Аутор Тема: Чалгија  (Прочитано 311 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 6099
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Чалгија
« послато: Април 07, 2021, 12:37:36 пре подне »
Чалгијата е посебен жанр на македонската народна музика. Зборот „чалгија“ (çalgi), е турски збор што значи: 1) свирка, 2) музички инструмент. Чалгаџија или чалгиџија (çalgici) е свирач. Чалгаџилук (çalgicilik) е свиречки занает.
Чалгијата е типична „староградска музика“, која веќе долго се негува во многу градови, особено во Велес, Охрид, Битола и Солун. Чалгии се свират на свадби, верски празници, обреди, панаѓури и слично.
Чалгискиот инструментариум се состои од: канун, ут, дајре и лејта од една страна, но и виолина (во народот позната како ќемане) и кларинет (познат и како грнета) од друга.
Чалгаџискиот состав на познатиот Реџеп Саид главно свирел во скопските кафеани во чаршијата: „Јанчев ан“, „Маврово“, „Бела кафеана“, но и во други гостилници низ Скопје.
Оваа скопска чалгаџиска група била толку популарна што во еден период свирела и во познатата белградска кафеана „Дарданели“.
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D0%BB%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0
https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/24/radio-beograd-2/4300006/calgija.html
taso- veleska calgija
<a href="https://www.youtube.com/v/pF8DLfHXCfk&amp;list=RDMMpF8DLfHXCfk&amp;start_radio=1" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/pF8DLfHXCfk&amp;list=RDMMpF8DLfHXCfk&amp;start_radio=1</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 6099
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Чалгија
« Одговор #1 послато: Април 07, 2021, 12:47:24 пре подне »
Chalgia Moisey Petrovich - Pembe Pembe
<a href="https://www.youtube.com/v/qfhoYuJguIM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/qfhoYuJguIM</a>
Chalgia Moisey Petrovich - Gyorushitse tsrno oko
<a href="https://www.youtube.com/v/TaE9Z1GrhsA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/TaE9Z1GrhsA</a>