Аутор Тема: Старо гробље Сарајево  (Прочитано 3580 пута)

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Старо гробље Сарајево
« послато: Мај 13, 2020, 02:22:25 поподне »
Нисам знао ђе да метнем ову тему, слободно је ставите на друго место ако мислите...
<a href="https://www.youtube.com/v/-Y61Zg4Zj2o" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/-Y61Zg4Zj2o</a>

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #1 послато: Мај 13, 2020, 02:28:30 поподне »
У питању је православно гробље које се не користи већ 45 година, а налази се у близини стадиона Кошево, хале Зетра и зоолошког врта.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #2 послато: Мај 13, 2020, 02:56:10 поподне »
У питању је православно гробље које се не користи већ 45 година, а налази се у близини стадиона Кошево, хале Зетра и зоолошког врта.

Покушавам схватити гдје је тачно ово гробље. Као дјеца смо се играли у гробљу на Кошеву, ту сам одрастао. Гробље је углавном било православно, а један дио је свакако био и католички. Нешто ниже се налазила и капела-споменик члановима Младе Босне. Међутим ово што чисте рекао бих да није то велико гробље које се наслања на Зетру и стадионе, већ неко гробље према српским насељима која почињу од зоолошког врта Пионирска долина. У самом зоолошком врту смо такође проводили дане и знам сваки грм и дрво тамо, али гробља се не сјећам, ако се наслањало на сам зоолошки врт, онда је то могуће само у правцу према ранијој Нахоревској улици и Јагомиру.

Претпостављам да је мало Срба или нимало остало у том дијелу града.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #3 послато: Мај 13, 2020, 03:04:37 поподне »
Иначе, кад си већ ово поставио, сјетих се да сам скоро наишао н фотографију постројене Францетићеве Црне легије прије похода у Подриње 1942. Црна Легија је била постројена на Кошеву на полигону, који је мојој генерацији служио као главно игралиште, то су касније били терени атлетског клуба и моје основне школе. У позадини бијела зграда на брду је главно сарајевско породилиште. У подножју брда испод зграде је зоолошки Врт (гдје се иза усташа види дрвеће). Управо ту иза се налази и ово гробље са снимка. Српска села су била такође у том правцу према брдима.

« Последња измена: Мај 13, 2020, 03:06:31 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #4 послато: Мај 13, 2020, 03:12:40 поподне »
А на потпуно истој локацији гдје стоје ове усташе су надреалисти својевремно снимили свој скеч: Гвош на трави.

<a href="https://www.youtube.com/v/2I7KhjVAKnQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2I7KhjVAKnQ</a>

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #5 послато: Мај 13, 2020, 03:31:58 поподне »
Мени је највећи утисак из овог снимка тврдња да Српска православна црква нема новца и не зна за ово гробље.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #6 послато: Мај 13, 2020, 03:34:11 поподне »
Сад ће србомрсци таман лепо моћи да поруше  споменике...

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #7 послато: Мај 13, 2020, 04:52:23 поподне »
Покушавам схватити гдје је тачно ово гробље. Као дјеца смо се играли у гробљу на Кошеву, ту сам одрастао. Гробље је углавном било православно, а један дио је свакако био и католички. Нешто ниже се налазила и капела-споменик члановима Младе Босне. Међутим ово што чисте рекао бих да није то велико гробље које се наслања на Зетру и стадионе, већ неко гробље према српским насељима која почињу од зоолошког врта Пионирска долина. У самом зоолошком врту смо такође проводили дане и знам сваки грм и дрво тамо, али гробља се не сјећам, ако се наслањало на сам зоолошки врт, онда је то могуће само у правцу према ранијој Нахоревској улици и Јагомиру.

Претпостављам да је мало Срба или нимало остало у том дијелу града.

Да нису Пољине?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #8 послато: Мај 13, 2020, 05:30:31 поподне »
Да нису Пољине?

Да, Пољине су једно од српских села у том дијелу града. Нисам одавно пролазио тамо, али сам чуо да је данас у Пољинама неко ексклузивно насеље сарајевских тајкуна и политичара. Ваљда су од Срба покуповали земљу и тамо се смјестили. Чак је и Дежуловић негдје прије написао колумну Јоггинг ацросс Пољине Хиллс  https://www.6yka.com/cyr/novosti/boris-dezulovic-jogging-across-poljine-hills

Кад сам ишао у школу, са мном је у разред ишло доста дјеце са Пољина, јер су припадали нашој школи. Неки од родитеља те дјеце су тада још увијек држали стоку, што је наравно код дјеце из насеља било омиљена тема за спрдњу.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #9 послато: Мај 13, 2020, 05:43:12 поподне »
Да, Пољине су једно од српских села у том дијелу града. Нисам одавно пролазио тамо, али сам чуо да је данас у Пољинама неко ексклузивно насеље сарајевских тајкуна и политичара. Ваљда су од Срба покуповали земљу и тамо се смјестили. Чак је и Дежуловић негдје прије написао колумну Јоггинг ацросс Пољине Хиллс  https://www.6yka.com/cyr/novosti/boris-dezulovic-jogging-across-poljine-hills

Кад сам ишао у школу, са мном је у разред ишло доста дјеце са Пољина, јер су припадали нашој школи. Неки од родитеља те дјеце су тада још увијек држали стоку, што је наравно код дјеце из насеља било омиљена тема за спрдњу.

Исто то за луксузно насеље ми рече ујак и за Радаву.

Моја баба је држала козе и овце на Бјелавама испод студентског дома и тада су многи то радили. Заборавио сам кад су оно козе забранили, па је то негде тада и престало.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #10 послато: Мај 13, 2020, 05:45:32 поподне »
Овај господин на снимку и наводи да су куће у комшилуку сада у власништву богатијих људи.
Гробља нема овде на списку:  http://www.pokop.ba/groblje

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #11 послато: Мај 13, 2020, 06:09:16 поподне »
Исто то за луксузно насеље ми рече ујак и за Радаву.

Моја баба је држала козе и овце на Бјелавама испод студентског дома и тада су многи то радили. Заборавио сам кад су оно козе забранили, па је то негде тада и престало.

Да, још у вријеме док сам ја тамо живио, на Кошеву је било свакаквог свијета: Срба из околних села махом херцеговачког и црногорског поријекла, понека стара  српска градска породица, понека беговска муслиманска (сјећам се да ми је један причао како је његовог деде било пола Кошева), читаво једно насеље Санџаклија досељаваних од 70-тих, остатака аустријских куфераша, сарајевских Јевреја,  СФРЈ колониста из свих крајева. При томе људи из свих друштвених слојева: од "дјевојчица којима мирише кожа" из станова у низу чији су родитељи радили у Извршном вијећу, дјеце универзитетских професора из малих шарених зграда, дјеце официра ЈНА из небодера, дјеце радника, портира и чистачица који су живјели у баракама и као што већ поменух дјеце која су послије школе чувала стоку, и сви смо ми ишли у исту школу и дружили се.

У сваком случају био је инспиративан амбијент за одрастање.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #12 послато: Мај 13, 2020, 06:24:36 поподне »
Да, још у вријеме док сам ја тамо живио, на Кошеву је било свакаквог свијета: Срба из околних села махом херцеговачког и црногорског поријекла
Моја баба је из Хреше (ако знаш где је то) и прешла је у град јер је деда радио у жељезници, деда из Каљине (Соколац) - обоје црногорско-херцеговачког порекла.
Додуше, нису били на Кошеву, већ на Бјелавама, у кући коју су купили од преживелих Сефарда. Зато ја у шали волим да кажем да потичем из сефардске куће :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #14 послато: Мај 15, 2020, 01:03:23 пре подне »
Нисам знао ђе да метнем ову тему, слободно је ставите на друго место ако мислите...
<a href="https://www.youtube.com/v/-Y61Zg4Zj2o" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/-Y61Zg4Zj2o</a>

Свака част Семиру! Да је барем више таквих људи.

Ван мреже ZoranV

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #15 послато: Мај 17, 2020, 03:27:35 поподне »
Иначе, кад си већ ово поставио, сјетих се да сам скоро наишао н фотографију постројене Францетићеве Црне легије прије похода у Подриње 1942. Црна Легија је била постројена на Кошеву на полигону, који је мојој генерацији служио као главно игралиште, то су касније били терени атлетског клуба и моје основне школе. У позадини бијела зграда на брду је главно сарајевско породилиште. У подножју брда испод зграде је зоолошки Врт (гдје се иза усташа види дрвеће). Управо ту иза се налази и ово гробље са снимка. Српска села су била такође у том правцу према брдима.


Мале корекције информација... Болница се зове Језеро, не Кошево. ОШ Ахмет Фетахагић... Зоо Пиионирска Долина... Више болнице је била Бетанија, са неколико муслиманских кућа, и старим муслиманским гробљем. Живјеле су ту након рата и неколико србских фамилија. Ту је изграђено крајем 70их ново продилиште, и село је исељено. Иза се наслањала Економија, која се спуштала према Барама, са засадима разног воћа... У продужетку су била србска села Слатина,Пољине,Нахорево. Православно гробље је испод стадиона Кошева према граду и одржава се  добро. Ово гробље које је Семирово друштво чистило, стварно не знам гдје је, али свака част добрим људима да су се сјетили... О оним скоријим гробовима које никоше у Сарајеву и са муслиманске и са србске стране само са тугом могу да причам... Али је дјетињство проведено на Језеру било срећно, безбрижно и весело.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #16 послато: Мај 17, 2020, 03:54:47 поподне »
Мале корекције информација... Болница се зове Језеро, не Кошево. ОШ Ахмет Фетахагић... Зоо Пиионирска Долина... Више болнице је била Бетанија, са неколико муслиманских кућа, и старим муслиманским гробљем. Живјеле су ту након рата и неколико србских фамилија. Ту је изграђено крајем 70их ново продилиште, и село је исељено. Иза се наслањала Економија, која се спуштала према Барама, са засадима разног воћа... У продужетку су била србска села Слатина,Пољине,Нахорево. Православно гробље је испод стадиона Кошева према граду и одржава се  добро. Ово гробље које је Семирово друштво чистило, стварно не знам гдје је, али свака част добрим људима да су се сјетили... О оним скоријим гробовима које никоше у Сарајеву и са муслиманске и са србске стране само са тугом могу да причам... Али је дјетињство проведено на Језеру било срећно, безбрижно и весело.

Значи, има на форуму још понеко са Кошева ( или са Језера како пишеш)  ;)
Кад спомену Бетанију, тамо су нас водили на једнодневне школске излете, као велика ствар идемо на излет,а оно ливада тек пар стотина метара од школе. И тамо, на Бетанији, је било у неком воћњаку сасвим сакривено, невелико гробље католичких часних сестара. Тог гробља се добро сјећам. Мислим да се ради о овим сестрама:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ekonomija_K%C4%87eri_Bo%C5%BEje_ljubavi_Betanija_u_Sarajevu

Иначе, велико православно гробље испод стадиона, мислим да ни пред рат није било у употреби. А не бих рекао ни да је било нешто посебно одржавано. Ово гробље и алеја кестенова која води ка Кошеву виде се на сљедећем снимку из филма Сјећаш ли се Доли Бел. На снимку се види да ограда гробља ни тада (80-тих) није била у добром стању.

<a href="https://www.youtube.com/v/XfdYgJUI5yY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/XfdYgJUI5yY</a>

Ван мреже ZoranV

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #17 послато: Мај 17, 2020, 04:31:33 поподне »
Да пред рат је Влаково било активирано, Баре су већ биле попуњене, а старо православно гробље није било у употреби. У наставку старог пралвослваног гробља, Свети Марко, било је и католичко. Сјећам се неких епитафа... Vjenac lijepih nada ovdje lezi strt, Milog Gjuru iznenada, otelami rana smrt. (otelami je bilo zajedno)
Јесте Бетанију су формирале часне сестре након АУ окупације.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #18 послато: Октобар 16, 2020, 06:49:41 пре подне »
Мало старијих слика Кошева

Језеро и купалиште на Кошеву наравно нисам запамтио, исушено је непосредно послије Другог свјетског рата. Сјећам се додуше неких његових остатака, бара прекривених шибљем гдје смо хватали водењаке за час биологије.



Ову информације сам пронашао о језеру:

"Sarajevo je imalo još jedno veliko jezero, na lokalitetu današnjeg stadiona Koševo. Formirao ga je Koševski potok, a kao uspomena na njega, ostalo je ime kvarta i porodilišta Jezero. Izlijevalo se kroz jednu uvalu i nastavljalo put kao Koševski potok, niz današnju Alipašinu ulicu.

- Sarajlija, praški student Mihajlo Mišo Semijan došao je na ideju da to jezero urbanizira i od njega napravi pravo kupalište. Napravio je betonsku branu sa tri klapne, koje su se ručno dizale. Naručio ih je od mašinskog inžinjera Branka Ećimovića, koji je bio i vlasnik fabrike na Grbavici – ističe Garibija.

Površina je bila 5.000 kvadratnih metara, a dubina 2 metra. Voda je ulazila preko grubog i finog filtera čime se održavala kristalna čistoća. Imalo je travnate obale i dno popločano kamenim pločama te drvene kabine. Imalo je i objekt za kućepazitelja, restoran gdje su kupači mogli jesti te prodavnicu. Kuriozitet je bio što je imalo i ljekarsku ordinaciju i zaposlenog ljekara."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #19 послато: Октобар 16, 2020, 06:53:54 пре подне »
Поглед на Кошево из 1906. године

Види се комплекс болнице.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #20 послато: Октобар 16, 2020, 07:11:43 пре подне »
Најстарија српска породица на Кошеву, бар судећи по етнографској литератури су Мићукићи (Савићи). Славе Ћириловдан. Старије им је презиме Шућур и дио су разгранатог рода Јелића који је у Сарајево доселио из Јелића Долова код Колашина у 18. вијеку. Првобитно су се населили у Влахово брдо на Кошеву, а одатле су се расељавали и у остала сарајевска насеља. Од њих су Шућури у Добрињи, Јешићи у Мрковићима, Гаврићи у Вогошћи, Ивановићи на Боришу, Пјевићи на Пофалићима и Мићукићи (Савићи) на Кошеву.

С обзиром на специфичну славу и очувано предање рекао бих да нема сумње да ове породице припадају роду Љешњана Војинића. Јелићи из Сјенице и Пљеваља, од којих су потекли, тестирани су и потврђени  као припадници хаплогрупе I2-Z17855>Y135653 и рода Љешњана. Мада не би било згорег провјерити ни за овај сарајевски огранак.

Не знам тачно гдје је била Мићукића кућа на Кошеву, али претпостављам да су то биле куће непосредно уз главно православно гробље, недалеко од капеле посвећене члановима Младе Босне.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #21 послато: Фебруар 14, 2022, 06:54:16 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/Mlysc1Foez0&amp;t" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Mlysc1Foez0&amp;t</a>

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #22 послато: Јануар 03, 2024, 12:55:22 пре подне »
https://www.iib.ac.rs/istorijskicasopis/assets/files/IC2170515B.pdf
САРАЈЕВСКА ИСТОРИЈСКА ПРАВОСЛАВНА ГРОБЉА НА ЦАРИНИ И СВ. АРХАНГЕЛА У КОШЕВУ

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Старо гробље Сарајево
« Одговор #23 послато: Јануар 08, 2024, 10:58:02 пре подне »
У Сарајеву постоје и православна гробља Семизовина у Пофалићима, као и гробље у Првомајској код зграде Суда БиХ.