Аутор Тема: Историја Срба пре досељавања на Балкан  (Прочитано 22127 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #160 послато: Март 07, 2021, 01:29:21 пре подне »
Kakva korektnost i ispravnost? Da razumijete ne biste postavili takva pitanja meni. Ja sam 1/4 porijeklom iz Vojvodine od deda Ive, ne po srpskom već bugarsko-mađarskom porijeklu i onda kada čitam komentare u kojima pišete kako sam mrzilac Srbije i Srba - nemam komentara izuzev onoga kako "ono što pišete više govori o vama negoli o meni", ali nitko ne sluša jer nije u stanju da čuje, kao što se nije bilo 90ih, 40ih i prije i tako barem zadnjih 500 godina.
Неродимац те "пребачио" по Y хромозому, не можеш да се извучеш само са "војвођанско-бугарско-мађарском" везом...ближи си :) Ја немам никакав однос према теби у смислу твог односа према Србима, уопште ме не "тангира" и ако мрзиш Србе, само ми дајеш "гориво"  ;D
Под број један: немој да се нервираш!
« Последња измена: Март 07, 2021, 01:32:35 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже LP

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #161 послато: Март 07, 2021, 01:41:22 пре подне »
Неродимац те "пребачио" по Y хромозому, не можеш да се извучеш само са "војвођанско-бугарско-мађарском" везом...ближи си :) Ја немам никакав однос према теби у смислу твог односа према Србима, уопште ме не "тангира" и ако мрзиш Србе, само ми дајеш "гориво" ;D Под број један: немој да се нервираш!

Ne shvaćate, ipak ne shvaćate... Da razumijete ne biste napisali ovakav komentar. Mislim kako će ovo biti moj posljednji komentar na vašem forumu pa neka vam je sa srećom.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #162 послато: Март 07, 2021, 01:48:21 пре подне »
Ne shvaćate, ipak ne shvaćate... Da razumijete ne biste napisali ovakav komentar. Mislim kako će ovo biti moj posljednji komentar na vašem forumu pa neka vam je sa srećom.
То ми није била намера...не знам шта не схватам, посматрамо ТМРЦА , гране, огранке...ти боље познајеш литературу, али чини ми се да тражиш релативизовање свега, тј. уопштавање, ретроактивно замагљивање...а лабораторија каже "тај и тај огранак је настао тада"...Ја никакав проблем немам што си ти Хрват, па и да се докаже да је твој огранак настао у нашем корпусу...и да је тако, нико нема намеру да те "враћа" код нас...
« Последња измена: Март 07, 2021, 01:56:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #163 послато: Март 07, 2021, 02:25:40 пре подне »
Ја никакав проблем немам што си ти Хрват, па и да се докаже да је твој огранак настао у нашем корпусу
Мислио сам конкрето на твој огранак Y84307, TMRCA 850 година ( Y84307 је био један човек, који се тада родио и тај СНП преносио даље на своје потомке...дванаести век, који сам поменуо пре пар порука)
https://www.yfull.com/tree/I-Y84307/
« Последња измена: Март 07, 2021, 02:35:46 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #164 послато: Март 07, 2021, 04:59:24 поподне »
Мислио сам конкрето на твој огранак Y84307, TMRCA 850 година ( Y84307 је био један човек, који се тада родио и тај СНП преносио даље на своје потомке...дванаести век, који сам поменуо пре пар порука)
https://www.yfull.com/tree/I-Y84307/

Уколико буде Неродимац позитиван само на Y84307, а негативан на остале који су тренутно на истом нивоу, а биће изгледа тако, као и у зависности од броја његових новела, TMRCA ће бити знатно већи, а веза ће свакако бити рано средњовековна, а можда чак и касно античка...
« Последња измена: Март 07, 2021, 05:10:00 поподне Милош »

Ван мреже Белић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 87
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #165 послато: Март 07, 2021, 05:19:31 поподне »
ali nitko ne sluša jer nije u stanju da čuje, kao što se nije bilo 90ih, 40ih i prije i tako barem zadnjih 500 godina.

Ово је по мени страшно, као читаоцу свега претходног.... Патологија. Хронолошки развој обољења. 

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #166 послато: Март 07, 2021, 05:52:28 поподне »
Kakva korektnost i ispravnost? Da razumijete ne biste postavili takva pitanja meni već sebi. Ja sam 1/4 porijeklom iz Vojvodine od deda Ive, ne po srpskom već bugarsko-mađarskom porijeklu i onda kada čitam komentare u kojima pišete kako sam mrzilac Srbije i Srba - nemam komentara izuzev onoga kako "ono što pišete više govori o vama negoli o meni", ali nitko ne sluša jer nije u stanju da čuje, kao što se nije bilo 90ih, 40ih i prije i tako barem zadnjih 500 godina.

Језиво.  :(
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #167 послато: Март 07, 2021, 05:55:32 поподне »
Ово је по мени страшно, као читаоцу свега претходног.... Патологија. Хронолошки развој обољења.

Наравно.

Не зна човек да ли да се смеје јер ништа није смешно (мада смешно је што се сви који открију да припадају некој од хаплогрупа и њених подграна, а припадају неком од суседних народа, мање више исто понашају - крене ограђивање уз доказивање и теоретисање да та и та грана никако не може бити српска ни у једном тренутку свог развоја мада не могу да објасне одакле међу Србима),  или да сажаљева овакве ( откуд знам можда се плаше да "их дома" не жигошу или обележе као неког ко "сарађује" да Србима на њиховом форуму јер има српске корене или их нема али ето чим се "мота" ту сумњив је, па крене у то неко "пљување" по Србима).

Знам да се ништа не мора осим "мрети", али можда ти и такви то морају из страха (има црно на бело доказ да је тим Србима "сручио у лице" истину о њима или неког унутрашњег "императива" да тако поступа).

Објективно, нико не зна какав је нечији психолошки профил.

Узнемире се људи и за мање поводе у животу но што је откриће порекла.


Ван мреже Белић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 87
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #168 послато: Март 07, 2021, 09:11:57 поподне »
Језиво.  :(

Управо то. Исти осећај....

Ван мреже LP

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #169 послато: Март 08, 2021, 12:18:05 пре подне »
Nisam htio više napisati niti jedan komentar, ali dužan sam replicirati. Naprosto je nevjerojatno koliko pogrešno shvaćate napisano, a pričamo istim jezikom. Kako se usuđujete olako omalovažavati, ismijavati odnos vašeg kolege Неродимац i mene o kojem ništa ne znate, pozivati na patologiju i jezivost izobličeno svodeći značenje napisanoga i mene kao ličnosti na najmračnije moguće razine upravo protiv kojih sam osobno i napisano jasno suprotstavljeni. Patologija je kada niste u stanju čuti i razumjeti svijet oko sebe jer vidite i čujete samo ono što želite. Žalosno.
« Последња измена: Март 08, 2021, 12:21:36 пре подне LP »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #170 послато: Март 08, 2021, 01:09:40 пре подне »
Nisam htio više napisati niti jedan komentar, ali dužan sam replicirati. Naprosto je nevjerojatno koliko pogrešno shvaćate napisano, a pričamo istim jezikom. Kako se usuđujete olako omalovažavati, ismijavati odnos vašeg kolege Неродимац i mene o kojem ništa ne znate, pozivati na patologiju i jezivost izobličeno svodeći značenje napisanoga i mene kao ličnosti na najmračnije moguće razine upravo protiv kojih sam osobno i napisano jasno suprotstavljeni. Patologija je kada niste u stanju čuti i razumjeti svijet oko sebe jer vidite i čujete samo ono što želite. Žalosno.
Ко зна, можда се веза између тебе и Неродимца ипак покаже старија, пре сеобе  :( Навијао сам да будеш Моравац, што рече Филипи...назвао бих те "Гига Моравац", да заборавиш на Цетину, да видиш шта је Морава, скобаљ...шта да се ради, чудни су путеви генеалогије...али још има наде, уздамо се у Неродимчев резултат, "Гиго"   :D  ;)
« Последња измена: Март 08, 2021, 01:20:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #171 послато: Март 08, 2021, 01:21:32 пре подне »
Nisam htio više napisati niti jedan komentar, ali dužan sam replicirati. Naprosto je nevjerojatno koliko pogrešno shvaćate napisano, a pričamo istim jezikom. Kako se usuđujete olako omalovažavati, ismijavati odnos vašeg kolege Неродимац i mene o kojem ništa ne znate, pozivati na patologiju i jezivost izobličeno svodeći značenje napisanoga i mene kao ličnosti na najmračnije moguće razine upravo protiv kojih sam osobno i napisano jasno suprotstavljeni. Patologija je kada niste u stanju čuti i razumjeti svijet oko sebe jer vidite i čujete samo ono što želite. Žalosno.

Mladi gospodine, na početku je ta kombinacija prirodne intelligencije, lijepih manira i mladenačke naivnosti bila simpatična. Ali zar još uvijek nisi shvatio da se ovdje ne radi o nesporazumu? Zar nemaš oči da vidiš i uši da čuješ. Počašćen si najgrdnijim kvalifikacijama i još uvijek misliš da je razlog u tome da si se nisi dovoljno nedvosmisleno izrazio? Dobro znaš da je dovoljan broj ljudi ispratio tvoje stavove i na drugim forumima i u privatnoj komunikaciji i dobro vide kako je svaka tvoja riječ ovdje zlonamjerno iskrivljena do neprepoznatljivosti. Njihova šutnja ti više govori nego bilo koja ovdje izgovorena riječ.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #172 послато: Март 08, 2021, 08:05:14 пре подне »
Још један доказ да је Балкански ДНК пројекат немогућа мисија.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #173 послато: Јул 30, 2021, 08:17:24 поподне »
Ne znam gde bih ovo postavio, ovde mi se čini prirodno.
Narod Bojki se i dan danas spominje, do skora nije bila nikakva tajna da se radi o belim Srbima.
Mislim da je sasvim logično da su Luzicki Srbi samo jedan ogranak Srba, a da je matica na severu.

Bojkija - stari srpski zavičaj

Prapostojbina srpskog naroda - Bojkija nalazi se na zapadu Ukrajine. Prostire se na karpatskom području, na razvođu reka crnomorskog i baltičkog sliva. Na severu zahvata gornji tok Sana, pritoke Visle, na jugoistoku porečje Dnjestra, do ušća Lomnice, na jugu do Teresve, pritoke Tise. Na zapadu se prostire do reke Už. Skoro u celini, Bojkija se nalazi u Ukrajini, a sasvim mali deo na tromeđi sa Slovačkom i Poljskom.

Bojkiju kao "staru postojbinu" Srba polovinom 10. veka prvi pominje vizantijski car Konstantin Porfirogenit u svom poznatom istoriografskom delu "O upravljanju carstvom".

Prema tvrđenju više naučnika, Konstantina Jirečeka, Đorđa Sp. Radojičića, Boška Strike i drugih, preci Srba živeli su na području Bojkije, iza Karpata, u današnjoj Ukrajini. Odavde se u VI veku počinju da pomeraju prema Balkanskom poluostrvu, dolinom Tise. Do doseljavanja Mađara i pomeranja Rumuna prema Pomorišju, od Bojkije, odnosno od istočnoslovenskih plemena do balkanskih prostranstava, pružio se neprekinut etnički lanac koji su činili Srbi.

Raspravljajući o Bojkiji kao prapostojbini Srba, istoričar Đorđe Sp. Radojičić u radu "Južnoslovensko-ruske veze do početka 18. veka" ističe da su Srbi, koji su dva i po veka živeli u novoj domovini koju je više generacija bezmerno volelo, "pominjali staru domovinu, tamo na severu, gde se isto tako lepo živelo, čak mnogo lepše nego tada na Balkanu". Ovo kazivanje o staroj domovini Srba zabeležili su, prvom polovinom 10. veka, sakupljači obaveštenja za cara Konstantina Porfirogenita, kada se pripremao da napiše pomenuto delo.

Konstantin Porfirogenit navodi da su u staroj postojbini dva brata nasledila oca koji je bio knez. Jedan sin je ostao u zavičaju, a drugi, "uzevši polovinu naroda otišao Irakliju, imperatoru Romeja". Car je "sa radošću primio Srbe i dao im zemljište u oblasti Tesalonike, gde su se naselili na području Servije", dajući joj tada ovaj naziv.

Iz podataka koje prezentuje Konstantin Porfirogenit, Đorđe Sp. Radojčić izvlači zaključak: "Srbi su svoju staru domovinu nazivali Bojkom, ali i Srbijom, srpskom zemljom. Kazivali su da su u njoj bili od davnina nastanjeni". Srbi u Zahumlju su znali da je "njihov knez od Visle".

Ukrajinski istoričari V. M. Meljnik i E. V. Šiškin u radu "Najranija etnička istorija Južnih Slovena", na osnovu podataka koje daje Konstantin Porfirogenit, zaključuju da, "pošto se iz postojbine nije iselila sva masa srpskog stanovništva, već je na Karpatima ostao veliki broj Srba, odnosno Bojki, preostali u Karpatskim gorama Beli Srbi i Bojki ušli su kao etnička komponenta u početku u rusinski, a zatim u ukrajinski elemenat istočnog Slovenstva".

Da se Bojkija u ranom srednjem veku zvala i Bela Srbija, odnosno Srbija, svedoči i naziv njenog zapadnog dela, prema Tisi, koji se vekovima nazivao Srpska zemlja, a sada Sribna, odnosno Srebrna zemlja.


Mišljenja?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #174 послато: Јул 30, 2021, 08:59:32 поподне »
Већ је више пута о Бојкима писано, али да се укратко подсетимо:

1. Назив Бојки не представља старо име ове подгрупе Русина. То је назив који се користи тек од 19. века за њих а који су популарисали лингвисти, дакле не представља народно самоназвање. Они сами себе зову Врховинци (горштаци, брђани). Назив Бојко је уведен како би их разликовали од Лемка, друге подгрупе Русина. Лемки често користе реч "лем" ("само"), а Бојки реч "бојо" ("заиста"). Као што сам већ навео, назив Бојко али и Лемко је новијег датума, те самим тим није ни у каквој вези са Порфирогенитовом Бојком.

2. Порфирогенитова Бојка је Бохемија, земља старог келтског племена Боја, односно данашња Чешка и вероватно њој суседне области на западу, у данашњој Немачкој.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #175 послато: Јул 30, 2021, 10:26:48 поподне »
Већ је више пута о Бојкима писано, али да се укратко подсетимо:

1. Назив Бојки не представља старо име ове подгрупе Русина. То је назив који се користи тек од 19. века за њих а који су популарисали лингвисти, дакле не представља народно самоназвање. Они сами себе зову Врховинци (горштаци, брђани). Назив Бојко је уведен како би их разликовали од Лемка, друге подгрупе Русина. Лемки често користе реч "лем" ("само"), а Бојки реч "бојо" ("заиста"). Као што сам већ навео, назив Бојко али и Лемко је новијег датума, те самим тим није ни у каквој вези са Порфирогенитовом Бојком.

2. Порфирогенитова Бојка је Бохемија, земља старог келтског племена Боја, односно данашња Чешка и вероватно њој суседне области на западу, у данашњој Немачкој.

Znači nema belih Srba u Ukrajini?
Ili bilo kakvih tragova Srba na severu?
« Последња измена: Јул 30, 2021, 10:33:52 поподне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #176 послато: Јул 30, 2021, 11:04:21 поподне »
Meni je smesno kad vidim kolika je tkz bela Srbija, a kolika Hrvatska.
u dodatni niz kontradiktornosti, sasvim je izvezno da ovde nešto ne odgovara istini kod tih izvora.

Kad se golim okom pogleda da se Srbi navodno doseljavaju iz luzicke Srbije i tamo jos ostaje dobar deo naroda, a mi se naseljavamo na barem duplo veću teritoriju.
Da ne govorim za Hrvate koji u juznoj Dalmaciji, i BiH nisu čuli za pojam Hrvat do 19 veka, a navodno držali maltene pola slovenskih zemalja.

I na kraju pola Ukrajine ima srpske toponime. Elem ono što svako može da vidi jeste da nosici PH908 (i drugih grana u okviru I2a1b) na zapadnom balkanu nisu Hrvati, te da se lingviatičke, i genetske granice slažu sa većinom validnih izvora sa kojima baratamo nikako ne pije vodu da smo došli samo i isključivo sa teritorije veličine 1/3 danaśnje Srbije, jos kada dodamo te silne hrvate koji drze pola evrope i poljsku i ukrajinu, ni krivi ni dizni iako veze nemaju sa Štokavskim Dinarcima mogu da se pozivaju na tamo neku bog te pita koliko veliku hrvatsku u kojoj se nalazi i izvorište najbrojnije haplogrupe kod Srba.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #177 послато: Јул 31, 2021, 12:26:13 пре подне »


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #178 послато: Јул 31, 2021, 12:28:17 пре подне »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Историја Срба пре досељавања на Балкан
« Одговор #179 послато: Јул 31, 2021, 02:20:02 пре подне »
Meni je smesno kad vidim kolika je tkz bela Srbija, a kolika Hrvatska.
u dodatni niz kontradiktornosti, sasvim je izvezno da ovde nešto ne odgovara istini kod tih izvora.

Kad se golim okom pogleda da se Srbi navodno doseljavaju iz luzicke Srbije i tamo jos ostaje dobar deo naroda, a mi se naseljavamo na barem duplo veću teritoriju.
Da ne govorim za Hrvate koji u juznoj Dalmaciji, i BiH nisu čuli za pojam Hrvat do 19 veka, a navodno držali maltene pola slovenskih zemalja.

I na kraju pola Ukrajine ima srpske toponime. Elem ono što svako može da vidi jeste da nosici PH908 (i drugih grana u okviru I2a1b) na zapadnom balkanu nisu Hrvati, te da se lingviatičke, i genetske granice slažu sa većinom validnih izvora sa kojima baratamo nikako ne pije vodu da smo došli samo i isključivo sa teritorije veličine 1/3 danaśnje Srbije, jos kada dodamo te silne hrvate koji drze pola evrope i poljsku i ukrajinu, ni krivi ni dizni iako veze nemaju sa Štokavskim Dinarcima mogu da se pozivaju na tamo neku bog te pita koliko veliku hrvatsku u kojoj se nalazi i izvorište najbrojnije haplogrupe kod Srba.
Постојећи историјски извори не омогућавају да се прецизно утврди колике су биле територије на којима су живели Срби и Хрвати пре досељења. Може се тек грубо и не баш сигурно одредити где су се налазиле.

Топоними са етничким називима се обично јављају тамо где нека етничка група живи поред друге етничке групе или окружена њом. Зато на пример у Србији нема много места са "српским" називима. Тако су и ова "српска" места по Украјини или Пољској, ако имају везе са Србима, пре била места где су Срби били окружени другим етничким групама, а не трагови неке Беле Србије. Пре него се неки топоним повеже са Србима, треба утврдити када је и како добио име, као и да ли то име има неко друго значење у тамошњем језику.