Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347800 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #80 послато: Јун 02, 2014, 10:30:47 пре подне »
Зашто се уопште мучити и нагађати? Ваљда постоје некакве антрополошке студије које су рађене на основу земних остатака.

Скелети који су пронађени у околини некадашњег града Раса показују нордијски карактер.

Генерално, долихокефалија је раније била много више заступљена на овим просторима. Проблем је то што су нордијске и медитеранске лобање скоро идентичне па је прилично тешко утврдити ком расном типу су припадале.

Имамо на Гласинцу долихокефалне лобање. Уврежено је мишљење да су то остаци Илира. Питање је ком расном типу су они припадали? По свему судећи били су једна велика мешавина у којој је било Нордида, Медитеранаца, али и Динараца, што потврђују и брахикефалне лобање пронађене на истом локалитету.

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #81 послато: Јун 02, 2014, 10:36:02 пре подне »
Što se tiče određivanja pripadnosti određenoj haplogrupi, iz vlastitog iskustva znam koliko je to nesigurno.

S druge strane, nijedna laboratorija u Srbiji, ni ova Instituta za sudsku medicinu, ni ona na Biološkom fakultetu nisu specjalizovane za ispitivanje starog y hromozoma, a sumnjam da će ikad i biti jer im to nije potrebno za posao kojim se bave, veštačenjem u sudskim postupcima i medicinskim istraživanjima. Na internetu sam pronašao listu instituta koji se bave ovim istraživanjima:

http://www.isogg.org/wiki/List_of_forensic_and_ancient_DNA_laboratories

U današnjoj situaciji nedostatka sredstava ne verujem da će neka od institucija koje se bave istraživanjem srpske istorije imati u vidu takvo istraživanje. To bi pre mogla biti grupa zainteresovanih mimo zvaničnih institucija države. To bi mogla biti SPC, jer su u njihovim rukama ostaci Nemanjića. Mogle bi biti i Večernje novosti jer imaju dovoljno veza i sredstava da odrade takvo istraživanje. To bi mogli biti i mi okupljeni oko udruženja Poreklo.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #82 послато: Јун 02, 2014, 11:01:33 пре подне »
Što se tiče određivanja pripadnosti određenoj haplogrupi, iz vlastitog iskustva znam koliko je to nesigurno.

S druge strane, nijedna laboratorija u Srbiji, ni ova Instituta za sudsku medicinu, ni ona na Biološkom fakultetu nisu specjalizovane za ispitivanje starog y hromozoma, a sumnjam da će ikad i biti jer im to nije potrebno za posao kojim se bave, veštačenjem u sudskim postupcima i medicinskim istraživanjima. Na internetu sam pronašao listu instituta koji se bave ovim istraživanjima:

http://www.isogg.org/wiki/List_of_forensic_and_ancient_DNA_laboratories

U današnjoj situaciji nedostatka sredstava ne verujem da će neka od institucija koje se bave istraživanjem srpske istorije imati u vidu takvo istraživanje. To bi pre mogla biti grupa zainteresovanih mimo zvaničnih institucija države. To bi mogla biti SPC, jer su u njihovim rukama ostaci Nemanjića. Mogle bi biti i Večernje novosti jer imaju dovoljno veza i sredstava da odrade takvo istraživanje. To bi mogli biti i mi okupljeni oko udruženja Poreklo.

Издвајање Y днк из старих костију је доста захтјеван и скуп процес са неизвјесним исходом. Ево филма о томе како су вадили днк из остатака за које се вјерује да су припадали Светом Јовану Крститељу. Бугарска Црква је дала допуштење да се узорци узму. Нисам сигуран, али мислим да су на крају открили да остаци припадају хаплогрупи Ј1, мада нисам сигуран, давно сам гледао, а сад нисам одгледао поново.

https://www.youtube.com/v/e-QjoorU03g

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #83 послато: Јун 02, 2014, 11:30:00 пре подне »
Издвајање Y днк из старих костију је доста захтјеван и скуп процес са неизвјесним исходом. Ево филма о томе како су вадили днк из остатака за које се вјерује да су припадали Светом Јовану Крститељу. Бугарска Црква је дала допуштење да се узорци узму. Нисам сигуран, али мислим да су на крају открили да остаци припадају хаплогрупи Ј1, мада нисам сигуран, давно сам гледао, а сад нисам одгледао поново.

https://www.youtube.com/v/e-QjoorU03g

Hvala na prilogu, pogledaću čim dođem kući.
Što se tiče cene verujem da je prava "sitnica", ali ne verujem da postoji neka mogućnost, bar ne s onim što trenutno imamo u Srbiji, da dođemo do haplogrupe bilo kog Nemanjića. Pre ili posle neko će se morati "isprsiti" za sredstva za testiranje u inostranstvu.

damyanovich

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #84 послато: Јун 02, 2014, 11:53:49 пре подне »
To bi mogli biti i mi okupljeni oko udruženja Poreklo.

Ja predlažem da napravimo inicijativni odbor koji će koordinisati aktivnostima sa ciljem testiranja. Spreman sam da se uključim u taj poduhvat.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #85 послато: Јун 02, 2014, 12:07:00 поподне »
Скелети који су пронађени у околини некадашњег града Раса показују нордијски карактер.

То не значи да су то скелети Немањића. Мислим да би требале да постоје антрополошке студије које су обрађивале управо Немањиће, тј. њихове земне остатке.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #86 послато: Јун 02, 2014, 12:09:59 поподне »
Ja predlažem da napravimo inicijativni odbor koji će koordinisati aktivnostima sa ciljem testiranja. Spreman sam da se uključim u taj poduhvat.

Видиш како и ти умеш да будеш конструктиван, само када захођеш  8)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #87 послато: Јун 02, 2014, 12:11:51 поподне »
То не значи да су то скелети Немањића. Мислим да би требале да постоје антрополошке студије које су обрађивале управо Немањиће, тј. њихове земне остатке.

Мислио сам на становништво средњовековне Србије генерално.

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #88 послато: Јун 02, 2014, 12:38:31 поподне »
Ja predlažem da napravimo inicijativni odbor koji će koordinisati aktivnostima sa ciljem testiranja. Spreman sam da se uključim u taj poduhvat.

Ubeđen sam da će svaki tvoj gest dobre volje biti dočekan sa simpatijom, bez obzira da li se tiče ove ideje ili nezavisno od nje. Ako si "uhvatio" neku kunu viška, oseti se slobodan da ju uplatiš na žiro račun udruženja Poreklo.
Što se tiče testiranja Nemanjića i našeg učešća u njemu to je samo jedna slobodna ideja. Za sad,ne treba joj davati previše važnosti.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #89 послато: Јун 02, 2014, 01:01:53 поподне »
Ubeđen sam da će svaki tvoj gest dobre volje biti dočekan sa simpatijom, bez obzira da li se tiče ove ideje ili nezavisno od nje. Ako si "uhvatio" neku kunu viška, oseti se slobodan da ju uplatiš na žiro račun udruženja Poreklo.
Što se tiče testiranja Nemanjića i našeg učešća u njemu to je samo jedna slobodna ideja. Za sad,ne treba joj davati previše važnosti.

Ја сам за. Надам се да ће бити нешто од свега тога.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #90 послато: Јул 11, 2014, 11:12:56 поподне »
Новости: Тибетанци немају људски ДНК

Научници тврде да Тибетанци немају проблем са разређеним ваздухом и екстремном хладноћом зато што "нису људи" јер имају мистериозни Денисонов ДНК, пише часопис "Натуре"



ВАШИНГТОН - Научници тврде да Тибетанци немају проблем са разређеним ваздухом и екстремном хладноћом зато што "нису људи" јер имају мистериозни Денисонов ДНК, пише часопис "Натуре".


Размус Нилсен са Универзитета Беркли и његови сарадници из лабораторије за истраживње ДНК у Кини тврде да Тибетанци припадају мистериозној групи "Денисоноваца" и да нису хомо сапиенси. Иначе, мистериозни ДНК пронађен је 2010. године у Русији, а открио га је пустињак Денис, по коме су и добили име.

Нилсен је истраживао ген ЕПАС-1 и открио да природна селекција подржава његов опстанак и наставак врсте. Научници су одавно установили да Тибетанци функционишу сасвим нормално на великим висинама и да се са лакоћом крећу по "крову света", док се "обични људи" тамо осећају лоше и измучено.

Некада се претпостављало да је после више хиљада година генетског прилагодавања ДНК Тибетанаца другачији, али сада се верује да су они "Денисоновци" и да имају ДНК другачији од оног који је својствен хомо сапиенсима.

Иначе, пре Нилсенове теорије, амерички научници Универзитета Јута пронашли су десет гена који омогућавају Тибетанцима да издрже са веома ниским нивоом кисеоника у атмосфери.

Већини других људи, укључујући и алпинисте који су у топ форми, увек је мучно у тим условима, а често се јављају и компликације у мозгу и плућима. Интересантно је да неки други становници високих предела немају својства Тибетанаца ни ту издржљивост, чак ни становници Анда.

ИЗВОР:
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:500321-Tibetanci-nemaju-ljudski-DNK

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #91 послато: Јул 12, 2014, 06:58:42 пре подне »
Новости: Тибетанци немају људски ДНК...

ИЗВОР:
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:500321-Tibetanci-nemaju-ljudski-DNK

Како су новинари воле да изокрећу чињенице, делом због неразумевања научне материје о којој пишу а добрим делом и због уобичајене тежње ка сензационализму код њих, боље је прочитати неко стручније, али ипак приземније објашњење, као, на пример, ово

http://news.sciencemag.org/archaeology/2014/07/tibetans-inherited-high-altitude-gene-ancient-human

а може и ово

http://news.sciencemag.org/paleontology/2012/08/genome-brings-ancient-girl-life

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #92 послато: Јул 12, 2014, 08:17:55 пре подне »
Како су новинари воле да изокрећу чињенице, делом због неразумевања научне материје о којој пишу а добрим делом и због уобичајене тежње ка сензационализму код њих, боље је прочитати неко стручније, али ипак приземније објашњење, као, на пример, ово

http://news.sciencemag.org/archaeology/2014/07/tibetans-inherited-high-altitude-gene-ancient-human

а може и ово

http://news.sciencemag.org/paleontology/2012/08/genome-brings-ancient-girl-life

Ову вијест сам прочитао у Куриру, па сам одмах помислио да се ради о некој лажној сензационалистичкој вијести. Послије сам пронашао и оригинални чланак из научних часописа.

Наравно, новинари су извукли оно што је њима било најинтересантније, а то је да су Тибетанци хобити.

Да су мало подробније читали видјели би да по тој логици сво ванафричко становништво има примјесе "нељудске" генетике. Европљани неадренталске, а Азијати денисовске.

Искрено, мени није јасно како се хомо сапиенс могао мјешати са неадренталцем и имати репродуктивно способно становништво. Колико је мени познато двије различите врсте не могу имати репродуктивно потомство (примјер коња, магарца и мазге).

Видим да има и мишљења да ја тих неколико процената "неадренталаца" у нама заправо насљеђе далеког заједничког претка -хомо сапиенса и неадренталаца, а не резултат "скорашњег" мјешања двије различите врсте.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #93 послато: Јул 13, 2014, 01:06:44 поподне »

Искрено, мени није јасно како се хомо сапиенс могао мјешати са неадренталцем и имати репродуктивно способно становништво. Колико је мени познато двије различите врсте не могу имати репродуктивно потомство (примјер коња, магарца и мазге).

Видим да има и мишљења да ја тих неколико процената "неадренталаца" у нама заправо насљеђе далеког заједничког претка -хомо сапиенса и неадренталаца, а не резултат "скорашњег" мјешања двије различите врсте.

Нисам стручњак за ту тему али сам мишљења да је мешање могуће уколико разлике у генима нису превелике. Што се тиче неандерталаца за њих пише ово:

Цитат
They are very closely related to modern humans, differing in DNA by only 0.12%

Дакле, то су ипак ближи рођаци људи. Следећа карта и илустрација са десне стране разјашњава много тога:




Дакле, то су ипак били наши рођаци пре неких 600000 година.


Испада да су "монголоидне" црте присутне код становништва Азије уплив Денисоваца на генетику хомо сапиенса. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #94 послато: Јул 13, 2014, 09:30:05 поподне »
Нисам стручњак за ту тему али сам мишљења да је мешање могуће уколико разлике у генима нису превелике. Што се тиче неандерталаца за њих пише ово:

Дакле, то су ипак ближи рођаци људи. Следећа карта и илустрација са десне стране разјашњава много тога:


Дакле, то су ипак били наши рођаци пре неких 600000 година.


Испада да су "монголоидне" црте присутне код становништва Азије уплив Денисоваца на генетику хомо сапиенса.

Да, могуће. Вјероватно се ипак ради о скоријем мјешању, јер хомо сапиенси у Африци немају упливе неадренталске или денисовске генетике.

Што се косооких тиче, Кинези су својевремено имали јаку државну антрополошку причу да су они нешто друго у односу на хомо сапиенсе, онда се појавила y-dnk која је оборила ту тезу, али је сада аутосомална опет враћа у игру.


Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #95 послато: Јул 14, 2014, 10:36:46 поподне »
Није најсвежије штиво али заслужује да се нађе у нашој "библиотеци"
 
Становници БиХ потомци палеолитског човека     

Тањуг | 26. септембар 2012. 11:56   

Становници БиХ носе гене људи који су на те просторе дошли пре 25.000 година, тврде стручњаци за генетику Института за генетички инжењеринг и биотехнологију у Сарајеву
   
          Илустрација
САРАЈЕВО - Становници БиХ су директни потомци палеолитског човека, односно носе гене људи који су на те просторе дошли пре 25.000 година, тврде стручњаци за генетику Института за генетички инжењеринг и биотехнологију у Сарајеву.
Шеф Лабораторије за форензичку генетику на том институту, професор Дамир Марјановић је изјавио да су истраживања регионалног експертног тима генетичара показала да данашњи Босанци и Херцеговци у својим генима имају записане информације људи који су на ове просторе дошли пре 25.000 година.  "Они су овде 'презимили' задње ледено доба. Такође, ту нам је генетичка оставштина неолитских група које су са собом донеле пољопривреду, која се у Европи почела ширити са ових простора. И додатно, ту су преци који су нам дошли из правца Евроазије", казао је Марјановић.
Марјановић је напоменуо да су све миграције, које су се десиле на простору данашњег Балкана, врло комплексне и да се нису одвијале месецима или годинама, већ деценијама и вековима.
"Свака историјска епизода, од леденог доба до доласка пољопривредника, доласка и нестанка Римскога царства, миграција словенских племена, ширења Отоманске империје и још много других мањих, али не и мање битних историјских момената, оставиле су мањи или већи траг на генетичком наслеђу људи са ових простора", навео је Марјановић, преноси "Анадолија".
Овај стручњак за генетички инжењеринг нагласио је да је популација Балкана, а посебно Босне и Херцеговине, врло хетерогена.
"Можемо закључити да се популација БиХ, као и популација целог западног Балкана може похвалити изузетном разноликошћу хуманог генетичкога богатства", закључио је Марјановић.
Једна од значајнијих компоненти студије коју је Марјановић обавио заједно са познатим стручњацима за генетику из региона односи се на миграцијске процесе модерног човека.
"Сви ови пројекти указују на то да овај регион, па самим тим БиХ, имају јако занимљиву историју. Доказано је да је палеолитски човек на овим просторима тражио спас и уточиште од последњег леденог доба и да добар дио данашњег становништва БиХ чине директни потомци тих људи", казао је Марјановић.
 

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #96 послато: Јул 23, 2014, 10:14:09 пре подне »
Na prostoru severnog Sudana pronađeni su dokazi prvog velikog sukoba u ljudskoj istoriji, pre nekih 13 000 godina. Zanimljivo je da su dve strane pripadale različitim antropološkim grupama, jedna karakteristična za podsaharsku Afriku, druga za prostor Levanta i mediteranskog bazena, odakle su novinari, malo senzacionalistički, izvukli naslov o prvom rasnom sukobu. Tekst je objavljen u Independent-u:

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/saharan-remains-may-be-evidence-of-first-race-war-13000-years-ago-9603632.html

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #97 послато: Јул 24, 2014, 02:46:43 пре подне »
Na prostoru severnog Sudana pronađeni su dokazi prvog velikog sukoba u ljudskoj istoriji, pre nekih 13 000 godina. Zanimljivo je da su dve strane pripadale različitim antropološkim grupama, jedna karakteristična za podsaharsku Afriku, druga za prostor Levanta i mediteranskog bazena, odakle su novinari, malo senzacionalistički, izvukli naslov o prvom rasnom sukobu. Tekst je objavljen u Independent-u:

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/saharan-remains-may-be-evidence-of-first-race-war-13000-years-ago-9603632.html
Читао сам овај текст прије неки дан и збуњује ме чињеница да су сигурни да су нападачи били Еуропиди, иако нема њихових скелета, већ се само спомињу скелети жртава.

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #98 послато: Јул 25, 2014, 07:40:16 пре подне »
Читао сам овај текст прије неки дан и збуњује ме чињеница да су сигурни да су нападачи били Еуропиди, иако нема њихових скелета, већ се само спомињу скелети жртава.

U pravu si. Nisam to zapazio dok sam čitao tekst, učinilo mi se da su mediteranci sahranjeni zajedno sa njima. Kasnije sam o ostacima potencijalnih napadača našao samo ovaj deo u tekstu:

Цитат
remains of the North African/Levantine/European originating population group has even been found 200 miles south of Jebel Sahaba,

Dobro razumevanje engleskog  :)

robert w.

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #99 послато: Септембар 02, 2014, 01:36:36 поподне »
Tekst u "International business Times"-u, o promenama u brojnosti nosilaca boje očiju u Britaniji. Prema Alisteru Mofetu, nosiocu projekta, u Britaniji 48% populacije ima plave oči, 30% zelene, a 22% smeđe. Smatra da je to rezultat socijalnog odabira, gde se ljudi sa plavim očima smatraju poželjnijim i lakše pronalaze bračne partnere.

http://www.ibtimes.co.uk/blue-eyes-are-more-common-any-other-colour-britain-1463258