Порекло становништва > Македонија

Мијаци и стара R1a

<< < (4/5) > >>

Поповски:
Коло '' Тешкото'' https://www.youtube.com/v/EkM_jbc5eJw којем су Мијаци музиком и игром у време турског ропства показали колико је тешко.
Али и да су били одани Турцима јер су се прикључили турској војсци у борби против Пиколоминија.



Скардус:
Прилично добро познајем Западну Македонију као и десну обалу Вардара, те са пуном одговорношћу могу да тврдим да се становништво ових разликује од оних из Источне Македоније. По свему. Разлике су много веће, рецимо, између Хрвата и Срба.
У последњих двадесетак година те разлике се смањују и кроз време нестаће у потпуности, највише због невероватне пропаганде о ''македонској самобитности'' која происходи из ''античке Македоније''.
Од 1945 године до данас у овим крајевима скоро и да нема оних који се изјашњавају србима.
Оно,  ''Брсјак'' и ''Мијак'', је у ствари чињеница која их одваја од осталих Македонаца. Чак и међусобна нетрпељивост између Брсјака и Мијака говори да о њиховој различитости.
А чињенице говоре да су Брсјаци српско племе из садашњих Лужица у Источној Немачкој, дела Чешке и Пољске (и, то одакле српски симболи на њиховим капама).
И Мијаци су такође српског порекла. И они имају српске симболе на својим капама (веома сличним црногорским и личанским) али су вероватно пристигли раније или касније од Брсјака, што је можда довољан разлог за нетрпељивост... (још једна српска својственост).
Теза да су пословењени Цинцари сигурно отпада јер су Мијаци врло свесни свог српског порекла (барем до 1945 године). Цинцари су углавном Ромеји из Источног Римског Царства, плус Римљани из целог Римског Царства. Једино што их спаја је вулгарни римски језик.


НиколаВук:
Цвијићев осврт на Мијаке:

Мијачка група

Дробњак:

--- Цитат: НиколаВук  Август 10, 2018, 02:52:26 поподне ---Цвијићев осврт на Мијаке:

Мијачка група

--- Крај цитата ---
Занимљиво је да су се слабо бавили сточарством. И ако Цвијић код њих проналази неке карактеристике сличне као и код Динараца ово је знатна разлика. Црногорци, Брђани и Херцеговци су на сточарство гледали као на једини довољно частан посао који приличи слободном човеку. Занатство је у тим крајевима слабо било развијено, а код Мијака сасвим супротно. Мијаци су редом одлазили у печалбу а Динарци када су се селили из свог краја или племена увек су тражили само место које има погодније земљиште, које је пространије и плодније да се ту населе. Печалбари су код Динараца били само они најсиротији све док није почело да се више одлази у Америку крајем 19. века. И тада се одлазило да би се зарадио новац који ће се уложити у земљу, нове куће и сл. Да се олакша живот на селу.

НиколаВук:

--- Цитат: Дробњак  Август 10, 2018, 09:00:38 поподне ---Занимљиво је да су се слабо бавили сточарством. И ако Цвијић код њих проналази неке карактеристике сличне као и код Динараца ово је знатна разлика. Црногорци, Брђани и Херцеговци су на сточарство гледали као на једини довољно частан посао који приличи слободном човеку. Занатство је у тим крајевима слабо било развијено, а код Мијака сасвим супротно. Мијаци су редом одлазили у печалбу а Динарци када су се селили из свог краја или племена увек су тражили само место које има погодније земљиште, које је пространије и плодније да се ту населе. Печалбари су код Динараца били само они најсиротији све док није почело да се више одлази у Америку крајем 19. века. И тада се одлазило да би се зарадио новац који ће се уложити у земљу, нове куће и сл. Да се олакша живот на селу.

--- Крај цитата ---

Мислим да и сам Цвијић каже да је раније код Мијака сточарство било много развијеније, али су престали са њиме да се баве када су Арбанаси Љумљани почели да им отимају стада, онда су прешли на кириџијство, а пошто су им Арбанаси пљачкали и караване, одлучили су се на печалбу. Дакле то није, да тако кажем, "нормално стање" код њих, већ изнуђено због притиска друге, привилеговане етничке заједнице која се бавила сточарско-пљачкашком привредом. Сличан прекид бављења сточарством се десио и са Србима старинцима у Косовској котлини, који су због бесомучне отимачине стада од стране новодосељених Арбанаса постепено потпуно прешли само на земљорадњу (о томе је писао Атанасије Урошевић).

Занимљиво је што Цвијић сматра да Мијаци нису учествовали у вардарско-моравској миграционој струји, тј. да се нису у великом броју исељавали већ да су остали прилично изоловани у својим планинама, те да се по разним карактеристикама видно разликују од околног становништва. О изолованости речито говори и ретка подграна R1a-YP1051 која је на овим просторима досад пронађена само код њих.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију