Аутор Тема: Срби у Америци  (Прочитано 9709 пута)

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Срби у Америци
« Одговор #20 послато: Јун 17, 2021, 12:41:36 поподне »
Синиша,
Хвала пуно на информацији. Мој прадеда је такође био у Америци и ја сам се мучио са претрагом са Елис Ајленда. Сад сам погледао на Балтимор и има неколико рекорда са листом путника који су можда његови али су нечитки. Како се зове овај имигрантски картон , нисам успео да нађем ову форму. Ако можеш стави линк, молим те.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Срби у Америци
« Одговор #21 послато: Јун 17, 2021, 12:51:59 поподне »
Честитам на открићу! Оно је уједно и добар знак за оне који досад нису успели пронаћи слична документа, управо из разлога што су имена често погрешно уписивана или се најчешће трагало преко базе Елис Ајленда. Било би занимљиво истражити и ово име Vina Savits. На прву лопту асоцијација је на име и презиме Иван Савић. Међутим, међу крајишким Србима име Иван није било присутно или бар ја не знам за такав случај (за разлику од Црне Горе и Херцеговине). Такође, могло би бити неко име у аугментативу, што је, опет, више одлика крајишких надимака. Наши преци који су ишли у Америку углавном су наводили имена земљака или блиских рођака који су претходно тамо стигли. Ваљало би видети која слична презимена постоје у Горњој Суваји и околним селима.

Нисма баш оптимиста да ћу успјети дешифровати ово име. Савић као презиме није постојало у нашем крају, а ни име Иван. Можда би се све заједно могло читати као презиме, али ни ту ми не падају на памет позната презимена. Странац је записивао оно што му је речено, питање је како је он то разумио, а како записао.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Срби у Америци
« Одговор #22 послато: Јун 17, 2021, 12:54:04 поподне »
Синиша,
Хвала пуно на информацији. Мој прадеда је такође био у Америци и ја сам се мучио са претрагом са Елис Ајленда. Сад сам погледао на Балтимор и има неколико рекорда са листом путника који су можда његови али су нечитки. Како се зове овај имигрантски картон , нисам успео да нађем ову форму. Ако можеш стави линк, молим те.

Виде, чини ми се да постоје двије балтиморске колекције. ово је линк на документ гдје сам нашао ове податек о прадеди. не знам додуше како је то све груписано. Најбоље ипак да идеш на опцију претраге на Family Search и да испоробаш све опције изговора имена и презимена. Мораш бити улогован.

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:CM7L-DMZM

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Америци
« Одговор #23 послато: Јун 17, 2021, 12:57:22 поподне »
Да није нека Винка Савић?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Срби у Америци
« Одговор #24 послато: Јун 17, 2021, 10:18:40 поподне »
Налетех малочас случајно на једну страницу за коју досад нисам знао да постоји, а на којој су пописани истакнути амерички Срби (међу њима има и неких за које никад не бих помислио да имају српско порекло, али је углавном без објашњења по ком основу): http://robert.susnjer.com/Prominent-American-Serbians/Prominent-American-Serbians.html

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Америци
« Одговор #25 послато: Јун 17, 2021, 11:01:54 поподне »
Налетех малочас случајно на једну страницу за коју досад нисам знао да постоји, а на којој су пописани истакнути амерички Срби (међу њима има и неких за које никад не бих помислио да имају српско порекло, али је углавном без објашњења по ком основу): http://robert.susnjer.com/Prominent-American-Serbians/Prominent-American-Serbians.html

Ево, читам списак. Свашта видех до сада (стигао до Л), преовлађују спортисти.
Али, Бела Лугоши...  :o
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Америци
« Одговор #26 послато: Јун 17, 2021, 11:15:28 поподне »
И Дражен Петровић...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у Америци
« Одговор #27 послато: Јун 22, 2021, 10:26:38 пре подне »
И Дражен Петровић...

Дражен јесте Србин тј. дете из мешовитог брака али генерално је ова листа "набацана" тј. не разликује оне Србе који су заиста "амерички Срби" и наше спортисте нпр. који су били 2-3 године током каријере у САД.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Срби у Америци
« Одговор #28 послато: Октобар 23, 2021, 11:13:16 поподне »
Ленс Шијан из Висконсина је био један од највећих америчких хероја вијетнамског рата, пилот, оборен, бјежао по џунгли данима, заробили га Вијетнамци, мучили га јер је био старјешина, тако изломљен успио да побјегне, да би га опет убрзо ухватили. Умро у заробљеништву.

Гледао сам данас неки краћи видео о Ленсу Сајџану(по српски Лазару Петру Шијану), једном од неколицине америчких Срба који су носиоци америчког највишег војног одликовања Медаље части. О каквом се одликовању ради најбоље говори сљедећи цитат: "Због њеног статуса медаља части је под посебном заштитом САД. Сви припадници оружаних снага, укључујући и председника САД, као врховног заповедника, дужни су да салутирају носиоцу Медаље части. На пример, генерал је дужан да салутира у ставу мирно обичном нареднику који је носилац медаље."

Установљена је и награда америчкe Air Force под називом Lance Sijan.

<a href="https://www.youtube.com/v/NL0lKMv-Bn0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/NL0lKMv-Bn0</a>

Гледам тако ове снимке и мислим се коју је жртву Шијан дао за америчку државу, а није знао да ће тај исти његов Air Force неких 40 година касније изручити бомбе на главу његових сународника. Слушам његову сестру на сљедећем снимку која каже (од 2:55): "Ленс је био веома, веома поносан на своје српско поријекло. Шијани, како се правилно изговара на српском, су невјероватно моћна, храбра група." Треба погледати њено лице док то изговара.
<a href="https://www.youtube.com/v/_zzFc00rH9c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/_zzFc00rH9c</a>

Потрудих се мало да видим одакле је заправо Шијан, и није ми требало пуно да пронађем линију његових предака по очевој линији. У Америку је 1910. године из Купирова у Лици, као осамнестогодишњак, дошао Шијанов деда Петар. По деди је Ленс Шијан носио друго име Петар. Ленсов отац Силвестар родио се у Милвокију, Висконсин 1919. године. У документима се могло наћи и име Ленсовог прадеде у Купирову, који се звао Мојсије.

Значи, Ленс Шијан, по свему судећи I2-Y4882>A1328>Y177643>FT386055>FTB47503
« Последња измена: Октобар 23, 2021, 11:23:31 поподне drajver »

Ван мреже Васић.РС

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 69
Одг: Срби у Америци
« Одговор #29 послато: Октобар 24, 2021, 08:36:53 пре подне »
Хвала драјверу за ову информацију. Проследићу исту Врањешевићу и Милановићу.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Срби у Америци
« Одговор #30 послато: Новембар 29, 2021, 08:58:40 поподне »
Од вечерас на РТС 2 почиње емитовање друге сезоне серијала Теслин народ, сваког понедељка у 20.00

https://www.rts.rs/page/rts/ci/rtspredstavlja/story/266/najnovije/4599919/nove-epizode-dokumentarnog-serijala-teslin-narod-premijerno-na-rts.html

Ван мреже Michelle Batalo Mills

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 98
Одг: Срби у Америци
« Одговор #31 послато: Јануар 09, 2022, 08:10:34 поподне »


Mиле Војводић из Стубенвила у Охају, генерал ваздухопловства, је за ЦИА-у летио прве извиђачке летове изнад Вијетнама.

То су само неки од најзначајнијих Срба у Америци, и то само у сфери војске.

Иначе, тај Стубенвил из којег је Војводић се налази недалеко од угашеног рударског градића Минго Џанкшн, прослављеног у филму ''Ловац на јелене''. Иако ту Де Ниро, Вокен и екипа играју Русине са средине 20. вијека, на самом почетку вијека је 2/3 становништва било српско.



Steubenville (correct spelling) is where I was born and raised.  The population there overall has declined but there are still Serbians there.  My great grandfather immigrated there (with many others) in the early 1900's to work in the mills. 

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у Америци
« Одговор #32 послато: Јануар 10, 2022, 06:06:22 поподне »
https://www.poreklo.rs/2022/01/07/bogdanovici-u-rumi-i-rasejanju/

About Peter Bogdanovich and his Family. 
Autor: Ratko Rackovic

Ван мреже Michelle Batalo Mills

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 98
Одг: Срби у Америци
« Одговор #33 послато: Мај 31, 2022, 03:39:00 поподне »
We attended Serb Fest in Kernersville, North Carolina this past weekend.  It was a wonderful time of music, food and fellowship.   It is a nice community.  Kernersville was mostly farmland but it is becoming a suburb to a larger neighboring city.
 [/url]















[/img]
« Последња измена: Мај 31, 2022, 03:44:33 поподне Michelle Batalo Mills »