Аутор Тема: Свети Василије Острошки  (Прочитано 11055 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #20 послато: Јун 04, 2018, 03:34:09 поподне »
Мени је чудно да Јоаникије Памучина у Животопису Али-паше Ризванбеговића, описујући Мркоњиће уопште не спомиње да је то родно село Св. Василија Острошког, иако спомиње неке угледне игумане и монахе из тога села.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #21 послато: Јун 04, 2018, 03:50:59 поподне »
Не знам, јесте чудно.

Податак о Мркоњићима је из житија Светог Василија - рукописа који је настао у Острогу после упокојења Светитељевог (дакле крајем 17. века), а писан од монаха који су савременици Владичини, дакле податке су чули од њега самог. Рукопис је нестао током турске опсаде Острога у зиму 1852/53. године. Наводно су Острошки монаси житије знали напамет, те је даље преношено усмено, до савременог доба када је записано у разним радовима о Острогу и Светом Василију.

1960-их је пројављено где се налази гроб Светитељеве мајке Ане, у Мркоњићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #22 послато: Мај 13, 2019, 07:58:03 поподне »
Дан после празника Светог Василија Острошког Чудотворца, један запис писан руком Светитеља (из ризнице Манастира Острог):

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #23 послато: Мај 13, 2019, 08:38:36 поподне »
Може ли неко да преведе?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #24 послато: Мај 13, 2019, 08:40:07 поподне »
Може ли неко да преведе?

Да знаш да сам планирао сјутра да се тиме позабавим. Ако ме не спрече пословне обавезе.
На први поглед, изгледа преводљиво.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #25 послато: Мај 14, 2019, 08:03:22 пре подне »
Да знаш да сам планирао сјутра да се тиме позабавим. Ако ме не спрече пословне обавезе.
На први поглед, изгледа преводљиво.

У принципу овде и нема шта много да се преведе, писано је већим делом на српском језику, са нешто стсл. морфологије... Само треба рашчитати и мање-више преписати на ову нашу савремену ћирилицу, и објаснити евентуално нека места.
Једино што би ваљао какав бољи снимак, најбоље оригинална фотографија, јер се овако ипак не види баш свака ситница како треба.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #26 послато: Мај 15, 2019, 08:54:18 пре подне »
То је запис Светог Василија из 1666. године, који гласи:

“Василије милошћу Божијом митрополит Захумски и Херцеговски.

Пишем увјерења ради истине да знају христијани како бих неко вријеме у Острогу у пустињи. И приложих овдје усрдно труд и имање своје не поштедјех. Бога ради и Свете Богородице милости ради. И понових и за неку братију, како се сама ствар собом каже. Многи ми пакост чинише, али Бог ми помоћник би у сваком дјелу добром. И пишем на сазнање службеницима црквеним, који послије мене будете служили Богу и Светој Богородици у Острогу, у студеној стијени, топлине ради Божије, да знате и ви и христијани који послије мене будете, да купих Вељи До за дванаест гроша и по, и Спижића земљу у Добром Пољу, од пута до ријеке, и са јазом, за два гроша, а што је његово било под лозом, то је приложио цркви, и да сам купио Зануглицу у Милановићу у Раича и Вумила, за грош и букилу пшенице, а пшеница скупа бијаше, и у Петра Живковића да сам купио Зануглицу за два гроша, а више што сам му дао, види Бог и Света Богородица. То све приложих и дах цркви у Острогу за прехрањивање и утјешење братије. Гдје ми је тамо други труд и имање, које приложих и потроших за своју душу од свега усрђа, ту и заједно да је и ово више писано. Све предадох у руке Вишњега и Светој Богородици. Љето 1666. Тако да се зна. И ко би покушао нешто да одузме од манастира, однио Господ Бог таквом разоритељу његов дом, кућу и стоку са синовима и све његово имање да му Господ Бог порази и распе изненада у вијеке. Да му траг и оџак погине за вијек. Амин.“
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #27 послато: Мај 15, 2019, 09:34:50 пре подне »
Свака част.

Него, упада ми у очи једна језичка ситница. Свети Василије овде нигде не користи јат, него га свуда пише доследно са екавским рефлексом, иако је то подручје Херцеговине. То сам већ много пута раније приметио читајући рукописе с ових подручја. Претпостављам да се ради о наслањању на стару српску књижевну традицију, која је екавска. Не знам да ли је ико од филолога писао о овоме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #28 послато: Мај 15, 2019, 10:04:41 пре подне »
Свака част.

 :D  Нисам ја превео. Него, узех да преводим, па ми паде у очи да сам негде ово већ читао. Потражим мало на мрежи, и ето текста!

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #29 послато: Мај 15, 2019, 10:08:17 пре подне »
Него, упада ми у очи једна језичка ситница. Свети Василије овде нигде не користи јат, него га свуда пише доследно са екавским рефлексом, иако је то подручје Херцеговине. То сам већ много пута раније приметио читајући рукописе с ових подручја. Претпостављам да се ради о наслањању на стару српску књижевну традицију, која је екавска. Не знам да ли је ико од филолога писао о овоме.

Има јата на неколико места:



Занимљиво је да га Свети Владика користи само у речи "дјело" и речима од ње изведених, као и "бјеше", и у речима где је јат у функцији писања гласова Љ и Њ, док речи "стена", "река" и још по неку, пише - екавски, са словом Е.
« Последња измена: Мај 15, 2019, 10:13:28 пре подне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #30 послато: Мај 15, 2019, 10:19:04 пре подне »
... док речи "стена", "река" и још по неку, пише - екавски, са словом Е.

Као и "време", чак једном и "где"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #31 послато: Мај 15, 2019, 10:42:39 пре подне »
Да, испада да је то отприлике пола/пола.
Мени се због ових екавизованих облика учинило да су сви такви, па сам и ова места где је писан јат прочитао тако по аналогији.
Ипак ми остаје не баш јасна ова појава екавизације. Јасно је да јат користи за "умекшавање" (поље, његов), а с друге стране га претвара у е.
Може заиста бити да је ово ствар књижевне традиције.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #32 послато: Мај 15, 2019, 01:00:34 поподне »
Треба имати у виду и да је Свети Василије у важној животној доби, током 1630-их, више боравио ван Херцеговине - најпре у Русији, па у Хиландару и потом у Пећи, па би та екавица могла доћи као последица окружења у којем је био када се образовао и духом уздизао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #33 послато: Мај 16, 2019, 09:57:02 пре подне »
Треба имати у виду и да је Свети Василије у важној животној доби, током 1630-их, више боравио ван Херцеговине - најпре у Русији, па у Хиландару и потом у Пећи, па би та екавица могла доћи као последица окружења у којем је био када се образовао и духом уздизао.

Биће да има истине у томе.
Тим пре што  наилазимо два пута русификован облик "усердно", "усердија"... Мада то може бити најпре утицај руских богослужбених књига, којих у то време међу нама већ има много, у недостатку могућности да се штампају наше традиционалне.
Занимљиво је у том контексту да је у време патријарха Пајсија Јањевца дошло до мини-ренесансе у преписивању књига, а да се није појавила нигде каква макар мала манастирска штампарија, као што је било у 16. веку.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #34 послато: Јун 17, 2019, 07:32:09 поподне »
Нешто актуелно:

<a href="https://www.youtube.com/v/jW075F30RPY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/jW075F30RPY</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свети Василије Острошки
« Одговор #35 послато: Мај 12, 2021, 09:33:23 пре подне »
Лепа округла годишњица данас - 350 година од представљења Светог владике Василија Острошког (1671).
"Наша мука ваља за причешћа"