језику и обичајима, а и они би се придружити походу након сазнања да су Бастарни пошли пљачкати најбогатији народ. "

Један од главних аргумената да Бастарни нису говорили неким од келтских језика, већ једним раногерманским језиком или дијалектом, је археолошка ситуација, поред спомена у историјским изворима наравно. На овој мапи је жутом бојом приказано језгро келтске етногенезе у време халштата (старијег гвозденог доба), из кога су се раширили по Европи током латена (млађег гвозденог доба):



Као што се може видети, Келти се налазе јужно у односу на прадомовину Бастарна (северна и североисточна Немачка и северозападна и западна Пољска), из које су они кренули у своју сеобу ка југоистоку; паралеле у Појенешти-Лукашевка и зарубињецкој култури (које се потпуно или делимично везују за Бастарне) су нарочито проналажене са губинском подгрупом јасторфске културе. Ово је приказ распростирања јасторфске културе (означена је тамноцрвеном бојом, светлоцрвеном бојом је означена њена губинска подгрупа, док су Келти означени наранџастом бојом):



Као што се на карти види, Келти су се, широко говорећи, налазили у "суседству" јасторфске културе, али нису били њени носиоци; јасторфска култура представља јужни продужетак традиција нордијског бронзаног доба (нордијска група гвозденог доба је приказана зеленом бојом) које су биле под одређеним утицајем келтске латенске културе. Археолози и лингвисти се слажу да јасторфска култура представља територију на којој је дошло до развитка раногерманског језика, па чак ту лоцирају и настанак Гримовог закона (прва германска гласовна промена):

https://en.wikipedia.org/wiki/Grimm%27s_law

Из тог истог јасторфског ареала су отприлике век и по након Бастарна на свој европски поход кренула и племена Кимбра и Тевтонаца. Што се тиче Ливија који Бастарне представља као говорнике келтског језика, већу поузданост требамо поклонити Полибију који их јасно разликује од Келта, јер је он био савременик бастарнског похода на Балкан, за разлику од Ливија који о томе пише са временске дистанце од 200 година; такође, постоји натпис који бележи поход римског генерала Марка Винуција (у време Октавијана Августа) и на коме се Бастарни јасно одвајају од суседних келтских племена:

The earliest historians give a Celtic or Gallic origin to the Bastarnae. Roman historian Livy, writing in c. AD 10, attest that the Bastarnae spoke Celtic. Relating the Bastarnic invasion of the Balkans of 179 BC (see Conflict with Rome below), he describes them then as "they were not very different in either language or manners" to the Celtic tribe of the Scordisci, a tribe of Pannonia. The Scordisci are described as Celtic by Strabo (although he adds that they had mingled with Illyrians and Thracians).[26] The Greeks historian Plutarch infrom us that the Roman consul Hostilius "secretly stirred up the Gauls settled along the Danube, who are called Basternae".[1]

However, a Celtic identity for the Bastarnae is apparently contradicted by Polybius (writing ca. 150 BC), who was an actual contemporary of the events described, unlike Livy, who was writing some 200 years later. Polybius clearly distinguishes the Bastarnae from the "Galatae" (i.e. Celts): "an embassy from the Dardani arrived [at the Roman Senate], talking of the Bastarnae, their huge numbers, the strength and valour of their warriors, and also reporting that Perseus [king of Macedon] and the Galatae were in league with this tribe".[27] In addition, inscription AE (1905) 14, recording a campaign on the Hungarian Plain by the Augustan-era general Marcus Vinucius (10 BC[28] or 8 BC[29]), also appears to distinguish the Bastarnae from neighbouring Celtic tribes: "Marcus Vinucius... governor of Illyricum, the first [Roman general] to advance across the river Danube, defeated in battle and routed an army of Dacians and Basternae, and subjugated the Cotini, Osi,...[missing tribal name] and Anartii to the power of the emperor Augustus and of the people of Rome."[30]

Свакако би требало обратити пажњу на бастарнско-сарматско-аланске паралеле у контексту српског и хрватског етнонима, мада сам ја мишљења да је та веза каснија (тј. из времена 4/5. века н.е.).
« Последња измена: Децембар 06, 2018, 02:39:00 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #263 послато: Децембар 06, 2018, 02:49:43 поподне »
Можда су Бастарни у контакту са Келтима говорили келтски, а са Германима германски језик.

Шта је уопште Келт и Герман? Због чега Бастарни уопште морају бити једно од та два, поготово ако се зна да су им преци у Европи много дуже?

У горњој објави сам објаснио разлику између Келта и Германа, тј. између њихове две етнокултурне генезе. Није немогуће да су Бастарни били нешто "сасвим посебно", што је приметио и Шчукин:

"Shchukin argues that ethnicity of the Bastarnae was unique and rather than trying to label the Bastanae as Celtic, Germanic or Sarmatian, it should be accepted that the "Basternae were the Basternae"".

Ипак, морају се рашчланити ствари и јасно рећи да Бастарни не потичу из латенског већ јасторфског круга, који није био келтски већ представља језгро раногерманске етногенезе, из кога су се Германи даље ширили ка југу, истоку и западу, потискујући првенствено Келте (у време Цезара, око 50. године п.н.е, су већ били избили на реку Рајну). Дакле много је већа вероватноћа да су говорили неким раногерманским него келтским или чак староевропским не-индоевропским језиком. Мале су шансе да је у том ареалу и даље био жив било какав староевропски језик након великих миграција и потреса који су у више наврата погађали европски континент, од енеолита (бакарног доба) па све до гвозденог доба, у којима су староевропске заједнице нестајале или биле асимиловане од стране експанзивних носилаца раних индоевропских језика.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #264 послато: Децембар 06, 2018, 02:58:50 поподне »
У горњој објави сам објаснио разлику између Келта и Германа, тј. између њихове две етнокултурне генезе. Није немогуће да су Бастарни били нешто "сасвим посебно", што је приметио и Шчукин:

"Shchukin argues that ethnicity of the Bastarnae was unique and rather than trying to label the Bastanae as Celtic, Germanic or Sarmatian, it should be accepted that the "Basternae were the Basternae"".

Ипак, морају се рашчланити ствари и јасно рећи да Бастарни не потичу из латенског већ јасторфског круга, који није био келтски већ представља језгро раногерманске етногенезе, из кога су се Германи даље ширили ка југу, истоку и западу, потискујући првенствено Келте (у време Цезара, око 50. године п.н.е, су већ били избили на реку Рајну). Дакле много је већа вероватноћа да су говорили неким раногерманским него келтским или чак староевропским не-индоевропским језиком. Мале су шансе да је у том ареалу и даље био жив било какав староевропски језик након великих миграција и потреса који су у више наврата погађали европски континент, од енеолита (бакарног доба) па све до гвозденог доба, у којима су староевропске заједнице нестајале или биле асимиловане од стране експанзивних носилаца раних индоевропских језика.
вероватно понављам питање, јер га је вероватно неко до сада већ поставио, или се то већ расправљало на форуму, али да ли се зна каква је ситуација са халогрупама конкретно И2 на овом протогерманском простору обележеном тамно црвеном бојом, и његовој широј околини? Односно, да ли су негде пронађене неке гране паралелне са нашим динариком, а које деле са њим претка негде у времену пре сеобе носилаца јастрофске културе на исток и формирања губинске?Знам да има онај Саупе, о би могао бити веза, а он је нађен управо северозападно. Или је наш динарих нека грана која је пролазила вековима кроз иглене уши да би експлодирала касније на истоку.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #265 послато: Децембар 06, 2018, 03:02:58 поподне »
Хвала Никола за одличан пост. Запазио сам да их и Такит и Плиније сврставају у германска племена, конкретно у Хермионе/Ирмионе. Интересантна је и етимологија тог назива на старогерманским језицима.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #266 послато: Децембар 06, 2018, 03:23:17 поподне »
Било би занимљиво наћи речи које су ушле из протогерманског у словенске језике, ако је све ово извесно ( да су у етногенези Словена учествовали и они који су говорили протогерманским)... Гуска напр., с тим што ми изговарамо са "г" као и што је изворно, а остали Словени са "х", хуска...Гост, ми исто са "г", а остали "хост"..."Деде" значи "ставити негде", па ме подсетило на наше "куд се деде", "где си деднуо то..."

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #267 послато: Децембар 06, 2018, 03:40:07 поподне »
Има доста речи у словенским језицима који воде протогерманско порекло.
Само прича о Бастарнима је само хипотеза јер досада није баш доказано материјално да они имају неке везе као пресловнески носиоци I2a.
Има одређених географских и временских поклапања тако да су они добар избор да јесу носиоци I2a.
То увек треба имати у виду.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #268 послато: Децембар 06, 2018, 03:49:36 поподне »
вероватно понављам питање, јер га је вероватно неко до сада већ поставио, или се то већ расправљало на форуму, али да ли се зна каква је ситуација са халогрупама конкретно И2 на овом протогерманском простору обележеном тамно црвеном бојом, и његовој широј околини? Односно, да ли су негде пронађене неке гране паралелне са нашим динариком, а које деле са њим претка негде у времену пре сеобе носилаца јастрофске културе на исток и формирања губинске?Знам да има онај Саупе, о би могао бити веза, а он је нађен управо северозападно. Или је наш динарих нека грана која је пролазила вековима кроз иглене уши да би експлодирала касније на истоку.

Грана I2a која је присутна међу Србима је настала на простору југо-источне Пољске, западне Украјине и југо-западне Белорусије у време када се десила већ германска сеоба на те просторе.
Историјски гледано, носиоци I су били на простору Карпата пре германске инвазије али наша грана је много млађа и поклапа се са германским померањима на том простору.
Што опет не значи да је сигурно повезана са германима. Може бити да су носиоци били иранске племена Сармата.



Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #269 послато: Децембар 06, 2018, 03:52:25 поподне »
Било би занимљиво наћи речи које су ушле из протогерманског у словенске језике, ако је све ово извесно ( да су у етногенези Словена учествовали и они који су говорили протогерманским)... Гуска напр., с тим што ми изговарамо са "г" као и што је изворно, а остали Словени са "х", хуска...Гост, ми исто са "г", а остали "хост"..."Деде" значи "ставити негде", па ме подсетило на наше "куд се деде", "где си деднуо то..."
па у западнословенским тј. словачком, чешком и русинском се уместо г говори х, као и у јужноруским дијалектима. У осталим словенским језицима се каже г као и код нас. За глагол денути се, има руски еквивалент деваться, https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%B4%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F
Везано за ово фрикативно г у неким словенским језицима, приметио сам да немци у Франконији доста речи које се завршавају на г изговарају уместо г то фрикативно г, нпр Berg, Tag итд.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #270 послато: Децембар 06, 2018, 04:04:27 поподне »
Грана I2a која је присутна међу Србима је настала на простору југо-источне Пољске, западне Украјине и југо-западне Белорусије у време када се десила већ германска сеоба на те просторе.
Историјски гледано, носиоци I су били на простору Карпата пре германске инвазије али наша грана је много млађа и поклапа се са германским померањима на том простору.
Што опет не значи да је сигурно повезана са германима. Може бити да су носиоци били иранске племена Сармата.
јасно је да је гана И2 међу словенима млада, то није ни било питање. Питање је било, да ли на простору на мапи коју је поставио НиколаВук, а који је означен тамноцрвено, као исходиште јастрофске културе, постоји данас нека грана која је паралелна у односу на наш динарик, а која са нашим динариком има заједничког претка који датира у време сеобе Бастарна на исток.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #271 послато: Децембар 06, 2018, 04:08:42 поподне »
Може бити да су носиоци били иранске племена Сармата.
Ја не видим по овоме што до сада знамо, ни најмању могућност да је И2 код Словена могла доћи преко Сармата. Све И2 старије предачке гране у односу на нашу динарик грану су пореклом са северозапада и севера европе, а Сармати долазе из црноморских степа.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #272 послато: Децембар 06, 2018, 05:56:24 поподне »
Један од главних аргумената да Бастарни нису говорили неким од келтских језика, већ једним раногерманским језиком или дијалектом, је археолошка ситуација, поред спомена у историјским изворима наравно. На овој мапи је жутом бојом приказано језгро келтске етногенезе у време халштата (старијег гвозденог доба), из кога су се раширили по Европи током латена (млађег гвозденог доба):
али пази ово... зар у случају да су припадали Германима не би од стране протословена били означени као Немци? Ту је ситуација врло мутна и питање је да ли ћемо икада успети да је размрсимо. Видео си онај цитат који сам горе копирао. Ради се о нечему што нисам ја измислио и који сугерише да је постојала веза са Скордисцима. Каква је она била, ја то не могу да знам.




Цитат
The earliest historians give a Celtic or Gallic origin to the Bastarnae. Roman historian Livy, writing in c. AD 10, attest that the Bastarnae spoke Celtic. Relating the Bastarnic invasion of the Balkans of 179 BC (see Conflict with Rome below), he describes them then as "they were not very different in either language or manners" to the Celtic tribe of the Scordisci, a tribe of Pannonia. The Scordisci are described as Celtic by Strabo (although he adds that they had mingled with Illyrians and Thracians).[26] The Greeks historian Plutarch infrom us that the Roman consul Hostilius "secretly stirred up the Gauls settled along the Danube, who are called Basternae".[1]

ово је управо оно што сам ја говорио када сам излагао хипотезу.

Цитат
Свакако би требало обратити пажњу на бастарнско-сарматско-аланске паралеле у контексту српског и хрватског етнонима, мада сам ја мишљења да је та веза каснија (тј. из времена 4/5. века н.е.).
Првенствено треба имати у виду Роксолане илити беле Алане.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #273 послато: Децембар 06, 2018, 06:20:29 поподне »
али пази ово... зар у случају да су припадали Германима не би од стране протословена били означени као Немци?
Ако узмемо у обзир, да су Словени као такви настали из микса неких Протословена и неког народа који је био састављен од носилаца хаплогупе И2, то могу бити Германи, Келти, свеједно, дакле ако пре тога словенски идентитет није постојао, онда не можемо бити сигурни како су ти Прото-Балто-Словени уопште називали Немце ни какав је био њихов однос према Немцима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #274 послато: Децембар 06, 2018, 07:58:29 поподне »
Можда би укратко могло да се каже: генетика преко Бастарна (пре 2200 година), словенизација преко протословена, племенски етноним преко Алана (са Хунима)...Оно што ми делује као битно је сама бројка, јер у време настанка динарика, то је био само један човек у мору протословена R1a на том подручју . Да ли је родоначелник динарика рођен као Словен, можда још није, али у време настанка динарик југа, могуће да је та грана већ стопљена у Словене. Данас имамо проценте који су велики за грану динарика у Украјини, Русији, Белорусији итд., али у то време етногенезе Словена, однос је морао да буде убедљиво на страни R1a протословена. Зато ми се чини да је ова грана више асимилована у Словене од стране протословена, него што је равноправно могла да учествује у етногенези. За равноправно учешће би морао бити неки равномернији однос у бројкама...(око НE, то је само око 1500 до 2000 припадника динарика), а у време настанка ПХ908 може да се направи опет претпоставка колико би могао оснивач динарика 350 година пре тога да има потомака...Опет за то време недовољно чини ми се у односу на потенцијални број R1a у то време...Верватно се доста касније се у матичном подручју стигло до данашњих процената у односу на R1a
« Последња измена: Децембар 06, 2018, 08:06:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #275 послато: Децембар 06, 2018, 10:37:58 поподне »
Можда би укратко могло да се каже: генетика преко Бастарна (пре 2200 година), словенизација преко протословена, племенски етноним преко Алана (са Хунима)...Оно што ми делује као битно је сама бројка, јер у време настанка динарика, то је био само један човек у мору протословена R1a на том подручју . Да ли је родоначелник динарика рођен као Словен, можда још није, али у време настанка динарик југа, могуће да је та грана већ стопљена у Словене. Данас имамо проценте који су велики за грану динарика у Украјини, Русији, Белорусији итд., али у то време етногенезе Словена, однос је морао да буде убедљиво на страни R1a протословена. Зато ми се чини да је ова грана више асимилована у Словене од стране протословена, него што је равноправно могла да учествује у етногенези. За равноправно учешће би морао бити неки равномернији однос у бројкама...(око НE, то је само око 1500 до 2000 припадника динарика), а у време настанка ПХ908 може да се направи опет претпоставка колико би могао оснивач динарика 350 година пре тога да има потомака...Опет за то време недовољно чини ми се у односу на потенцијални број R1a у то време...Верватно се доста касније се у матичном подручју стигло до данашњих процената у односу на R1a

Браво Душане на језгровитости! Једино бих у уводу уместо Бастарна ставио,- да генетика из "келтског троуга" (Bad-Würt, Bas-Rhin, Lux.) потиче. Све остало што си написао - је најближе истини. :)
« Последња измена: Децембар 06, 2018, 10:43:01 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #276 послато: Децембар 07, 2018, 01:32:36 пре подне »
Браво Душане на језгровитости! Једино бих у уводу уместо Бастарна ставио,- да генетика из "келтског троуга" (Bad-Würt, Bas-Rhin, Lux.) потиче. Све остало што си написао - је најближе истини. :)
Хвала Сол на похвали :) Ја бих се ипак задржао на тези о Бастарнима обзиром на нађену грану динарика из Грчке, коју време датира управо у период похода Бастарна на Балкан...Па бих хронологију родоначелника грана динарика и њихове могуће припадности при рођењу овако повезао:
1. Родоначелник динарика - Бастарн
2. Родоначелник ПХ908 - Словен
3. Родоначелник ПХ908 , 557=17 - Србин ( словенско племе)
« Последња измена: Децембар 07, 2018, 01:39:17 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #277 послато: Децембар 07, 2018, 01:56:29 пре подне »
1. Родоначелник динарика - Бастарн
2. Родоначелник ПХ908 - Словен
3. Родоначелник ПХ908 , 557=17 - Србин ( словенско племе)
1. Родоначелник динарика ( 200 ПНЕ)- Бастарн
2. Родоначелник ПХ908 ( 150 НЕ)- Словен
3. Родоначелник ПХ908 , 557=17 ( 450 НЕ) - Србин   (али и припадници осталих подграна као 557=16, 561=15, динарик севера, као и неких грана R1a, који су се скупа нашли на истом месту у почетку формирања племена Срби, с тим што сам издвојио грану 557=17 јер је њен родоначелник вероватно рођен као Србин, па би то била временски прва дефинисана "српска" подграна динарика)
« Последња измена: Децембар 07, 2018, 02:03:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #278 послато: Децембар 07, 2018, 01:58:12 пре подне »
Хвала Сол на похвали :) Ја бих се ипак задржао на тези о Бастарнима обзиром на нађену грану динарика из Грчке, коју време датира управо у период похода Бастарна на Балкан...Па бих хронологију родоначелника грана динарика и њихове могуће припадности при рођењу овако повезао:
1. Родоначелник динарика - Бастарн
2. Родоначелник ПХ908 - Словен
3. Родоначелник ПХ908 , 557=17 - Србин ( словенско племе)

Не престаје да ме фасцинира тај наш повратак из мртвих на историјску сцену. Одлична анализа. :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #279 послато: Децембар 07, 2018, 02:24:26 пре подне »
Не престаје да ме фасцинира тај наш повратак из мртвих на историјску сцену. Одлична анализа. :)
Хвала, али буквално на основу до сада закључених чињеница од стране људи који су у материји,  сам се наводи овакав закључак  :) А мислим да је то близу истини, а до пре 10  година се није могло наслућивати неки правац. Онде где су историјски извори оскудни, ту помаже генетика и датирање грана и подграна и налажење паралела са доступним историјским изворима на које можда не би обраћали пажњу да није откривања самих грана , њихово датирање и места настанка тих грана на основу највеће разноврсности...И то само повезују са историјским изворима из периода датирања и места настанка тих грана и види се ко је био присутан у изворима на том подручју, где су ишли походи и миграције...У принципу, генетика ће бити неодвојива грана од историје
« Последња измена: Децембар 07, 2018, 02:29:10 пре подне ДушанВучко »