Аутор Тема: Досељавање Словена на Балкан  (Прочитано 10914 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #40 послато: Август 17, 2020, 10:24:30 поподне »
Моја грешка. Није био у питању игуман, већ епископ шумадијски. Мислим да се то све дешавало 2000-их, када су откривене деспотове мошти у Ресави, тј. непосредно након тога.
Можда би епископ Јован данас уважио предлог, ако би му се обратио неко стручан и са интегритетом из друштва.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #41 послато: Август 17, 2020, 10:35:25 поподне »
Можда би епископ Јован данас уважио предлог, ако би му се обратио неко стручан и са интегритетом из друштва.

Суштинско питање које би се поставило је шта се тиме добија? Мислим, од каквог је интереса за Цркву сазнање да ли су Немањићи били R1a, I2a, R1b или Е-V13?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #42 послато: Август 17, 2020, 10:52:20 поподне »
Суштинско питање које би се поставило је шта се тиме добија? Мислим, од каквог је интереса за Цркву сазнање да ли су Немањићи били R1a, I2a, R1b или Е-V13?
Не знам да ли Црква има интерес у томе, али сигурно да није против њиховог интереса. Интерес је велики за културу и историјску науку, према томе и за народ.

Ако су раносредњевековни Срби били малобројна елита која је завладала многобројним претходно придошлим Словенима и заиста јесте дошла са северозапада, можда бисмо били на правцу да то потврдимо или оповргнемо. То је само један део слагалице, али значајан. Требало би тестирати и остатке осталог племства да би се добила јаснија слика.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #43 послато: Август 17, 2020, 11:06:45 поподне »
Не знам да ли Црква има интерес у томе, али сигурно да није против њиховог интереса. Интерес је велики за културу и историјску науку, према томе и за народ.

Ако су раносредњевековни Срби били малобројна елита која је завладала многобројним претходно придошлим Словенима и заиста јесте дошла са северозапада, можда бисмо били на правцу да то потврдимо или оповргнемо. То је само један део слагалице, али значајан. Требало би тестирати и остатке осталог племства да би се добила јаснија слика.

Ја нисам уопште сигуран да би од тога и наука имала велике користи. Било би занимљиво нама, али сумњам да је од неког ширег научног интереса. Да можемо да нађемо ДНК неке словенске или српске "елите" на Балкану из осмог века рецимо, па хајде де. Али Немањићи владају готово пет векова након доласка Словена на Балкан. За пет векова нестају царства а не да неће нека владарска породица. Немањићи би самим тим могли бити било која хаплогрупа која је у то време била присутна на Балкану. Са друге стране могу да замислим разне лоше последице сазнања о њиховој хаплогрупи. Можда је боље не чачкати неке ствари...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #44 послато: Август 17, 2020, 11:18:48 поподне »
Онда да молимо Бога да у неком украјинском или немачком тресетишту не леже наши преци од пре 2000 година, јер можда сазнамо страшну истину.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #45 послато: Август 17, 2020, 11:32:12 поподне »
Можда би епископ Јован данас уважио предлог, ако би му се обратио неко стручан и са интегритетом из друштва.
Koporin je u Eparhiji braničevskoj, ne šumadijskoj, tako da je nadležni vladika Ignjatije Midić. S obzirom na to da je on dekan Bogoslovskog fakulteta, možda ako bi predlog došao od ljudi s Univerziteta... ?

Ја нисам уопште сигуран да би од тога и наука имала велике користи. Било би занимљиво нама, али сумњам да је од неког ширег научног интереса. [...] Са друге стране могу да замислим разне лоше последице сазнања о њиховој хаплогрупи. Можда је боље не чачкати неке ствари...

S koje tačno druge strane i kakve konkretno loše posledice? Nije mi lično naročito bitno da se izvrši ta analiza, ali ne vidim zašto bi imalo "loše posledice". Ko bi to i kako mogao da zloupotrebi?
« Последња измена: Август 17, 2020, 11:36:27 поподне Миодраг »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #46 послато: Август 17, 2020, 11:33:03 поподне »
Онда да молимо Бога да у неком украјинском или немачком тресетишту не леже наши преци од пре 2000 година, јер можда сазнамо страшну истину.

Мислио сам на разне мисинтерпретације и злоупотребе које би из тога могле произаћи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #47 послато: Август 17, 2020, 11:42:05 поподне »
Мислио сам на разне мисинтерпретације и злоупотребе које би из тога могле произаћи.

Ихааа што би се јавио велики број побочних наследника Немањића које би имале божје право да владају, па кад их још ови шарлатани изрекламирају и напумпају са популарношћу :D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #48 послато: Август 17, 2020, 11:44:08 поподне »
Ихааа што би се јавио велики број побочних наследника Немањића које би имале божје право да владају, па кад их још ови шарлатани изрекламирају и напумпају са популарношћу :D

Управо то је један од сценарија. Није то од неког великог значаја, али само нам још такви фале на разне Шар(г)иће. Ето материјала за нове риалитије...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #49 послато: Август 17, 2020, 11:45:59 поподне »
Која год хаплогрупа да су Немањићи, не верујем да је међу ређим код Срба. А шта би донело, раније ме је занимало, сам ми то није битно као раније. То би била само једна информација о основној хаплогрупи чијих припадника има сигурно много међу Србима. Е онда би Срби који су припадници те хаплогрупе, у еуфорији и из незнања тврдили "ми смо од Немањића", а ако је напр. нека старобалканска, онда би се распомамили Албанци и рекли би "ето доказа, они су од "Ниманија"". А они и њихови преци су били Срби и пре владавине, коју год хаплогрупу носили, а сам резултат на острашћеном Балкану би више донео лични и емотивни однос према том резултату, него објективни и рационални...
« Последња измена: Август 17, 2020, 11:51:16 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #50 послато: Август 17, 2020, 11:51:58 поподне »
Управо то је један од сценарија. Није то од неког великог значаја, али само нам још такви фале на разне Шар(г)иће. Ето материјала за нове риалитије...

И овако их је тешко слушати. А са овим би само небо била граница  :D  Добра идеја за ријатили : Твој прави Немањић  :D Шалу на страну, било би лијепо знати али од резултата ја не очекујем никакав различити резултат до ли потпуног поклапања са народом. Некако не очекујем од Словена имају затворену елиту. Можда би баш Немањићи припадали некој старобалканској хаплогрупи, ипак је то дуг период од досељења.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #51 послато: Август 17, 2020, 11:54:59 поподне »
Која год хаплогрупа да су Немањићи, не верујем да је међу ређим код Срба. А шта би донело, раније ме је занимало, сам ми то није битно као раније. То би била само једна информација о основној хаплогрупи чијих припадника има сигурно много међу Србима. Е онда би Срби који су припадници те хаплогрупе, у еуфорији и из незнања тврдили "ми смо од Немањића", а ако је напр. нека старобалканска, онда би се распомамили Албанци и рекли би "ето доказа, они су од Ниманија". А они и њихови преци су били Срби и пре владавине, коју год хаплогрупу носили
Само је имао пуно жена,можда су Франци. Али какве везе то има? Боље је да сазнамо истину него да нагађамо.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #52 послато: Август 17, 2020, 11:55:18 поподне »
Ако бих давао неку прогнозу од ранијих владара, "типовао" бих ипак да су Властимировићи, као потомци "Непознатог Кнеза" ипак I2a или R1a (а вероватно је и у то време у племену Срби доминирао I2a, тако да су највеће шансе да племенски вођа буде та грана)...за Немањиће је то теже прогнозирати јер су пет векова касније дошли на власт
« Последња измена: Август 18, 2020, 12:01:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #53 послато: Август 17, 2020, 11:57:42 поподне »
Само је имао пуно жена,можда су Франци. Али какве везе то има? Боље је да сазнамо истину него да нагађамо.
Не бих рекао да су вође Срба имали генетску везу са Самом, у смислу да је Самов ген пренет на будуће српске кнезове, јер су за време Сама, Срби имали своје племенске вође


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #55 послато: Август 18, 2020, 12:01:49 пре подне »
Не бих рекао да су вође Срба имали генетску везу са Самом, у смислу да је Самов ген пренет на будуће српске кнезове, јер су за време Сама, Срби имали своје племенске вође
Међутим ми не знамо хаплогрупу ни једне владарске породице, а за једину коју можемо да сазнамо сад кажемо да је боље да не знамо... Јесте прошло 500 година од Властимировића, али свакако потичу од некакве елите. Нису се сигурно уздигли са дна друштва.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #56 послато: Август 18, 2020, 12:02:57 пре подне »
Међутим ми не знамо хаплогрупу ни једне владарске породице, а за једину коју можемо да сазнамо сад кажемо да је боље да не знамо... Јесте прошло 500 година од Властимировића, али свакако потичу од некакве елите. Нису се сигурно уздигли са дна друштва.
Сигурно је да су династије биле повезане, по мушкој или женској линији у преднемањићком периоду

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #57 послато: Август 18, 2020, 12:04:44 пре подне »
...
Нису се сигурно уздигли са дна друштва.

Зашто не? Мало ли је таквих примера кроз историју?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #58 послато: Август 18, 2020, 12:12:22 пре подне »
Зашто не? Мало ли је таквих примера кроз историју?
Добро, могу бити староседеоци, нека код нас ретка западнословенска R1a, можда нека пољска са Висле, I2a као већина, Нормани? Сваки резултат може открити различит сценарио о пореклу српске елите. Ако је нешто уобичајено за народ и не помаже нам да боље објаснимо долазак на Балкан, у реду. А, ако је у питању нешто ретко и неуобичајено?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Досељавање Словена на Балкан - pro et contra
« Одговор #59 послато: Август 18, 2020, 12:22:58 пре подне »
Добро, могу бити староседеоци, нека код нас ретка западнословенска R1a, можда нека пољска са Висле, I2a као већина, Нормани? Сваки резултат може открити различит сценарио о пореклу српске елите. Ако је нешто уобичајено за народ и не помаже нам да боље објаснимо долазак на Балкан, у реду. А, ако је у питању нешто ретко и неуобичајено?

Наравно да бих и ја волео да знам која су хаплогрупа били, што ме занима и за многе друге људе. На крају, и последице које сам поменуо нису толико битне, јер будалама никад неће мањкати разлога да праве глупости. Али научна вредност тог сазнања је заиста мала и тешко да би могла оправдати толико ангажовање Цркве и задирање у нешто што верници сматрају табуом и светињом. Па људи су недавно протестовали по Херцеговини када су археогенетичари отварали средњовековне гробнице обичног света до мере да је полиција морала да интервенише и брани научнике од батина. Могу само да замислим шта би се десило кад би неко рекао да ће да се сече бутна кост Светог Симеона јер се Порекло интересује која је био хаплогрупа... Банализујем, али јасна ти је суштина.
Kамене рабъ и госодинъ