Порекло становништва > Македонија

Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка

<< < (4/5) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: сɣнце  Јул 30, 2019, 03:47:07 поподне ---Све је уреду. Ја сам само обраћао пажњу на употребљење правилнога падежа.
Израз "у источној Тракији" одговара на упит "гдје", а израз "у источну Тракију" одговара на упит "камо, куда".

Находим се у источној Тракији. ( находим се гдје?)
Ходим у источну Тракију. (ходим камо?)
Бораве на западу. (гдје?)
Исселили су се на запад (камо? куда?)

--- Крај цитата ---

Човек је пореклом из Скопске Црне Горе, вероватно не употребљава исти број падежа као неко ко се користи шумадијско-војвођанским, односно источнохерцеговачким наречјем.  ;)

сɣнце:

--- Цитат: НиколаВук  Јул 30, 2019, 04:10:16 поподне ---Човек је пореклом из Скопске Црне Горе, вероватно не употребљава исти број падежа као неко ко се користи шумадијско-војвођанским, односно источнохерцеговачким наречјем.  ;)

--- Крај цитата ---

То ми је јасно, Никола. Моја дужност је посвјетовати пријатеља, да свима буде довољно разумљиво.
Нијесу наши југоистични пријатељи немоћни исправно научити, но то ови наши нијесу моћни добро објаснити.  ;)

Поповски:

--- Цитат: сɣнце  Јул 30, 2019, 04:43:31 поподне ---То ми је јасно, Никола. Моја дужност је посвјетовати пријатеља, да свима буде довољно разумљиво.
Нијесу наши југоистични пријатељи немоћни исправно научити, но то ови наши нијесу моћни добро објаснити.  ;)

--- Крај цитата ---
Не знам ја падеже и немогу их научити са својим основима. Учио сам српскохрватски 3 месеца у петом разреду па се држава Југославија растурила 😀
Не знам ни Македонски најбоље - - >зборим призренско тимочки или торлачки 😀

Mateja:
Ne znam za Makedonce, ali za cukundedu koji se izjasnjavao kao Srbin sam siguran da je u Belu Palanku dosao iz Kiceva preko Vranja/Vranjske Banje.

Znacilo bi ako neko od Makedonaca (iz Kiceva) moze da pomogne sa nekim dodatnim podacima ili izvorima. Otomanskim popisom stanovnistva, katastarskim/zemljisnjim knjigama ili jos bolje nekim crkvenim knjigama?

jana.mirjana:
Sto se crkvenih knjig tice nista nisam pronasla.

Maticne knjige se u Makedoniji vode tj kako su mi objasnili su prepisane od 1900 naovamo. Medjutim veliki broj crkvene dokumentacije i posedovnih listova - tapija je izgoreo u I sv ratu.

Deo dokumentacije su Bugari poneli prilikom povlacnja sa sobom ali niko ne zna gde su smestene sada. Jedan trag me je odveo do Arhiva u Sofiji, ali se oni ne javljaju mesecima. Drugi trag me je odveo ka Arhivima Makedonije ali ni tu nema odgovora.

Dalje sto sam pronasla je promena prezimena u okvirima porodica.  Vecina prezimena se zavrsavala na OV, sto je dodatno
otezalo potragu. Prema promenama doslo bi da je Radovic bio Radov, alo kako su prezimena menjana pri seobama postoji mogucnost da je Radov, zapravo Rade nosilac loze.

Izgleda da je taj deo istorije izgubljen zauvek  :-[

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију