Аутор Тема: mt-ДНК становништва Европе  (Прочитано 19300 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
mt-ДНК становништва Европе
« послато: Април 18, 2014, 10:15:39 поподне »
Проценат mt-ДНК хаплогрупа по културама: Ловци-скупљачи, Бел Бикер, Курган Украјина, Corded Ware culture и друге.



http://polishgenes.blogspot.com/2014/03/pca-of-ancient-european-mtdna.html

Извор: www.polishgenes.blogspot.com
« Последња измена: Јануар 11, 2015, 06:41:29 поподне Александар I1 »
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2015, 06:29:27 поподне »

Крсто

  • Гост
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #2 послато: Март 18, 2015, 02:49:18 поподне »
Како генетика (мтДНК) показује да сви воде порекло од једне жене:

https://www.youtube.com/v/3tzSS19NF3k#t=548

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #3 послато: Јул 29, 2015, 11:05:11 пре подне »
MtDNA variation of studied Western Balkan populations

Haplogroup H is the most frequent and diverse hg in all analyzed Western Balkan populations. Its frequency [38,9% (CR 31,9 – 46,3%) of total sample] corresponds well with the overall frequency of hg H in most of the Europe.

The second largest subset of maternal lineages belong to hg U (19,4%). Hg U lineages detected in this study belong to subhgs U1, U2, U4, U5 and K1 , the last one of those covering more than one third of hg U lineages (6,9% from the total mtDNA pool, 36,4% from hg U).

Hg J is one of the most frequent and variable hgs in a study area (Figure S16). It comprises 11% of the mtDNA variation in Europe, with the highest frequency of 14,1% in the East Mediterranean [1] and close to that also in our sample (13,7%).

In the study of Malyarchuk et al. the frequency of hg J among Bosnians was 7,0%. The sub-hg J1, with defining mutations at nucleotide positions (nps) 462-3010, is the most frequent and widespread in all studied Western Balkan populations. Its sub-clade J1c is shared by all analyzed populations and is also the most frequent branch of J as well as of J1 (8,6% from total sample size ). From J1c lineages, J1c2* is the most frequent (4%from total, 29,2% from J samples) and widespread. The overall frequency of hg T is half of that of its sister-clade J (5,7%) in a whole Western Balkan area.

All ethnic groups living in Bosnia and Herzegovina - Bosniacs, Bosnian Croats and Bosnian Serbs - showed close maternal affinities.



Ово делује занимљиво (прочитао сам само део). У Жумберку повишен проценат J и T.

Maternal Genetic Heritage of Southeastern Europe Reveals a New Croatian Isolate and a Novel, Local Sub‐Branching in the X2 Haplogroup

High mtDNA variation in Southeastern Europe (SEE) is a reflection of the turbulent and complex demographic history of this area, influenced by gene flow from various parts of Eurasia and a long history of intermixing. Our results of 1035 samples (488 from Croatia, 239 from Bosnia and 130 from Herzegovina, reported earlier, and 97 Slovenians and 81 individuals from Žumberak, reported here for the first time) show that the SEE maternal genetic diversity fits within a broader European maternal genetic landscape. The study also shows that the population of Žumberak, located in the continental part of Croatia, developed some unique mtDNA haplotypes and elevated haplogroup frequencies due to distinctive demographic history and can be considered a moderate genetic isolate. We also report seven samples from the Bosnian population and one Herzegovinian sample designated as X2* individuals that could not be assigned to any of its sublineages (X2a'o) according to the existing X2 phylogeny. In an attempt to clarify the phylogeny of our X2 samples, their mitochondrial DNA has been completely sequenced. We suppose that these lineages are signs of local microdifferentiation processes that occurred in the recent demographic past in this area and could possibly be marked as SEE‐specific X2 sublineages.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #4 послато: Јул 29, 2015, 05:58:13 поподне »
Аутори поменуте студије доносе закључак да је становништво западног Балкана, судећи по mtDNA, најсличнијe становништву Чешке и Белорусије.

Значи ли то да се хаплогрупе H и U могу везати за неко старије, палеолитско становништво Европе, које се могло утопити и у словенски корпус.

Ако може Ацо да појасни. :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #5 послато: Децембар 08, 2016, 07:09:35 поподне »
U5a1b1 in Spanish Bell Beaker
https://publications.ub.uni-mainz.de/theses/frontdoor.php?source_opus=100000815&la=en
Loads of new Mesolithic-Bronze age Iberian mtDNA was just released. Only one sample is Mesolithic and its U5b. K1a, T2b, J1c, H1, H3, and U5b dominated Iberian mtDNA from the Neolithic to the Bronze age and still does today. N1a1a is less frequent than in Neolithic Anatolia and Central Europe. Neolithic Iberian mtDNA is most similar to French Neolithic mtDNA.

The first appearance of U5a is in Bell Beaker. U5 was frequent in all periods but all of it was U5b. One Bell Beaker U5a is U5a1b1 and dates to 2492-2334 cal BC. I consider U5a1b1 a Steppe lineage because in ancient European mtDNA it only exists in heavily Steppe admixed people.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Комита

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #6 послато: Јануар 20, 2017, 03:54:45 пре подне »
ja sam testiran kao V1b1 i  po majcinoj liniji svi sebe smatraju starosedeocima Srbima. Vidim da ovakvih ima po Nemackoj i Engleskoj, principijalno u celoj Evropi ali znatno manje na istoku. Tako, ja cenim da su od moje babe nastali svi zapadnoevropski narodi sto naravno potvrdjuje da su Srbi narod najstariji  ;)

Ван мреже Комита

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #7 послато: Јануар 20, 2017, 04:21:41 пре подне »
ja sam testiran kao V1a1b i  po majcinoj liniji svi sebe smatraju starosedeocima Srbima. Vidim da ovakvih ima po Nemackoj i Engleskoj, principijalno u celoj Evropi ali znatno manje na istoku. Tako, ja cenim da su od moje babe nastali svi zapadnoevropski narodi sto naravno potvrdjuje da su Srbi narod najstariji  ;)
ispravka: mtDNA haplogrupa V1a1b.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #8 послато: Фебруар 07, 2017, 08:43:21 пре подне »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #9 послато: Април 22, 2017, 03:43:12 поподне »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #10 послато: Септембар 22, 2017, 05:22:51 поподне »
Мислим да није раније постављано:

Mitochondrial super-haplogroup U diversity in Serbians


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #11 послато: Октобар 24, 2017, 06:03:20 поподне »
ja sam testiran kao V1b1 i  po majcinoj liniji svi sebe smatraju starosedeocima Srbima. Vidim da ovakvih ima po Nemackoj i Engleskoj, principijalno u celoj Evropi ali znatno manje na istoku. Tako, ja cenim da su od moje babe nastali svi zapadnoevropski narodi sto naravno potvrdjuje da su Srbi narod najstariji  ;)

Meni je danas stigao rezultat iz YSEQ laboratorije. Radio sam onu najprostiju/najjeftiniju analizu HVR1+HVR2.

YSEQ: 
Цитат
"Your HVR1&2 results (YSEQ ID 9201) have been posted:
Your predicted mitochondrial haplogroup is K1a(C150T) according to PhyloTree Build 17 (2016-02-18)"

Inače mtDNA haplogrupa K1a je podgrana haplogrupe U8b.

Moj najstariji predak za koga znam (po direktnoj ženskoj liniji) je moja prababa iz Rudopolja, Lika. Devojački se prezivala Vidak i bila je srpske nacionalnosti. Mada spominje se i čukunbaba (njena majka), ali samo po imenu (ili nadimku) Staka. Ne znam njeno devojačko prezime. Mislim da je isto bila iz Rudopolja.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #12 послато: Новембар 01, 2017, 06:02:14 поподне »





Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #13 послато: Новембар 01, 2017, 06:14:08 поподне »

Негде сам прочитао да је у међувремену нађена и осма "ћерка Еве".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #14 послато: Март 14, 2018, 03:45:16 поподне »
Да ли постоји неки сигуран начин да се повеже распоред мтДНК и Y-ДНК хаплогрупа, у смислу - уз I1 хаплогрупу се обично јавља та и та мтДНК хаплогрупа, уз Е-V13 та и та, и слично? Које мтДНК хаплогрупе би ишле у пару са којим Y-ДНК хаплогрупама?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #15 послато: Март 14, 2018, 04:05:18 поподне »
Да ли постоји неки сигуран начин да се повеже распоред мтДНК и Y-ДНК хаплогрупа, у смислу - уз I1 хаплогрупу се обично јавља та и та мтДНК хаплогрупа, уз Е-V13 та и та, и слично? Које мтДНК хаплогрупе би ишле у пару са којим Y-ДНК хаплогрупама?

Тешко, мт хаплогрупе су много више "уситњене" и измешане него ипсилон хаплогрупе. Довољно је погледати само узорке из Лепенског Вира (културе, не самог локалитета) где се од ипсилон хаплогрупа јављају само I2а и R1b, док се јавља бар 15-ак мт хаплогрупа. Мислим да би неко сигурније повезивање имало смисла само за неке раније периоде, типа палеолит.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #16 послато: Март 14, 2018, 04:36:44 поподне »
Тешко, мт хаплогрупе су много више "уситњене" и измешане него ипсилон хаплогрупе. Довољно је погледати само узорке из Лепенског Вира (културе, не самог локалитета) где се од ипсилон хаплогрупа јављају само I2а и R1b, док се јавља бар 15-ак мт хаплогрупа. Мислим да би неко сигурније повезивање имало смисла само за неке раније периоде, типа палеолит.

Да ли би могао да се направи неки оквирни распоред по периодима, нпр. на мезолитско-европске, неолитско-блискоисточне и оне из времена ИЕ експанзије, или су толико уситњене да чак ни таква једна широка подела није могућа? Такође, знаш ли за неки сајт који би за мтДНК хаплогрупе био оно што је Yfull за Y-ДНК хаплогрупе?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #17 послато: Март 14, 2018, 04:58:31 поподне »
Да ли би могао да се направи неки оквирни распоред по периодима, нпр. на мезолитско-европске, неолитско-блискоисточне и оне из времена ИЕ експанзије, или су толико уситњене да чак ни таква једна широка подела није могућа? Такође, знаш ли за неки сајт који би за мтДНК хаплогрупе био оно што је Yfull за Y-ДНК хаплогрупе?  :)

То може, немам сад времена да детаљно пишем, али за до сада најстарије тестиране палеолитске Европљане се тренутно са сигурношћу могу везати мт хаплогрупе U2, U5, M и U8c, и ипсилон хаплогрупе C1 и I. Потомци прве две су и данас значајно заступљени у Европи (U2e, U5a и U5b), док су се линије М и U8c угасиле (колико је мени познато). Има такође и велики број хаплогрупа које се са великом сигурношћу могу везати за неолитске земљораднике (К, Т, Ј, U3, X...).

Ово је неки мт пандан Yfull-у, али се не освежава новим подацима тако често:

http://www.phylotree.org/tree/index.htm

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #18 послато: Март 14, 2018, 05:02:37 поподне »
То може, немам сад времена да детаљно пишем, али за до сада најстарије тестиране палеолитске Европљане се тренутно са сигурношћу могу везати мт хаплогрупе U2, U5, M и U8c, и ипсилон хаплогрупе C1 и I. Потомци прве две су и данас значајно заступљени у Европи (U2e, U5a и U5b), док су се линије М и U8c угасиле (колико је мени познато). Има такође и велики број хаплогрупа које се са великом сигурношћу могу везати за неолитске земљораднике (К, Т, Ј, U3, X...).

Ово је неки мт пандан Yfull-у, али се не освежава новим подацима тако често:

http://www.phylotree.org/tree/index.htm

Хвала, када будеш имао времена напиши. Знам да је Мациамо урадио ту поделу на Еупедији, али ми се чини да се код њега често понављају исте хаплогрупе у сва 3 периода.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: mt-ДНК становништва Европе
« Одговор #19 послато: Март 14, 2018, 11:15:50 поподне »
Ево како је то разврстао Мациамо са Еупедије:

Мезолитска Европа: хаплогрупе H1, H3, H10, H11, H17, T, U2d, U2e, U4, U5, V.

Неолитска Европа: хаплогрупе H2, H5, H7, H13, H20, HV, J1, J2, K1, K2, N*, N1, T1a, T2b, T2c, T2e, T2f, U3, W, X1, X2 (са напоменом да су неке од ових ХГ могле доћи и посредством Индоевропљана, а то су - H5, K1a, T2b, U3, W и X2).

Бронзанодопска Европа (време индоевропске експанзије): хаплогрупе упарене са Y-ДНК хаплогрупом R1a - C4a, H1b, H1c, H2a1, H6, H11, K1b1b, K1c, K2b, T1a1a1, T2a1b1, T2b2, T2b4, U2e, U4, U5a1a, W и неколико подграна од I хаплогрупе; хаплогрупе упарене са Y-ДНК хаплогрупом R1b - H5a, H6, H8, H15, I1a1, J1b1a, K1a3, K2a6, U5 и неке подгране од V хаплогрупе (нпр. V15); остале хаплогрупе које су могле доћи са ИЕ - H4 и H6.

https://eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml
Чињеницама против самоувереног незнања.