Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 202470 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #60 послато: Јануар 17, 2017, 07:04:34 поподне »
Dok Nuh bosanac iz Istocne Bosne I2a dinaric 17250 kaze u istim komentarima :)
Nuh Bosanac
I2a sigurno nije slavenska, to je neka zabuna. Kada genetika bude mogla ići, pouzdano, 30-40 hiljada godina u prošlost, jasno će vidjeti ko su potomci Jafetovi, Semovi i Hamovi. Jasno je da ima i dosta miješanja, svi smo Ademovi (Nuhovi) potomci, ali to da je I2a2 slavenska HG, je podvala. Onda bi tzv. slavenske zemlje imale preko 50 ili 80% stanovništva s HG I2a. Više vjerujem vjerodostojnim hadisima i biblijskoj predaji, nego panslavenskim nagađanjima o porijeklo HG.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #61 послато: Јануар 17, 2017, 07:07:49 поподне »
Inace se smatra velikim strucnjakom,evo sta kaze na  FB,na toj njihovoj stranici hahahah

Usame Zukorlić
Upoznat sam sa ovim tvrdnjama koje ste naveli. Saznao sam to od stručnjaka Srpskog DNK projekta. To što ste naveli zastupa jedna grana naučnika. Međutim, stručnjaci sa Igenea instituta imaju drugačije stavove. I2 haplogrupa je nađena prije 25 000 godian u Starčevićkoj kulturi na zapadnom Balkanu. Malo je Čudno smatrati da su oni tuda samo "prošli" i da nisu ostavili nikoga iza sebe. Gdje god su narodi prolazili, bar neki trag su ostavili iza sebe.

Drugo, i da je tačno to što ste naveli, opet su I2a na Balkanu najstariji narod u Evropi, nebitno jesul neko vrijeme boravili u Mađarskoj, dočekali Slavene (R1a) i vratili se na Balkan, gdje su im živjeli djedovi već 25 000 godina.
Значи нађена је пре 25 000 година?  ;D Зар су тада људи знали за генетику?  :D
Очигледно му бабо није рекао да је старчевачка култура стара 7300 година.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #62 послато: Јануар 17, 2017, 07:12:55 поподне »
Kako ja znam dobro se zna ko je dovodak ili gde ima pribijeni radi krvi, samo što se o tome ne govori, ne znam ko bi ponosno iznosio kako njegov pradjed nije iz bratstva nego je dovodak ili pribijen uz bratstvo.


Ovde se mešaju dva ratličita termina.

Dovodak - je sin  koga je dovela žena kat se preudala. Od njega nastaje novo bratstvo pošto obićno dobije deo imanja očuhovog. Kasnije množenjem može doći do grananja i stvaranja novih bratstava koji potiču od toga dovodka. Forumaši  Nebo i Olovni Čovek su potomaci jednoga dovodka koga je majka dovela u Šekular iz Drobnjaka kad se preudala. ovde nema pribijanja no se formira novo bratstvo.

Pribiti se - znači prihvati tudje prezime i postati deo drugog bratsva. Ovo se dešavalo veoma veoma  retko. Ja znam za 5/6 primera.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #63 послато: Јануар 17, 2017, 08:44:35 поподне »
Dok Nuh bosanac iz Istocne Bosne I2a dinaric 17250 kaze u istim komentarima :)
Nuh Bosanac
I2a sigurno nije slavenska, to je neka zabuna. Kada genetika bude mogla ići, pouzdano, 30-40 hiljada godina u prošlost, jasno će vidjeti ko su potomci Jafetovi, Semovi i Hamovi. Jasno je da ima i dosta miješanja, svi smo Ademovi (Nuhovi) potomci, ali to da je I2a2 slavenska HG, je podvala. Onda bi tzv. slavenske zemlje imale preko 50 ili 80% stanovništva s HG I2a. Više vjerujem vjerodostojnim hadisima i biblijskoj predaji, nego panslavenskim nagađanjima o porijeklo HG.

Ovaj je budala kosmičkih razmera kad ovako nešto može da piše. Uvek sam bio i biću protiv svih fanatika a posebno religioznih.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #64 послато: Јануар 17, 2017, 09:21:07 поподне »
Ovaj je budala kosmičkih razmera kad ovako nešto može da piše. Uvek sam bio i biću protiv svih fanatika a posebno religioznih.

Ја сам рекао да су те две ствари неспојиве и чврсто стојим иза тога... Било да је у питању Нојева барка, Аврам, Јафет, Сем, да је земља равна плоча, стара 6000 год. Имали смо такве приче и на Форуму. Или ћеш волети науку и прихватити је у пуном капацитету или не.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #65 послато: Јануар 17, 2017, 10:29:49 поподне »
Ovaj je budala kosmičkih razmera kad ovako nešto može da piše. Uvek sam bio i biću protiv svih fanatika a posebno religioznih.
"Без будалах тупога погледа
               би л умови могли блистат свјетли." (Његош)
 

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #66 послато: Јануар 18, 2017, 12:33:42 пре подне »
А ево шта о Муслиманима (садашњим Бошњацима) каже Меша Селимовић у роману "Дервиш и смрт":

"Ни с ким историја није направила такву шалу као са нама. Јуче смо били оно што данас желимо да заборавимо. Али нисмо постали ни нешто друго. Стали смо на пола пута, забезекнути. Отргнути смо а нисмо прихваћени. Као рукавац што га бујица одвајала од мајке ријеке и нема више тока и ушћа, сувише мален да буде језеро, сувише велик да га земља упије."
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #67 послато: Јануар 18, 2017, 07:54:08 пре подне »
Резултати само пристижу. ;)

Шабановић, Стубло, Бијело Поље, хаплогрупа I1

Шабановићи из Бихора су огранак Хоџића из Годијева. Судећи по ономе што пише Лутовац, Хоџићи не знају даље порекло.

Није сигурно која су подграна I1. У анализи резултата пише да имају поклапања на простору западног Санџака, али ништа овако без хаплотипа.

Надам се да људима који су организовали ово истраживање не смета што јавно коментаришемо резултате. Све је то у циљу расветљавања генетске слике Балкана, нема неке зле намере.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #68 послато: Јануар 18, 2017, 08:49:04 пре подне »
Резултати само пристижу. ;)

Шабановић, Стубло, Бијело Поље, хаплогрупа I1

Шабановићи из Бихора су огранак Хоџића из Годијева. Судећи по ономе што пише Лутовац, Хоџићи не знају даље порекло.

Није сигурно која су подграна I1. У анализи резултата пише да имају поклапања на простору западног Санџака, али ништа овако без хаплотипа.

Надам се да људима који су организовали ово истраживање не смета што јавно коментаришемо резултате. Све је то у циљу расветљавања генетске слике Балкана, нема неке зле намере.

Slažem se. Svim istinski zainteresovanim ljubiteljima GG u interesu je nepristrasno rasvetljavanje porekla stanovništva i migracija na ovom području. Sinoć sam malo čitao njihovu FB stranicu i u biti me prijatno iznenadila. Uz pojedina iskakanja i nesnalaženja (svaki projekat ima svoje porođajne muke) nosioci projekta su imali generalno pozitivan ton u vezi srpskog DNK projekta a to treba ceniti.

Najveća slabost projekta je što nisu izašli sa bilo kakvom tabelom (u njihovom slučaju najbolje u formi exela) gde bi bila izvršena bolja analiza uzorka i njegovog porekla i povezanosti sa ostalim do sada testiranim pojedincima. Ovako je to zatvoreno u određenu grupu koja nosi projekat, što može uneti sumnju u pravilno tumačenje rezultata.

Pozdravljam svaki projekat testiranja. Pogrešne teorije će se s vremenom ispraviti, a jasnija slika će doprineti i novoj slici  identiteta u bošnjačkoj zajednici.  Svi smo mi nakon testiranja ostali ono što jesmo ali sa donekle različitom slikom o zajednicama koje nas okružuju, pa će to verovatno biti slučaj i sa njima.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #69 послато: Јануар 18, 2017, 09:12:10 пре подне »
Slažem se. Svim istinski zainteresovanim ljubiteljima GG u interesu je nepristrasno rasvetljavanje porekla stanovništva i migracija na ovom području. Sinoć sam malo čitao njihovu FB stranicu i u biti me prijatno iznenadila. Uz pojedina iskakanja i nesnalaženja (svaki projekat ima svoje porođajne muke) nosioci projekta su imali generalno pozitivan ton u vezi srpskog DNK projekta a to treba ceniti.

Najveća slabost projekta je što nisu izašli sa bilo kakvom tabelom (u njihovom slučaju najbolje u formi exela) gde bi bila izvršena bolja analiza uzorka i njegovog porekla i povezanosti sa ostalim do sada testiranim pojedincima. Ovako je to zatvoreno u određenu grupu koja nosi projekat, što može uneti sumnju u pravilno tumačenje rezultata.

Pozdravljam svaki projekat testiranja. Pogrešne teorije će se s vremenom ispraviti, a jasnija slika će doprineti i novoj slici  identiteta u bošnjačkoj zajednici.  Svi smo mi nakon testiranja ostali ono što jesmo ali sa donekle različitom slikom o zajednicama koje nas okružuju, pa će to verovatno biti slučaj i sa njima.

Бојим се да је управо циљ овог подухвата показати неку различитост и посебност. То се види из коментара и тумачења, која би и за 2004. била застарела. У прилог овој политичкој игри иде и необјављивање маркера, које би несумњиво потврдило оно што сви ми знамо. Једноставно не располажу општим знањем, а не нешто дубље да се уђе у тумачење и разумевање хаплотипова. Једноставно се жели генетика ставити у прилог религије, и да се задовољи нечија сујета и и излече нечији комплекси. Ако си читао њихове коментаре на њиховој ФБ страници, а кажеш да јеси, онда ти је јасно о чему причам...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #70 послато: Јануар 18, 2017, 09:50:13 пре подне »
Шушевић, Нови Пазар, хаплогрупа J2b2-M241

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #71 послато: Јануар 18, 2017, 09:57:51 пре подне »
Бојим се да је управо циљ овог подухвата показати неку различитост и посебност. То се види из коментара и тумачења, која би и за 2004. била застарела. У прилог овој политичкој игри иде и необјављивање маркера, које би несумњиво потврдило оно што сви ми знамо. Једноставно не располажу општим знањем, а не нешто дубље да се уђе у тумачење и разумевање хаплотипова. Једноставно се жели генетика ставити у прилог религије, и да се задовољи нечија сујета и и излече нечији комплекси. Ако си читао њихове коментаре на њиховој ФБ страници, а кажеш да јеси, онда ти је јасно о чему причам...

Има и тога. Више нека жеља да се искористи то што хг попут J и E воде порекло из крајева у којима данас доминира ислам, па да се створи и та веза на основу религије.

Колико има тих политичких игара толико има и незнања рекао бих (бар оно мало што сам читао). Па се тако поједностављује ствар. Нпр. виде где је највећа концентрација неке хг, примера ради E, и онда донесу закључак - Албанци су поркелом из Африке. И још у све то уплету и религију. :)

Има ипак и светлих примера. Баш је недавно један од тестираних поставио текст о I2a. Пренећу само део, да не буде да превише компромитујемо људе тамо:

" Zastupljenost ove grupe:

I2a
 na Balkanu:
 Bosna: 1,7 Miliona (55%)
 Hrvatska: 1,6 Miliona (37%)
 Srbija: 2,3 Miliona (33%)

van Balkana:
 Ukrajina: 6 Miliona (20,5%)
 Bijelorusija: 1,7 Miliona (17.5%)
 Rusija: 11-12 Miliona (10%)
 
Jasno je da je I2a2 "slavenska", cega ne treba niko da stidi ! "



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #72 послато: Јануар 18, 2017, 10:10:46 пре подне »
Има и тога. Више нека жеља да се искористи то што хг попут J и E воде порекло из крајева у којима данас доминира ислам, па да се створи и та веза на основу религије.

Колико има тих политичких игара толико има и незнања рекао бих (бар оно мало што сам читао). Па се тако поједностављује ствар. Нпр. виде где је највећа концентрација неке хг, примера ради E, и онда донесу закључак - Албанци су поркелом из Африке. И још у све то уплету и религију. :)

Има ипак и светлих примера. Баш је недавно један од тестираних поставио текст о I2a. Пренећу само део, да не буде да превише компромитујемо људе тамо:

" Zastupljenost ove grupe:

I2a
 na Balkanu:
 Bosna: 1,7 Miliona (55%)
 Hrvatska: 1,6 Miliona (37%)
 Srbija: 2,3 Miliona (33%)

van Balkana:
 Ukrajina: 6 Miliona (20,5%)
 Bijelorusija: 1,7 Miliona (17.5%)
 Rusija: 11-12 Miliona (10%)
 
Jasno je da je I2a2 "slavenska", cega ne treba niko da stidi ! "


Очигледно сам превидео тај коментар. С тим што су мало другачији проценти, али суштина је битна. Светли пример, као што кажеш... Тај треба да буде администратор, а не неко ко Е-В13, која је искључиво "европска", везује за северну Африку и Палестину, из разлога које си навео...

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #73 послато: Јануар 18, 2017, 11:22:10 пре подне »
Бојим се да је управо циљ овог подухвата показати неку различитост и посебност. То се види из коментара и тумачења, која би и за 2004. била застарела. У прилог овој политичкој игри иде и необјављивање маркера, које би несумњиво потврдило оно што сви ми знамо. Једноставно не располажу општим знањем, а не нешто дубље да се уђе у тумачење и разумевање хаплотипова. Једноставно се жели генетика ставити у прилог религије, и да се задовољи нечија сујета и и излече нечији комплекси. Ако си читао њихове коментаре на њиховој ФБ страници, а кажеш да јеси, онда ти је јасно о чему причам...

Slažem se sa svim što si napisao, no primetio sam i ljude koji nastoje da rezultate analiziraju na tehnički prihvatljiv način sa manje nacionalne romantike. Videćemo ko će izaći kao pobednik. Ako genetiku budu koristili za dokazivanje nacionalnih mitova kao što je priča o prailirskoj I2a1b onda će brzo završiti posao. Ako budu više pratili genetske rezultate makar ih vodili i van nacionalnog okvira, onda će taj projekat imati više šansi za opstanak. No, u svakom slučaju, dobro je da makar i ovako Bošnjaci počnu da izlaze iz genetskog tamnog vilajeta. Ponavljam, nedostatak javnosti rezultata je najveća slabost projekta.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #74 послато: Јануар 18, 2017, 11:52:21 пре подне »
Pozdravljam svaki projekat testiranja. Pogrešne teorije će se s vremenom ispraviti, a jasnija slika će doprineti i novoj slici  identiteta u bošnjačkoj zajednici.  Svi smo mi nakon testiranja ostali ono što jesmo ali sa donekle različitom slikom o zajednicama koje nas okružuju, pa će to verovatno biti slučaj i sa njima.

Тако је.  :) Боље да има што више Y-ДНК пројеката на нашим просторима и да се узме што више узорака. А што се тиче објективности тумачења добијених резултата, она ће (надам се) доћи како време буде одмицало.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #75 послато: Јануар 18, 2017, 12:17:18 поподне »
S obzirom na interes koji se storio oko Sandžačkog DNK projekta ne znam da li bi bilo dobro otvoriti na FB i stranicu Srpskog DNK projekta?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #76 послато: Јануар 18, 2017, 12:24:29 поподне »
Аговић, Врбица (Петњица) - R1b
Растодер, Радманци (Петњица) - R1b
Ћосовић, Лукаре (Нови Пазар) - R1b
Плојовић, Браћак (Тутин) - R1b

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #77 послато: Јануар 18, 2017, 12:27:09 поподне »
S obzirom na interes koji se storio oko Sandžačkog DNK projekta ne znam da li bi bilo dobro otvoriti na FB i stranicu Srpskog DNK projekta?

То не би било лоше.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #78 послато: Јануар 18, 2017, 12:28:41 поподне »
Slažem se sa svim što si napisao, no primetio sam i ljude koji nastoje da rezultate analiziraju na tehnički prihvatljiv način sa manje nacionalne romantike. Videćemo ko će izaći kao pobednik. Ako genetiku budu koristili za dokazivanje nacionalnih mitova kao što je priča o prailirskoj I2a1b onda će brzo završiti posao. Ako budu više pratili genetske rezultate makar ih vodili i van nacionalnog okvira, onda će taj projekat imati više šansi za opstanak. No, u svakom slučaju, dobro je da makar i ovako Bošnjaci počnu da izlaze iz genetskog tamnog vilajeta. Ponavljam, nedostatak javnosti rezultata je najveća slabost projekta.

Администрација је та која одређује којим ће путем да крене пројекат. Да би био администратор, требао би да будеш бар приближан ономе што ми имамо на нашем пројекту. Да не именујем сваког појединачно, али то су људи потковани великим знањем и пре свега објективношћу, што је за ову причу најбитније. Треба чудо да се деси, да се администратор санџачког перојекта окрене у неком другом смеру.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #79 послато: Јануар 18, 2017, 12:28:53 поподне »
Управо видех на "Санџачком ДНК пројекту" један конкретан предлог:


Semir Agovic :

Mozete li priprmiti tabelarni prikaz Haplogrupa sa markerima? Kao sto je kod Albanskog ili Srpskog DNK projekta. Na taj nacim mozemo dijeliti informacije koje posjedujemo.
Тако је говорила моја прабаба Марта.