Аутор Тема: Презимена и топоними  (Прочитано 1415 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Презимена и топоними
« послато: Децембар 17, 2019, 06:46:29 поподне »
 Фалетићи периферија Сарајева од Башчаршије 3-4 километра сјевероисточно.
 Презиме Фалетић Светозар из Манђелоса. Ово лице пронађох у књизи ,, Са свих страна српски добровољци 1912-1918" у нашој дигиталној библиотеци. Колико знам ово је изузетно ријетко презиме. Ништа необично да ме то није подсјетило да је 90% Башчаршије у Сарајеву до 1941 било СРПСКО власништво. Тако да уз ријетке Вилењаке изрони још једно ријетко српско презиме.

Памћење отима од смрти...

Ако сам беспотребно отворио нову тему, Амикус ће да среди...  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #1 послато: Децембар 17, 2019, 08:04:35 поподне »
Тема уопште није лоша. Многи топоними су настали по презименима и многа презимена по топонимима. Из ове прве групе, постоје топоними настали по именима старих родова који више не постоје или чије презиме више не постоји... Разне комбинације постоје.

Једино је, можда, ова тема пре за одељак "Језикословље".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #2 послато: Децембар 17, 2019, 08:18:13 поподне »
Није исто кад се по Александру Македонском назову 42 Александрије и кад се по Брозу назове по 1 место у свакој републици, осим у Србији која несрећом да су јој наметнуте некакве прво 1 област (Косово-Метохија) и 1 покрајина (Војводина) а после 2 покрајине, добије чак 3 имена по зликовцу.

А Горњи и Доњи Милановац нису названи по истом Милану, као што је Карановац (назван по Карану) променио име и назвао се не по Милану него по његовој титули краља.

Међутим све по лудости шије кад се цела једна велика територија назове не по имену владара или неке друге битне особе него по титули (и то швапској, иако ту нема никаквих швапских владара у то време) коју је један (историјски) лик носио: тј Херцеговина.

Па се та суманутост прошири чак до Ера у Ужицама (такође познато као "у Ужицу"). Е то је врхунац бесмисла.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #3 послато: Децембар 18, 2019, 01:09:16 пре подне »
Занимљива тема и она би важила за оне случајеве где су топоними настали спонтано, од стране народа (не у смислу одлуке власти). У Крагујевцу постоје насеља која се зову по презименима: Ердоглија је веће насеље, ту је некада та породица имала поседе, као и насеље Лицика, насељено углавном Ромима (по крагујевчанину Лицикасу, који је био Грк )...нисам успео да нађем нешто о историјату ових насеља
Насеље Ердоглија:
« Последња измена: Децембар 18, 2019, 01:15:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #4 послато: Децембар 18, 2019, 01:36:08 пре подне »
Може да се каже да и стајалишта на путним правцима могу да буду топоними...У Горњој Трнави, на магистралном путу Крагујевац-Топола, постоји станица "Јапанска", названа пре више деценија тако, по човеку чији је надимак био "Јапан" , који је ту имао имање...А сведок сам стварања топонима, пошто једна станица на уласку у Крагујевац носи назив по једној сали за славља, знам те људе, али та станица је већ званично уведена под тим називом , тако да ће назив те станице остати вероватно и кад те кафане не буде било :)
« Последња измена: Децембар 18, 2019, 01:43:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #5 послато: Децембар 18, 2019, 02:02:31 пре подне »
Међутим све по лудости шије кад се цела једна велика територија назове не по имену владара или неке друге битне особе него по титули (и то швапској, иако ту нема никаквих швапских владара у то време) коју је један (историјски) лик носио: тј Херцеговина.

Па се та суманутост прошири чак до Ера у Ужицама (такође познато као "у Ужицу"). Е то је врхунац бесмисла.
Ја тај назив не бих мијења  8) Пази, народ не бира по томе шта је згодно, а шта не...а народни суд је најреалнији и без предрасуда...Онда шта би рекао на "масу" српских презимена са турским кореном речи...не треба то гледати толико "чистунски", само је слободна мисао битна, па макар "посудили" и туђу реч...ево напр., навијачи Звезде себе су звали "Цигани", а касније "Делије"...Само спонтано, а Херцеговина је наше језгро, какав год јој је корен имена, а и име области је надмашило и сам корен речи
« Последња измена: Децембар 18, 2019, 02:10:16 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #6 послато: Децембар 18, 2019, 02:21:07 пре подне »
не треба то гледати толико "чистунски", само је слободна мисао битна, па макар "посудили" и туђу реч...
Ево , и чистунски Немци, па нису променили имена градова и области са словенским кореном, Албанци нису ни стигли да смисле појмове за Косово и топониме у њему, Румуни и Мађари имају места са словенским називом која нису мењали, па што сад ми да "бијемо главу" са појмом Херцеговина? Главо, Not ?  ;)
« Последња измена: Децембар 18, 2019, 02:28:01 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Презимена и топоними
« Одговор #7 послато: Децембар 18, 2019, 11:44:22 пре подне »
Занимљива тема и она би важила за оне случајеве где су топоними настали спонтано, од стране народа (не у смислу одлуке власти).


 Мој поглед на ово је у контексту историје и Српског ДНК пројекта... у политичка гледања мислим да је равно губитку времена и нарочито последњих 100 година... Мислим да би требали остати у оквиру и у складу назива нашег друштва.