Аутор Тема: Арнерићи Корчула  (Прочитано 1786 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Арнерићи Корчула
« послато: Јануар 17, 2020, 09:16:31 поподне »
Корчула је такође била просрпска. Гомила њих су били добровољци на страни Србије у Првом светском рату. Чувена је племићка породица Арнери, која се раније презивала Пирузовић, а на крају су додали ић и постали Арнерић. Били су начелници на Корчули између два рата, а у Другом рату сарадници четника. Од њих је Неда Арнерић, чији брат такође живи у Београду.

Арнерић, I2-S17250

Арнерићи су углавном Далматинци. Не знам да од којих је наша позната глумица, Неда Арнерић.

Да, Неда би требала бити поријеклом од те породице. То је стара корчуланска четничка породица.  ;)

Више о активностима Арнерија (Арнерића) у Другом свјетском рату у сљедећем чланку:
https://hrcak.srce.hr/file/42274

http://hbl.lzmk.hr/clanak.aspx?id=849

У складу са недавном смрћу Неде Арнерић да се подсјетимо старе српске католичке породице Арнери-Пирузовић са Корчуле. Ова породица је као племићка забиљежена још у 14. вијеку. Могла би потицати још од старих Срба Неретљана. Иако католици и у крајње италијанизованој средини, Арнерићи су сачували свој српски национални идентитет кроз вијекове. Аустријанци им у 19. вијеку нису жељели потврдити племићки статус. У вријеме Првог свјетског рата, неки од Арнерића наведени су  у аустријском ПОПИСУ ПОПИТИЧКИ СУМЊИВИХ ЛИЧНОСТИ С ПОДРУЧЈА ДАЛМАЦИЈЕ, ЦРНОГОРСКОГ ПРИМОРЈА, БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ. Павао Арнерић се налази у том списку због великосрпске пропаганде.



Таква просрпска оријентација Арнерића наставиће се и у периоду Другог Свејтског рата.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #1 послато: Јануар 17, 2020, 09:20:24 поподне »
Сад кад видим овај израз Grossserbische propaganda видим да се то "великосрпска пропаганда" користило од стране Аустријанаца још у Првом свјетском рату. Мислио сам да је то каснија кованица. Не знам да ли су Аустријанци то и сковали?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #2 послато: Јануар 17, 2020, 09:32:29 поподне »
Сама Неда је својевремено у интервјуу Слободној Далмацији овако описала своје породичне коријене. (језик је у хрватској редакцији)

"- Arneri je stara korčulanska obitelj, postoje podaci o njezinu boravku u Korčuli još u 16. stoljeću, kao i o tome da to nije talijanska, već slavenska obitelj. Moj dida bio je geodet, pa se poslom seljakao po jadranskoj obali. Tako je moj otac, na primjer, gimnaziju završio na Sušaku u Rijeci. Dida se trajnije nastanio u Rovinju, tamo smo ga posjećivali, a svoj dio kuće u Korčuli je prodao. Ta kuća u Korčuli je, ustvari, palača koja, koliko znam, čeka obnovu.

Moj dida bio je jugoslavenski orijentiran, 1918. dodao je svome prezimenu "ć" i tako je to ostalo, Arneri pa Arnerić. Jugoslavenstvo je u to vrijeme bila napredna ideja, okupljanja i jedinstva južnoslavenskih naroda. Sad se negdje gore dida i te kako sekira kad vidi što se dogodilo i s tom Jugoslavijom i s njegovim "ć"!

E sad Knjaževac, otkud to? Otac mi je bio vojni liječnik, u jednom momentu dobio je službu u Knjaževcu, tako sam rođena u tom gradu. Ali od prve godine života živim u Beogradu. Ako bih sebe morala zavičajno odrediti, Beograđanka sam, ali uvijek sam se osjećala građankom svijeta."

За многе српске католичке породице, југословенство је било само фаза расрбљавања, неки су након те фазе постајали Хрвати,а неки као Неда "грађани свијета".

Занимљива је Недина реченица: "da to nije talijanska, već slavenska obitelj." Као да је знала за генетички резултат Арнерића.  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #3 послато: Јануар 17, 2020, 09:42:58 поподне »
Палата Арнери на Корчули прије обнове



и након обнове 1996


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #4 послато: Јануар 17, 2020, 09:46:25 поподне »
Грб Арнерића, први записи у првој половини 18. вијека.



Грб је у јасној вези са првобитним презименом Пирузовићи или "Крушкићи"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #5 послато: Јануар 17, 2020, 10:16:12 поподне »
Грб Арнерића, први записи у првој половини 18. вијека.



Грб је у јасној вези са првобитним презименом Пирузовићи или "Крушкићи"
Andrew A. Paton an English writer (19th century) spoke to Signor Arneri. Andrew Paton described him as a polite gentleman who had a white neck cloth and a broad-brimmed hat:

Signor Arneri: "These three pears you see on the wall," said he, "are the arms of my family. Piruzović  was the name, when, in the earlier part of the 15th century, my ancestors built this palace; so that, you see, I am Dalmatian. All the family, fathers, sons, and brothers, used to serve in the fleets of the Republic (Republic of Venice); but the hero of our race was Arneri Piruzović, whose statue you see there, who fought, bled, and died at the Siege of Candia, whose memory was honoured by the Republic, and whose surviving family was liberally pensioned; so his name of our race. We became Arneri, and ceased to be Piruzović.

The original Patriarch of the clan was called Dobroslav (Boniface) Peruzzi. He had a status of a minor nobleman (local Patrician status of the City of Korčula). It is believed that the clan's Frankish ancestors (and partial benefactors) might have been the Peruzzi family of Florence.
https://en.wikipedia.org/wiki/Arneri_family

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #6 послато: Јануар 17, 2020, 10:22:12 поподне »
The original Patriarch of the clan was called Dobroslav (Boniface) Peruzzi. He had a status of a minor nobleman (local Patrician status of the City of Korčula). It is believed that the clan's Frankish ancestors (and partial benefactors) might have been the Peruzzi family of Florence.
https://en.wikipedia.org/wiki/Arneri_family
The Peruzzi were bankers of Florence, among the leading families of the city in the 14th century, before the rise to prominence of the Medici.
https://en.wikipedia.org/wiki/Peruzzi

Oвде сад ми није јасна веза између фирентинских Перуција и корчуланских ("наших") Пирузовића (да ли се ради о једном роду). А код Перуција је исто у грбу крушка:
Peruzzi coat of arms
« Последња измена: Јануар 17, 2020, 10:24:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Арнерићи Корчула
« Одговор #7 послато: Јануар 17, 2020, 10:25:58 поподне »
The Peruzzi were bankers of Florence, among the leading families of the city in the 14th century, before the rise to prominence of the Medici.
https://en.wikipedia.org/wiki/Peruzzi

Oвде сад ми није јасна веза између фирентинских Перуција и корчуланских ("наших") Пирузовића (да ли се ради о једном роду). А код Перуција је исто у грбу крушка:
Peruzzi coat of arms


Не вјерујем да веза постоји. Повезује их само употреба ријечи "крушка" у презимену и грбу. За Далмацију су били карактеристични ти тзв. рјечити грбови.