Аутор Тема: Присуство словенске, германске и балканске генетике у различитим популацијама  (Прочитано 1836 пута)

Ван мреже Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 11021
Мене је заитересовало питање Небојше о феномену подударања са Румунима, као и о томе зашто аутосомална компонента код Срба гравитира ка Румунији, а не ка суседним Хрватима (а код неких Срба има и мање те повезаности са Румунима)...није ту сад ствар о Y линијама (мени у поклапањима има 13 Румуна (рачунам ту и пар Молдаваца) и 12 Срба напр...То је вероватно мало компликованије да се да закључак зашто је то тако jeр претпостављам да је та гравитација према Румунији последица словенске генетике, а не старобалканске (тј. да је у питању највеће подударање словенске компоненте код Срба са словенском компонентом у Румунији и Молдавији)...Зато ми се учинила географија као кључна у томе, као и присуство Словена који су дошли из Влашке пре доласка Срба и Хрвата...А на територији данашње Републике Србије, јужно од Дунава, најбројнија су била та словенска племена (која су ушла у састав српског корпуса са ширењем српске државе на исток)...Чини ми се да није ствар овде у асимилацији старобалканског елемента са ширењем Срба према Рашкој и даље, колико у асимилацији словенских племена (Тимочани, Морављани, Браничевци итд), и да је то можда разлог за највећу сличност са данашњим Румунима...Можда би то био један од разлога те гравитације ка Румунији код просечних аутосомалних резултата Срба (али као што сам и пре написао, могуће да су и тадашњи Срби , такође имали ту гравитацију, јер су имали чини ми се исту руту раније, преко влашке низије, у периоду пре одласка у Бојку)

Дуле, твој имењак је пре неколико постова објаснио тај феномен. Значи није обавезно морало бити додира између популација, реч је о аутосомалном просеку. И мени је требало мало дуже да скапирам. :D

Нису ни Румуни далеко, како видим по овој првој табели. Како год, како и Молдавце објаснити. То је поента, како Молдавци/Румуни моги бити ближи него Хрвати/Црногорци. Сад сам већ досадан са овим питањем, али навукао си нас на аутосомалну. ;)

Почињем отприлике да схватам то као процену на основу удела словенске/старобалканске генетике, па неки просек и ко је коме по томе најближи. Не нужно ко је са ким био у интеракцији последњих 400 година.

Сличан сразмер, односно проценат истих гена, у овом случају пре-Словенских и прото-Словенских.

Ево један пример. Дете типичне Холанђанке и типичног Аустријанца биће сасвим близу просеку за Немачку, иако та деца немају ни једног претка у тој земљи.  :)

Зато је IBD који већ користи MyHeritage ипак мало поузданији, од упоређивања просека.

Ван мреже filipi

• Истраживач
  • Поруке: 999
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Da, radi se autosomalnom prosjeku. Treba napomenuti da se Moldavci pojavljuju i kod Hrvata kao najbliži, posebno kod Hrvata u juznoj Dalmaciji i Hercegovini.

Ван мреже dko

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 349
Nekoliko pitanja - ovo 'staroblakanska-romanska' - jel to ukljucuje i keltske elemente, tj. njihovo prisustvo u pred-slovenskoj genetici? Zatim, ako su drobnjacka I1 i banjansko-pivljanska N od po nekoliko plodonosnih ljudi potekle - da li je moguce da je toliko mali procenat germanske komponente u srba u odnosu na y-dna (samo I1 je 8%)... to jest, da li se N, ako je i ostavio nekog autosomalnog traga, vodi pod 'slovenski' element, zbog sibirskog ishodista?

Ван мреже ДушанВучко

• Члан Друштва
  • Бели орао
  • Поруке: 6099
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Nekoliko pitanja - ovo 'staroblakanska-romanska' - jel to ukljucuje i keltske elemente, tj. njihovo prisustvo u pred-slovenskoj genetici? Zatim, ako su drobnjacka I1 i banjansko-pivljanska N od po nekoliko plodonosnih ljudi potekle - da li je moguce da je toliko mali procenat germanske komponente u srba u odnosu na y-dna (samo I1 je 8%)... to jest, da li se N, ako je i ostavio nekog autosomalnog traga, vodi pod 'slovenski' element, zbog sibirskog ishodista?
То је зато што Y днк нема везе са аутосомалном генетиком (проценти  Y грана не морају да имају везе са укупном генетиком)...Напр. први Дробњак је имао много више германске компоненте него данашњи наши припадници I1P109 (данашњи може да има 5,6 % , а ондашњи је имао можда доминантну германску компоненту)...Укупна генетика се временом уклопи у просек средине у којој неко живи...Ја имам 3% германске генетике, а вероватно има и Дробњака који нема те генетике више него ја...Са друге стране, имамо припаднике старобалканских грана са више укупне словенске генетике, него они који чија је Y грана словенска (Ник Пав који је EV13, чини ми се да је објавио да има око 67% словенске генетике, а ја имам 57% словенске генетике (за солидних 10% мање од њега, иако сам I2a)...такође, ја имам више старобалканске генетике од њега, који је по Y линији старобалканац)
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:00:00 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже dko

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 349
То је зато што Y днк нема везе са аутосомалном генетиком (проценти  Y грана не морају да имају везе са укупном генетиком)...Напр. први Дробњак је имао много више германске компоненте него данашњи наши припадници I1P109 (данашњи може да има 5,6 % , а ондашњи је имао можда доминантну германску компоненту)...Укупна генетика се временом уклопи у просек средине у којој неко живи...Ја имам 3% германске генетике, а вероватно има и Дробњака који нема те генетике више него ја...Са друге стране, имамо припаднике старобалканских грана са више укупне словенске генетике, него они који чија је Y грана словенска (Ник Пав који је EV13, чини ми се да је објавио да има око 67% словенске генетике, а ја имам 57% словенске генетике (за солидних 10% мање од њега, иако сам I2a)...такође, ја имам више старобалканске генетике од њега, који је по Y линији старобалканац)

ma jasno... nego, eto naglas ponavljamo neke stvari - da, iako po y-dna imamo 10% germanskih linija, autosomalno je to 1%. e sad jos neko da mi kaze kako se kelti kotiraju u paleobalkansko-romanskoj komponenti... i da li je eventualnih 0,5% sibirskog upliva tretirano kao slovensko?
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:48:20 пре подне dko »

Ван мреже НикПав

• Члан Друштва
  • Помоћник
  • Поруке: 165
  • Y: E-BY148067 (YFull)/ E-FT380205 (FTDNA) Никољдан

Код мене су резултати доста нестабилни из неког разлога (можда зависи од коришћених узорака) и значајно варирају од калкулатора до калкулатора (код бабе и деде нису, увек су ту око 50/50) и ово је једини калкулатор који ми даје толико словенске генетике.
« Последња измена: Септембар 20, 2021, 01:51:05 пре подне НикПав »