Аутор Тема: FTDNA - MyOrigin 3.0  (Прочитано 15418 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #40 послато: Септембар 23, 2020, 09:47:16 поподне »
Ето шта ти је наслеђивање - није баш 2+2=4.
Ти си оно беше  тестирао обе или једну баку?

Једну (очеву мајку). Умрла је пар месеци после узимања узорка. Код ње и даље стоји "Version 2". Не знам када ће је пребацити на MyOrigin 3.0. Она ми је генерално најзанимљивија, јер има "најегзотичнију" генетику од свих нас тестираних из фамилије.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #41 послато: Септембар 23, 2020, 10:00:30 поподне »
Ета сами рекорд у нас дља Скандинавцов? :) Драјвер тоже вочењ високо држает перценти :) Ја кагда будем менше как 10%, так будем неспокојни...але територија з катореј моје порекло прихадза, так будем спокојни с 5%

Какав тарзански руски! :)

Пошто има много Грчке и Балкана, мора и мало више нечега што ће му служити као противтежа. Йер ни йе всем тежиште мање-више исто.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #42 послато: Септембар 23, 2020, 10:05:43 поподне »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #43 послато: Септембар 23, 2020, 11:40:52 поподне »
Иако ми отац можда више није аутосомално најсевернији Србин ;D оно што сам добио ипак боље одговара ономе што очекујем, засновано на истраживању родослова. Са пар обавезних изненађења, наравно.
Код мајке су се коначно појавили отприлике Немци (што је некако изостало у старој верзији).
Код тетке... Пре је у питању боља расподела него било шта друго.

Веће слике на линковима, коме треба.

https://i.imgur.com/xPE4wj3.jpg


https://i.imgur.com/d6mYtKq.jpg


https://i.imgur.com/NoT7DW8.jpg

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #44 послато: Септембар 24, 2020, 06:29:18 пре подне »
Иако ми отац можда више није аутосомално најсевернији Србин ;D оно што сам добио ипак боље одговара ономе што очекујем, засновано на истраживању родослова. Са пар обавезних изненађења, наравно.
Код мајке су се коначно појавили отприлике Немци (што је некако изостало у старој верзији).
Код тетке... Пре је у питању боља расподела него било шта друго.

Веће слике на линковима, коме треба.

https://i.imgur.com/xPE4wj3.jpg


https://i.imgur.com/d6mYtKq.jpg


https://i.imgur.com/NoT7DW8.jpg


У овом случају - ако су мајка и тетка рођене сестре - најинтересантније ми је опет то наслеђивање (шта је свака од њих наследила од родитеља).

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #45 послато: Септембар 24, 2020, 09:37:18 пре подне »
Једну (очеву мајку). Умрла је пар месеци после узимања узорка. Код ње и даље стоји "Version 2". Не знам када ће је пребацити на MyOrigin 3.0. Она ми је генерално најзанимљивија, јер има "најегзотичнију" генетику од свих нас тестираних из фамилије.




И даље без промене.
:-\

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #46 послато: Септембар 24, 2020, 09:38:53 пре подне »
У овом случају - ако су мајка и тетка рођене сестре - најинтересантније ми је опет то наслеђивање (шта је свака од њих наследила од родитеља).
Оне су ћерке од све сестре.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #47 послато: Септембар 24, 2020, 04:05:31 поподне »
Мој резултат:

myorigins by Nikola Pavlovic, on Flickr

У верзији 2 био сам 51% E Europe, 45% SE Europe, 4% W Middle East.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #48 послато: Септембар 24, 2020, 07:50:01 поподне »
Сад сам погледао неких 10-ак аутосомалних (MyOrigin3) резултата Албанаца преко J2 пројекта. Скоро сви имају 100% Southern Europe, од тога готово увек 96-100% Greece & Balkans.

Оно што је мени интересантно, код њих се не јавља Italian Peninsula компонентна. Код Срба, из ових резултата што постависмо, видим да се креће од 6 до 35%. Значи ли то да су Срби аутосомално ближи данашњим Италијанима (правим Римљанима), што и нема логике. Иако ово условно треба схватити, будући да Greece & Balkans обухвата територију некадашњег Источног римског царства.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #49 послато: Септембар 24, 2020, 08:05:09 поподне »
Сад сам погледао неких 10-ак аутосомалних (MyOrigin3) резултата Албанаца преко J2 пројекта. Скоро сви имају 100% Southern Europe, од тога готово увек 96-100% Greece & Balkans.

Оно што је мени интересантно, код њих се не јавља Italian Peninsula компонентна. Код Срба, из ових резултата што постависмо, видим да се креће од 6 до 35%. Значи ли то да су Срби аутосомално ближи данашњим Италијанима (правим Римљанима), што и нема логике. Иако ово условно треба схватити, будући да Greece & Balkans обухвата територију некадашњег Источног римског царства.

Не знам.
Моја сестра од тетке  је радила исто ово преко 23 and me. Стално је помињала да је добила неке Италијане (не могу ништа да проверим јер је преминула), почела је одушевљено да учи италијански и тврдила да је тиме доказано порекло нашег заједничког деде по мајкама за кога смо једино знали да би требало старином да буде из Далмације. А његови су живели у Бачкој од 17.века.
А ево баш вечерас погледах она поклапања  на ФФ, па пошто ме смара та количина имена, нигде неку везу не проналазим, а видим има нових - погледам с краја (тако памтим) и ту су се појавила два нова презимена Bruno i Torrelli (нису повезани).

Дође ми да урадим и  ја тест преко 23 and me- па баш да проверим.

Добила сам Италију 27% чини ми се.
« Последња измена: Септембар 24, 2020, 08:13:23 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #50 послато: Септембар 24, 2020, 08:12:15 поподне »
Не знам.
Моја сестра од тетке  је радила исто ово преко 23 and me. Стално је помињала да је добила неке Италијане (не могу ништа да проверим јер је преминула), почела је одушевљено да учи италијански и тврдила да је тиме доказано порекло нашег заједничког деде по мајкама за кога смо једино знали да би требало старином да буде из Далмације. А његови су живели у Бачкој од 17.века.
А ево баш вечерас погледам она поклапања  на ФФ, па пошто ме сматра та количина имена, нигде неку везу не проналазим, а видим има нових - погледам с краја (тако памтим) и ту су се појавила два нова презимена Bruno i Torrelli (нису повезани).

Дође ми да урадим и  ја тест преко 23 and me- па баш да проверим.

23andMe је друго. Овде причамо баш о MyOrigin. На 23 дају грубу процену, па људи с ових простора углавном испадају 95-100& Greek & Balkan, Италије нема.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #51 послато: Септембар 24, 2020, 08:14:13 поподне »
23andMe је друго. Овде причамо баш о MyOrigin. На 23 дају грубу процену, па људи с ових простора углавном испадају 95-100& Greek & Balkan, Италије нема.

Хвала, увек ме копкало како то изгледа код њих.

Не знам на шта је мислила...да ли и на своја поклапања...
« Последња измена: Септембар 24, 2020, 08:16:39 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #52 послато: Септембар 24, 2020, 08:17:44 поподне »
Хвала, увек ме копкало како то изгледа код њих.

Не знам на шта је мислила...да ли и на своја поклапања...

Врло вероватно, чим је видела конкретна презимена.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #53 послато: Септембар 24, 2020, 08:40:15 поподне »
Врло вероватно, чим је видела конкретна презимена.

Најбољи је један Шкот на I2 пројекту. Згрануо се човек кад је видео свој Origine 3! Назвао га је бизарним.
Кука - нестали му сви преци Шкоти и сад је испао Ирац 70%. Каже да зна да тај резултат нема много везе са Y хромозомом али није му баш право.

Ја мислим да ће они бити затрпани са питањима и примедбама ... како, зашто и итд.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #54 послато: Септембар 24, 2020, 09:07:10 поподне »
Најбољи је један Шкот на I2 пројекту. Згрануо се човек кад је видео свој Origine 3! Назвао га је бизарним.
Кука - нестали му сви преци Шкоти и сад је испао Ирац 70%. Каже да зна да тај резултат нема много везе са Y хромозомом али није му баш право.

Ја мислим да ће они бити затрпани са питањима и примедбама ... како, зашто и итд.
Он очигледно није упућен у ирске миграције у Шкотску (а можда је и поносни Шкот који навија за Селтик Глазгов :) )

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #55 послато: Септембар 24, 2020, 11:23:27 поподне »
Он очигледно није упућен у ирске миграције у Шкотску (а можда је и поносни Шкот који навија за Селтик Глазгов :) )
Irish-Scots
1,500,000 Irish ancestry (estimate) (није баш мали проценат од укупно 5,5 милиона становника Шкотске, да би неки Шкот био изненађен доминантном аутосомалном ирском генетиком...Тог Шкота, ако тумачи свој резултат као "бизаран", вероватно није ни занимала историја своје земље, чим је тако реаговао)
https://en.wikipedia.org/wiki/Irish-Scots
« Последња измена: Септембар 24, 2020, 11:33:49 поподне ДушанВучко »

Ван мреже kapri

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
  • R1b-U152
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #56 послато: Септембар 24, 2020, 11:37:45 поподне »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #57 послато: Септембар 25, 2020, 12:28:29 пре подне »
Заблуда која је настала у 19. вијеку и дан данас не јењава. Тад је, захваљујући романтичарском погледу на келтску културу, стављен знак једнакости између појма Шкот и Гел. Тј. цјелокупно становништво Шкотске је изједначено с келтофоним, тј. становницима планинске Шкотске који говоре ирским језиком. Иако су у равници увијек живјели Англосаксонци, који су од самих почетака имали различиту културу  и  говорили локалним дијалектом енглеског (скоч). Па смо тако дошли до смијешне ситуације да потомци германских освајача носе килтове и говоре о себи као о Келтима (аутосомално сигурно имају јак келтски уплив сви Англосаксонци, али овдје је ријеч о култури, језику и обичајима, гдје се они не уклапају).

Стога Шкоти нису етничка него политичка нација. Етноси који живе у Шкотској су Гели,  тј. потомци Ираца досељених у раном средњем вијеку и Англосаксонци/Енглези.
« Последња измена: Септембар 25, 2020, 12:30:13 пре подне Одисеј »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #58 послато: Септембар 25, 2020, 12:40:34 пре подне »
Па смо тако дошли до смијешне ситуације да потомци германских освајача носе килтове и говоре о себи као о Келтима (аутосомално сигурно имају јак келтски уплив сви Англосаксонци, али овдје је ријеч о култури, језику и обичајима, гдје се они не уклапају).

Стога Шкоти нису етничка него политичка нација. Етноси који живе у Шкотској су Гели,  тј. потомци Ираца досељених у раном средњем вијеку и Англосаксонци/Енглези.
Шкотска доста подсећа на Црну Гору, барем по клановима, планински предели...Од старих предака Шкота, ту су Пикти најстарији чини ми се, они су одатле
« Последња измена: Септембар 25, 2020, 12:50:03 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: FTDNA - MyOrigin 3.0
« Одговор #59 послато: Септембар 25, 2020, 12:53:32 пре подне »
"Дукљанизација" Шкотске у 19. веку :D Није исто, али ме Шкотска доста подсећа на Црну Гору, барем по клановима, планински предели...

И ја сам то хтио рећи, иако су разлике значајне, постоји и читав низ сличности.
Нпр. ови "Келти" из равничарске Шкотске ме неодољиво подсећају на данашње дукљане са сјевера ЦГ. 🤣