Аутор Тема: Поименични пописи Црне Горе  (Прочитано 2232 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Поименични пописи Црне Горе
« послато: Јул 27, 2020, 12:02:38 поподне »
Ако изузмемо попис из 1879. године, да ли су спровођени и данас сачувани (и у којој мери) други, ранији или каснији поименични пописи становништва?

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #1 послато: Јул 27, 2020, 02:07:26 поподне »
Jedini popis koji je kako-tako sproveden u CG prije formiranja Kraljevine SHS/JU je onaj iz 1909.g.
Medjutim i taj popis je imao jednu veliku manu. A to je da popisivaci nijesu anketirali/popisivali stanovnike tadasnje Knjazevine CG ponaosob odn. nijesu isli po pojedinacnim kucama/porodicama, i u razgovoru sa npr. domacinom dobili podatke. Vec su podatke uzimali od oblasnih kapetana tj. ljudi na celu sela/oblasti/mjesta itd.
Tako dobijeni podaci su bili krajnje nepouzdani, recimo dobio se mnogo veci broj stanovnika nego sto ga je CG imala.


Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #2 послато: Јул 28, 2020, 07:10:32 пре подне »
Дакле, не постоје сачувани пописи за период пре 1879, неко ми је једном спомињао да је у Црној Гори, као и у Србији, сачуван онај из 1863?

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #3 послато: Јул 28, 2020, 10:41:54 пре подне »
Ne moze se sacuvati nesto cega nije ni bilo, mislim na popise u CG.
Pokusavani su neki popisi nakon 1878. ali nije bilo nista vise od pokusaja. Prvi i jedini popis koji je sproveden je taj iz decembra 1909. a i on je vise nego manjkav(naveo sam zbog cega najvise).
PS.
Interesantno je da je od identitetskih pitanja(maternji jezik, vjera/vjeroispovijest/konfesija i etnicka/nacionalna pripadnost), na ovom popisu iz 1909. pitano samo za religijsku pripadnost(vjeru).

Ван мреже Perko

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #4 послато: Јул 28, 2020, 06:39:27 поподне »
Postojao je Poimenični popis stanovništva sa godinama starosti iz 1899. godine a ujedno je vršen i popis sveg muškog stanovništva (1899.). Što se tiče ovoga popisa urađen je profesionalno, gotovo kao i moderni popisi. Drugo je pitanje koliko je od ovoga popisa sačuvano u Arhivu CG na Cetinju.

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #5 послато: Јул 29, 2020, 10:36:07 пре подне »
Jedna moja rodjaka je radila prije par godina diplomski na odsjeku za istoriju filozofskog fakulteta u Niksicu, mentor je bio Zivko Andrijasevic.
Pa je morala da skuplja podatke sa popisa u CG. Popisi prije 1909.(npr. 1864. objavljen u godisnjaku Orlic, onda 1879. itd.) su radjeni na principu procjene, znaci pretpostavljaju koliko cega ima. Skupe sa na Cetinju glavari iz raznih krajeva CG i kazu neke svoje podatke, koji su krajnje nepouzdani.
Za ovaj iz decembra 1909. sam vec napisa da je jedini popis koji je sproveden, ali kako. Recimo "popisano" je 371.865 stanovnika, da bi prilikom mobilizacije za Prvi balkanski rat 1912. se vidjelo da ih ima znacajno manje.

Ван мреже Perko

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #6 послато: Јул 30, 2020, 02:42:08 пре подне »
Niste upućeni u problematiku. Prema tome, suvišno je dalje diskutovati

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #7 послато: Јул 30, 2020, 02:49:53 пре подне »
Niste upućeni u problematiku. Prema tome, suvišno je dalje diskutovati
Које је решење? Помогни уместо што ... :)
« Последња измена: Јул 30, 2020, 02:58:07 пре подне ДушанВучко »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #8 послато: Јул 30, 2020, 12:12:15 поподне »
За почетак, било би добро набавити Попис свега становништва Црне Горe: по окружјима, варошима и селима : 1879 : збирка докумената, који је објављен 2009. на Цетињу. Верујем да је ту дат и неки преглед сачуваних пописа Црне Горе кроз историју.



Ван мреже birziminium

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #9 послато: Јул 31, 2020, 06:51:02 поподне »
Поздрав свима,
што се тиче поименичних пописа Црне Горе, сачуван је и попис из 1889. године и исти се чува у Цетињском архиву. Према инфомацијама које имам, спрема се полако и јавно објављивање истог и биће интересанто упоредити податке са пописом из 1879. године. Овај попис се може и сада прегледати у просторијама Архива, док не буде публиковано издање истог.
Само једна напомена, иако планиран, попис се није обавио 1899. године, али зато јесте 1909. године и исти је могуће прегледати у Цетињском архиву.

Ван мреже Perko

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #10 послато: Јул 31, 2020, 07:14:41 поподне »
Mala korekcija, permutovali ste 1889. i 1899. Zapravo popis je planiran i te 1889. ali nije izvršen. Izvršen je popis 1899. i 1909. i istina je, kako kažete, njihovi delovi se čuvaju u Arhivu na Cetinju, jer sam ih nekoliko puta pregledao.
"Centralni depo Državnog arhiva na Cetinju u fondu Ministarstva Vojske (MV) posjeduje djelimično sačuvan popis muškog stanovništva iz 1899. godine i 1909. godine. Navedene fondove možete istraživati svakog radnog dana od 9.30 do 13.30 časova u čitaonici Državnog arhiva".
Drugo, imali ste u Vašoj biblioteci dve skenirane knjige: Popis svega stanovništva Crne Gore 1879, knjiga I i II
Pozdrav.

Ван мреже Perko

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #11 послато: Јул 31, 2020, 07:30:00 поподне »

Ван мреже birziminium

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #12 послато: Август 01, 2020, 01:58:17 поподне »
Перко, у праву си, ја сам пермутовао.
Надам се да ће ово издање врло брзо бити публиковано и доступно онлине.

Поздрав из Црмнице! :)

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Поименични пописи Црне Горе
« Одговор #13 послато: Август 01, 2020, 04:34:23 поподне »

Drugo, imali ste u Vašoj biblioteci dve skenirane knjige: Popis svega stanovništva Crne Gore 1879, knjiga I i II
Pozdrav.

Pozdrav

ima li ko da postavi ove dvije knjige, jer su trenutno nedostupne. ili da posalje na mail

unaprijed hvala