Аутор Тема: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон  (Прочитано 56752 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #140 послато: Новембар 02, 2020, 11:58:38 пре подне »
На овој теми смо много пута дискутовали о томе како послати узорак, а да се особа на шалтеру не уплаши да шаљете опасни биолошки материјал. :)



Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #141 послато: Новембар 03, 2020, 09:18:10 пре подне »
Послао сам управо брисеве у Хјустон, а процедура је изгледала отприлике овако:

- Добар дан, изволите?
- Добар дан, желим да пошаљем овај ковертић у Америку...
- (Опипава рукама садржај) А шта шаљете, ово није писмо?
- Па не, то су неки малецки пластични узорци које сам добио из Америке па их шаљем назад.
- Аха... Знате, ако није документ/писмоносна пошиљка, морате да попуните царинску декларацију а постоји могућност и да вам то отварају на царини. Јел хоћете?
- Није проблем, шта се мора - право је задовољство...

Службеница ми је онда дала да попуним у два примерика неки зелена формулар + онај класичан формулар.

На зеленим формуларима сам уписао да је садржај "Swab sample", комада два, тип пошиљке "враћена роба", вредност нула, откупнина нула.

Службеница је све то погледала, примила, наплатила поштарину 425 дин. и то је било то.

Остаје сада да видим да ли ће наша царина евентуално правити проблем. Надам се да неће отварати, одбити пошиљку и сл. Но, све ће бити јасно за пар недеља...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #142 послато: Новембар 03, 2020, 09:33:45 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.



На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5149
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #143 послато: Новембар 03, 2020, 09:34:41 пре подне »
Послао сам управо брисеве у Хјустон, а процедура је изгледала отприлике овако:

- Добар дан, изволите?
- Добар дан, желим да пошаљем овај ковертић у Америку...
- (Опипава рукама садржај) А шта шаљете, ово није писмо?
- Па не, то су неки малецки пластични узорци које сам добио из Америке па их шаљем назад.
- Аха... Знате, ако није документ/писмоносна пошиљка, морате да попуните царинску декларацију а постоји могућност и да вам то отварају на царини. Јел хоћете?
- Није проблем, шта се мора - право је задовољство...

Службеница ми је онда дала да попуним у два примерика неки зелена формулар + онај класичан формулар.

На зеленим формуларима сам уписао да је садржај "Swab sample", комада два, тип пошиљке "враћена роба", вредност нула, откупнина нула.

Службеница је све то погледала, примила, наплатила поштарину 425 дин. и то је било то.

Остаје сада да видим да ли ће наша царина евентуално правити проблем. Надам се да неће отварати, одбити пошиљку и сл. Но, све ће бити јасно за пар недеља...

Мислим да је код тих слања кључно да се не помиње днк и билошки материјал. Ја сам увијек попуњавао папире за царину и увијек сма писао да шаљем два пластична штапића. Откуд на царини или пошти могу знати да ли је на њима днк.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #144 послато: Новембар 03, 2020, 10:03:42 пре подне »
Ево, мени неће да приме "ни под разно".
Човека који хоће да пошаље тај узорак у САД су слали у Главни поштански центар у Земуну (Угриновачка), и ни тамо нису хтели да му приме.
Ја преузех, као, имам више искуства, а и радим у фирми која се бави поштанским саобраћајем, али узалуд...
Но, покушаваћу поново. Можда налетим на неку службеницу која ће пошиљку примити, као ова Драганова...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #145 послато: Новембар 03, 2020, 10:04:42 пре подне »
Добио сам и одговор да се сада не могу слати никакви узорци због короне...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #146 послато: Новембар 03, 2020, 10:13:41 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.

Мени су два пута исто наплатили нешто преко 400 ове године, нешто пре фрке с короном. Можда је поскупело :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #147 послато: Новембар 03, 2020, 10:51:16 пре подне »
Претпостављам да си слао препоручено? Гледам колико ти је наплаћено. Ја сам увек слао као обично. Пар пута сам попуњавао царинску декларацију, али већином нисам ни то. Цена слања је била испод 200 динара.

Нисам наглашавао ништа у том смислу ("препоручено"). Можда је до тежине, јер сам оригинални коверат ставио у још додатни тапацирани коверат, а пошиљке се при слању мере па се (и) по тежини одређује цена.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #148 послато: Новембар 03, 2020, 11:14:28 пре подне »

U poslednjih nekoliko dana sam u Yseq poslao nekoliko uzoraka običnom poštom i niko mi nije pravio problem.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #149 послато: Новембар 03, 2020, 11:15:36 пре подне »
Ево, мени неће да приме "ни под разно".
Човека који хоће да пошаље тај узорак у САД су слали у Главни поштански центар у Земуну (Угриновачка), и ни тамо нису хтели да му приме.
Ја преузех, као, имам више искуства, а и радим у фирми која се бави поштанским саобраћајем, али узалуд...
Но, покушаваћу поново. Можда налетим на неку службеницу која ће пошиљку примити, као ова Драганова...

Добио сам и одговор да се сада не могу слати никакви узорци због короне...

Први пут чујем да та пошта на крају Земуна неће да прими узорке - али ако кажу да је само овај гњавеж проблем... нема других проблема.

Пар пута сам ишао у ту пошту, без икаквих проблема је било. Најскорије сам тамо био у децембру 2019.

Када овај гњавеж прође, свакоме ко је у Београду, а шаље материјале којима се ми бавимо, нека иде само у ову пошту, ако је икако могуће.
Они су писмени, знају шта раде, јасно су рекли да днк узорке неће отварати. Мале локалне поште не знају да ли ће та земунска пошта-царина да отвара, па умеју да одбијају. Да ли њима вреди пренети обавештење да слободно раде... не знам.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #150 послато: Новембар 04, 2020, 01:03:29 поподне »
U poslednjih nekoliko dana sam u Yseq poslao nekoliko uzoraka običnom poštom i niko mi nije pravio problem.

Увек је лакше са YSEQ него са FTDNA, јер YSEQ четкице могу да прођу као обично пљоснато писмо. Мени то никад нису проверавали. Слао сам увек обичном поштом и увек је стизало на време. Са FTDNA пошиљком је увек компликованије, јер садржи бочице, а у њима је течност. Ту углавном не може без попуњавања царинских формулара. Ова ситуација са COVID-19 додатно компликује ствар. :-\

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #151 послато: Новембар 04, 2020, 01:40:02 поподне »
Увек је лакше са YSEQ него са FTDNA, јер YSEQ четкице могу да прођу као обично пљоснато писмо. Мени то никад нису проверавали. Слао сам увек обичном поштом и увек је стизало на време. Са FTDNA пошиљком је увек компликованије, јер садржи бочице, а у њима је течност. Ту углавном не може без попуњавања царинских формулара. Ова ситуација са COVID-19 додатно компликује ствар. :-\
Број формулара није битан, док год пошиљке иду.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #152 послато: Децембар 04, 2020, 06:35:33 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #153 послато: Децембар 04, 2020, 06:41:42 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)
Imate li tracking number? Čikarić je slao i procesuiran je, biće to u redu, strpljen spašen...
« Последња измена: Децембар 04, 2020, 06:47:45 поподне Bojan »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #154 послато: Децембар 04, 2020, 08:01:55 поподне »
Немам, на жалост... Нисам слао као препоручену пошиљку.

ОК, онда ћу сачекати још рецимо 2 недеље, па ако ни до тада не стигне, може да се захтева заменски комплет:

https://learn.familytreedna.com/testing-process/replacement-dna-test-kits/

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #155 послато: Децембар 04, 2020, 08:08:58 поподне »
Да ли је неко ове године, након избијања пандемије COVID-19, слао узорак у FTDNA (Хјустон) и ако јесте, колико је пошиљка путовала?

Послао сам 3. новембра свој узорак за Big Y-700 тест, али на FTDNA и даље стоји статус да није примљен, тако да већ почињем да сумњам да је пакет изгубљен (или уништен на царини због декларисаног садржаја и сл.)

Вероватно је у питању неки застој. Ја сам слао пар пута другим члановима, као обично писмо, али не знам колико је на крају узорак путовао. Неки од њих су на форуму, можда се сећају колико је требало времена да стигне у Хјустон?



Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #156 послато: Децембар 07, 2020, 03:28:10 поподне »
Добар дан,
имам један проблем па ако има неко савет.
Наручио сам BIGY  и добио кит пре пар дана.
Јутрос сам узео узорак и хтео да га пошаљем преко DHL.
Али они нису хтели да приме јер наводно је то забрањено слати због закона у Србији.
Је ли ко скоро ово слао и преко ког оператора?
Шта да радим?
Не могу да лажем јер у DHL су тражили да отворим пошиљку.
Поздрав

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #157 послато: Децембар 07, 2020, 04:27:32 поподне »
Добар дан,
имам један проблем па ако има неко савет.
Наручио сам BIGY  и добио кит пре пар дана.
Јутрос сам узео узорак и хтео да га пошаљем преко DHL.
Али они нису хтели да приме јер наводно је то забрањено слати због закона у Србији.
Је ли ко скоро ово слао и преко ког оператора?
Шта да радим?
Не могу да лажем јер у DHL су тражили да отворим пошиљку.
Поздрав
Мора да си рекао магичну ријеч ДНК, па су помислили ко зна шта. Кажеш оригинала кутија од FTDNA коју им враћаш назад. Елем увијек можеш послати обичном поштом препоручено са авионском картом.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #158 послато: Децембар 14, 2020, 08:52:13 поподне »
Немам, на жалост... Нисам слао као препоручену пошиљку.

ОК, онда ћу сачекати још рецимо 2 недеље, па ако ни до тада не стигне, може да се захтева заменски комплет:

https://learn.familytreedna.com/testing-process/replacement-dna-test-kits/

Е па коначно је стигао, и то данас. Управо сам проверио, регистровано је приспеће:


Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #159 послато: Децембар 14, 2020, 11:24:53 поподне »
Одлично. Дајмо им 2 дана да почну процедуру... Првих 111 маркера се добије брзо, ако се добро сећам, за само 2-3 недеље. То је већ сасвим довољно да се пропусти кроз невген.
Остатак се чека још 5-6 недеља.