Аутор Тема: Измишљена породична предања  (Прочитано 2694 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Измишљена породична предања
« послато: Јул 03, 2019, 05:44:04 поподне »
Поменуо је Јосиф овај феномен, па ћу поновити његову поруку:
"Било би занимљиво отворити тему која би се бавила наслеђеним знањима у виду предања и њиховом сусрету са научним сазнањима. Колико сам досад могао прочитати шта се писало по форуму, има доста предања која су се показала измаштаним. Можда би се из тога могла извући каква закономерност, уколико се појави неко са смислом за уопштавање.
Мене лично занима осим тога и она тачка у времену од које креће измишљање колективне повеснице. Могуће је да се ради о једном накриво спојеном податку у време принудних сеоба, који потом прерасте у традицију."

Има образаца који се понављају (бекство од крвне освете, и најпопуларније "убиство Турчина")...Број оних који имају ово као део предања, да је све то тачно, довео би до закључка да је над Турцима извршен геноцид и да су старе области, пре сеобе, биле попришта грађанских ратова...Што се тиче тачке од које креће измишљање, мислим да то потиче од једне особе која је део родословног стабла, па се од његовог сина наставља та прича...Неки конкретан детаљ, уколико је измишљен, не може постепено да се измисли кроз више генерација, него код једног конкретног човека се јави та конкретна прича...
« Последња измена: Јул 03, 2019, 05:48:23 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Измишљена породична предања
« Одговор #1 послато: Јул 03, 2019, 06:01:23 поподне »
Е узео си ми  реч из уста. :)
Баш сам хтео поменути та фамозна убијања Турака, али сам се бојао да не увредим некога. Мислим да је то класичан пример компензације: Турчин нас је јахао толико векова, а ми му се светимо својим јуначким предањем. Не кажем да тога није било, Боже сачувај; али је од неког неутврђеног броја тих часних примера направљена мустра за све. Ја бих иначе први волео да је то све тачно, али тешко да може бити тако...
Имам у својој "бившој" фамилији такав случај: убили Турчина, утекли од освете, при том променили фамилију и славу. Све ми се чини да на једном јунаку који је стварно ликвидирао крвника јаше неколико оних који би волели да јесу. То је био бољи мотив за сеобу од нпр. глади, ратова, итд.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Измишљена породична предања
« Одговор #2 послато: Јул 03, 2019, 06:10:56 поподне »
Е узео си ми  реч из уста. :)
Баш сам хтео поменути та фамозна убијања Турака, али сам се бојао да не увредим некога. Мислим да је то класичан пример компензације: Турчин нас је јахао толико векова, а ми му се светимо својим јуначким предањем. Не кажем да тога није било, Боже сачувај; али је од неког неутврђеног броја тих часних примера направљена мустра за све. Ја бих иначе први волео да је то све тачно, али тешко да може бити тако...
Имам у својој "бившој" фамилији такав случај: убили Турчина, утекли од освете, при том променили фамилију и славу. Све ми се чини да на једном јунаку који је стварно ликвидирао крвника јаше неколико оних који би волели да јесу. То је био бољи мотив за сеобу од нпр. глади, ратова, итд.
Да, боље је да мотив да буде "јуначки" него селидба од глади или бекство од ратова...Било је и таквих случајева, али број оних који имају такво предање доводи у сумњу и оног где је то предање истинито :) Има разних примера, који нису део ове "јуначке" приче, а мени је најсмешнија прича једног сликара из Крагујевца, Барлов, порекло из Вучковице код Груже, где наводи да су они пореклом од неког руског белогардејца, иначе "гроф" је неки у питању (опет мотив уздизања), и да данас од те фамилије има и доста муслимана, па и католика ...Занимљиво је колико људи некритички гледају на све то, па му није ни пало на памет, да ли је могуће да од 1917те, од једног човека , за сто година буде толики род, и да још имају рођаке међу муслиманима и католицима  ;D (неће да попусти, па када ме види, каже, "ево га овај што хоће да негира моје руско порекло"...али неће да тражи право порекло, него је "ноблес" и удобније овако...кажем му "баш си ми ноблес Гружанин, а можда си и Никшић", а он одговара "каква црна "Црна Гора" самном, ја сам Рус")
« Последња измена: Јул 03, 2019, 06:18:06 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Измишљена породична предања
« Одговор #3 послато: Јул 03, 2019, 07:09:57 поподне »
Оно што је изгледа доминантно код измишљених предања, то је мотив "уздизања, јунаштва" ("убиство Турчина") и мотив "припадности" (тј. сигурност, безбедност у виду саплемењивања) . А имамо и погрешно предање које неки род прихвати, а наметнули су му управо саплеменици, "да је од неких других", а испостави се да није тако (као случај Ћипранића)
« Последња измена: Јул 03, 2019, 07:13:21 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Измишљена породична предања
« Одговор #4 послато: Јул 03, 2019, 07:15:52 поподне »
Постоји и популарно предање о пореклу из руске царске породице Романов.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Измишљена породична предања
« Одговор #5 послато: Јул 03, 2019, 08:09:26 поподне »
Оно што је изгледа доминантно код измишљених предања, то је мотив "уздизања, јунаштва" ("убиство Турчина") и мотив "припадности" (тј. сигурност, безбедност у виду саплемењивања) . А имамо и погрешно предање које неки род прихвати, а наметнули су му управо саплеменици, "да је од неких других", а испостави се да није тако (као случај Ћипранића)

Код Ћипранића су разне варијанте могућне. Писах о томе (коментар) на:

https://www.poreklo.rs/2018/05/02/poreklo-i-bratstva-plemena-niksica/

Можда саплеменици и нису имали лошу намеру кад су "наметнули" Ћипранићима да су иноплеменици. Једноставно, мислили су да је Ћипранино потомство од тог дошљака. Генетика данас показује да је другачија прича у питању.
"Наша мука ваља за причешћа"