Аутор Тема: Стари надгробни камени споменици  (Прочитано 917 пута)

Ван мреже Челић

• Почетник
  • **
  • Поруке: 31
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #20 послато: Април 22, 2021, 03:02:36 поподне »
Можете ли нам навести где сте усликали наведени споменик?
Село Иричићи ( Брус ) на источној страни Копаоника.

Ван мреже НиколаВук

• Уредник
  • Бели орао
  • Поруке: 6663
  • I2-PH908>Y52621>Y189944, род Никшића
« Одговор #21 послато: Април 22, 2021, 04:24:48 поподне »
Село Иричићи ( Брус ) на источној страни Копаоника.

Врло специфично моделован крст који је урезан на надгробник. Проблем код надгробника је што се прилично разликују од краја до краја, нема униформности, а ту треба урачунати и хронолошку одредницу унутар сваке од области. Овај конкретни надгробник ми делује да би најраније могао бити датован у 18, а најкасније на сам крај 19. или почетак 20. века, али нисам око тога стручњак.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

• Члан Друштва
  • Аскурђел
  • Поруке: 3956
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
« Одговор #22 послато: Април 22, 2021, 05:46:19 поподне »
Врло специфично моделован крст који је урезан на надгробник. Проблем код надгробника је што се прилично разликују од краја до краја, нема униформности, а ту треба урачунати и хронолошку одредницу унутар сваке од области. Овај конкретни надгробник ми делује да би најраније могао бити датован у 18, а најкасније на сам крај 19. или почетак 20. века, али нисам око тога стручњак.  :)

Мало сам се нашалио, али заиста мислим да се не ради о артефакту велике старости. Рекао бих друга половина 19. или почетак 20. века. Линије су сувише правилне а ивице уреза оштре и очуване, тако да не верујем да се ради о великој старости.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Драган Обреновић

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 308
  • R1b-U152>Z36>... FTA27217>FTA42008
« Одговор #23 послато: Мај 08, 2021, 04:28:48 поподне »
Гробље у Марковици, код Лучана, данас. Врло необичан споменик, налази се у делу гробља где су моји Обреновићи, али нисам нашао никакав писани натпис на њему.