Аутор Тема: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола  (Прочитано 8593 пута)

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #20 послато: Март 26, 2020, 07:48:10 поподне »
  Максим Бојовић (1850) је рођен у селу Сведобро код Милешева (пријепољски крај). У Пљевља је дошао око 1880. године и бавио се грађевинарством.
                      Максим Милошевић Живи у селу Чаваш на десној обали Требишнице раније су славили Петковицу сада славе Јовањдан старином су пореклом од породице Никчевић из Риђана код Никшића. Неки Милошевићи од ове породице одселили су се у Дабарско поље код Стоца и тамо живе сада. Чланак из „Политике“ од 15. Августа 2008.
                         Максим Јаковљевић,Србин из Коњица Херцеговина,  војник,  умро од ратних последица у Првом светском рату.
                          Максим Пецељ, из села Жабица, Љубиње, причу о Максиму нам је испричао Раде Ликић на овом порталу 08.децембра 2017. године у 07:21:09 поподне.
                          Максим Злоковић инжењер из Бјеле, из старе породице Злоковић у Боки Которској.
                                   Приметио сам да има доста гуслара са овим именом:
     У књизи Митра Влаховића „О гусларима око Моравице и Скрапежа“ пише: Максим Стамболић из Брезове певао је зими уз гусле по целу ноћ поред оваца да би прекратио дугу ноћ и да би боље чувао овце.
                          Максим Продановић слепи гуслар из Оџака (Невесиње), рођен 1900. године, спевао је веома дугачку песму "Невесињски устанак 1941". Занимљиво је да о¬вај гуслар, иначе слеп од дјетињства, није дозвољавао слушаоцима да му песму бележе или је снимају на магнетофон када би је певао уз гусле.
                                 Максим Петковић,  гуслар  живи у Аустралији и тамо често пева нашем народу за црквене празнике и свечаности.
                                  Максим Ж. Јовановић гуслар
                                  Максим Војводић из Наше Забјело , Подгорица. Млади гуслар на четрнаестом  фестивалу српских гуслара Црне Горе одржаном је 24. и 25. маја 2019. год. у Подгорици, освојио је прво место.                                                                                                               
                                  Заједничко за све ове личности са световним именом Максим је да су рођени на простору Старе Херцеговине, има их још сигурно много , али би ми за њихово проналажење требало много времена.
                       Властито име Максим може се срести на целом србском етничком простору, међутим чини ми се да је најбројније и да му је извориште на простору који је у десетом веку чиниле србске земље Травунија и Захумље а касније Стара Херцеговина, а да се раширио расељавањем Херцеговаца по србском етничком простору.Такође мислим да су родитељи или кумови који су око 1768 године мом претку Максиму Ивановићу дали име поштовали своју традицију и обичаје и детету дали име које је у њиховом старом крају било често код деце. Ово моје мишљење се поклапа са мојим скоропотврђеним СНП Y52621 и A25645 чија колевка су Травунија и Захумље.

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #21 послато: Мај 03, 2020, 11:46:43 пре подне »
Желео сам да сликовито и сажето прикажем филогенетски низ рода Миливојевић-Ивановић, од давних времена до данас,
мада није потпуно завршен (ово је нека радна верзија).Вероватно има и неких непрецизности па молим за критички коментар како бих
исправио евентуалне грешке. Планирао сам да нешто слично урадим и на физичко-географској мапи Европе.
Табелу сам радио на основу Синишиних и Милошевих коментара.



Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #22 послато: Мај 03, 2020, 12:48:17 поподне »
одлично ти је ово, и као идеја и као приказ за упознавање са материјом (генетику нисам компетентан да коментаришем, осим што видим да нема оне британије за период oko 6,000 пне) а посебно ми се свиђа 'пасови' до кромањонца :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #23 послато: Мај 03, 2020, 01:47:51 поподне »
Желео сам да сликовито и сажето прикажем филогенетски низ рода Миливојевић-Ивановић, од давних времена до данас,
мада није потпуно завршен (ово је нека радна верзија).Вероватно има и неких непрецизности па молим за критички коментар како бих
исправио евентуалне грешке. Планирао сам да нешто слично урадим и на физичко-географској мапи Европе.
Табелу сам радио на основу Синишиних и Милошевих коментара.




Заиста добар приказ, Драгане. Највећи проблем је управо што појединци не смјештају гране хаплогрупа у временски контекст у којем су настајале, па тако често кажу, I2 је српска хаплогрупа или сл.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #24 послато: Мај 03, 2020, 03:36:01 поподне »
Ово је добар начин да се лаицима приближи постанак халпогрупе, а затим рођења њених грана, које прате описи.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #25 послато: Мај 03, 2020, 03:46:55 поподне »
Можда је овај начин најјаснији за људе који нису у тематици, јер овде је све јасно и пре ће да разумеју  табелу , него слику стабла

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #26 послато: Мај 03, 2020, 04:51:08 поподне »
"осим што видим да нема оне британије за период oko 6,000 пне"
И ја сам почетник у ГГ али мислим да је суштина у овоме:
Нема Британије (један број данашњих Ираца и Шкота) јер када се I2-M423 поделила на два дела,
један део "острвска" L161.1 је прешла Ламанш а делимично се развејала по целој Европи а
други део L621 оставши на континенту кроз неке низводне гране (Y3120) је учествовала у етногенези Словена.
Tако да ми немамо директну вертикалну везу са острвском граном.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #27 послато: Мај 03, 2020, 05:14:13 поподне »
а боравак је ваљда био, свих, у британији - ако сам добро разумео (?) не веза са садашњом британском граном...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #28 послато: Мај 03, 2020, 05:21:53 поподне »
а боравак је ваљда био, свих, у британији - ако сам добро разумео (?) не веза са садашњом британском граном...
Пре раздвајања, боравак је био у Догерланду (британска грана се ту одвојила од наше и копном је ушла у Британију пре него што је постала острво)

« Последња измена: Мај 03, 2020, 05:28:00 поподне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #29 послато: Мај 03, 2020, 05:45:18 поподне »
догерланду право реци, одаклен су наши преци

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #30 послато: Мај 03, 2020, 06:37:30 поподне »
догерланду право реци, одаклен су наши преци

Из Ирске ::)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #32 послато: Мај 03, 2020, 07:34:28 поподне »
не иде гас

Црно на бело

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #33 послато: Мај 03, 2020, 07:36:13 поподне »
догерланду право реци, одаклен су наши преци

Ово, иначе,може да се издвоји као посебна тема! ::)

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #34 послато: Мај 04, 2020, 06:42:53 пре подне »
Извињавам се због непознавања матерје, ја сам горе напоменуо да сам почетник у ГГ.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #35 послато: Мај 04, 2020, 09:21:52 пре подне »
Извињавам се због непознавања матерје, ја сам горе напоменуо да сам почетник у ГГ.

Драгане, сасвим добро познајете материју. Много боље од неких који се по Јутуб каналима и предавањима широм Србије издају за "ауторитете" у том смислу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Миливојевићи - Ивановићи, слава Ђурђиц, Јарменовци, Топола
« Одговор #36 послато: Новембар 25, 2020, 09:06:04 пре подне »
             Посетио сам летос "Историјски Архив Шумадије" у Крагујевцу, и успео сам да пронађем значајне податке за мој род Миливојевић-Ивановић. На основу тих сазнања
скицирао сам почетни део породичног стабла. Наравно подаци нису потпуни, тако да ћу морати поново посетити архив у Крагујевцу. Напоменуо бих овде да сви који данас носе презиме Миливојевић, славе Ђурђиц,потичу из Јарменоваца под планином Рудник (из Јарменоваца, Инђије, Београда, и грана породице која се после другог св. рата одселила у Загреб.) воде порекло од два рођена брата Максима (1848) и Ђорђа (1850), синова Миливоја Ивановића (1814).
 Скица стабла: