Аутор Тема: 80 година и старије породичне фотографије  (Прочитано 31758 пута)

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #60 послато: Јун 20, 2019, 05:23:39 поподне »


Evo jedne stare familijarne sa Pesteri.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #61 послато: Јул 08, 2019, 09:35:43 поподне »
На фотографији, која је настала вероватно 1933. у Врњачкој Бањи, је моја наврнбаба Станица Петровић рођ. Радојковић (1862-1942). Станица је била млађа од две ћерке Миладина Радојковића (1827-1909) из Крушара код Ћуприје и Петрије (1830-1899?), удате Радојковић, из Глоговца код Јагодине. Станица је родила четири ћерке са Милијом Петровићем који је код ње дошао на мираз из Глоговца. Њих двоје су за свог живота постали најчувеније газде у селу и својим ћеркама су у наследство оставили више од 20 хектара земље.
Станица је у време Балканских ратова била добровољна болничарка на фронту јер је сматрала да њихова кућа треба да служи Србији бар на неки начин јер њен муж није због година регрутован (тада је имао 60 година) а није имала синове. И у време Великог рата је у болници у Крагујевцу била као болничарка где је лечила оболеле од тифуса. Она и Милија, њен муж, су са српском војском кренули пут Косова али су их зетови вратили у село да као стари не би страдали на путу и да би сачували унучиће.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #62 послато: Септембар 26, 2020, 08:08:38 поподне »
Ево неких фотографија из породичне архиве:

Мој чукундеда Василије Павловић, никад се није вратио из I светског рата:

Vasilije by Nikola Pavlovic, on Flickr

Његов брат од рођеног стрица, ми га зовемо Деда Паја:

Deda Paja by Nikola Pavlovic, on Flickr

Мало више о њему: https://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/pavlovic-g-pavle/?script=lat

Фамилија очеве мајке Даниловићи из Горње Трешњевице (по изворима са Порекла досељени од Сјенице, мада баба тврди Херцеговина), са својим Деда Попом (тако га сви зову, не знам му име) испред цркве брвнаре у Даросави која постоји и данас.

Deda Pop i Danilovići by Nikola Pavlovic, on Flickr

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #63 послато: Септембар 26, 2020, 11:19:51 поподне »
Одличне слике! Треба их скенирати и биће то сјајан материјал за неки рад или књигу о вашем роду. :)



Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #64 послато: Септембар 26, 2020, 11:56:51 поподне »
Одличне слике! Треба их скенирати и биће то сјајан материјал за неки рад или књигу о вашем роду. :)

Хвала Amicus, једном се ваљда усудим да их извадим из рама.  :)

Иначе из разговора са тетком у Србији сазнао сам који нам је надимак поред "Цигањаши" јер је Евђен наводно причао "цигањски" по старинама у селу. Мене лично никад нису ословили тим именом (ал Цигањашем јесу). Умеју да кажу "где си Климентије".
« Последња измена: Септембар 27, 2020, 12:01:31 пре подне НикПав »

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #65 послато: Септембар 27, 2020, 01:58:58 пре подне »
Braća Milan i Miodrag, otac i stric Dragana Kojića (ID # na https://dnk.poreklo.rs/DNK-projekat/ je 106365), kao deca, verovatno 1925. ili 1926. Miodrag je moj deda po majci, što zvuči bizarno s obzirom na to da on nikad nije bio ni sredovečan, a kamoli deda, budući da je poginuo u II svetskom ratu kao vrlo mlad čovek.

Njegovi i otac i mati su ga nadživeli hronološki 33 odnosno 29 godina, a po uzrastu u trenutku smrti oboje s preko pola veka dužih života nego što je bio Miodragov. Milan je poživeo do 1980-ih ali ipak kraće nego roditelji. Obojicu su ih, verovatno, ubili Nemci, Miodraga u ratu, Milana dok je prelazio ulicu u Berlinu gde je živeo neka 2-3 metra od zebre (u okviru zone koja se računa dozvoljenom za korišćenje zebre) naletom motocikliste koji je vozio preko 80 km/h.

Slika je bila naslovna strana književnog časopisa Dirty Chai br. 4, godine 2014.



{Moderatori, ne znam zašto se ova fotografija ne prikazuje kao slika, nego kao link. Možete li to da sredite da bude slika?} [Исправљено. Admin]
« Последња измена: Септембар 27, 2020, 11:31:00 пре подне Amicus »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #66 послато: Септембар 27, 2020, 11:32:52 пре подне »
Хвала Amicus, једном се ваљда усудим да их извадим из рама.  :)

Иначе из разговора са тетком у Србији сазнао сам који нам је надимак поред "Цигањаши" јер је Евђен наводно причао "цигањски" по старинама у селу. Мене лично никад нису ословили тим именом (ал Цигањашем јесу). Умеју да кажу "где си Климентије".

Фотографије су ванредно богате садржајем. Све би могле проћи као насловне у неком популарном часопису. :)



Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #67 послато: Септембар 27, 2020, 12:47:21 поподне »
Цитат
{Moderatori, ne znam zašto se ova fotografija ne prikazuje kao slika, nego kao link. Možete li to da sredite da bude slika?} [Исправљено. Admin]

Hvala, Admine tj Amicuse. Dakle treba da se stavi ovo "img" i "/img" oko mrežne adrese u uglastim zagradama?

Hajde da probam: moja baka po ocu Cvetana Kojadinović oko 1934. kao devojka. Sledeće godine se udala, moj otac je rođen 1936. Slika je s mog instagrama. Vidim da polovina ove adrese, ona koja se završava s ".jpg" što je meni logično za link na sliku, tj pre onog "?_nc_ht=scontent etc." ne vodi nigde, mora sve ovo da se stavi da se klikom na miša otvori slika.

A primećujem i da može da se prilagođava veličina slike. Npr. ova je originalno 720 x 900, smanjena na dve trećine tj 480 x 600 u adresi u linku.

« Последња измена: Септембар 27, 2020, 12:49:46 поподне Миодраг »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #68 послато: Септембар 27, 2020, 12:52:12 поподне »
...
A primećujem i da može da se prilagođava veličina slike. Npr. ova je originalno 720 x 900, smanjena na dve trećine tj 480 x 600 u adresi u linku.
...

Довољно је да задаш једну димензију уколико не желиш да мењаш пропорције слике. У овом случају само width=480.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #69 послато: Септембар 27, 2020, 01:00:28 поподне »
Довољно је да задаш једну димензију уколико не желиш да мењаш пропорције слике. У овом случају само width=480.

Hvala. Kad sam ja išao na fakultet 1980-ih imao sam prvi ZX Sinclair Spectrum 64 (koštao je đavoipo, a performanse su mu bile vrlo elementarne), tako da sam sve o kompjuterima spoznavao sam, kroz trial-&-error tj samouk sam kao Vuk Karadžić kompjutera.

Samo još da mi izdaju počasni doktorat za IT engineering iz Jene ili St Petersburga tj kao njemu iz jezika.
« Последња измена: Септембар 27, 2020, 01:03:36 поподне Миодраг »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #70 послато: Септембар 27, 2020, 02:38:33 поподне »
Miodraže, interesuje me znate li nešto više o poreklu Vaše babe po ocu Cvetane?
Konkretno prezime Kojadinović! Odakle? Poreklo?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #71 послато: Септембар 27, 2020, 02:39:46 поподне »
Neobično lepa žena i vidi se iz dobrostojeće porodice.

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #72 послато: Септембар 27, 2020, 03:31:43 поподне »
Miodraže, interesuje me znate li nešto više o poreklu Vaše babe po ocu Cvetane?
Konkretno prezime Kojadinović! Odakle? Poreklo?
Neobično lepa žena i vidi se iz dobrostojeće porodice.

Hvala. Baki je udato prezime Kojadinović i oni su iz Markovca, opština Velika Plana, dalje poreklo pre Seoba iz Metohije (pominju se Prizren ali i Peć, verovatno je u pitanju neko selo između), slava Đurđic. A rođena je u Prilepu. Nisu baš bili imućni, ali jesu bili građanska porodica. Otac joj je radio u inostranstvu kao mladić i posle kratko kao oženjen čovek s dvoje dece, tako da je to uticalo na njegovo i porodično poimanje sveta.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #73 послато: Септембар 27, 2020, 07:55:14 поподне »
Фотографије су ванредно богате садржајем. Све би могле проћи као насловне у неком популарном часопису. :)

Ево скенираних фотографија, тако да можете да обришете оне прве. Ја ћу само прекопирати описе.

Мој чукундеда Василије Павловић, никад се није вратио из I светског рата:

Vasilije Pavlović by Nikola Pavlovic, on Flickr

Његов брат од рођеног стрица, ми га зовемо Деда Паја:

Deda Paja by Nikola Pavlovic, on Flickr

Мало више о њему: https://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/pavlovic-g-pavle/?script=lat

Фамилија очеве мајке Даниловићи из Горње Трешњевице (по изворима са Порекла досељени од Сјенице, мада баба тврди Херцеговина), са својим Деда Попом (тако га сви зову, не знам му име) испред цркве брвнаре у Даросави која постоји и данас.

Danilovići i deda Pop by Nikola Pavlovic, on Flickr

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #74 послато: Јануар 11, 2021, 09:56:22 поподне »
Ово је породична фотографија. Не знам ко се на њој налази. Нема живих рођака који могу да идентификују људе са фотографије.

Потиче из породице моје мајке. Црногорски део. Митровићи из Милочана, Никшић (Аранђеловдан).

Претпостављам да је нека од родица из фамилије Митровића послала својој тетки, ујни, стрини (која је моја баба по мајци) фотографију са својим изабраником између два светска рата.


Долазе у обзир фамилије Митровић, Вујошевић, Томановић, Лакићевић (Никшић), Рончевић и др. из Никшића и околине.

А можда рођак слику са својом изабраницом.

Можда неко некад препозна неког свог.

Надам се да сам успела да је пренесем.


« Последња измена: Јануар 11, 2021, 10:04:23 поподне на Црвeњском путу »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #75 послато: Јануар 11, 2021, 10:02:22 поподне »
Лепа фотографија, Црвењска.

Толико је тога што бива, па нестане, а можда је било најлепше на свету.



На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #76 послато: Јануар 11, 2021, 10:06:02 поподне »
Лепа фотографија, Црвењска.

Толико је тога што бива, па нестане, а можда је било најлепше на свету.

Е да.

Покушавам цео дан да идентификујем људе преко неких  рођака. Али чак ни најстарије тетке у породици не могу да то учине.

Можда временом ипак сазнам.

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #77 послато: Јануар 11, 2021, 10:28:09 поподне »
Ово је породична фотографија. Не знам ко се на њој налази. Нема живих рођака који могу да идентификују људе са фотографије.

Потиче из породице моје мајке. Црногорски део. Митровићи из Милочана, Никшић (Аранђеловдан).

Претпостављам да је нека од родица из фамилије Митровића послала својој тетки, ујни, стрини (која је моја баба по мајци) фотографију са својим изабраником између два светска рата.


Долазе у обзир фамилије Митровић, Вујошевић, Томановић, Лакићевић (Никшић), Рончевић и др. из Никшића и околине.

А можда рођак слику са својом изабраницом.

Можда неко некад препозна неког свог.

Надам се да сам успела да је пренесем.




Ово је позадина фотографије.

Пише на средини CARTE POSTALE

Са леве стране Corepondance, а са десне стране Adresse.

У средини је као жиг или печат у облику потковице са главом коња.

Доле крајње десно се налази бр.7.

Да ли би тај жиг био од помоћи за датовање времена и места настанка фотографије?


На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #78 послато: Јануар 12, 2021, 10:26:10 пре подне »
Можда је ово само разгледница (carte postale)?



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: 80 година и старије породичне фотографије
« Одговор #79 послато: Јануар 12, 2021, 10:58:27 пре подне »
Можда је ово само разгледница (carte postale)?
Jeste, to je dopisnica ili carte postale, post card...U periodu izmedju  dva rata bilo je uobičajeno slati poštom ovakve fotografije, koje su na poledjini imale prostor za tekst onome kome su upućene i prostor za adresu.
I ja imam par takvih.. :)